Αλλαγή ρουλεμαν

kazaven

Μέλος
Όνομα
Βενος
Μοτό
Africa twin
Καλημέρα πρέπει να αλλάξω τα ρουλεμαν στο αφρικανακι μου. Κάπου διάβασα πως μπορώ να προμηθευτώ από κατάστημα που πουλάει ρουλεμαν. Θέλω να βάλω κωνικα. Μπορεί κάποιος να μου δώσει κωδικούς? Η μότο είναι 2002.

Sent from my MI 5 using Tapatalk
 

Rangos

Stop buying, Start riding
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
BMW F 800 gs
KTM 300 exc
YAMAHA Majesty 125
YAMAHA CT 50
Ποιά ρουλεμάν ακριβώς;
(κωνικά) μήπως τιμονιού;
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Καλημέρα πρέπει να αλλάξω τα ρουλεμαν στο αφρικανακι μου. Κάπου διάβασα πως μπορώ να προμηθευτώ από κατάστημα που πουλάει ρουλεμαν. Θέλω να βάλω κωνικα. Μπορεί κάποιος να μου δώσει κωδικούς? Η μότο είναι 2002.

Sent from my MI 5 using Tapatalk
https://www.e-moto.gr/el/5596_0_σετ-κωνικά-ρουλεμάν-τιμονιού-ιαπωνιας-ssh902r-honda-africa-750-transalp-600.htm

https://www.uride.gr/parts/PU.04100029

εγω τα παιρνω απο εδω...
http://makinaparts.com/lang-en/honda/2138-bearing-set-steering-head-pipe-honda-xrv750-xlv650-xlv700-xl600v-xr400-xr250.html
 
Τελευταία επεξεργασία:

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Eπειδή στις διαστάσεις λαιμού του Αφρικα ,δεν υπάρχουν στο εμπόριο κωνικά ρουλμάν με ενσωματωμένες τσιμούχες ,όποιο σετ πάρεις ,φρόντισε να περιέχει κ τσιμούχες (αυτά τα πιατελάκια με το λάστιχο περιμετρικά τους)
διαφορετικά ,θα έχεις απώλεια γράσσου κ υπερβολικές κ γρήγορες οξειδώσεις,με ότι αυτά συνεπάγονται.
 

kazaven

Μέλος
Όνομα
Βενος
Μοτό
Africa twin
Μόλις γύρισα από τον μηχανικό. Όχι κωνικα μου λέει. Σε όσα βαραντερο και αφρικα τα έβαλα μετά από λίγο τα άλλαξαν με μαμά γιατί έναν ποιο βαρύ τιμόνι. Τα φώτα σας παρακαλώ.

Sent from my MI 5 using Tapatalk
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Καμια διαφορα στην αισθηση του τιμονιου δεν παρατηρησα αλλαζοντας τα μαμα ρουλεμαν με μπιλιες με αλλα κωνικα
Εφοσον τα ρουλεμαν τοποθετηθουν,γρασαριστουν και σφιχτουν σωστα δεν φαινεται να υπαρχει λογικη σε αυτο που σου ειπε
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Καμια διαφορα στην αισθηση του τιμονιου δεν παρατηρησα αλλαζοντας τα μαμα ρουλεμαν με μπιλιες με αλλα κωνικα
Εφοσον τα ρουλεμαν τοποθετηθουν,γρασαριστουν και σφιχτουν σωστα δεν φαινεται να υπαρχει λογικη σε αυτο που σου ειπε

Αμην....
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Καμια διαφορα στην αισθηση του τιμονιου δεν παρατηρησα αλλαζοντας τα μαμα ρουλεμαν με μπιλιες με αλλα κωνικα
Εφοσον τα ρουλεμαν τοποθετηθουν,γρασαριστουν και σφιχτουν σωστα δεν φαινεται να υπαρχει λογικη σε αυτο που σου ειπε
Επι δυο..
 

desert fox

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Σε αναμονη......
Μόλις γύρισα από τον μηχανικό. Όχι κωνικα μου λέει. Σε όσα βαραντερο και αφρικα τα έβαλα μετά από λίγο τα άλλαξαν με μαμά γιατί έναν ποιο βαρύ τιμόνι. Τα φώτα σας παρακαλώ.

Sent from my MI 5 using Tapatalk
Δεν ισχυει κατι τετοιο. Σε Varadero του 2005 που τα αλλαξα μεσα στην εγγυηση ( μεχρι τα πρωτα 1500 χιλ. πηγαν τα μαμα) με κωνικα shacs δεν ειχα κανενα προβλημα αλλα ουτε και αλλοι κατοχοι που ξερω.
Τα κωνικα ρουλμαν επειδη εχουν κυλινδρους και οχι μπιλιες καθονται λοξα στο λαιμο και η δυναμεις που ασκουνται απο τον οδηγο αλλα και απο τις μπουκαλες ειναι καθετες σε αυτα. Ετσι δεν δημιουργουνται πατουρες (καναλια) στις εδρες με αποτελεσμα τα σκαλωματα του τιμονιου σε περιστροφικη κινηση.
 
Τελευταία επεξεργασία:

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Μόλις γύρισα από τον μηχανικό. Όχι κωνικα μου λέει. Σε όσα βαραντερο και αφρικα τα έβαλα μετά από λίγο τα άλλαξαν με μαμά γιατί έναν ποιο βαρύ τιμόνι. Τα φώτα σας παρακαλώ.
OK.
Οπότε
πάρε ένα καλό σετ κωνικά
και πήγαινε σε άλλον μάστορα να στα βάλει.
Και
Μην ξεχάσεις τις πιατελοΤσιμούχες. :ok:
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Μόλις γύρισα από τον μηχανικό. Όχι κωνικα μου λέει.
Sent from my MI 5 using Tapatalk
ο Θεός βοηθός. Sent from my MI 5 using Tapatalk
και δεν χρειαζεται να ξαναπας σε αυτον....
επισης ουτε ο θεος βοηθαει με τον ιδιο μαστορα....

τραβα παρε κωνικα και σε αλλον μαστορη....
πιασε και μια κρυα...:friendship:
 
Top Bottom