Ανασφάλιστα οχήματα – Τι ισχύει ;

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
Λιγο πολυ ολοι καλα τα λεμε
και ο καθενας απο την πλευρα του τεκμηριωνει την αποψη του,λογικο και ετσι πρεπει να ειναι...
δε θα σχολιασω τπτ απλα θα αναφερω ενα γεγονος που συνεβη εδω Λαρισα..εχει σημασια που το λεω..

πριν απο λιγο καιρο λοιπον ,βγηκε η Δημοτικη Αστυνομια και αφηνε ραβασακια επανω σε αυτοκινητα και μηχανακια που ηταν παρανομα σταθμευμενακλπ
λεγοντας οτι δε σε γραφω τωρα αλλα την επομενη θα σε γραψω...
καλο ηταν αυτο που κανανε και καθαρα προειδοποιητικου χαρακτηρα!!
το αποτελεσμα???τους γραψανε ολοι στα @ρχιδ@ τους!
οταν βγηκε η δημοτικη και εκανε το εργο της,ολοι αρχισανε περι εισπρακτικων μετρων,τους μ@λ@κες τους ετσι τους αλλιως κλπ...........
για το ποσο μ@λ@κ@ς ηταν ο καθενας που παρανομησε ουτε λεξη φυσικα!!
αυτα...
εγινα σαφης νομιζω..
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Φρέσκα νέα...μόλις εξελθόντα απο το ΥπουργικόmhxeswΣυμβούλιο. (πηγή ανταποκριτής ΤV-ΣΚΑΙ)

Αναστολή των προστίμων
Προθεσμία ασφάλισης-τακτοποίησης εκκρεμοτήτων των οχημάτων που δέχτηκαν ραβασάκι ,μέχρι μεσα Ιουλίου
Επανέλεγχος με το τέλος της προθεσμίας
Ισως μεγαλύτερα τα πρόστιμα για όσους δεν συμμορφωθούν-τακτοποιήσουν μέχρι τότε τα-του οχήματός τους.
Οσοι έτρεξαν κ τα πλήρωσαν ήδη ,εφ'όσον τακτοποιήσουν την κατάσταση του οχήματός τους ,θα λάβουν τα λ7 τους πίσω συμψηφιστικά...κάποτε.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Ακόμα και στα σωστά μέτρα (στη σύλληψη....) , στην εκτέλεση τα κάνουν πτανα όλα:D:D:D:D
Η μόνη διασταύρωση έγινε μεταξύ εφορίας-ασφαλιστικών.
Όποιος κατέχει (και δεν παρέδωσε πινακίδες), να πλερώ ρε φίλε:laugh::laugh::laugh::laugh:
Ξέχασαν άλλες συναρμόδιες αρχές (τελωνεία πχ....) κι έστειλαν ραβασάκι σε ανθρώπους που είναι στο εξωτερικό και το όχημα μαζί τους (εννοείται κι οι πινακίδες, αφού θα επιστρέψουν ... ). Μάλιστα αυτοί πληρώνουν και τέλη, αλλά ασφαλισμένοι είναι εκεί που κυκλοφορούν! Κι όχι εδώ.

Κουλουβάχατο….:(:(:(:(:(
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Δόθηκε παράταση για τα ανασφάλιστα Ι.Χ.
Τι ανακοίνωσε το Υπουργείο Οικονομικών μετά το αλαλούμ



Παράταση ως τις 14 Ιουλίου, δίνεται στους πολίτες που περιλαμβάνονται στη λίστα των διασταυρώσεων με τα ανασφάλιστα ΙΧ να διορθώσουν λάθη που τυχόν υπάρχουν ή να ασφαλίσουν το όχημά τους χωρίς να επιβαρυνθούν με το παράβολο των 250 ευρώ δίνει το υπουργείο Οικονομικών.

Κύκλοι του υπουργείου ανέφεραν ότι λόγω των προβλημάτων που διαπιστώθηκαν κατά τον εντοπισμό των ανασφάλιστων οχημάτων (όπως λάθη στα ασφαλιστήρια συμβόλαια, οχήματα θανόντων, κλεμμένα κ.λπ.) αποφασίστηκε το «πάγωμα» των παραβόλων μέχρι τις 14/7/2017. Στο διάστημα αυτό θα έχουν τη δυνατότητα οι πολίτες να διορθώσουν τα λάθη ή να ασφαλίσουν τα οχήματά τους χωρίς την καταβολή του παραβόλου των 250 ευρώ. Σχετική υπουργική απόφαση θα εκδοθεί άμεσα, επισημαίνουν και σημειώνουν πως το παράβολο θα επιστραφεί σε όσους το έχουν ήδη καταβάλει τις προηγούμενες ημέρες.

Σύμφωνα με πληροφορίες, όσοι περιλαμβάνονται στη λίστα και δεν διορθώσουν τα λάθη ή δεν ασφαλίσουν το όχημά τους ως τις 14 Ιουλίου θα εντοπιστούν με νέα διασταύρωση που θα διενεργηθεί. Στη σχετική υπουργική απόφαση θα προβλέπεται, σύμφωνα με πληροφορίες, και αναπροσαρμογή του ύψους του παραβόλου που θα πρέπει να καταβληθεί για τα οχήματα που παραμείνουν ανασφάλιστα.

Ειδικότερα, εξετάζεται για δίκυκλα ως 250 κυβικά εκατοστά το παράβολο να καθορισθεί σε 100 ευρώ, για οχήματα από 251 κυβικά έως 1.000 κυβικά στα 200 ευρώ και στα 250 ευρώ για τα μεγαλύτερα κυβικά εκατοστά.

Από το υπουργείο Οικονομικών επισημαίνεται ότι με βάση τη νομοθεσία οι πολίτες οφείλουν να ανανεώνουν τα ασφαλιστήρια συμβόλαια των οχημάτων τους πριν από την ημέρα λήξης τους και οφείλουν να τα έχουν ασφαλισμένα, εφόσον δεν έχουν καταθέσει τις πινακίδες τους, ασχέτως εάν τα κινούν ή όχι.

ΠΗΓΗ: http://www.lifo.gr/now/economy/149669
 

Alanis

Μέλος
Όνομα
Lefteris
Μοτό
KTM990ADV S
Βρε σεις ,μαζί σας είμαι για την πάταξη των ανασφάλιστων κυκλοφορούντων οχημάτων.
Δεν έχω κάνει ούτε μετρο ανασφάλιστος ,κι έχω ασφαλισμένα μηχανάκια πολλάκις χωρίς να τα κυκλοφωρώ ,είτε λυμένα ,είτε λόγω σοβαρού τραυματισμού ,είτε λόγω προσωπικού χρόνου.
Αλλά ΓΙΑΤΙ θα πρέπει να ισχύει κάτι άδικο ;

Ναι ,ΟΚ ,η πινακίδα είναι "κρατικό έγγραφο"
Το οποίο πληρώνω κ αγοραζω κατά την έκδοση άδειας ή μεταβίβασης έναντι σεβαστού ποσού (παράβολο πινακίδας)
και ταυτόχρονα συνενώ σε ένα ετήσιο ενοίκιο ,για να το έχω πάνω στην μοτό μου ,κ να κυκλοφορώ νομίμως.
Με ποιά φιλοσοφία λοιπόν ,αφού είμαι εντάξει στις οικονομικές μου υποχρεώσεις ,κ έχω πληρώσει τα τελη κυκλοφορίας όλου του έτους ,θα καταθέσω την πινακίδα έπειδή ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ δεν θα το κυκλοφορήσω -για όποιους λόγους- για 1-2-3...6 μήνες ;;;
Θα μου επιστρεψει το κράτος το αντίστοιχο ποσοστό των τελών ΜΗ κυκλοφορίας ;
ΟΧΙ !!!

Στην τελική ,αν ήθελαν να ισχύσει τέτοιος νόμος ,ας γίνονταν διασταυρώσεις καθημερινά ,κι όχι 1-2 φορές τον χρόνο όπως έχουν προγραμματίσει.
Ας γίνονταν εδώ κ 3 χρόνια που είναι ψηφισμένος ο νόμος.
Ας γίνονταν κ σωστά ,όχι αυτό το μπάχαλο που συνέβη κ θα ταλαιπωρήσει πολύ κόσμο ,λες κ δεν είχαμε άλλες ταλαιπωριες τα τελευταία πολλά χρόνια.
Ας είχε ισχύ το μέτρο για ότι κινείται πινακιδωμένο ,κι όχι επιλεκτικά.
Ας δινόταν το δικαίωμα να κάνει ο καθείς δήλωση ακινησίας ηλεκτρονικά ,όπως γίνεται στην Αγγλία δηλαδή ,που μπαίνεις στο σαιτ του υπουργείου ,συμπληρώνεις την φόρμα ακινησίας οχήματος ,κ είσαι ΟΚ...κι όταν αποφασίσεις να το ξανακυκλοφορήσεις ,κάνεις με άλλα 2 κλίκ αρση ακινησίας.
Ας δινόταν η δυνατότητα ασφάλισης του οδηγού ,για όποιο όχημα κι αν οδηγεί (αυτό επίσης ισχύει στην Αγγλία) ,γιατί όπως είναι φυσικό κ λογικό ,τωρα που έχω πχ 3 μοτό κι 1 ΙΧ ,μου είναι αδύνατον να τα οδηγώ ταυτόχρονα κ τα 4.
Με ποιά φιλοσοφία λοιπόν να πληρώνω 4 ασφάλειες.

Και γενικά ,για να μην γράφω ώρες ,ας ήταν το κράτος εντάξει σε σχέση με τις υποχρεώσεις του πρός τους πολίτες ,ας σεβόταν κι ας τηρούσε ο κρατικός μηχανισμός τους νόμους κ το σύνταγμα ,τουλάχιστον στα χοντρά κ σημαντικά ζητήματα ,κ μετά ας έπαιρνε και μερικά τσουβαλιαστικά μέτρα...χαλάλι του.

Αλλά ρε φίλε ,και μπουρδέλο και εκκλησία μαζί....δεν γίνεται.
Κι όταν γίνεται ,είναι εμετικό.

Σιγά σιγά κάποια πράγματα φτιάχνουν... πχ και τέλη κυκλοφορίας για ένα μήνα και ασφάλιση για 30 μέρες θα μπορείς να έχεις απ ότι φαίνεται. Υπάρχουν και αλλα κράτη που ειναι εντάξει με τους πολίτες αλλα μπες στο the money supermarket βάλε το μοτο σου και δες ποσά σκας στην ασφαλιστική της Αγγλίας σε σχέση με αυτά που δίνεις εδω. Επίσης εξω για μα κανεις εντουραδα πληρώνεις ... κοκ
Όχημα με πινακίδες πληρώνει τέλη κυκλοφορίας άρα κινείται.
Το θέμα δεν ειναι αν ο νόμος επιβάλει η όχι τις αςφαλιςτικες αλλα να κοιτάξουμε αν μπορούμε να ασφαλίζουν σωστά και δίκαια και όχι πχ 90χρονους θεριστές που πήραν το χαρτί απο γιατρό μεν100€


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Σιγά σιγά κάποια πράγματα φτιάχνουν... ..πχ 90χρονους θεριστές που πήραν το χαρτί απο γιατρό μεν100€
Sent from my iPhone using Tapatalk
Και για αυτο φροντιζει το κρατος, σιγα σιγα αλλα μεθοδικα!!!!
Πλεον, οι συνταξεις δεν φτανουν για αυτο το εξτρα 100ευρω, αρα "αποσυρονται" σιγα σιγα απ'την κυκλοφορια οι θεριστες :rolleyes:!
Α ρε, ευρωπη γινομαστε, ευρωπη :D:D:D!!!!!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Πολύ χρήσιμο κείμενο!

Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Top Bottom