Αντικαταστάτης Vitamol V10

xntinou

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R1200GS 07
Πρόσφατα απευθύνθηκα στον τοπικό αντιπρόσωπο για την προμήθεια Vitamol για ανανέωση υγρών συμπλέκτη αλλά η απάντηση ήταν αρνητική.
Δεν προμηθευόμαστε άλλο από τη bmw το συγκεκριμένο ήταν η απάντηση και όταν ρώτησα με τι το αντικαταστήσατε με παρέπεμψε στο συνεργείο :Watching:
Χρησιμοποιεί κάποιος κάτι άλλο αντίστοιχο ;
Διαφορές στη συμπεριφορά μετά από χλμ;
Πιθανές φθορές λόγω ασυμβατότητας;
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Νικο το Vitamol το εφτιαχνε η Aral και εγραφε καθαρα στο μπουκαλι πως ηταν λαδι SAE 10.
Παρε τη Δευτερα ενα τηλ.στον Μακη 2310902909 να σου πει τι θα βαζει απο εδω και περα και ακολουθα τον τυφλά.Εγω ετσι θα κανω.
 

xntinou

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R1200GS 07
Magura blue blood συστήνουν στο εξωτερικό και μάλιστα αναφέρεται ότι είναι αυτό που προμηθεύεται η BMW και το ονομάζει vitamol ..
 

sirax

Μέλος
Περιοχή
Άργος - Αργολίδας
Όνομα
Harry
Μοτό
1200 gs adv
Το κουτι του γραφει καθαρα τι ειναι


adv phone
Οκ Πασχάλη είναι λάδι αλλά δεν είναι να παει κάποιος να αγοράσει λάδι υδραυλικων 10 νούμερο και να το βάλει!

Αυτο εννούσα!

Το έγραψα γιατι έγινε και η τρόμπες σε ενα μηνα βγήκαν αχρηστες στο ράφι γιατι φουσκωσαν τα λαστιχάκια και ετρεχαν λάδι.

Πρέπει να είναι κάτι για αυτη τη δουλειά... αν παρατηρησεις ειναι και dot4 όχι 5 που είναι τα τοπ υγρά φρένων
 

N4pSt3R

Lost Balkaneros
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
BMW F800gs
Ο γρηγορότερος τρόπος απόκτησεις είναι σε ένα ποδηλατά, όλοι έχουν mineral oil για τα υδραβλικά φρένα του ποδηλάτου...

50€/L κάνει το motorex, εγώ πήγα σε ποδηλατά και μου πε πως μπορεί να μου βάλει από το λίτρο όσο θέλω..
 

xntinou

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R1200GS 07
Vitam LS is a pink fluid and its replaced Vitamol which was a blue fluid. It is essential that the two colour fluids are never mixed. Therefore if you have blue fluid in your clutch system it must be completely drained before refilling with Vitam LS.

Αυτό βρήκα στο motorworks.co.uk, παράλληλα θα ψάξω και για magura.
Χρησιμοποιεί κάποιος στο συμπλέκτη του magura;
 

N4pSt3R

Lost Balkaneros
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
BMW F800gs
Vitam LS is a pink fluid and its replaced Vitamol which was a blue fluid. It is essential that the two colour fluids are never mixed. Therefore if you have blue fluid in your clutch system it must be completely drained before refilling with Vitam LS.

Αυτό βρήκα στο motorworks.co.uk, παράλληλα θα ψάξω και για magura.
Χρησιμοποιεί κάποιος στο συμπλέκτη του magura;

Η magura είναι η πρώτη εταιρεία αν δεν κάνω λάθος που χρησιμοποίησε το mineral Oil Και εξού και το όνομα μαγκουρόλαδο στους μάστορες...κάνοντας ένα μικρό search Και μιλώντας με κανα 2 τύπους που γράφουν στο advrider.com όλοι λένε ότι η καλύτερη επιλογή μετά το vitamol 10 Που χρησημοποιει η μαμά είναι το Motorex!!!
 

sirax

Μέλος
Περιοχή
Άργος - Αργολίδας
Όνομα
Harry
Μοτό
1200 gs adv
Help - Search - Members - Calendar

Full Version: BMW mineral oil

MAGURA Community > MAGURA Disc Brakes > Marta

TONEB

Feb 18 2010, 08:01 PM

I have been desperately looking for Royal Blood locally but have not found any. I did come across BMW mineral brake fluid. The 16 oz container looks just like the one Magura sells. I looked in the back and it is supplied by Magura Co. I used this on my Marta's. Is this mineral oil safe?

elitetech

Feb 19 2010, 10:22 AM

Hi,

Where are you based?

If you struggle to buy Blood from your dealer you could always contact Magura UK (01530 414142)

Cheers
Mike
UK Service Centre

vinay

Feb 22 2010, 10:16 AM

Hi,

Magura does produce the brakes for BMW (and KTM, Ducatti and more, but BMW has got a dedicated assembly hall in the Magura factory) but as far as I know, motorcycles cannot get away with mineral oil for braking. They still use DOT, even the Magura ones. The clutch may work with mineral oil though. Chances are though that they still work with the older Magura Blood which was fine for the rim brakes, but may not be as good with the higher temperatures of the disc brakes. Use the dealer locator to find a Magura dealer in your area. They should be able to sell you the oil. Alternatively you may choose to order a bottle by mailorder.

Cheers,
Vinay

TONEB

Feb 22 2010, 06:30 PM

QUOTE (vinay @ Feb 22 2010, 04:16 AM) 

Hi,

Magura does produce the brakes for BMW (and KTM, Ducatti and more, but BMW has got a dedicated assembly hall in the Magura factory) but as far as I know, motorcycles cannot get away with mineral oil for braking. They still use DOT, even the Magura ones. The clutch may work with mineral oil though. Chances are though that they still work with the older Magura Blood which was fine for the rim brakes, but may not be as good with the higher temperatures of the disc brakes. Use the dealer locator to find a Magura dealer in your area. They should be able to sell you the oil. Alternatively you may choose to order a bottle by mailorder.

Cheers,
Vinay



Thanks for the quick responses. Im in the US. It's the clutch oil so far it has worked just fine. Just curious what would be the disadvantages with the higher temps? Would I experience brake fade? I was concerned with the seals but I guess that should be ok?

thanks in advance.
Tone

mansikka

Feb 22 2010, 06:51 PM

Hi Tone,

Seals will remain ok with both kinds of Magura blood - but won't last long with DOT brake fluid.

Royal (blue) blood will absorb more heat than older (green) oil before boiling - which would give you a spongy feel at the lever and poor braking performances.
Blue blood is also a little more fluid, this improves the lever touch.

mansikka

TONEB

Feb 22 2010, 07:47 PM

QUOTE (mansikka @ Feb 22 2010, 12:51 PM) 

Hi Tone,

Seals will remain ok with both kinds of Magura blood - but won't last long with DOT brake fluid.

Royal (blue) blood will absorb more heat than older (green) oil before boiling - which would give you a spongy feel at the lever and poor braking performances.
Blue blood is also a little more fluid, this improves the lever touch.

mansikka



Thanks Mansikka!

This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.



www.filma.gr
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Ο γρηγορότερος τρόπος απόκτησεις είναι σε ένα ποδηλατά, όλοι έχουν mineral oil για τα υδραβλικά φρένα του ποδηλάτου...

50€/L κάνει το motorex, εγώ πήγα σε ποδηλατά και μου πε πως μπορεί να μου βάλει από το λίτρο όσο θέλω..
Συμφωνω απολυτα με το λαδι απο τα ποδηλαταδικα. Να προσθεσω οτι το ορυκτελαιο της shimano, τα σπαει. Και λογο τιμης (6 με 7€ το λιτρο), αλλα εχει και μεγαλυτερο σημειο βρασμου απο το vitamol και απο το magura.
Η βοηθητικη αντλια συμπλεκτη, ειναι πισω απο το κιβωτιο. Ειδικα τους καλοκαιρινους μηνες που ζεματαει το μοτερ,το κιβωτιο αρα και η βοηθ. αντλια συμπλεκτη, εκει "εκτιμας" το υψηλοτερο σημειο βρασμου του λαδιου!!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Φθηνες λυσεις και αξιοπιστες υπαρχουν.
Εγω για παραδειγμα, 13€ τα 75ml μαγκουρολαδο, δεν τους τα δινω που να τους δω κρεμασμενους αναποδα!
Κοντα στα 150€ το λιτρο δηλαδη :pointu::pointu::pointu:
Εχουν γελιο τα τυπακια:pointu:
 

N4pSt3R

Lost Balkaneros
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
BMW F800gs
Συμφωνω απολυτα με το λαδι απο τα ποδηλαταδικα. Να προσθεσω οτι το ορυκτελαιο της shimano, τα σπαει. Και λογο τιμης (6 με 7€ το λιτρο), αλλα εχει και μεγαλυτερο σημειο βρασμου απο το vitamol και απο το magura.
Η βοηθητικη αντλια συμπλεκτη, ειναι πισω απο το κιβωτιο. Ειδικα τους καλοκαιρινους μηνες που ζεματαει το μοτερ,το κιβωτιο αρα και η βοηθ. αντλια συμπλεκτη, εκει "εκτιμας" το υψηλοτερο σημειο βρασμου του λαδιου!!!

Καλό αυτό, δεν ήξερα για το σημείο βρασμού!!!Ξέρεις και τα νούμερα έτσι ενδεικτικά???
 

xntinou

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R1200GS 07
Συμφωνω απολυτα με το λαδι απο τα ποδηλαταδικα. Να προσθεσω οτι το ορυκτελαιο της shimano, τα σπαει. Και λογο τιμης (6 με 7€ το λιτρο), αλλα εχει και μεγαλυτερο σημειο βρασμου απο το vitamol και απο το magura.
Η βοηθητικη αντλια συμπλεκτη, ειναι πισω απο το κιβωτιο. Ειδικα τους καλοκαιρινους μηνες που ζεματαει το μοτερ,το κιβωτιο αρα και η βοηθ. αντλια συμπλεκτη, εκει "εκτιμας" το υψηλοτερο σημειο βρασμου του λαδιου!!!
Νίκο το χρησιμοποιείς καιρό το ορυκτέλαιο της shimano; Η μόνη μου ανησυχία είναι η "συμβατότητα" με τα .. τσιμουχακια της αντλίας συμπλέκτη.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Καλό αυτό, δεν ήξερα για το σημείο βρασμού!!!Ξέρεις και τα νούμερα έτσι ενδεικτικά???
Νουμερα δεν θυμαμαι συγκεκριμενα, αλλα τοτε που το εψαχνα, ειχα μπει στα site διαφορων εταιρειων και εβλεπα τα τεχνικα χαρακτηριστηκα τους. Ετσι τυχαια το ειχα διαπιστωσει!
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Νίκο το χρησιμοποιείς καιρό το ορυκτέλαιο της shimano; Η μόνη μου ανησυχία είναι η "συμβατότητα" με τα .. τσιμουχακια της αντλίας συμπλέκτη.
Σε χρονικο διαστημα δεν θυμαμαι. Σε χλμ ομως θυμαμαι πολυ καλα. Στα 155.000 το ειχα αλλαξει, και τωρα εχω 180.000!
Πανω απο χρονος δηλαδη.
Αυριο ή μεθαυριο θα τα ξανα αλλαξω.
Αυτη τη φορα πηρα να της βαλω υδραυλικο λαδι 10αρι της red line. Χρωμα κοκκινο εχει και ειναι για υδραυλικα κιβωτια αυτοκινητων αγωνων. Η τιμη του βεβαια δεν ειναι στα 6 με 7€ αλλα στα 22 το λιτρο.
Αν εισαι αθηνα και ενδιαφερεσαι, ελα να σου δωσω για να τα αλλαξεις. Το μπουκαλακι ειναι κλειστο ακομα λεμε.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Α, ο "αμερικάνος" μου ειπε οτι δεν πειραζει τα τσιμουχακια.
Η αποφαση, δικια σου!

(Θεσσαλονικη εισαι βλεπω!!!!!)
 
Top Bottom