Αξονας...μια σχεση αμφιδρομη...

N4pSt3R

Lost Balkaneros
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
BMW F800gs
Πριν απο περιπου 2 βδομαδες γυρνουσα απο μια μικρη εκδρομη και ενιωσα ενα τρεμουλο-κουνιμα στα μαρσπιε...διαβαζα κ διαφορα κ ειπα θα το ψαξω..Πριν περιπου 3 μερες πηγα να ξεκινησω και ενιωσα ενα ηχο και ενα σφιξιμο απο πισω κατω...το μυαλο μου πηγε στο διαφορικο, χθες πηγα στο συνεργειο και το ανοιξα...

Εικονα πρωτη...



Στην αρχη εξεπλαγην, αλλα ολα εχουν το λογο τους,



Τελευταιο γρασαρισμα πριν περιπου εναμιση χρονο και ενα λαθος στην τοποθετηαη της πισω "φουσκας" εκανα τον αξονα να πιασει σκουρια..δεν εχει διαβρωση ευτυχως, αλλα το αποτελεσμα ειναι ενας σφινομενος σταυρος στο κατω μερος που συνδεεται με το διαφορικο, στο ψαλιδι υπαρχει μια μακα σκουριας που πετουσε ο αξονας με λασπη και οσο παλαιο γρασο εμεινε που καθαρισε ευκολα και δεν εχει δημιουργηση ζημια.

Η λυση, θα υπαρξει προς το μερος μου ενυμερωσει κοστολογιου για αντικατασταση τον σταυρων, τα συνεμπλοκ και ο αξονας δουλευουν αριστα, αν το κοστος εχει διαφορα απο την αντικατασταση με ενα μεταχειρισμενο θα φτιαχθει, αν οχι θα αλλαχθει με μεταχειρισμενο.

Η αμελεια και η αμαθεια μου δημιουργησαν το προβλημα, το αναφερω καθαρα για οσους ισως υπαρχουν που δεν σκευτηκαν η αμελησαν την συντηρηση του αξονα.

Κραξτε ελεφθερα, πειτε γνωμες, οσο ζεις μαθαινεις!!!



Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
μικρουλη αυτα τα πραματα τα ανοιγουν που και που και βαζουν λιγο βαζελινη τουλαχιστον μεσα!!!!!
 

N4pSt3R

Lost Balkaneros
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
BMW F800gs
μικρουλη αυτα τα πραματα τα ανοιγουν που και που και βαζουν λιγο βαζελινη τουλαχιστον μεσα!!!!!

Ειπαμε θα μαθω.... ;)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

N4pSt3R

Lost Balkaneros
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
BMW F800gs
Αυτα ειναι τα διδακτρα .....τον επομενο θα τον εχεις κουκλο!!

Σωστος!!!εν αναμονη σταυρων, μιλησα κ με ενα παλικαρι που εχει κανει κατι αναλογο εδω και εχει περιπου 30.000 απροβληματιστα χλμ!!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

N4pSt3R

Lost Balkaneros
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
BMW F800gs
Είναι σαν να αφήνεις μια αλυσίδα χωρίς λαδι.....ενάμιση χρονο:banghead:

Άμα είχα αλυσίδα βρε θα την έβλεπα.... :p

Ενυμέρωση, το κομμάτι που έχει πρόβλημα είναι οι τσιμούχες και τα ρουλεμανάκια που είναι φιξ μέσα στο σταυρό και σιγκεκριμένα μέσα από τις πρεσαριστές πατουρες που αφάπτουν στον άξονα και επιτρέπουν την κίνησή του, προσωπικά αυτό που είδα είναι ότι εκείνο το μέρος έτσι κ αλλιώς δεν γρασάρετε όσο γράσο και να τον πασπατέψεις, το κοστολόγιο παίζει να είναι αρκετά μικρότερο από την απόκτηση μεταχειρισμένου άξονα.

Θα επανέλθω με ενυμέρωση ;)
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Άμα είχα αλυσίδα βρε θα την έβλεπα.... :p

Ενυμέρωση, το κομμάτι που έχει πρόβλημα είναι οι τσιμούχες και τα ρουλεμανάκια που είναι φιξ μέσα στο σταυρό και σιγκεκριμένα μέσα από τις πρεσαριστές πατουρες που αφάπτουν στον άξονα και επιτρέπουν την κίνησή του, προσωπικά αυτό που είδα είναι ότι εκείνο το μέρος έτσι κ αλλιώς δεν γρασάρετε όσο γράσο και να τον πασπατέψεις, το κοστολόγιο παίζει να είναι αρκετά μικρότερο από την απόκτηση μεταχειρισμένου άξονα.

Θα επανέλθω με ενυμέρωση ;)
Το τσεκάρισμα του άξονα, προβλέπεται παραπάνω από μια φορά τον χρόνο. ....ο δικός μου σταυρος κόπηκε στα 150000 χλμ και δεν είχε ίχνος σκουριάς.
Το νου σου....στον επομενο
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Συνήθως, ο σταυρός που βγάζει πρόβλημα είναι ο μπροστινός, λόγω του ότι δεν είναι ευκολη η πρόσβαση και το γρασσάρισμά του και ότι τρώει όλο το ζόρι από το σαζμάν, μιας και είναι ο πρώτος μετά απ' αυτό.
Είναι φανερό πως στην προκειμένη περίπτωση, ότι ο πίσω σταυρός οξειδώθηκε τόσο άσχημα γι αυτό έπαθε αυτό που έπαθε! Αυτό φαίνεται και από την πίσω φυσούνα που δεν πατούσε καλά και έμπαζε νερό...
 

Mister Jim

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
R1200GS
Δεν ξέρω και καλά αλλά περισσότερο πίσω έχω δει να χαλάνε μάλλον γιατί ο μπροστά είναι κριμένος αλλά περισσότερους πίσω έχω δει.
 

N4pSt3R

Lost Balkaneros
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
BMW F800gs


clean and clear...


Σίγουρα μια εμπειρία παραπάνω και απο δω και περα θα προσέχω!!!
 

Mister Jim

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
R1200GS
Συνήθως, ο σταυρός που βγάζει πρόβλημα είναι ο μπροστινός, λόγω του ότι δεν είναι ευκολη η πρόσβαση και το γρασσάρισμά του και ότι τρώει όλο το ζόρι από το σαζμάν, μιας και είναι ο πρώτος μετά απ' αυτό.
Είναι φανερό πως στην προκειμένη περίπτωση, ότι ο πίσω σταυρός οξειδώθηκε τόσο άσχημα γι αυτό έπαθε αυτό που έπαθε! Αυτό φαίνεται και από την πίσω φυσούνα που δεν πατούσε καλά και έμπαζε νερό...
Πως γρασάρετε ο σταυρός.
 

N4pSt3R

Lost Balkaneros
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
BMW F800gs
Πως γρασάρετε ο σταυρός.

Ότι έχω διαβάσει και ότι είχα κάνει μέχρι πρίν ενάμιση χρόνο, τον πασαλείβεις με άσπρο γράσο, αδιάβροχο, όσο καλύτερα μπορείς, αλλά αυτό που είδα τώρα είναι ότι τα πρεσαριστά ρουλεμανάκια του σταυρού δεν λυπαίνονται, ίσως με το γράσο και την συντήρηση παρατήνεις την ζωή στα τσιμουχάκια που έχει.
 

ΗΛΙΑΣ

Μέλος
Περιοχή
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
XLV 1000, XRV 650, HUSKY WR 250
........Στέφ το πέταξες στη θάλασσα απ' την τσατίλα σου....... γιατί δεν το λές ??????
 

N4pSt3R

Lost Balkaneros
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
BMW F800gs
........Στέφ το πέταξες στη θάλασσα απ' την τσατίλα σου....... γιατί δεν το λές ??????
Α οχι φιλος, δεν διαταρασω το νευρικο μου συστημα για σιδερα που γινονται!!! ;)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

N4pSt3R

Lost Balkaneros
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
BMW F800gs

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
φενετε πολυ ωραια δουλεια
 
Top Bottom