Απαίτηση ανάκλησης μονάδων ABS από BMW Motorrad

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Μετά από την γενική οδηγία της BMW Motorrad για ανάκληση και αποζήμιωση για τους κατόχους BMW, δράττω την ευκαιρία για να κινήσουμε το θέμα αντικατάστασης μονάδων abs και ειδικά γι τις μονάδες με σερβομηχανισμό.
Τι θα λέγατε να συντάσσαμε μία αίτηση - απαίτηση προς την bmw motorrad για άμεση αντικατάσταση της μονάδας που αποτελεί από τα πιο σημαντικά, πολυδάπανα και αναξιόπιστα τμήματα της μοτοσυκλέτας.
Επειδή δεν θέλω να νιώσει κάποιος πως είναι στα ξαφνικά να μην φρενάρει η μοτοσυκλέτα που καβαλά, καλό θα ήταν να το προχωρήσουμε σε συνεργασία και με άλλα μοτοσυκλετικά φόρουμ και λέσχες.
Το προχωράμε;
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Χρηστο ειναι κοινο μυστικο πως μολις τα επισημα συνεργεια παρουν ανασα
απο τις εκατονταδες αντικαταστασεις αντλιων βενζινης και μουαγιε που εχουν επιφορτιστει
θα αρχισει η εφαρμογη της ανακλησης των επιμαχων μοναδων ABS.
(1150 του 2003 και 1200 2004-α εξ' 2006)
Μενει να μαθουμε αν η αντικαταστατρια μοναδα θα ειναι απαλλαγμενη απο το ηλεκτρομοτερ,
Αν ισχυσει αυτο ...θα χρειαστεις υλικα για μαριναρισμα μερικων τεμαχιων:)
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Ήμουν νιος και γέρασα! Χρόνια ακούω περί σκέψης της BMW για ανάκληση μονάδων ABS. Όμως δεν βλέπω τίποτα και οι μονάδες συνεχίζουν να δημουργούν προβλήματα...
 

malco

Μέλος
Περιοχή
περιστερι
Όνομα
Κωνσταντινος Μαλλιος
Μοτό
Bmw r1200gs ADVENTURE
Αυτό ακριβώς ρε Χρηστο συζητούσα το πρωί... υπ όψιν ότι η οδηγία που έχει ανακοινωθεί για έλεγχο σε μoναδες abs με servo τον Αυγουστο αναφερει οτι θα ξεκινουσε απο την Ολλανδια http://www.nieuwsmotor.nl/motornieuws/19879-bmw-motorrad-inspecteert-duizenden-iabs-systemen αν καταλαβα καλα απο την μεταφραση, γιατι πολυ απλα εκει θα εχουν γινει οι περισσοτερες καταγγελιες....αλλωστε ως γνωστον η ποσοτητα σε τετοια θεματα ειναι δυναμη... ..
Αυτοι βεβαια υποστηριζουν οτι το θεμα εχει να κανει με κακη συντηρηση...
 

Koive k9

Μέλος
Περιοχή
Kavala
Όνομα
Panos
Μοτό
Bmw , vespa
Μετά από την γενική οδηγία της BMW Motorrad για ανάκληση και αποζήμιωση για τους κατόχους BMW, δράττω την ευκαιρία για να κινήσουμε το θέμα αντικατάστασης μονάδων abs και ειδικά γι τις μονάδες με σερβομηχανισμό.
Τι θα λέγατε να συντάσσαμε μία αίτηση - απαίτηση προς την bmw motorrad για άμεση αντικατάσταση της μονάδας που αποτελεί από τα πιο σημαντικά, πολυδάπανα και αναξιόπιστα τμήματα της μοτοσυκλέτας.
Επειδή δεν θέλω να νιώσει κάποιος πως είναι στα ξαφνικά να μην φρενάρει η μοτοσυκλέτα που καβαλά, καλό θα ήταν να το προχωρήσουμε σε συνεργασία και με άλλα μοτοσυκλετικά φόρουμ και λέσχες.
Το προχωράμε;
Καλο θα ήταν να γίνει μια τέτοια κίνηση,όπως και το θέμα με τα πηνια στα 800αρια!
 
Τελευταία επεξεργασία:

MOYTPO

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
Παυλος
Μοτό
BMW
Σας αλλαξαν την αντλια, σας αλλαξαν το μουαγιε, καποιους σας αλλαξαν την αναρτηση. Αμα σας αλλαξουν και τις μοναδες θα το κλεισει το μαγαζακι η μαμα. Τι ανθρωποι ειστε εσεις. Δωστε κανα φραγκακι!!!!! :p:p:p
 

N4pSt3R

Lost Balkaneros
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
BMW F800gs
Σας αλλαξαν την αντλια, σας αλλαξαν το μουαγιε, καποιους σας αλλαξαν την αναρτηση. Αμα σας αλλαξουν και τις μοναδες θα το κλεισει το μαγαζακι η μαμα. Τι ανθρωποι ειστε εσεις. Δωστε κανα φραγκακι!!!!! :p:p:p

Την κρατάτε εσείς βρε με τα καινούρια και τα ελαφρώς μεταχειρισμένα για να παίρνει ο κόσμος καινούρια σε μια διετία...άσε να χαμογελάσει το χειλάκι μας και να γίνουν οι μπουμπούδες καινούριες...

:D :p :p :p ;)
 

sliv

Δεν βάζω ασφάλτινα !
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Stratis
Μοτό
GS1200 Adv.
εγω δεν εχω "σερβομηχανισμό".... εχω μοντελο του 2007 ...

αλλα θεωρω οτι μια εταιρια αυτου του "υψους" ...θελοντας να διατηρησει και το μεριδιο αγορας της (που δεν ειναι μικρο) εν' οψη κρισης και με τον ανταγωνισμο να ανεβαινει ...βλεπε ΚΤΜ ......το τελευταιο που θα ηθελε ειναι στενοχωρημενους πελατες ....!!!!
Μην ξεχναμε οτι οι πιο καλοι πελατες της BMW ειναι οι πελατες που εχει ...οχι αυτοι που θα αποκτησει .....εχει πιστο πελατολογιο και σιγουρα δεν θελει να χαλασει αυτη την "παρεα" !!!!!

προσωπικα νομιζω οτι μια τετοια κινηση κακο δεν θα κανει ...ισα - ισα που θα ενισχυσει μια διαμαρτυρια που εχει αρχισει εδω και καιρο......... και αυτο ειναι καλο!!!!!!!

GO-GO !!!!
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Εδώ δεν θέλει όλοι μαζί, αλλά ένας ένας :http://www.efpolis.gr/
Όσο περισσότεροι ενοχλησετε τόσο καλύτερα
Νομιζω οτι απο τια γραφομενα της Γραμματειας ο καταλληλος για την περιπτωση ειναι ο συνηγορος του καταναλωτη.
 

Koive k9

Μέλος
Περιοχή
Kavala
Όνομα
Panos
Μοτό
Bmw , vespa
εγω δεν εχω "σερβομηχανισμό".... εχω μοντελο του 2007 ...

αλλα θεωρω οτι μια εταιρια αυτου του "υψους" ...θελοντας να διατηρησει και το μεριδιο αγορας της (που δεν ειναι μικρο) εν' οψη κρισης και με τον ανταγωνισμο να ανεβαινει ...βλεπε ΚΤΜ ......το τελευταιο που θα ηθελε ειναι στενοχωρημενους πελατες ....!!!!
Μην ξεχναμε οτι οι πιο καλοι πελατες της BMW ειναι οι πελατες που εχει ...οχι αυτοι που θα αποκτησει .....εχει πιστο πελατολογιο και σιγουρα δεν θελει να χαλασει αυτη την "παρεα" !!!!!

προσωπικα νομιζω οτι μια τετοια κινηση κακο δεν θα κανει ...ισα - ισα που θα ενισχυσει μια διαμαρτυρια που εχει αρχισει εδω και καιρο......... και αυτο ειναι καλο!!!!!!!

GO-GO !!!!
Συμφωνώ,αλλά μην ξεχνάμε ότι τελευταία μόνο ρεκόρ πωλήσεων ακούμε απο την εν λόγο εταιρία!Και στο βωμό της κρίσης έπεσε η ποιότητα κατασκευής σε καποια υλικα και ανταλλακτικά τα οποία ανατέθηκαν σε Φτινα εργατικά χέρια εξ´ανατολης,έτσι και οι αστοχίες υλικών.
 

sliv

Δεν βάζω ασφάλτινα !
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Stratis
Μοτό
GS1200 Adv.
Συμφωνώ,αλλά μην ξεχνάμε ότι τελευταία μόνο ρεκόρ πωλήσεων ακούμε απο την εν λόγο εταιρία!Και στο βωμό της κρίσης έπεσε η ποιότητα κατασκευής σε καποια υλικα και ανταλλακτικά τα οποία ανατέθηκαν σε Φτινα εργατικά χέρια εξ´ανατολης,έτσι και οι αστοχίες υλικών.
Ναι ρε συ ...ενας λογος παραπανω .....

φετος πουλησαμε ....του χρονου θα πουλησουμε ....μετα?? ...ποσο θα κρατησει ο "ενθουσιασμος" του νεου μοντελου ?

οι εταιριες αυτες σκοπευουν σε μεριδιο αγορας απο 5ετια και πανω ....;);)

βεβαια αν δεν παραπονεθει κανεις......ολα καλα δεν τρεχει τιποτα ......η ικανοποιηση του πελατη σε τετοιου ειδους εταιριες ειναι πρωτη προτεραιοτητα ...οχι απο "καλοσυνη" αλλα
επειδη ο πελατης εχει την δυναμη ......της αγορας !!!!

και εφοσον εχει την δυναμη να αγοραζει εχει και την δυναμη να απαιτει .......αυτο λεω...;)

αρκει να το κανει......
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom