Απο την Κοζάνη στο Nordkapp..Αλλιως Sourdkapp!the road story.

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Οταν στο ταξιδιωτικο το κειμενο στεκεται κυριαρχος
καταδικαζοντας τις φωτο σε ρολο περιγραμματος
ειναι η υπερτατη στιγμη για γραφοντες και αναγνωστες:)
 

makisaris

Μέλος
Περιοχή
kozani
Όνομα
makis
Μοτό
v strom 650
Οταν στο ταξιδιωτικο το κειμενο στεκεται κυριαρχος
καταδικαζοντας τις φωτο σε ρολο περιγραμματος
ειναι η υπερτατη στιγμη για γραφοντες και αναγνωστες:)
Μα ποσο δίκιο εχεις!
 

intruder

Μέλος
Περιοχή
Καζανη
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟς
Μοτό
SUZUKI GSX1250FA ''ADVENTURE''
2η μερα μετα τις πρωτες χιονοθυελες στο rodnal στη σταση στο βενζιναδικο που πρωειπε ο μακης ενα γεγονος με εντυπωσιασε.Ταλαιπωρημενη ηδη απο τις χιονοθυελες το κρυο κ τη βροχη επρεπε να σταματησουμε οχι μονο γιατον ανεφοδιασμο μας σε καυσιμο,ακλλα να αποφυγουμε κ τα χειροτερα.....κρυοπαγηματα στα χεριαειδικα του μακη που ειχαν γινει σχεδον μελιτζανι.Αξιζει να αναφερθουμε σε αυτο ρε φιλε αναγνωστη για να μαθαινουμε απο τα παθηματα των αλλων.
πριν το ταξιδι εγω-μακη παμε να παρουμε λαστιχενια βιομηχανικα γαντια 5 νουμερα μεγαλυτερα,για μπαινει πανω απο το γαντι..θες?μακης-οχι τα δικαμ' τα γαντια ειναι αδιαβροχα...ΜΕΓΑ ΛΑΘΟς που δε του τα πηρα(θα του ηταν ευχαριστη εκπληξη στην περισταση).Ναι φιλε ταξιδιωτη ταγαντια του μακη με απειρες ωρες οδηγησης εως τωρα στις μπορες τις ελλαδας μας μπορει να ηταν αδιαβροχα...οταν ομως τρων νερα κ χιονια ολοκληρη μερα το πραγμα αλλαζει...ΤΙΠΟΤΑ δεν ειναι αδιαβροχο.Τα γαντια μουσκεψαν παγωσαν κ δεν προστατευαν πια θερμικα τα χερια.Σταση λοιπον στο βενζιδακο καφεδακι καυτο γαντια στο καλοριφερ κ τσιγαρο.Προθυμος ο υπαλληλος βλεπει στο διαδικτυο τα του καιρου...ασχημα τα πραγματα λεει.Κ να το λεει αυτο εναςνορβηγος δεν ειναι οτι καλυτερο.Σταματαει απο εξω αμαξαρα-τεθωρακισμενο τανκς που δεν εχουμε δει ποτε στη ζωη μας.Απο οτι φανταζομουν η τιμη του θα ταν οσο κανα 4αρι διαμερισμα,κατεβαινει κατω 45αρης τυπος κ μας πιανει την κουβεντα σε απταιστα αγγλικα.Μαθαινει που παμετι κ πως παιρνει καφεδακι κ αυτος σε πλαστικο καθεται στο τραπεζακι με ενανφιλο του ανοιγουν οι χαρτες τα ιντερνετ τηλεφωνηματα στην τροχαια κτλ για την κατασταση που επικρατει κ μας λεει τα νεα.Ασχημα τα πραματα παιδια εχετεδυο τρια περασματα ορεινα κ γινεται της μουρλης απο χιονοθυελλες που θα συνεχισουν ολη τη μερα κ αυριο...βλεπουμε.Μιλαμε για την ελλαδα που αγαπαει κ εχει επισκευτει καμια δεκαρια φορες-τις μισες απο αυτες με το σκαφος του.Με το σκαφος του ρε φιλε ακτοπλοικος...δεν μπορω να φανταστω το εισοδημα του εαν πιανει αν οχι 3ψηφιες 2ψηφιες χιλιαδες σε ευρω ,κ ομως καθεται με 3 μουσκεμενους μοτοσυκλετιστες κ βοηθαει οπως μπορει την κατασταση .Αυτοι ειναι οι ψυχροι σκανδιναβοι αναρωτιεμαι?Στην ελλαδα ενα golden boy με αντιστιχο εισοδημα αραγε θα το κανε αυτο με ενα πλαστικο ποτηρι με καφε χανοντας καμια ωρα απο το χρονο του,σε ενα βενζιναδικο εαν οι συνομιλητες του δεν ειχαν τουλαχιστον αλλο φυλο? Παρακολουθουσε την κατασταση στην ελλαδα λεγοντας μας πως οι πλουσιοι βορειοευρωπαιοι εχουν χρεος να παν διακοπες εκει για να βοηθησουν τη χωρα οικονομικα...αλλα η πολιτικη ηγεσια σας με τις παραφυαδες του ,λεει,θα καναν αυτα τα εισαγωμενα ευρω,οπως χρονια τωρα μαγικα κ θα τα εξαφανιζαν,κ γιαυτο ειστε υπολογοι εσεις......Ποσο δικιο εχει ρε φιλε,μας εχουν παρει χαμπαρι ολοι.....Μολις ακουσε τον μεσο ορο του ιδωτικου υπαλληλου οπως εμεις στην ελλαδα,πραγματικα δεν καταλαβα εαν το κατανοησε,τα ματια παντως τα γουρλωσε.....Βιαστητε λεει γιατι ηωρα περναει κ τα περασματα θα κλεισουν.
Μας εστειλε απο μια γεφυρα την οποια οταν περασαμε απο τον δυνατο αερα οι κλισεις των μοτοσυκλετων ηταν σχεδον ιδιες με αυτες των motogp(λεμε τωρα υπερβολες) κ με τα πολλα φτανουμε στο 1ο περασμα το κακο.Χιονερο πινακιδες που δειχνουν αλυσιδες κ αποτομες κλισεις κ στο βαθος θεορατα βουνα που χανονται στην ομιχλη κ στο πανδεμονιο.Κατεβαινει λεοφωρειο χιονισμενο.Σταση για ανασυγκοτηση κ βαθια ανασα.βρισκουμε μια σταση λεοφωρειου κ αναβουμε τσιγαρο.Ο μακης προτεινει να πιουμε ζεστο δυναμοτικο καφε,εγω λεω να φυγουμε οσο προλαβαινουμε...συμφωνουμε.ΣΟΦΟ.Κουμπωνουμε 1η κατεβαζουμε ζελατινες κ παμε προς το θεριο.
 

intruder

Μέλος
Περιοχή
Καζανη
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟς
Μοτό
SUZUKI GSX1250FA ''ADVENTURE''
Ανηφοριζουμε φυσαει μανιασμενα το χιονονερο γινεται χιονι κ συνεχιζουμε.Σε μια φουρκετα ενας καταρακτης διπλα στο δρομο εχει κοψει τη χιονουρα στη μεση .ΟΦΘΑΛΜΟΛΟΥΤΡΟ



 

intruder

Μέλος
Περιοχή
Καζανη
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟς
Μοτό
SUZUKI GSX1250FA ''ADVENTURE''
Περνουμε υψομετρο,απογειωνομαστε κ γινεται ο κακος χαμος.Ζελατινα με χιονια,την καθαραριζουμε με το χερι κ σε δευτερολεπτα ξαναγεμιζει...την ανοιγουμε κ οδηγαμε με μισοκλειστα ματια αφου το χιονι πεφτει με μανια πανω μας.Με πλησιαζει ο μακης σταματαει κ ζηταει στεγνα γαντια.Η κατασταση παει στο απροχωρητο,δεν αισθανεται τιποτα κ δεν μπορει ουτε συμπλεκτη να δουλεψει,Σταματαμε βγαζει τα γαντια κ τα χερια ειναι ''μπλε μαρε''.Τον βαζουμε να κρατησει τα θερμαινομενα γριπ τις μηχανης μου-το πολυτιμοτερο αξεσουαρ του ταξιδιου,κ βγαζω με πολυ προσοχη τα χειμερινα γαντια που εχω καβατζα ,για να μη μπει μεσα χιονι με αυτο τον κακο χαμο.Τα φοραει κ παιρνει τα πανω του.
Σταματαει αμαξι κ με ρωταει αν ο δρομος παραπανω συνεχιζει.......-κ που θες να ξερω ρε μεγαλε.-Δε νομιζετε οτι περει να γυρισετε κατω?μου λεει.---τραβα μπροστα κ σε ακολουθω.......εξαφανιστηκε στον χιονια.

Συνεχιζουμε τα πραγματα αγριευουν κ αλλο.Απο την χιονοθυελλα δεν βλεπουμε μπροστα μας κ το χει στρωσει για τα καλα.Μιλαω με τον ευαυτο μου-τον ρωταω αν ειναι στα λογικα του,με απανταει Ναι θυμιζοντας μου τους χειμωνες που περνουσα με το ταπεινο τσοπερακι μου , ''οργισμενο νιατο'':p:D, τα χιονισμενα περασματα κρανιας-μηλιας -μετσοβου,τοτε χωρις εγνατια,για να παω στα γιαννενα, μες τη νυχτα που επεφτε νωρις για να βρω την τοτε καψουρα μου κ τωρινη,πλεον συντροφο κ μανα των παιδιων μου.Χαμογελαω κ αναπολω....,Ριπη αερα ανακατεμενου με χιονι με τρανταζει,επανερχομαι στην πραγματικοτητα κ σφιγγω τα δοντια...πλησιαζω στην κορυφη κ ανεμος ουρλιαζει παρασερνοντας στο διαβα του αρκετες ποσοτητες απο τα πλαινα ανεμοσουρια....ο δρομος παγωμενος με πολυ χιονι η οδηγηση με πολυ δυσκολια κ οι κλιση του δρομου μεγαλη κουμπωμενη δευτερα- κ το γκαζι ενα κλικ σταθερα...πρεπει λεει το ενστικτο να προχωρησω κ εκει στην κορυφη γινεται το ελα να δεις.Τετοιο αερομανι σε τετοιες συνθηκες δεν ξαναδα,η ανηφορα τελειωσε κ μπορω να κοψω κ να σταματησω,να περιμενω τους αλλους που χιονοπαλευουν.Με δυσκολια κρατιεμαι πανω στην σταματημενη μοτοσυκλετα απο τον πολυ αερα κ το χιονι πεφτει πανω μου με μανια ,λες κ θελει να τρυπησει το αδιαβροχο....κοιταω στον καθρεφτη κ δεν βλεπω τιποτα αφου ειναι καλυμενος κ αυτος απο χιονι,τον σκουπιζω κ το μονο που βλεπω εινακαμια τεσσερα μετρα ολα κ ολα μες τη θυελλα.Με περναει αμαξι κανοντας μου κατι νοηματα ,οι αλλοι εχουν αργισει αρκετα κ με ζωνουν τα φιδια.Πρεπει να γυρισω........Αυτα που μολις περασα θα τα ξαναπερασω κ προς την αλλη να δω κ την κατηφορα......Μα πως να κανω αναστροφη με αυτες ριπες αερα?Ημηχανη κολλαει στο χιονι, τα σημεια που περασα ηταν παγωμενα...Κ αν εκει που ειμαι στην μεση του δρομου ερθει φορτσατο αμαξι τι κανω?το στελνω φιλακια.....οπως κ να χει ΠΡΕΠΕΙ να γυρισω οι φιλοι μου ευχομαι να μην...... αλλα με χρειαζονται....ειμαστε ομαδα κ γροθια....
 
Τελευταία επεξεργασία:

intruder

Μέλος
Περιοχή
Καζανη
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟς
Μοτό
SUZUKI GSX1250FA ''ADVENTURE''
Κατεβαινοντας μεςστην ανταρα βλεπω δυο φιγουρες να σμπρωχνουν μια μηχανη στον παγωμενο ανηφορο,ναι ειναι αυτοι λες να κολλησαν κ να το πανε σμπωχνωντας???....για να ακουστουμε ουρλιαζουμε-τι εγινε-επεσα-χτυπησες-λιγο το ποδι αλλα οκ-θα δειξει.Δευτερη αναστροφη με ηθικο.Η μηχανη του μακη δεν παιρνει μπρος,την ψαχουλευουμε με τον κακο χαμο αλλα δεν...σμρπωχτε ολοι μαζι για την κορυφη.μετα ειναι κατηφορος...αναλογιζομαι,τι ζουμε θεε μου κ σε τι σημειο, με τι συνθηκες...χαμογελαω γιατι ειμαστε γροθια ,ετσι οπως πρεπει ,η παρεα δε σπαει δε λυγιζει κ τα βαζει με τα θερια της φυσης.ΚΟΡΥΦΗ κατηφορος σμπρωξιμο για φορα και.........βρουουουουουουμμμμμμμμμμμ.....ΝΑΙ τα καταφεραμε,συνεχιζουμε για αρκετα κ το σκηνικο το ιδιο εως που ενα τουνελ σαν σωτηρας εμφανιζεται μπροστα μας.Απο την μανια της χιονοθυελλας δεν τη γλυτωσαν ουτε τα πρωτα εκατο μετρα κ μεσα σε αυτο αφου ηταν στρωμενα με φρεσκο χιονι....την τσιγαρα την τσιγαρα φωναζω διψασμενος για νικοτηνη ξεκαβαλικευοντας κ περιμενωντας τον κωστα να ρθει κ αυτος.Παμε να φυγουμε κ η μοτοσυκλετα μου εχει κολλησει στα χιονια.ΞΑΝΑΣΜΠΡΩΞΙΜΟ κ τον κατηφορο....μετα το τουνελ παλι τα ιδια με την χιονοθυελλα,ωσπου μετα απο δυο τρια τουνελ το υψομετρο κατεβηκε κ τα πραματα απο πλευρας παγου χιονιου ηρεμησαν....
 

intruder

Μέλος
Περιοχή
Καζανη
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟς
Μοτό
SUZUKI GSX1250FA ''ADVENTURE''
Μην πιστευοντας αυτα που περασαμε για κανα δυο ωρες, τα ξανανιωσαμε αλλες δυο τρεις φορες μες στη μερα χωρις ομως αυτη τη χρονικη διαρκεια κ σε αλλα ψηλα πασα.Το ψηλα στη νορβηγια βεβαια αρχιζει απο τα 300-400 μετρα.Τα γεγοτα αυτα σημαδεψαν την μοτοσυκλετιστικη ζωη κ εμπειρια κ η αληθεια να πουμε οτι ηταν κ ενα ζητουμενο λιγης δοσης αδρεναλινης κ περιπετειας,παρα την ταλαιπωρια......η επομενη μερα συνεχεια του μακη
 

nikanthi

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νικος
Μοτό
fzs1000
Πιστεύω οτι ειναι το πιο μάχιμο ταξίδι ever που εχει γίνει ποτε...και απο πλευρας χρόνου χιλιομέτρων. ..αλλα και απο καιρικές συνθήκες. ..δεν εχω λόγια. .. στο μουσειο της μοτοσυκλέτας θα πρέπει να αναρτηθεί αυτο το ταξίδι. .. για την θέληση σας να υλοποιήσετε το όνειρο σας...
 

intruder

Μέλος
Περιοχή
Καζανη
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟς
Μοτό
SUZUKI GSX1250FA ''ADVENTURE''
.......γιαυτο το ονειρο ρε φιλε......αξιζει να κανει ο καθενας οτι μπορει.......

οσο για το πιο μαχιμο ever .....υπαρχουν σιγουρα οδυσσειες, στις οποιες η ιθακη ηταν πολυ πιο δυσκολο να φανει;):friendship:
 

nikanthi

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νικος
Μοτό
fzs1000
Για την Ευρώπη ουτε που το συζητάω. .και αν αναλογιστεις και το χρηματικο σκέλος θεωρω πος ειναι...τορα για αλλα ταξιδια ανα τον κοσμο που διαρκουν μηνες και χρονια ειναι σε αλλη κατηγορία ταξιδιωτικης αναζητησεις που ελαχιστοι μπορουν να πραγματοποιησουν..
 

nikanthi

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νικος
Μοτό
fzs1000
Λες και είναι από έργο επιστημονικής φαντασίας..μόνο που στο έργο θα έλεγες καλά γίνονται αυτά… να που όμως γίνονται!!!
 
Top Bottom