Απο 650 twin σε 800gs

tzigis

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα /Συβοτα Θεσπρωτίας
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
F650gs twin
P200
Avon 300
Καλημέρα στην παρέα ..
Σκέφτομαι εδώ και λίγο καιρό να κάνω την μεταγραφή και να πάω απο το f650 Gs twin στο 800 Gs ,έχουν ξύπνησει και οι χωμάτινες εξορμήσεις ξανά στα 45 μου και ξένο κοιτάω !!!
Το πρόβλημα ειναι ότι το ύψος μου ειναι 1.72 και σκέφτομαι αν θα είμαι άνετος Με την χαμηλή σέλα στα 820 απο τα 880 που ειναι αρχικά ..
Σκέφτομαι και το κιτ χαμηλωμένος αναρτήσης αλλα δεν ξέρω κατα ποσό αλλάζει την μοτοσυκλέτα ..
Αν έχει κάποιος άποψη ας την μοιραστεί μαζί μου .. Ευχαριστώ ..
 
Τελευταία επεξεργασία:
Περιοχή
Νικήτη- Χαλκιδικη
Όνομα
στεργιοςςςςς
Μοτό
ktm lc4 640 adv.
πριν κανεις αλλαγες στην αναρτηση δοκιμασε να δεις αν μπορεις να βολευτεις μονο με την χαμηλοτερη σελλα. εγω ειμαι 1,76 και το 640 adv που εχω ειναι αρκετα ψηλοτερο (945mm) συμφωνα με το MCS. δεν εκανα καμια αλλαγη και προσπαθησα να συνηθησω το υψος της, κατι που στην τελικη χρειαζεται για τις εκτος δρομου περιπλανησεις...
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Το τελευταιο που θα επρεπε να σε προβληματιζει ειναι το υψος γιατι ειναι κατι που φτιαχνει οτι ωρα θες και οπως θες, εγω ειμαι 1,78 περιπου και ειμαι στο 990 χωρις να εχω ιδιαιτερα προβληματα στην επαφη με το εδαφος και δεν εχω αλλαξει ουτε σελα ουτε το εχω χαμηλωσει...
Αρκετοι εχουν κανει αυτη τη μεταβαση και θα σου που λεπτομεριες...
 

tzigis

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα /Συβοτα Θεσπρωτίας
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
F650gs twin
P200
Avon 300
Λέω να το χτυπήσω όπως ειναι μαμά και βλέποντας και κάνοντας .. Έτσι και αλλιώς η σέλα θα φύγει για αλλαγή πολύ πιθανών η θα συνυπάρξει με κάποια πιο τουρινκ ..
Και αφού μόνο στην βράσει κολάει το σίδερο αύριο αγγελία το 650 !! Ευχαριστώ για το σπρωξιματακι
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Λέω να το χτυπήσω όπως ειναι μαμά και βλέποντας και κάνοντας .. Έτσι και αλλιώς η σέλα θα φύγει για αλλαγή πολύ πιθανών η θα συνυπάρξει με κάποια πιο τουρινκ ..
Και αφού μόνο στην βράσει κολάει το σίδερο αύριο αγγελία το 650 !! Ευχαριστώ για το σπρωξιματακι
φιλος πηρε το 800gs και αλλαξε τη σελα την τριτη μερα γιατι ηταν κουτσουρο(η εργοστασιακη), οποτε αν ειναι ετσι τα πραγματα και την αλλαξεις αμεσως την φερνεις και στα μετρα σου... ;)
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Λέω να το χτυπήσω όπως ειναι μαμά και βλέποντας και κάνοντας .. Έτσι και αλλιώς η σέλα θα φύγει για αλλαγή πολύ πιθανών η θα συνυπάρξει με κάποια πιο τουρινκ ..
Και αφού μόνο στην βράσει κολάει το σίδερο αύριο αγγελία το 650 !! Ευχαριστώ για το σπρωξιματακι
Καλα θα κανεις......ετσι και αλλιως ειναι ποιοτικη και ουσιαστικη αναβαθμιση;)
Την σελα και το υψος θα τα ξεχασεις οταν το καβαλησεις πρωτη φορα
 

δημήτρης

Μέλος
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
CRF 300L
παρ'το και βάλε την μαμά comfort σέλα (μαύρο-γκρι) που είναι πολύ πιο άνετη και χαμηλώνει το κάθισμα 2-3 εκ. πιστεύω ότι θα είσαι άνετος. το καλύτερο κοίτα ένα από τα μεταχειρισμένα που έχουν ήδη μαμά σέλα comfort και δες πως πατάς.
αν δεν σου αρκεί τότε κοιτάς για κιτ χαμηλώματος που και αυτό κάνει δουλειά. η αλλαγή όμως αξίζει ειδικά αν έχεις χωμάτινες ανησυχίες:ok:
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Η comfort είναι νομίζω λίγο πιο ψηλή (και όχι πιο χαμηλή) από την μαμά. Εγώ (1,74) είχα για 1.000 χλμ τη χαμηλή σέλα για να το συνηθίσω αλλά ήταν πολύ άβολη και την αντικατέστησα με την κανονική. Κάπου στα 40.000 χλμ έβαλα ελατήρια -2,5 cm και βρήκα την υγειά μου χωρίς να χάσω κάτι στο χώμα.

_________________
Ντακάρετε-φον
 
Top Bottom