Αρχάριος απορίες

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Εχω ενα κρανος και μια μασκα, εαν σου κανουν -δικα σου.
Επισεις λαμέ στολη ΥΠΕΡΛΑΜΠΡΗ , σαν την Μαρεβα, με περγαμινες - και 10 μαθηματα #diaviosis -

Σε MX δεν θα συνιστουσα.
Προτεινω ΚΤΜ , ΕΧC 250 με ταβανι τα 2800 αναλογως καταστασεως.
βουρ στον πατσα λοιπον και βουρ στον Blue line τον Σακη τον Γλυκα... (ΕΜΠ1)


:roflmao:
 
Τελευταία επεξεργασία:

Vasilisser

Μέλος
Περιοχή
Γέρακας
Όνομα
Vasilisser
Μοτό
Xmax300
Εαν ρωτησεις τον Blue line , θα πρεπει να κανεις κι αλλες οικονομίες για 690 τουλαχιστον!! :inlove:
Το αποφασιστικος το ειπα γιατι εμεις εδω εαν ανοιξεις θεμα με τιτλο "τι μηχανακι να παρω" θα ειχες ηδη 200 απαντησεις!! :laugh::laugh:
Ειμαστε πολυ αποφασιστικοι να ξερεις. :roflmao::roflmao::roflmao:
Χαχαχαχα ναι το γνωρίζω απλά επειδή υπάρχουν πολλά θέματα με το τι μηχανάκι να πάρω είπα να μήν γίνω κουραστικός για την ώρα εφόσον δεν έχω σταμπαρει κάτι και δεν είμαι και απόλυτος έτοιμος..θα γίνει και αυτό όμως!
 

ChristosGR

Σκουριασμένο Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
V-Strom 800 DE - Husaberg FE-390
Καλημέρα! ευχαριστώ για τις πληροφορίες απλά όσα κοιτάω πχ σε ktm είναι μοντέλα 2001 περίπου.να πάω σε ttr η xr δεν το ψήνω πολύ για τον απλούστατο λόγο όταν το βλέπω θέλει να μου κάνει και λίγο κλικ .γενικά κοιταω για εξοπλισμό να αρχίσω να μαζεύω πραγματακια σιγά σιγά αλλά σε μεταχειρισμένο όσα έχω δει είτε είναι ακριβά είτε φθαρμένα είτε άλλα μεγέθη!
Ρίξε μεγέθη κι εδώ μπορεί να υπάρχει κάτι.
 

Vasilisser

Μέλος
Περιοχή
Γέρακας
Όνομα
Vasilisser
Μοτό
Xmax300
Ρίξε μεγέθη κι εδώ μπορεί να υπάρχει κάτι.
Κοίταξε δεν έχω δοκιμάσει ποτέ ρούχα enduro για να ξέρω να σου δώσω σίγουρη απάντηση.85 κιλά με ύψος 1.85 αν βοηθάει κάπως.Και πατουμενο 43-44.. σε ευχαριστώ!
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Κοίταξε δεν έχω δοκιμάσει ποτέ ρούχα enduro για να ξέρω να σου δώσω σίγουρη απάντηση.85 κιλά με ύψος 1.85 αν βοηθάει κάπως.Και πατουμενο 43-44.. σε ευχαριστώ!
Κουκλάκι είσαι , στείλε φωτό προφίλ , αν φας κ μια με μαγιό μπορατ

Στάλθηκε από το SM-G980F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Πάρε εντούρο όχι ΜΧ και αν θες να μάθεις να οδηγάς σωστά, ξεκίνα με ΚΤΜ exc 125 αποκλειστικά και μόνο κυρίως λόγω ροπάτου μοτέρ. Ενα 250 2Τ θα σε δυσκολεψει στην αρχή και θα σου κόψει εύκολα τα χέρια και όσο κουράζεσαι τόσο πιο εύκολα θα πέφτεις.
(Αν βρεις καλό exc 200 είναι καλή περίπτωση, μοντέλο από το 2004 και μετά αλλά το κοβω χλωμό να βρεις ).

Αλλιώς 250 τετράχρονο εντούρο αλλά είναι πιο ακριβά και θέλουν σχολαστική συντήρηση.



Μη πάρεις ΜΧ για να κάνεις εντούρο, θα το μετανιώσεις γρήγορα.
 

Vasilisser

Μέλος
Περιοχή
Γέρακας
Όνομα
Vasilisser
Μοτό
Xmax300
Πάρε εντούρο όχι ΜΧ και αν θες να μάθεις να οδηγάς σωστά, ξεκίνα με ΚΤΜ exc 125 αποκλειστικά και μόνο κυρίως λόγω ροπάτου μοτέρ. Ενα 250 2Τ θα σε δυσκολεψει στην αρχή και θα σου κόψει εύκολα τα χέρια και όσο κουράζεσαι τόσο πιο εύκολα θα πέφτεις.
(Αν βρεις καλό exc 200 είναι καλή περίπτωση, μοντέλο από το 2004 και μετά αλλά το κοβω χλωμό να βρεις ).

Αλλιώς 250 τετράχρονο εντούρο αλλά είναι πιο ακριβά και θέλουν σχολαστική συντήρηση.



Μη πάρεις ΜΧ για να κάνεις εντούρο, θα το μετανιώσεις γρήγορα.
Με βάση όσα είχα διαβάσει στο φόρουμ και γενικά ψάχνοντας είχα καταλήξει στο ότι θέλω/χρειάζομαι εντουρο και γενικά αυτά κοιτούσα που μου προτείνεις.Οσον αφορά τα 125 είχα διαβάσει ότι θέλουν εμπειρία για να τα πας για αυτό τα είχα απορρίψει.Γενικα μου άλλαξε γνώμη/μπέρδεψε ο μηχανικός διότι μου είπε για mx φθηνότερη συντήρηση και κόστος απόκτησης.Τωρα σε ερώτηση για 2τ η 4τ μου είπε πως οι 4τ είναι πιο ολοκληρωμένοι κινητήρες συν ότι είναι και το μηχανιφρενο που βοηθάει αρχάριο.
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Με βάση όσα είχα διαβάσει στο φόρουμ και γενικά ψάχνοντας είχα καταλήξει στο ότι θέλω/χρειάζομαι εντουρο και γενικά αυτά κοιτούσα που μου προτείνεις.Οσον αφορά τα 125 είχα διαβάσει ότι θέλουν εμπειρία για να τα πας για αυτό τα είχα απορρίψει.Γενικα μου άλλαξε γνώμη/μπέρδεψε ο μηχανικός διότι μου είπε για mx φθηνότερη συντήρηση και κόστος απόκτησης.Τωρα σε ερώτηση για 2τ η 4τ μου είπε πως οι 4τ είναι πιο ολοκληρωμένοι κινητήρες συν ότι είναι και το μηχανιφρενο που βοηθάει αρχάριο.
Τα 4Τμοτοκρός έχουν πιο πιεσμένα μοτέρ και απαιτούν πιο συχνή συντήρηση από ότι τα εντουρο.

Σα να μη τα λέει καλά ο μάστορας σου.
 

Vasilisser

Μέλος
Περιοχή
Γέρακας
Όνομα
Vasilisser
Μοτό
Xmax300
Τα 4Τμοτοκρός έχουν πιο πιεσμένα μοτέρ και απαιτούν πιο συχνή συντήρηση από ότι τα εντουρο.

Σα να μη τα λέει καλά ο μάστορας σου.
Και εμένα με παραξένεψε με όσα έχω διαβάσει εδώ μέσα.Για αυτό όμως είναι εδώ να ρωτάω και να μαθαίνω από τούς γνώστες στο κομμάτι αυτό..σε ευχαριστώ!
 

John400

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Xrv750
Και ένα ΚΤΜακι 400 μίζατο θα σε βολέψει... ισως δεν είναι τόσο σχολείο όσο ένα 125-200 2χρονο αλλά θα σε καλύψει πολλά πράγματα
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Αν αποφασίσεις για δίχρονο, κοίτα και τα gas gas. Λόγω χαμηλής τιμής μεταπώλησης θα βρεις ποιο καινούργιο μοντέλο συγκριτικά με ΚΤM...
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Και ένα ΚΤΜακι 400 μίζατο θα σε βολέψει... ισως δεν είναι τόσο σχολείο όσο ένα 125-200 2χρονο αλλά θα σε καλύψει πολλά πράγματα
Συμφωνώ πολύ καλό εντουρο το exc 400 αλλά δύσκολο να βρεθεί κάτι καλό.
Ίσως και το exc 250 4τ μοντέλο ως το 2006, με το παλιό κάπως αδύναμο μοτέρ θα ήταν μια καλή λύση.


Συμφωνώ επίσης με τον φίλο παραπάνω για τα GasGas. Ένα 250 από 07 και πάνω είναι καλή επιλογή. Έχει Γκάζι αλλά είναι τόσο γραμμικό αυτό το μοτέρ που δεν είναι πρόβλημα για έναν αρχάριο. Το μόνο πρόβλημα με τα δίχρονα είναι η μικρή αυτονομια, (max 75-80 km με το ζόρι).
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Συμφωνώ πολύ καλό εντουρο το exc 400 αλλά δύσκολο να βρεθεί κάτι καλό.
Να συμπληρώσω επίσης ότι τα EXC 400 έως το '04 είχαν ένα « πρόβλημα » το οποίο ήταν το μικρό κόψιμο του τιμονιού σε σχέση με τα μοντέλα από '05 και μετά...
Κατά τα άλλα είναι εξαιρετικό σχολείο για αρχάριους... ;)
 
Top Bottom