Ασε το Ελλαδισταν και πιασε Βιετναμ(Laos-Cambodia)

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
Ναι κομπλέ με τον Νικόλα.. Εγώ του είπα πάντως να με περιμένει..
Ωραία ωραία..
δίνε φώτος να χαζεύουμε.,
αλλος πλανητης ρε φίλε, εκει κάτω
και πάλι καλή σου συνέχεια...
:cns:
 

Magelanos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα-Ίλιον
Όνομα
Πανος
Μοτό
1)BMW K1200S
2)BMW F650
Ωραία ωραία..
δίνε φώτος να χαζεύουμε.,
αλλος πλανητης ρε φίλε, εκει κάτω
και πάλι καλή σου συνέχεια...
:cns:
Πραγματικά Χρήστο μιλάμε για κάτι πρωτόγνωρο, ξεχωριστό, με χαμογελαστους ανθρώπους.. Αν και είμαι Καμπότζη τώρα το Βιετνάμ δεν τελείωσε για μένα.. Ευχαριστώ θα ανεβάζω φώτο εννοείται..
 

Magelanos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα-Ίλιον
Όνομα
Πανος
Μοτό
1)BMW K1200S
2)BMW F650
13-12-16
Συνεχεια Hue.
ο καιρος ειναι στο ιδιο στυλ με χθες (δεν σταματησε να ριχνει ολη νυχτα) αποφασισαμε για ενα τουρ σε μια ακτινα 50χιλ περιπου με πριβε οδηγο σε τζιπακι.. Οντως σοφη επιλογη και ξεκιναμε με τις ομπρελες ανα χειρας, για τα γυρω μνημεια, ναοι, παγοδες, και ανακτορα βασιλιαδων..








Μες την χλιδα ηταν ο Βασιλιας οχι αστεια!!!


Ριχνει και ριχνει παπαδες..!!!








Ο ταφος του βασιλια..













Επιστρωφη ξενοδοχειο κατα το μεσιμερακι, αδιαβροχα και βουρ στα μηχανακια για τον επομενο προορισμο την πολη Da Nang..
 

vtheo

Μέλος
Περιοχή
Π.Φάληρο
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200 GS Adv 08
Πολλές και διαφορετικές εικόνες!Συνέχισε να μας φτιάχνει Πάνοο!Χαιρετίσματα στον Θωμά.
Keep on riding φίλε...
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Πανο...παρε ομπρελλα :rain:και τραβα φωτο να μας φτιαχνεις... :pht2;Διαφορετικος Κοσμος,υπεροχα χρωματα και παραστασεις!!!:wht: Καλη συνεχεια στο οδοιπορικο σας.
 

Magelanos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα-Ίλιον
Όνομα
Πανος
Μοτό
1)BMW K1200S
2)BMW F650
Πολλές και διαφορετικές εικόνες!Συνέχισε να μας φτιάχνει Πάνοο!Χαιρετίσματα στον Θωμά.
Keep on riding φίλε...
Να είσαι καλά Θοδωρή.. Ο Θωμάς έχει επιστρέψει Ελλάδα από τις 19 του μήνα. Οπότε δώσε χαιρετίσματα προσωπικά και από μένα..
 

RIGGER

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
Tiger 955i
εχετε πεσει πανω στους χειμερινους μουσωνες και το γεγονος πρπει να εχει κανει το ταξιδι σπαστικο.Υπαρχουν και διαστηματα καλοκαιριας αναμεσα.Το εχω ζησει αρκετα στην Ινδια ,Σρι Λανκα και Μαλδιβες το φαινομενο και του θερινους και τους χειμερινους.Καλη συνεχεια ευχομαι και συνεχιστε με τις φωτογραφιες και τις περιγραφες σας να μας δειχνετε και εμας αυτη την υπεροχη περιοχη του πλανητη.
 

Magelanos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα-Ίλιον
Όνομα
Πανος
Μοτό
1)BMW K1200S
2)BMW F650
14-12-16
Da Nang...Απο χθες που φτασαμε εδω και μαθαινοντας οτη η βροχη δεν σταματα για την επομενη βδομαδα οργανωνωμαστε με οδηγο ξανα για να επισκεφτουμε μνημεια και αξιοθεατα σε μια ακτινα 100χιλ απο εδω. Ξεκιναμε με την πολη..

πρωτη σταση σε εργαστηριο γλυπτων απο μαρμαρο.. Απιστευτη δουλεια ολα με το χερι..







μετα φυγαμε για θαλασσα αφου η πολη ειναι διπλα σε αυτην.. και επισκεψη σε παγοδα..



















Φευγουμε για My Son ερειπια αρχαιας πολης, οτι το ΑNGKOR στην Καμποτζη.. Αλλα!!!


Πλημμυρα οι δρομοι..

Αλλαζουμε πορεια αλλα βλεποντας φουσκωμενα τα ποταμια, οδηγος μας λεει οτι και να φτασουμε θα βρουμε γεματο νερα τον χωρο. και οντως πεφτει μεσα!! ο μοναδικος δρομος προς εκει κλειστος με μισο μετρο νερο..



Τι να κανουμε αφου πεσαμε στην βροχερη περιοδο για το κεντρικο Βιετναμ!! Βαζουμε ροτα για τον τελικο προορισμο για σημερα την Αρχαια πολη Hoi An...

Με παραποταμους του Mekong να περνανε μεσα απο την πολη, την θαλασσα διπλα, και την βροχη τουλουμι να πεφτει, ειχαμε μπερδευτει.. Σαν την Βενετια οταν εχει πλημμυρισει!!











Δεν μπα να εριχνε καρεκλες; Τιγκα στον τουρισμο!! Επιστρωφη νυχτα στο ξενοδοχειο. Συναισθηματα περιεργα γιατι αυριο χωριζουν οι δρομοι μας με τα παιδια. Αυτοι για Ανοι και εμεις για Σαιγκον. Κανονισαμε και πως θα γινει αυτο!!! Με τρενο σε κουκετα, και φορτωμα τα μηχανακια σε βαγονι. Πολυ καλη λυση για να καλυψει καποιος το τεραστιο Βιετναμ οταν δεν εχει χρονο.. τα παιδια για Ανοι θελουν 17 ωρες και εμεις για Σαιγκον 21..!!! Οταν εισαι με καλη παρεα περνουν οι ωρες και οι μερες σφεντονα. Για σας φιλαρακια καλη επιστρωφη ευχαριστουμε για την υπεροχη παρεα!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Magelanos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα-Ίλιον
Όνομα
Πανος
Μοτό
1)BMW K1200S
2)BMW F650
εχετε πεσει πανω στους χειμερινους μουσωνες και το γεγονος πρπει να εχει κανει το ταξιδι σπαστικο.Υπαρχουν και διαστηματα καλοκαιριας αναμεσα.Το εχω ζησει αρκετα στην Ινδια ,Σρι Λανκα και Μαλδιβες το φαινομενο και του θερινους και τους χειμερινους.Καλη συνεχεια ευχομαι και συνεχιστε με τις φωτογραφιες και τις περιγραφες σας να μας δειχνετε και εμας αυτη την υπεροχη περιοχη του πλανητη.
Καθολου σπαστικο φιλαρακι. Φορτωμα στο τρενο και στα ζεστα μερη επισκεψη, μεχρι να επιστρεψω θα εχει περασει η βροχερη περιοδος και θα κανω επισκεψη τοτε..
 
Τελευταία επεξεργασία:

Magelanos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα-Ίλιον
Όνομα
Πανος
Μοτό
1)BMW K1200S
2)BMW F650
16-12-16

Ξημερωμα φτανουμε στον κεντρικο σταθμο στο Ho Chi Min (Saigon).. Eχω κουραστει απο τον πολυ υπνο στο τρενο και θελω ξεκουραση χαχα. Το μηχανακι θα το παραλαβουμε αργοτερα οταν ερθουν οι υπαλληλοι!! Κανονικα ξυλοκουτο ειχαν φτιαξει, λυνοντας καθρεφτες και αδιαζοντας την βενζινη. Οποτε ταξακι ξενοδοχειο με τα πραγματα που δεν ειναι και λιγα, πεντε σακους μονο χαχα. Ουτε το Fuduro δεν το εχω φωρτωσει ποτε ετσι...χαχαχαχ.. Εδω αλλος θεος.. Ζεστη με υγρασια.. Ολα καλα και με το μηχανακι το παραλαβαμε και επιστρωφη ξενοδοχειο που δεν εχει παρκινγκ για ενα μηχανακι σε μεγεθος παπιου!! Πραγματικα το χαος απο σκουτεροπαπια...

Ευχαριστη στιγμη η συναντηση με Ελληνα τον Νικο απο θεσσαλονικη. Εργαζεται εδω και εξι μηνες στην πολη και δεν εχει σκοπο να επιστρεψει στην Ελλαδα. Ευχαριστουμε τον Χρηστο(tatoopanther) που μας εφερε σε επικοινονια με τον Νικο και ειχαμε την ευκαιρια να τον γνωρισουμε. Παμε για μασα τωρα..



Ξεκουραση και αργοτερα επισκεψη σε οδοντιατρικη κλινικη για να φτιαξει κατι η Μονικα στα δοντια της..



ο χαμος απο κινηση σε κεντρικες διασταυρωσεις και παντου, στο κεντρο της πολης..



17-12-16

Η μερα ζεστη και οτι πρεπει για μια βολτα διτροχη.. σκοπος μας για σημερα την επισκεψη στα Cu Chi Tunnels.. που ειχαν σκαφτει απο τον στρατο στον πολεμο του Βιετναμ. Ενα συμπλεγμα 250χιλ υπογειων τουνελ, με εθουσες συσκεψης, για υπνο, μαγειρια, πυρομαχικα,και οτι μπορει να φανταστει καποιος γαι να μπορει να επιβειωσει κατω απο το εδαφος για αρκετες μερες..Και ολο αυτο να εχει σκαφτει με τα χερια!!! Απιστευτο πραγματικα!!








Εισοδος καλα καμουφλαρισμενη..


Η Μονικα δοκιμαζει και εισχωρει τρια μετρα κατω απο την γη για να βγει σε εναν χωρο μικρο που χωρουσαν τεσσερα ατομα πολυβολειο!!



Παγιδα θανατου..
















ακομη εφτιαχναν τα σανδαλια απο λαστιχα στρατιωτικων οχηματων..


 
Τελευταία επεξεργασία:

Magelanos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα-Ίλιον
Όνομα
Πανος
Μοτό
1)BMW K1200S
2)BMW F650
18-12-16

Διανυκτερευση αποψε στην πολη Can Tho 170χιλ νοτια απο Saigon.. Φυγαμε..

Σταση για ξεκουραση και Βιετναμεζικο παγωμενο χαρμανι..

Μηπως το φορτωσα λιγο;

Φτανοντας στο ξενοδοχειο αμεσως εξω για φαγητο και βολτα. Αρκετα τουριστικη πολη μιας και την διασχιζει ο μεγαλυτερος ποταμος της χωρας ο Menkog!!











Πεσαμε σε δεξιωση γαμου τουμπανο!!!


στην επιστρωφη για το ξενοδοχειο μας ρωτησε μια συμπαθεστατη ηλικιωμενη αν θελουμε βαρκαδα αυριο στην πλωτη αγορα. Της λεμε οτι θελουμε κατι συντομο το πολυ δυο ωρες και εγινε το deal στα 15 δολαρια, οταν μας ζητουσαν τα διπλα για τις ιδιες ωρες.. ολα καλα και παμε για υπνο λογο οτι αυριο στις 7:00 εχουμε βαρκαδα..

19-12-16
Ξεκιναμε...











Πλωτο βενζιναδικο.!!















μετα απο ενα ευχαριστο πλωτο δυορο επιστρωφη στο ξενοδοχειο, φορτωμα το γαιδουρι και φυγαμε για την πολη Ha Tien διπλα στην θαλασσα και συνορα με Καμποτζη..
 

Magelanos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα-Ίλιον
Όνομα
Πανος
Μοτό
1)BMW K1200S
2)BMW F650
Γιώργο να είσαι καλά φίλε. Ταξιδαρα δεν ξέρω αν φαίνεται, απλά θα σου πω ότι γίνεται εύκολα από τον καθένα με αυτόν τον τρόπο.. Τα τούνελς είναι εμπειρία μοναδική και μόνο από κοντά μπορείς να καταλάβεις τι έκαναν. Έπαθα πλάκα όταν είδαμε ένα μικρό ντοκιμαντέρ τότε όταν τα εσκαβαν. 250χιλ δίκτυο τούνελς με αίθουσες, ακόμα και αιθουσες παγίδες ώστε όταν μπει ο εχθρός τις πλημμυριζαν με νερό από το ποτάμι..Και μόνο εργαλείο μια τσαπα χεριού και ένα καλάθι ψαθινο για να βγάζουν το χώμα..!!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

CubMan

Μέλος
Όνομα
Darth Pleguis
Μοτό
Imperial Speeder
Οχι...δεν θα καταφέρεις να με κάνεις να φάω το λαπτοπ από τη ζήλια μου :pointu:




Περιμένω πως και πως να γυρίσετε με το καλό, και να ακούσω τις πληροφορίες για τον δικό μου σχεδιασμό :D



Μέχρι τότε, ride hard, την αγάπη μου και καλά χριστούγεννα αδερφέ !
 

Magelanos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα-Ίλιον
Όνομα
Πανος
Μοτό
1)BMW K1200S
2)BMW F650
Οχι...δεν θα καταφέρεις να με κάνεις να φάω το λαπτοπ από τη ζήλια μου :pointu:




Περιμένω πως και πως να γυρίσετε με το καλό, και να ακούσω τις πληροφορίες για τον δικό μου σχεδιασμό :D



Μέχρι τότε, ride hard, την αγάπη μου και καλά χριστούγεννα αδερφέ !
Χαχαχα. Για σου άρχοντα Νικόλα. Καλά Χριστούγεννα φιλαράκι και να περνάς όμορφα.. Εννοείται όταν επιστρέψω, οι πληροφορίες θα πέσουν βροχή και ότι άλλο χρειαστείς..
 
Top Bottom