Ασφάλεια σε πάρκινγκ εθνικής οδού

kverop

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Κώστας
Μοτό
BMW C650GT 2014
Θα ανοίξω ένα θέμα που για να πω την αλήθεια ποτέ δε με είχε απασχολήσει.
Και ούτε φανταζόμουν οτι θα με απασχολούσε. Αλλά....!

Χθες λοιπόν στην επιστροφή απο Θάσο, μέσω Εγνατίας, σταματάω για μια σύντομη ξεκούραση στο τελευταίο πάρκινγκ πριν τη Θεσσαλονίκη (μετά τα διόδια της Ανάληψης).
Και ξαφνικά με πλησιάζει ένας περίεργος τύπος και προσπαθεί να μου πουλήσει κολονίτσα BVLGARI και γυαλάκια ηλίου!!!
Εκείνη την ώρα μιλούσα στο τηλέφωνο, όπου και του κάνω νόημα οτι δε θέλω. Παρόλα αυτά με περιτριγύριζε ένα 2λεπτο και φαινόταν να επεξεργάζεται το όχημα. Παραδίπλα υπήρχε με αυτοκίνητο ένας που τον περίμενε (πήγε κι έκατσε μέσα μετά).
Εννοείται οτι ούτε για τουαλέτα δεν πήγα με το μηχανάκι και το tunel bag εκτεθειμένα. Μέσα στο πάρκινγκ εκτός των παραπάνω βρισκόταν μία νταλίκα και ένα ακόμα επιβατικό.

Απλά το αναφέρω γιατί τόσα χρόνια δε μου ξαναέτυχε να νιώσω ανασφάλεια πουθενά σε εθνική οδό και γενικά δεν ξέρω αν ήταν μια τυχαία περίπτωση, αν ήταν ιδέα μου ή συμβαίνει κάτι πιο σοβαρό που χρήζει προσοχής.

P.s. Για τους Θεσσαλονικείς, ο τύπος είναι γνωστή μούρη που κυκλοφορεί σε βαρδάρη και ΚΤΕΛ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Ειναι πολυ εύλογη η ανησυχία σου ποτε δε ξέρεις απο που θα σου ερθει !!!!
Αν και πιστεύω οτι υπαρχουν παντου κάμερες ειδικα στην Εγνατία αλλα και στους υπόλοιπους δρόμους που παρακολουθανε , καταγράφουν τα παντα και επειδη ειναι κλειστός δρόμος εύκολα σε μπλοκάρουν
 

StepaS

Μέλος
Περιοχή
Νάουσα
Όνομα
Vag
Μοτό
KTM Adventure 990 `09
.................
Αν και πιστεύω οτι υπαρχουν παντου κάμερες ειδικα στην Εγνατία αλλα και στους υπόλοιπους δρόμους που παρακολουθανε , καταγράφουν τα παντα και επειδη ειναι κλειστός δρόμος εύκολα σε μπλοκάρουν
Εγώ πάλι νιώθω πως αυτές οι κάμερες κτλ όταν γίνει η στραβη θα αποδειχθεί πως δεν δουλευαν.... Δεν εγραφαν στο σημείο που έπρεπε και πάει λέγοντας.

Η παροιμία "φυλαγε τα ρούχα σου για να έχεις τα μισά" βρίσκει απόλυτη εφαρμογή σε τέτοια περιστατικά.
Επίσης θεωρώ πρέπον σε τέτοιες περιπτώσεις να ειδοποιουμε την αστυνομια. Γιατί μπορεί ο επόμενος από εμάς να είναι ο άτυχος...
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Δεν σταματαω σχεδον ποτε σε παρκινγκ,ειδικα αν υπαρχει αλλος.Προτιμαω να σταματησω στην ακρη της εθνικης,σε καποιο σχετικα ασφαλες μερος.
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
αμα σε ξαφρισουν πως θα παρεις τηλ να ενημερωσεις ωστε να μπλοκαρουν απο τις καμερες κτλ...παει μετα...
αν κ τα νεα παρκιν ειναι οντως καθαρα κ σωστα θελει προσοχη.αν εχει κοσμο κατεβαινεις,αν οχι σταματας στα ΣΕΑ κ ολα οκ.
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Κατι παρομοιο μας ετυχε παλιοτερα στη νοτια Γαλλια.Η πωληση ηταν προσχημα για να πλησιασει στα πραγματα κ στη μηχανη γενικοτερα.
Η σωστη κ ασφαλεστερη κινηση ειναι αμεση επιβιβαση κ δρομο για το επομενο.Η δε αστυνομια χαιρεται για τετοιου ειδους πληροφοριες γιατι τις χρησιμοποιει συνδυαστικα οποτε μη δισταζετε να καλεσετε...

adv phone
 

takis652

Μέλος
Περιοχή
Κερατσινι
Όνομα
Τακης
Μοτό
aprilia pegaso 650ie
Το να σε κλέψουν είναι το λιγότερο, συγγενικό μου πρόσωπο εχει χάσει την ζωή του σε ερημικό πάρκιν της ε. οδού.
Πιστεύω οτι οι οργανωμένοι σταθμοί είναι ασφαλέστεροι απο τα μοναχικά πάρκιν.
 

kverop

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Κώστας
Μοτό
BMW C650GT 2014
Δυστυχώς δεν υπάρχουν ΣΕΑ στο κομμάτι Θεσσαλονίκη - Κεραμωτή που κάνω σχετικά συχνά.
Μόνο δύο (!!!) πάρκινγκ σε 200χλμ. Η μόνη λύση είναι είσοδος σε κάποιο χωριό.
 

vkats

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
Triumph Tiger 800
Ασφαλές σημείο για να σταματήσει κανείς είναι στα διόδια. Ποτέ σε ερημικά πάρκιγκ... Καλύτερα σε άσχετο σημείο στη δεξιά βοηθητική και μάλιστα σε μέρος που να μην μπορούν να σε σταμπάρουν από μακρυά και να σου την πέσουν
 

kverop

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Κώστας
Μοτό
BMW C650GT 2014
Ασφαλές σημείο για να σταματήσει κανείς είναι στα διόδια. Ποτέ σε ερημικά πάρκιγκ... Καλύτερα σε άσχετο σημείο στη δεξιά βοηθητική και μάλιστα σε μέρος που να μην μπορούν να σε σταμπάρουν από μακρυά και να σου την πέσουν
Και τα δύο πάρκινγκ είναι σε απόσταση 500 μέτρων μετά τα διόδια. Με αυτό το σκεπτικό τα έβαλαν εκεί!
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Καλύτερα ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΤΑ ΔΙΟΔΙΑ
...στα διοδια κι αν σε ληστευουν...κανονικα και νομιμα...:D

Οσο για το συμβαν,οπως ειπαν και παραπανω...μην παιρνουμε τιποτα αψηφιστα...μπορει αυτο που δειχνει αθωο να μην ειναι,οπότε ας εχουμε ματια ανοιχτα και αισθησεις...κι επιλεγουμε αυτο που μας κανει να νοιωθουμε πιο ασφαλεις.Καλυτερα ενα αχρειαστο παραπανω μετρο προστασιας παρα ενα λιγοτερο και να κοστισει... :)
 

R2D2

Μέλος
Περιοχή
Δράμα
Όνομα
Manolios
Μοτό
R 1200 GS '08
κανω συχνά το συγκεκριμένο κομμάτι της εγνατιας, και ειδικά σαν φαντάρος ετυχε να σταματήσω πολλές φορες στα παρκινγκ που αναφέρεις. οι "φατσες" που συναντάς είναι είτε "αμφιβόλων προθέσεων", είτε οδηγοί φορτηγών, είτε ανυποψίαστοι τουρίστες! οπότε οσες φορές ταξιδεύω μονος προτιμώ να σταματάω στην ΛΕΑ τερμα δεξια σε καποια κομμάτια που φαρδαίνει ο δρόμος...
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Εγώ πάλι νιώθω πως αυτές οι κάμερες κτλ όταν γίνει η στραβη θα αποδειχθεί πως δεν δουλευαν.... Δεν εγραφαν στο σημείο που έπρεπε και πάει λέγοντας.

Η παροιμία "φυλαγε τα ρούχα σου για να έχεις τα μισά" βρίσκει απόλυτη εφαρμογή σε τέτοια περιστατικά.
Επίσης θεωρώ πρέπον σε τέτοιες περιπτώσεις να ειδοποιουμε την αστυνομια. Γιατί μπορεί ο επόμενος από εμάς να είναι ο άτυχος...
Ακριβώς έτσι, το έχω βιώσει. Από τις 3 κάμερες λειτουργούσαν οι 2 και αυτές με τόσο χαμηλή ανάλυση που στο σκοτάδι δεν καταλάβαινες ούτε μάρκα ούτε χρώμα αυτοκινήτου.... είναι λέει (οι κάμερες) μόνο για τη διαχείριση της κυκλοφορίας, καθώς ο νόμος περί προσωπικών δεδομένων δεν επιτρέπει υψηλή ανάλυση!
 

Dr Evil

Μέλος
Περιοχή
Μαρουσι
Όνομα
Βαγγελης
Μοτό
Bmw 650 dakar
Τα τελευταια ειδικα χρονια τ θεμα παρκινκ των εθνικων οδων ειναι οντως επικινδυνο ειδικα νυχτα και ειδικοτερα τα αφυλαχτα στη μεση του πουθενα..δεν θα σταματουσα ακομα και αν εβλεπα ανθρωπο πεσμενο..λυπαμαι που το λεω ,γιατι ειμαι ανθρωπος που τρεχω να βοηθησω σε οποιαδηποτε κατασταση, αλλα ειμαι και ανθρωπος που τα τελευταια 30 χρονια εχω οργωσει τις εθνικες οδους και τις παρκιδες εννοειται και εχω δει πολλα..αθωα και μη, συμβαντα.
τι καμερες και κουραφεξαλα..εαν γινει εγινε και δεν γυρναει πισω..σε νοιαζει η τηλεθεαση απο την καμερα?η πιστευετε οτι θα τον βρουν η θα προλαβουν το κακο εαν το δουν? Εαν καταγραφει γιατι οπως σωστα ειπατε οι καμερες εχουν να κανουν με την διαχειριση κυκλοφοριας.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Τα τελευταια ειδικα χρονια τ θεμα παρκινκ των εθνικων οδων ειναι οντως επικινδυνο ειδικα νυχτα και ειδικοτερα τα αφυλαχτα στη μεση του πουθενα..δεν θα σταματουσα ακομα και αν εβλεπα ανθρωπο πεσμενο..λυπαμαι που το λεω ,γιατι ειμαι ανθρωπος που τρεχω να βοηθησω σε οποιαδηποτε κατασταση, αλλα ειμαι και ανθρωπος που τα τελευταια 30 χρονια εχω οργωσει τις εθνικες οδους και τις παρκιδες εννοειται και εχω δει πολλα..αθωα και μη, συμβαντα.
Επίσης πάνω σε αυτό... μπορεί να είναι καλή ευκαρία να ανοιχτεί ξεχωριστό θέμα για να το διαβάσουν όλοι!

Έχω ακούσει για τέτοια ιστορία σε βουνό με εντουράδες όπου κάποιοι ζητούσαν βοήθεια (με σταματημένο αυτοκίνητο, μοιάζαν σαν κυνηγοί, σαν αγρότες κ.τ.λ.) με σκοπό να σε ληστέψουν!
 

Dr Evil

Μέλος
Περιοχή
Μαρουσι
Όνομα
Βαγγελης
Μοτό
Bmw 650 dakar
Επίσης πάνω σε αυτό... μπορεί να είναι καλή ευκαρία να ανοιχτεί ξεχωριστό θέμα για να το διαβάσουν όλοι!

Έχω ακούσει για τέτοια ιστορία σε βουνό με εντουράδες όπου κάποιοι ζητούσαν βοήθεια (με σταματημένο αυτοκίνητο, μοιάζαν σαν κυνηγοί, σαν αγρότες κ.τ.λ.) με σκοπό να σε ληστέψουν!
Δεν με νοιαζει αν ειναι αληθεια ,γιατι παω παντα με τον Padis εντουραδα...περα απο την πλακα σπανιο αλλα και μπορει να ειναι αληθεια αυτο που λες Στεφ..λιγο προσοχη δεν εκανε κακο σε κανεναν..καχυποπτοι φιλοι μου πρεπει να ειμαστε..οχι σε βαθμο υστεριας αλλα ψιλιασμενοι εστω..
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Δεν με νοιαζει αν ειναι αληθεια ,γιατι παω παντα με τον Padis εντουραδα...περα απο την πλακα σπανιο αλλα και μπορει να ειναι αληθεια αυτο που λες Στεφ..λιγο προσοχη δεν εκανε κακο σε κανεναν..καχυποπτοι φιλοι μου πρεπει να ειμαστε..οχι σε βαθμο υστεριας αλλα ψιλιασμενοι εστω..
Καλά με τον Padis σταματάω κι εγώ, ακόμη και στο παλιό καλό Paris Dakar, να "παίξουμε" λίγο με τους Touareg :D
 

dudukas

Μέλος
Περιοχή
Ζακυνθος
Όνομα
Ντενης
Μοτό
xrv 750-fzs 600
Παντος ενος ξαδερφου μου του εσπασαν το τζαμι στο αμαξι μερα μεσιμερι στο 175 στην Αθηνων Πατρων που ειναι απολυτα οργανωμενος σταθμος.....Μπηκε για τουαλετα κ οταν γυρισε ο χαρτοφυλακας του απο το πορτπαγκαζ ειχε κανει φτερα στις καμερες του μαγαζιου που ειδε με την αστυνομια του ειπαν οτι ειναι γνωστοι απο τον διπλα καταβλησμο(γυφτοι) κ οτι εκει δεν μπορουν να βαλουν χερι....Ευτυχως ο χαρτοφυλακας δεν ειχε κατι αξιας....Απλα τον ειδαν καλοντυμενο κ θεωρησαν οτι εχει λεφτα στο αμαξι...ΠΡΟΣΟΧΗ
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Στάση πάντα σε πολυσύχναστο μέρος (στο μετρό του εφικτού πάντα).
Αν είναι βράδυ, σε φωτεινό σημείο.
Δεν αφήνουμε την μηχανη (ή τον κουβά) απ´τα ματια μας και...
όσο αφορά κατόυρημα κτλ... στην φύση!!!
 
Top Bottom