Αφαιρεση άδειας οδήγησης για τροχαία παράβαση, βεβαίωμενη από φώτο ραντάρ. .

ChristosGR

Σκουριασμένο Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
V-Strom 800 DE - Husaberg FE-390
Είσαι σίγουρος πώς μόνο στο Ελλαδισταν γίνεται αυτό? Μάνι μάνι πολλοί απο εδώ έχουν λάβει κλήση απο Ιταλία με τον ίδιο ακριβώς τρόπο.

Πράγματι απο τη μία υπάρχει ένα debate σχετικά με τα προσωπικά δεδομένα και το τεκμήριο όπως λες της αθωότητας αλλά επι του πρακτέου πώς θα μπορούσε το κράτος να αποδείξει πώς πίσω απο το κράνος είσαι εσύ πέραν πάσης αμφιβολίας? Ουσιαστικά ΄τωρα σου λέει πώς κύριε το όχημα είναι δικό σου και αν δεν ήσουν εσύ τότε ποιός ήταν?

Σε τελική ανάλυση υπάρχει και ένας κίνδυνος πίσω απο όλο αυτό. Αυτή τη στιγμή ζούμε μια πραγματικότητα που υπάρχει μια αστυνόμευση με αυτόν τον τρόπο. Ουσιαστικά μπορείς να φέρεις το δίπλωμα της μάνας σου που καθεται σπίτι και να πεις εκείνη οδήγαγε. Ή απλά μπορείς να αποδεχτείς την ενοχή σου που είναι βέβαιη και να ζητήσεις ελαστικότητα απο ανθρώπους.

Αυτό που ουσιαστικά προτείνεις εσύ είναι η μή τιμωρία του παραβάτη με το κριτήριο της μή αθωότητας. Και πιστεύω πώς το κύριο σου πρόβλημα δεν είναι τόσο η παραβίαση των συνταγματικών μας δικαιωμάτων όσο γιατί να μας στερούν την δυνατότητα να αποφύγουμε την ποινή?Αυτό το technicality θα μπορούσε έυκολα να μας εξυπηρετήσει. Μπορεί και να κάνω λάθος.

Όταν όμως και αν ο κόμπος φτάσει στο χτένι απο τετοιες αξιώσεις, κανένα κράτος και καμία Ε.Ε. δεν θα ανεχτεί καθεστώτα ανομίας. Φαντάσου αύριο να πέρναγε μια νομοθεσία που να έλεγε ξέρετε κάτι? Δεν μπορεί να βεβαιωθεί παράβαση αν δεν αποδειχτεί 100% πως είναι αυτός.

Αυτό για μένα την επομενη στιγμή θα οδηγούσε στον επόμενο νόμο που θα επέτρεπε στο κράτος να μπορεί ανα πάσα στιγμή να αποδείξει πως είσαι εσύ. Και αυτό θα προτείνουν να γίνει με ηλεκτρονικά μέσα. Ίσως μια συσκευή με έναν προσωπικό κωδικό όταν βάζεις μπρος το μηχανακι, ίσως με την δυνατότητα άρσης του απορρήτου της κινητής σου τηλεφωνίας. ίσως με μια πλακέτα αναγνώρισης στο κράνος σου. Σίγουρα πάντως με κάποιο ακόμα μέσο στέρησης ελευθεριών και κοινωνικού ελέγχου.

Συνεπώς αυτό που λένε ΄΄be careful what you wish for΄΄ για μένα κι εδώ βρίσκει εφαρμογή. Δεν πρόκειται να μας προσφέρουν την ανομία στο πιάτο. Να τρέχεις, να φοράς κράνος και επειδή δεν φαίνεσαι να μην σε αγγίζει τίποτα. Όσο τα πραγματα είναι νεφελώδη και ρευστά είναι προς όφελος και δικό μας. ¨Οσο πάμε να παλέψουμε για το ορθότερο(θεωρητικά) ή το πιο ελεγχόμενο (που πιστευουμε θα είναι για όφελος μας) κινδυνευουμε να βρεθουμε πιο παγιδευμενοι.

Εγώ πιο πολύ το βλέπω εδώ όλο αυτό ως μάθημα, πρώτον μην δίνετε τα μηχανάκια σας σε κανένα ή σε πολύ επιλεγμένα και υπευθυνα άτομα και δεύτερον μην τρέχετε τόσο πολύ και κυρίως σε περιοχές με κάμερες!!
Σεντόνι ο Βαγγος όπως συνήθως, ας τα πάρουμε με την σειρά:

Αμφιβάλω πάρα πολύ ότι οι κλήσεις από Ιταλικό φώτο ραντάρ που στάλθηκαν στην Ελλάδα εκτός από πρόστιμα, επέβαλαν και αφαίρεση άδειας οδήγησης, εκτός αν βεβαιώθηκαν από αστυνομικό κατ ευθείαν στον οδηγό.
Που σημαίνει τον σταμάτησαν και εξακριβωσαν ποιος έκανε την παράβαση.
Αλλιώς ναι.
Μόνο στο Ελλαδιστάν.


Κάνεις λάθος.
Βεβαίως να τιμωρηθεί ο παραβάτης.
Και αυταποδεικτα να τιμωρηθεί και ο ιδιοκτήτης.
Αν όμως δεν μπορούν να σταματήσουν τον παραβάτη και να εξακριβωσουν τη ταυτότητα του, το κάνουν πρόβλημα κάποιου άλλου ?
Ότι προβλήματα έχω στην δουλειά μου εγώ δεν τα φορτώνω σε όποιον βρω πρόχειρον.
Άλλωστε αν τιμωρήσεις τον ιδιοκτήτη θα προσέχει και που το δίνει το όχημα.
Το να πάρεις ένα δίπλωμα οποίο ναναι, της θείας μου της γιαγιάς μου που το έχουν είκοσι χρόνια στο συρτάρι (συνήθης προτροπή αστυνομικού, είναι φέρτε ας ένα δίπλωμα οποίου να ναι) πως ακριβώς βοηθάει??

Και πάλι κάνεις λάθος.
Βεβαίως και με ενοχλεί ΠΡΩΤΙΣΤΩΣ η παραβίαση των συνταγματικων μας δικαιωμάτων.

Όταν το κράτος που ζουμε αδυνατεί η δεν θέλει να εφαρμόσει το δικό του σύνταγμα, και το αναιρεί κατά το δοκούν, με νομοθετήματα του κώλου, ο Καγκουρας απ την Σαλαμίνα που πήγαινε με 207 σε κλειστό αυτοκινητοδρομο είναι το μικρότερο πρόβλημα που έχω.

Ο υποθετικός νόμος που λες είναι ακριβώς έτσι στις χώρες που σέβονται τα δικαιώματα του κόσμου, και δεν τους έχουν κάνει να σκέφτονται σαν Ραγιάδες. .

Δεν καταδικάζει κανέναν, εκτός αν αποδεικνειεται η ενοχή του πέρα από κάθε λογική αμφιβολία.

Και είναι πολύ λογική αμφιβολία το να οδηγούσε κάποιος άλλος και να μην το θυμάσαι πριν δύο χρόνια.
Και πάλι αυταποδεικτα μπορεί να τιμωρηθεί ο ιδιοκτήτης σαν ΙΔΙΟΚΤΉΤΗΣ και ΌΧΙ σαν οδηγός.

Ασ τον σταματήσουν να βεβαιωθεί τότε ποιος είναι ο οδηγός.

Όσο για την ηλεκτρονική επιβολή ορίων θα σου έλεγα μη φας που δεν θα συμβεί έτσι κι αλλιώς, μόνο που συμβαίνει ήδη.

Ήδη στην Γερμανία τα μοντέλα της Audi από φέτος είναι διασυνδεμενα με τις κάμερες κυκλοφορίας (σε επιλεγμένες πόλεις για αρχη) και μειώνουν αυτόματα την ταχύτητα, και πάτα εσύ όσο θες το γκάζι, δεν θα πας πουθενά.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Ήδη στην Γερμανία τα μοντέλα της Audi από φέτος είναι διασυνδεμενα με τις κάμερες κυκλοφορίας (σε επιλεγμένες πόλεις για αρχη) και μειώνουν αυτόματα την ταχύτητα, και πάτα εσύ όσο θες το γκάζι, δεν θα πας πουθενά.
Στην Αμερική, διάφορες πολιτείες ζητάνε απ' τις εταιρείες κατασκευής αυτοκινήτων, να ενσωματώσουν σύστημα απομακρυσμένης ακινητοποίησης του οχήματος, με το πρόσχημα σε περίπτωση καταδίωξης κτλ κτλ....
Θα γίνει, όπως γίνεται και αυτό που γράφεις.
Εν ολίγοις, απόλυτος έλεγχος παντού και σε κάθε πτυχή της καθημερινότητάς μας..... σιγά σιγά!!!!!
 

omega

Τσέλιγκας
Περιοχή
Ήηηηηηηηηπειρος
Όνομα
Δημήτριος
Μοτό
HONDA CBF500 05'
Αφήνω ασχολίαστο το οτι έκανε 2 χρονια να σου έρθει...
Σας εξήγησα με πάσα λεπτομέρια την διαδικασία από την καταγραφή μέχρι την επίδοση ΕΔΩ
Δεν υπάρχει αυτοματοποιημένο σύστημα καταγραφής/χρέωσης/ενημέρωσης.


Προ 10 ημερών ειδοποιήθηκε στην Αττική φίλος από τους ήρεμους οδηγούς για ραντάρ στο Κουκλεσι Ιωαννίνων(παλιά εθνική Ιωαννίνων-Αρτας) που έχει όριο 50.Τον έπιασε με 80κατι.

Φαντάσου τι έχουν στο αρχείο τους.
Η παραπάνω παράβαση καταγράφηκε ΠΡΙΝ 4 ΧΡΟΝΙΑ.
Ακολουθήθηκε η διαδικασία κανονικά με την επίδοση κι αφαίρεση.
 

Gus

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Sutzouki
Σας εξήγησα με πάσα λεπτομέρια την διαδικασία από την καταγραφή μέχρι την επίδοση ΕΔΩ
Δεν υπάρχει αυτοματοποιημένο σύστημα καταγραφής/χρέωσης/ενημέρωσης.


Προ 10 ημερών ειδοποιήθηκε στην Αττική φίλος από τους ήρεμους οδηγούς για ραντάρ στο Κουκλεσι Ιωαννίνων(παλιά εθνική Ιωαννίνων-Αρτας) που έχει όριο 50.Τον έπιασε με 80κατι.



Η παραπάνω παράβαση καταγράφηκε ΠΡΙΝ 4 ΧΡΟΝΙΑ.
Ακολουθήθηκε η διαδικασία κανονικά με την επίδοση κι αφαίρεση.
Μέχρι πόσα χρόνια μπορούν να κρατάνε παραβάσεις αρχείο και να τις στέλνουν όταν αγοράσουν χαρτί εκτύπωσης? :mad:
 

omega

Τσέλιγκας
Περιοχή
Ήηηηηηηηηπειρος
Όνομα
Δημήτριος
Μοτό
HONDA CBF500 05'
Μέχρι πόσα χρόνια μπορούν να κρατάνε παραβάσεις αρχείο και να τις στέλνουν όταν αγοράσουν χαρτί εκτύπωσης? :mad:
Κωνσταντίνε ο νομός Πρέβεζας δεν έχει σε λειτουργία στατικό ραντάρ για να έχουμε εικόνα.

Στα Ιωάννινα έχει αρκετά. Αφού περνάει κόσμος "αέρα", αυτά χτυπούν αλύπητα..

Να υπενθυμίσω ότι τα χρηματα από τις περισσότερες κλήσεις ( εξαιρούνται αυτές που πάνε στις Δ.Ο.Υ,συνήθως πρόστιμα για ασφάλεια κι επαγγελματικά οχήματα ) πηγαίνουν στον δήμο τον οποίο βεβαιώθηκαν.
Αυτό αναγράφεται επάνω δεξιά στο σημείο "ΔΗΜΟΣ Ή ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ-ΚΩΔΙΚΟΣ ΟΤΑ.

 
Τελευταία επεξεργασία:

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Μέχρι πόσα χρόνια μπορούν να κρατάνε παραβάσεις αρχείο και να τις στέλνουν όταν αγοράσουν χαρτί εκτύπωσης? :mad:
Μου είχε έρθει από το Δήμο Καλαμάτας το 2019, παράβαση που είχε κάνει ο πατέρας μου το 1987.
Η διεύθυνση κατοικίας είναι η ίδια 50 χρόνια.

Πάω και τους λέω. Δεν ντρεπόσαστε να στέλνετε τέτοια χαρτιά; Και φόνο να είχε κάνει, σε 20 χρόνια θα είχε παραγραφεί.
Μου απαντάνε ότι τα χρέη προς το δημόσιο δεν διαγράφονται ποτέ.:D
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Μου είχε έρθει από το Δήμο Καλαμάτας το 2019, παράβαση που είχε κάνει ο πατέρας μου το 1987.
Η διεύθυνση κατοικίας είναι η ίδια 50 χρόνια.

Πάω και τους λέω. Δεν ντρεπόσαστε να στέλνετε τέτοια χαρτιά; Και φόνο να είχε κάνει, σε 20 χρόνια θα είχε παραγραφεί.
Μου απαντάνε ότι τα χρέη προς το δημόσιο δεν διαγράφονται ποτέ.:D
Ε ναι!!!
Αν χρωστάς στο δημόσιο δεν παραγράφονται....
Αν κάνεις φόνο, παραγράφεται αφού δεν ζημιώνεται το κράτος! Κοινώς, στην... κουκούνα του!!!!!
 

jliordos

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
BMW R1250GS ADVENTURE 40th YEARS
Μου είχε έρθει από το Δήμο Καλαμάτας το 2019, παράβαση που είχε κάνει ο πατέρας μου το 1987.
Η διεύθυνση κατοικίας είναι η ίδια 50 χρόνια.

Πάω και τους λέω. Δεν ντρεπόσαστε να στέλνετε τέτοια χαρτιά; Και φόνο να είχε κάνει, σε 20 χρόνια θα είχε παραγραφεί.
Μου απαντάνε ότι τα χρέη προς το δημόσιο δεν διαγράφονται ποτέ.:D
Όταν υπάρχει κράτος, λειτουργούν όλα άψογα.


Όταν, όμως :ha:ha
 
Reactions: Gus

ChristosGR

Σκουριασμένο Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
V-Strom 800 DE - Husaberg FE-390
Στην Αμερική, διάφορες πολιτείες ζητάνε απ' τις εταιρείες κατασκευής αυτοκινήτων, να ενσωματώσουν σύστημα απομακρυσμένης ακινητοποίησης του οχήματος, με το πρόσχημα σε περίπτωση καταδίωξης κτλ κτλ....
Θα γίνει, όπως γίνεται και αυτό που γράφεις.
Εν ολίγοις, απόλυτος έλεγχος παντού και σε κάθε πτυχή της καθημερινότητάς μας..... σιγά σιγά!!!!!
Υπάρχει ήδη από δέκαπενταετίας αυτό το σύστημα σε όλα τα αυτοκίνητα της General Motors στην Αμερική.
Το λένε Οn Star.

Είχα Chevrolet Silverado Στον Καναδά. Και το έχω δει και δουλέψει δια ζώσης.

Διασυνδεμένα μέσω δορυφόρου πολύ χρήσιμο σε κάποιο ατύχημα γιατί ειδοποιεί το κέντρο ελέγχου αυτόματα, η σε κλοπή ακίνητοποιουν το όχημα απομακρυσμενα.

Με λίγα λόγια εκεί συμβαίνει ήδη από πολλά χρόνια.

Τώρα απλά θέλουν να το κάνουν υποχρεωτικό για όλους.
 

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
Πάω και τους λέω. Δεν ντρεπόσαστε να στέλνετε τέτοια χαρτιά; Και φόνο να είχε κάνει, σε 20 χρόνια θα είχε παραγραφεί.
Μου απαντάνε ότι τα χρέη προς το δημόσιο δεν διαγράφονται ποτέ.:D
Μαλακίες σου είπε
Στα 23 χρόνια παραγράφονταν τότε
Τώρα είναι στα 5 χρόνια

(σε αντίθεση με την τράπεζα που είναι 20 χρόνια απ τη στιγμή που θα καταγγείλει τη σύμβαση μουαχαχαχαχα)
 

Tol

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Απόστολος
Μοτό
VFR
Αυτή τη περίοδο επισπεύδουν τις διαδικασίες και προχωράνε τις κλήσεις όπως και οι έλεγχοι πολύ πιο συχνοί. Δευτέρα βράδυ με σταμάτησαν 3 φορές. 2 για αλκοτέστ και η 3η για τυπικό έλεγχο, όλα μέσα στη περίοδο μιας ώρας γύρω από το κέντρο Αθήνας.
 

Li@m

Μέλος
Όνομα
ΧΡΗΣΤΟΣ
Μοτό
YAMAHA XT660X
Εσύ πρέπει να παίξεις Λοττο ναουμ. Πέρα από την πλάκα πρέπει να έχασες 15 λέπτα σίγουρα
 

Tol

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Απόστολος
Μοτό
VFR
Εσύ πρέπει να παίξεις Λοττο ναουμ. Πέρα από την πλάκα πρέπει να έχασες 15 λέπτα σίγουρα
Μόνο την 1η φορά - πάλι καλά - φύσηξα και έβγαλε tick το μηχάνημα ότι είμαι καθαρός και δεν με κράτησαν. Είχε μεγάλη ουρά.
Την 2η τους είπα ότι με σταμάτησαν και σε άλλο σημείο και με άφησαν να φύγω.
Την 3η φορά με το που κοιταζόμαστε λεω "δεν παίζει και 3η φορα" και μου κάνει νόημα να σταματήσω...
Με το που σταματάω ήδη αυθόρμητα γέλαγα δυνατά και μου λέει "γιατί γελάτε;" και του εξήγησα και γελούσε και αυτός.
Απλά έβγαλα τα πράγματα από τις τσέπες του παντελονιού και του μπουφαν για έλεγχο και έφυγα... γελώντας.
 

IoannisB

Μέλος
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
AfricaTwin
Μόνο την 1η φορά - πάλι καλά - φύσηξα και έβγαλε tick το μηχάνημα ότι είμαι καθαρός και δεν με κράτησαν. Είχε μεγάλη ουρά.
Την 2η τους είπα ότι με σταμάτησαν και σε άλλο σημείο και με άφησαν να φύγω.
Την 3η φορά με το που κοιταζόμαστε λεω "δεν παίζει και 3η φορα" και μου κάνει νόημα να σταματήσω...
Με το που σταματάω ήδη αυθόρμητα γέλαγα δυνατά και μου λέει "γιατί γελάτε;" και του εξήγησα και γελούσε και αυτός.
Απλά έβγαλα τα πράγματα από τις τσέπες του παντελονιού και του μπουφαν για έλεγχο και έφυγα... γελώντας.
Πρέπει να ανοίξει ενα θέμα « ιστορίες απο μπλόκα»
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Μόνο την 1η φορά - πάλι καλά - φύσηξα και έβγαλε tick το μηχάνημα ότι είμαι καθαρός και δεν με κράτησαν. Είχε μεγάλη ουρά.
Την 2η τους είπα ότι με σταμάτησαν και σε άλλο σημείο και με άφησαν να φύγω.
Την 3η φορά με το που κοιταζόμαστε λεω "δεν παίζει και 3η φορα" και μου κάνει νόημα να σταματήσω...
Με το που σταματάω ήδη αυθόρμητα γέλαγα δυνατά και μου λέει "γιατί γελάτε;" και του εξήγησα και γελούσε και αυτός.
Απλά έβγαλα τα πράγματα από τις τσέπες του παντελονιού και του μπουφαν για έλεγχο και έφυγα... γελώντας.
αχ μου θύμισες πριν χρόνια σε έλεγχο για οριο αλκοολ που ήμουν κομπλε και μου λέει το ΄΄οργανο΄΄ αμα πας και πιεις να ξέρεις εδώ θα είμαστε μέχρι τις 6 το πρωί, περνα..:roflmao::roflmao:
 

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
κάθε φορά που θέλουν λεφτά ξαμολιούνται να μαζέψουν
εκλογές τώρα μείωσαν τον ενφια από κάπου πρέπει να τα πάρουν
 

panavour

Μέλος
Περιοχή
Αθήναι
Όνομα
παναης (οχι απ τα μεγαρα)
Μοτό
voge500ds
κάθε φορά που θέλουν λεφτά ξαμολιούνται να μαζέψουν
εκλογές τώρα μείωσαν τον ενφια από κάπου πρέπει να τα πάρουν
ΔΕΝ μειωσαν τιποτα.Μολις πληρωσα τα ιδια με περυσι.
 

ChristosGR

Σκουριασμένο Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
V-Strom 800 DE - Husaberg FE-390
Εμένα πάλι μια φορά που με σταμάτησαν και ρώτησαν αν έχω πιει, τους απάντησα, μια φορά το κερατό μου, δεν έχετε ρωτήσει αν έφαγα. :ll::friendship:

Τες πα μόνο τεστ χοληστερίνης μην κάνετε γιατί πάω ισόβια.

Στα διαλα...
 
Top Bottom