Αφαιρεση άδειας οδήγησης για τροχαία παράβαση, βεβαίωμενη από φώτο ραντάρ. .

ChristosGR

Σκουριασμένο Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
V-Strom 800 DE - Husaberg FE-390
ΔΕΝ μειωσαν τιποτα.Μολις πληρωσα τα ιδια με περυσι.
Παπάρια μείωσαν.
Υποτίθεται ότι θα έκαναν μείωση αν είχες ασφάλεια στο ακίνητο, και όταν κοιτάξεις τους όρους θέλουν και ασφάλεια για πλυμμηρα, ακόμα και σε διαμέρισμα τελευταίου οροφου.

Μάλλον θα τα πέρασαν για κάμπο.

Κοροϊδεύουν τον κόσμο, για να έχουν να τελαλήζουν κάτι τα φερεφωνα τους στις οθόνες.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Εμένα πάλι μια φορά που με σταμάτησαν και ρώτησαν αν έχω πιει, τους απάντησα, μια φορά το κερατό μου, δεν έχετε ρωτήσει αν έφαγα. :ll::friendship:

Τες πα μόνο τεστ χοληστερίνης μην κάνετε γιατί πάω ισόβια.

Στα διαλα...
αφου δεν έχει μαρή λάμια, α παρατα μας!!
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Εμένα μια φορά με έχουν σταματήσει για αλκοόλ, είχα πιει τρεις πατρόν λέω τώρα τη γ@μήσαμε αλλά το μηχάνημα με έδειξε στο όριο.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Εμένα μια φορά με έχουν σταματήσει για αλκοόλ, είχα πιει τρεις πατρόν λέω τώρα τη γ@μήσαμε αλλά το μηχάνημα με έδειξε στο όριο.
Έπρεπε να τους πεις ναι μπορεί το μηχανάκι να με εδειξε στο όριο αλλά πήγαινα με 207.. :roflmao:
 

IoannisB

Μέλος
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
AfricaTwin
Λύκειο.
Glx, modenas , xr και αλλα δίχρονα και κινέζιες διάφορες. Αλητεία.

Εγώ παραδοσιακός, Honda Dax 50cc ,βγαλμένο απο τα έγκατα της γής με 2 λίτρα λάδι παραπάνω μέσα γτ δεν ήξερα να μετράω. Για να πάρει μπρος το πήγαινα σε καντούνια 50 μέτρα κατηφόρα και για να μην ξεκολλήσει η σέλα έπρεπε να ήσουν τυχερός.
Με 2 ταχύτητες. Ενα χρόνο μετά ανακάλυψα οτι έχει 3.
Καρφωτή δευτέρα για ενα χρόνο.
Πινακίδα με γράμματα μεταλλικα που βάζανε στα καίκια.
Ενας αίσχος με ρόδες δηλαδή.

Σαββατο βράδυ μπύρα και φόρτωμα την γκόμενα στο μπόμπο.

Λιμενικό στην πλατεία και περνάμε δικάβαλο .
Με σταματάει , εξετάζει το χρέπι, μου λέει ο λιμενικός

«Κανονικά έπρεπε να σε πάω μέσα όπως είσαι, αλλα θα σε γράψω μόνο 300€ για πίσω φανάρι». Ενα led που κρεμιόταν απτα καλώδια.

-«καλα περάσανε απο μπροστά σου τόσα κωλοφτιαγμένα, εμένα βρήκες;»

-«ναι γτ ήσουν ο μόνος που είχε κοπέλα πάνω»

Να ναι καλα ο λιμενικός , το προστιμο δεν το πλήρωσα γτ στα χωριά έχουμε ΠΑΣΟΚ.
 

Karellen

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Honda Dax 72
Παπάρια μείωσαν.
Υποτίθεται ότι θα έκαναν μείωση αν είχες ασφάλεια στο ακίνητο, και όταν κοιτάξεις τους όρους θέλουν και ασφάλεια για πλυμμηρα, ακόμα και σε διαμέρισμα τελευταίου οροφου.

Μάλλον θα τα πέρασαν για κάμπο.

Κοροϊδεύουν τον κόσμο, για να έχουν να τελαλήζουν κάτι τα φερεφωνα τους στις οθόνες.
Εμένα μειώθηκε,από 1.000€ στα 835.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
κάθε φορά που θέλουν λεφτά ξαμολιούνται να μαζέψουν
εκλογές τώρα μείωσαν τον ενφια από κάπου πρέπει να τα πάρουν
ΔΕΝ μειωσαν τιποτα.Μολις πληρωσα τα ιδια με περυσι.
Μειωσαν 10% οσες κατοικιες ειναι ασφαλισμενες!!!
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Παπάρια μείωσαν.
Υποτίθεται ότι θα έκαναν μείωση αν είχες ασφάλεια στο ακίνητο, και όταν κοιτάξεις τους όρους θέλουν και ασφάλεια για πλυμμηρα, ακόμα και σε διαμέρισμα τελευταίου οροφου.

Μάλλον θα τα πέρασαν για κάμπο.

Κοροϊδεύουν τον κόσμο, για να έχουν να τελαλήζουν κάτι τα φερεφωνα τους στις οθόνες.
Για φωτια και σεισμο, εγινε η εκπτωση κανονικα! Για..... νερο δεν μου ειπαν τιποτα!!!
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Για φωτια και σεισμο, εγινε η εκπτωση κανονικα! Για..... νερο δεν μου ειπαν τιποτα!!!
Άμα πέσει το ασφαλισμένο σπίτι σου από σεισμό, ή καεί από φωτιά, και καταστραφούν οι μηχανές που έχεις στο γκαράζ ή στην αυλή, θα αποζημιωθείς και για τις μηχανές, ή θα έπρεπε να έχουν και αυτές δικιά τους ασφάλεια; :D
 
Τελευταία επεξεργασία:

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Δεν ξέρω αν το γνωρίζατε, αλλά για να πάρεις τη 10% έκπτωση στον ΕΝΦΙΑ σε ασφαλισμένο ακινητο, έπρεπε να μπεις σε εφαρμογή στην ΑΔΕΕ και να κανεις match το ακίνητο με το ασφαλιστήριο συμβόλαιο. Τα δεδομένα για το τι είναι ασφαλισμένο τα παίρνουν από τις ασφαλιστικές.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
έπεσε και ο ΕΝΦΙΑ (φυσικά θα ξανανέβει μετά τις εκλογές)
Δεν έπεσε ο ΕΝΦΙΑ πουθενά. Μόνο σε ότι είναι ασφαλισμένο, όπως είπαμε παραπάνω!!!
Όλα τα άλλα μένουν ίδια!
 
Reactions: Gus

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Δεν ξέρω αν το γνωρίζατε, αλλά για να πάρεις τη 10% έκπτωση στον ΕΝΦΙΑ σε ασφαλισμένο ακινητο, έπρεπε να μπεις σε εφαρμογή στην ΑΔΕΕ και να κανεις match το ακίνητο με το ασφαλιστήριο συμβόλαιο. Τα δεδομένα για το τι είναι ασφαλισμένο τα παίρνουν από τις ασφαλιστικές.
Και οι ίδιες οι ασφαλιστικές (μέσω του ασφαλιστή φυσικά) έστειλαν μέιλ με λινκ της εφαρμογής για να μπεις να τα δηλώσεις!
 

ChristosGR

Σκουριασμένο Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
V-Strom 800 DE - Husaberg FE-390
αφου δεν έχει μαρή λάμια, α παρατα μας!!
Άμα είχε θα μου φέρνατε τσιγάρα στην μπουζού.
έπεσε και ο ΕΝΦΙΑ (φυσικά θα ξανανέβει μετά τις εκλογές)
Εν τω μεταξυ, χαίρονται όσοι είδαν κάποια μικρή μείωση, επειδή πληρώνουν λιγότερο ενοίκιο στα δικά τους ακίνητα.

Σαν να λέμε, ας είμαστε ευγνώμωνες που μας αφήνετε να γλυψουμε τα κόκαλα σπο το δικό μας κρέας.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Εγώ θα πω δυο πράγματα λίγο πιο γενικά καθώς το θέμα στη πραγματικότητα περιγράφει τη κοινωνική συμπεριφορά μας απέναντι σε ένα κράτος που δεν εμπιστεύομαστε. Συγκρινόμενο με άλλα κράτη προφανώς έχει δόση αλήθειας. Άλλο τόση δόση αλήθειας έχει ότι μας εξυπηρετεί αυτό, για να κρύβουμε την δική μας συμμετοχή σε αυτό.

Τα πράγματα στον κόσμο δε πάνε καθόλου καλά...

Κάποιοι συμφορουμίτες πολύ όμορφα περιέγραψαν πως πέραν των τυπικών κανόνων πρέπει εμείς οι ίδιοι να συμπεριφερόμαστε στο πλαίσιο των κανόνων που επιβάλλουν οι αξίες μας, αυτές που πήραμε από το σπίτι μας (όσοι τις πήραμε). Λάθη κάνουμε όλοι, είναι σημαντικό όμως πρώτον: να τα αναγνωρίζουμε και δεύτερον; να σκεφτόμαστε ότι πριν φτάσουμε να "τιμωρηθούμε" μάλλον τα κάναμε ξανά και ξανά.. Βλέπεις αυτό το κράτος συγκρινόμενο με άλλα μας δίνει αυτό το περιθώριο....

Το περασμένο καλοκαίρι βίωσα ο ίδιος στη πράξη τους περιορισμούς ταχύτητας στην Ευρώπη και αν μας ενοχλούν οι περιορισμοί αυτοί σε ΕΟ δε μπορείτε να φανταστείτε τι σημαίνει να τους ακολουθείς στους επαρχιακούς. Τσαντίστηκα, εκνευρίστηκα, κάποια κομμάτια ήταν εκτός -Ελληνικής- λογικής στον υπερθετικό βαθμό αλλά ένιωσα παράλληλα σε πόσο μεγάλο βαθμό (σχεδόν στο απόλυτο) περιορίζουν τις πιθανότητες ενός δυστυχήματος -όχι ατυχήματος- και αυτό από μόνο του είναι μεγάλο πράγμα, είναι πρώτα από όλα σεβασμός στην αξία της ανθρώπινης ζωής, της δικής μας και των άλλων.

Τώρα... ζητάμε τι; να επιδείξει το κράτος ικανότητα διερεύνησης και απονομής ευθυνών στο ποιος οδηγούσε το δικό ΜΑΣ μέσο; Αν δεν μπορούμε να το κάνουμε εμείς γιατί δηλαδή να μπορεί το κράτος; Εγώ όταν "δανείζω" το όποιο όχημα μου αυτομάτως αναλαμβάνω κάθε ευθύνη. Ακόμη και να πέσει ο φίλος μου με τη μηχανή μου δε θα του ζητήσω φράγκα για τα σπασμένα. Δική μου απόφαση, δική μου ευθύνη. Για αυτό και δεν δανείζω εύκολα και σε όποιον να 'ναι. Ας ήταν και η γυναίκα μου ή ο αδερφός μου καθώς όχημα = όπλο
Έπειτα υπάρχει και το ηθικό κομμάτι. Αν δεν οδηγούσες εσύ ποιος οδηγούσε; Κάποιος άνθρωπος "δικός ΣΟΥ" (σε τρίτο πρόσωπο γράφω, μην παρεξηγηθεί κανείς). Χρειάζεται να γράψουμε περισσότερα;

Και θα κλείσω με αυτό. Χαίρομαι που έχουμε τον panavour στο forum μας. Δεν συμφωνώ πάντα μαζί του, όμως δεν έχω αντιπαρατεθεί και ποτέ μαζί του. Προφανώς η ηλικία του και οι εμπειρίες του του επιτρέπουν να λέει τα πράγματα με την ευθύτητα των σκέψεων του. Είναι απαραίτητος, χρειάζονται αυτοί οι άνθρωποι. Πολλές φορές ξέρουμε ότι έχει δίκιο αλλά ένας σκασμός από "άμυνες" δεν μας αφήνει να το παραδεχτούμε. Εγώ πολλές φορές φιλτράρω τα γραπτά μου γιατί και καλά "δε βγαίνει άκρη", ή για να μη στεναχωρήσω, για να μη γίνω δυσάρεστος κτλ. Μπράβο του.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nikosmirage

Μέλος
Περιοχή
Ανδρός
Όνομα
Νικος Τριγωνης
Μοτό
BMW F800GS
Καλησπέρα! Πίσω στο 2002, είχα τότε ένα WR 200 με FMF όλοσωμη, Ριντακια, μεγαλωμένο στα 240cc,πινακίδα μέσα στο λασπώτηρα(πίσω από την ρόδα),χωρίς φλας… Το απόγευμα πάω να βάλω βενζίνη γιατί το βράδυ ήθελα να βγω βόλτα. Βγαίνω λοιπόν με βερμούδα σαγιονάρα χωρίς κράνος… Βάζω βενζίνη στην ΒΡ της Κατεχακη και μόλις παω να στρίψω στο πρώτο στενό δεξιά για να παω σπίτι, ακούω την κόρνα του Ζ τα… Με σταματάει και αρχίζει να γράφει… 1800€…
Του λέω: Πάρε τα κλειδια, η κλήση ειναι πιο ακριβή από το μηχανάκι… Έβαλε τα γέλια!! Μου λέει πάρε την κλήση για να βάλεις μυαλό…
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Καλησπέρα! Πίσω στο 2002, είχα τότε ένα WR 200 με FMF όλοσωμη, Ριντακια, μεγαλωμένο στα 240cc,πινακίδα μέσα στο λασπώτηρα(πίσω από την ρόδα),χωρίς φλας… Το απόγευμα πάω να βάλω βενζίνη γιατί το βράδυ ήθελα να βγω βόλτα. Βγαίνω λοιπόν με βερμούδα σαγιονάρα χωρίς κράνος… Βάζω βενζίνη στην ΒΡ της Κατεχακη και μόλις παω να στρίψω στο πρώτο στενό δεξιά για να παω σπίτι, ακούω την κόρνα του Ζ τα… Με σταματάει και αρχίζει να γράφει… 1800€…
Του λέω: Πάρε τα κλειδια, η κλήση ειναι πιο ακριβή από το μηχανάκι… Έβαλε τα γέλια!! Μου λέει πάρε την κλήση για να βάλεις μυαλό…
Don't worry, το μόνο που άλλαξε από τότε είναι το WR. Όπου να 'ναι θα σκάσουν οι σύγχρονες εκδοχές με τα σκούτερ.... και δεν τους γράφει κανένας.
 
Top Bottom