ΒΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΠΡΟΒΟΛΑΚΙΑ R1200GS

n.l

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R1200GS '08
Από σίδερο 4χιλ σε μαγαζί φίλου με ένα απλό βάψιμο σπρέι να δούμε πως φαίνεται....

Θα ακολουθήσει βάψιμο με αστάρι και χρώμα και αγορά κατάλληλων βιδων, παξιμαδιών ασφαλείας,γκροβερ να μαστε σίγουροι και τοποθέτηση. Οι τρύπες είναι 7χιλ και η βάση θα πιάσει στην υπάρχουσα αναμονή (Π) κάτω από τη μύτη.
Συνεχίζεται
 

n.l

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R1200GS '08
Λοιπόν, μπήκαν βάσεις προβολακια, έγινε μόνιμη προεγκατάσταση με ρελέ, ο οποίος δε χρειαζόταν λόγω led,αλλά σε περίπτωση που στο μέλλον θέλω π.χ να βγάλω αυτά κ να βάλω κανονικά αλογόνου να υπάρχει έτοιμη εγκατάσταση. Το ίδιο έγινε κ κάτω από τη μύτη με μόνιμη προ εγκατάσταση κ τα προβολακια μπήκαν με φισες ώστε αν χαλασουν ή θελω να τα αλλάξω να μην έχω ραβε ξήλωνε. Χρησιμοποιηθηκε κ ασφάλεια στο κυκλωμα για τα προβολακια κ ηδη υπήρχε στου gps. Με την ευκαιρία εβαλα κ διακόπτη στην προεγκατάσταση του gps η οποία είναι συνδεμενη απ'ευθειας στη μπαταρία κ με το που κουμπωνε το gps στη βάση αρχιζε να τραβάει ρεύμα. Τώρα δεν υπάρχει αυτό.
Ρεύμα(+) τραβήχτηκε από το μπριζακι κάτω από τη σέλα .Οι δυο διακοπτες(ενας του gps και ενας για τα προβολακια ) που είναι στο τιμόνι έχουν μόνο γείωση ωστε να μην περνανε ρεύματα κατα μηκος του τιμονιού. Με όλα αυτά μόλις κλείσω το διακοπτη της μιζας κ έχω ξεχασει ανοιχτά π.χ τα προβολακια, σβήνουν μετά από ένα λεπτό. ..καλό ε; Μονη παραφωνία ότι τα προβολακια έχουν τρεις σκαλες λειτουργίας (μικρή, μεσαία, strobe) και επειδή αγοράστηκαν σαν ξεχωριστά τεμάχια δεν κάνουν τον ίδιο κύκλο λειτουργίας για κάποιο λόγο, αλλά θα αντικατασταθει ενα από τα δύο κ θα συγχρονιστουν.
Ιδού.....


 
Τελευταία επεξεργασία:

n.l

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R1200GS '08
Εdit:Τα προβολακια δείχνουν να συγχρονιζονται μόνα τους όταν η μηχανή είναι σε κίνηση κ παραμένουν συγχρονισμενα σε όλο τις σκαλες, κάτι που μου χε πει κ ο Κινέζος ότι θα γίνει. Αν σταματήσω ρελαντί τα σβήσω και τα ανάψω πάλι κάνουν τα τρελά τους λόγω του διαφορετικού κύκλου λειτουργίας τους.Περιεργα πραματα... Πάντως έδωσαν τον επιθυμητό όγκο στη μηχανή, γέμισαν το φως κάτω από τη μεσαία σκάλα και στη μεγάλη τους σκάλα είναι εξίσου δυνατά σαν τα πολύ καλά ξένον που χει η μηχανή μου για μεσαία.
Υ.γ το strobe έχει πολύ πλάκα! Τσίρκο ντισκομπάλα :D:p:cool:
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Nικο τα ειδα χθες αναμμενα κι επαθα πλακα με την αποδοση.
http://www.ebay.co.uk/itm/Transformers-125W-3000LM-12V-80V-U5-CREE-LED-Laser-Light-Black-/141485465246?pt=UK_Motorcycle_Parts_13&hash=item20f130de9e
Τα εχω ηδη παραγγειλει και θελω να σε ρωτησω τι διακοπτη χρησιμοποιησες
μιας και εχω ηδη απο τα προηγουμενα απλα στημενο το κυκλωμα με ρελε κι απ'ολα
αλλα ο διακοπτης ειναι δυο θεσεων on και off.
Τι πρεπει να αλλαξω -αν πρεπει- ωστε να απολαμβανω και τις τρεις θεσεις λειτουργιας?
 

n.l

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R1200GS '08
Που τα είδες αναμμένα;
Όπως είναι δε πειράζεις-αλλάζεις τίποτα.
Η λειτουργία ως εξής:
On-μεγάλη σκάλα-off
On-μικρή σκάλα-off
On-strobe-off
Και φτου κι απ την αρχή!
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Που τα είδες αναμμένα;
Όπως είναι δε πειράζεις-αλλάζεις τίποτα.
Η λειτουργία ως εξής:
On-μεγάλη σκάλα-off
On-μικρή σκάλα-off
On-strobe-off
Και φτου κι απ την αρχή!
Να χαρω τον Κινεζο, disco θα γινουμε!
Tα εχει βαλει ο @petros 1200gs σχεδον στο ιδιο υψος με τα δικα σου,
παλι με φτιαχτή βαση και μαλιστα πολυ ενδιαφερουσας σχεδιασης και κατασκευης.
Μου αρεσε πολυ που δεν ενοχλουσαν τον απεναντι.
Ανεμενε φωτο μολις βρεθει ο πολυτιμος χρονος.:)
 

Xenos

Μέλος
Περιοχή
Περιστερι-Πευκη
Όνομα
Ξενοφων
Μοτό
GS 1200- 06
επειδή εχω μπει κ εγω στην διαδικασία να φτιάξω βάσεις για τα δικά μου προβολακια,η ερώτηση μου ειναι," οταν λειτουργεί η μηχανή υπάρχει ταλαντώσει στο έλασμα??..η οποία επηρεάζει κ τα προβολακια?...εγω εχω τα προβολακια της Hella οχι ομως τα μικρα τα στρογγυλά αλλα τα οβαλ που ειναι λιγο πιο βαριά απο τα στρογγυλά,κ προσπαθώ να βρω 2πλη στηρίξει για την βαση κατω απο το μπροστινό φτερό!
 

alx_k

Skipper
Περιοχή
Βόλος-Θεσσαλονίκη
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
BMW R1200GS '05
επειδή εχω μπει κ εγω στην διαδικασία να φτιάξω βάσεις για τα δικά μου προβολακια,η ερώτηση μου ειναι," οταν λειτουργεί η μηχανή υπάρχει ταλαντώσει στο έλασμα??..η οποία επηρεάζει κ τα προβολακια?...εγω εχω τα προβολακια της Hella οχι ομως τα μικρα τα στρογγυλά αλλα τα οβαλ που ειναι λιγο πιο βαριά απο τα στρογγυλά,κ προσπαθώ να βρω 2πλη στηρίξει για την βαση κατω απο το μπροστινό φτερό!
Αν το λαμακι-βαση σου συγκρατείται σε ενα μονο σημειο τοτε ναι, θα εχεις ταλαντωση γιατι εχεις πολλους βαθμους ελευθεριας. Χρειαζεται και δευτερο σημειο (ως μινιμουμ) στηριξης κοντα στα προβολακια σου για να νευρωσει η κατασκευη σου και να μειωσεις στο ελαχιστο τις οποιες ταλαντωσεις.
 

petros 1200gs

Μέλος
Περιοχή
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Όνομα
petros
Μοτό
1200 GS
Κάπως έτσι κατασκεύασα εγώ τις βάσεις για τα προβολακια,η σκέψη ήταν να είναι ελαφριά κατασκευή και σε περιπτώση πτώσης να μην καταστραφεί το ψυγείο λαδιού. :)








Το σημείο που είναι τοποθετημένο το προβολακι και είναι βιδωμένο στην λάμα δεν είναι μεταλλικό είναι πολυαμίδιο (ερταλόν) και είναι Φ διάμετρο για να μπορεί να μετακινείται πάνω κάτω το προβολακι για καλύτερο έλεγχο της δέσμης.






 
Τελευταία επεξεργασία:

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Για μενα ηταν υπερβολικα ευκολο.
Εχοντας ετοιμη την καλωδιωση μεχρι τα καγκελα (απο τα Hella) μου πηρε λιγοτερο απο μιση ωρα.
Το τι ακριβως κανουν τη νυχτα στο οπτικο πεδιο και κυριως στους απεναντι μετα τις απαραιτητες ρυθμισεις δοκιμες

Αν συνεχισει να ξυριζει ετσι θα ξανα-χρειαστουμε ξυλα




το καλωδιο ειναι σε αναμονη μηπως χρειαστει να αλλαξουμε υψος τοποθετησης..

 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
wraia douleia mpravo tha paragilw kai egw,erwtisi diakopti exoyn? i prepei na paragilw kai ti? eyxaristw!
Πρεπει να παρεις διακοπτη
(και ενα πληκτρολογιο να γραφει Ελληνικα).

Το φως παρα την τυχαια ρυθμιση ειναι υπεραρκετο και συγκεντρωμενο λογω του οτι τα εβαλα χαμηλα.
Περισσοτερα μολις βρω κανονικο σκοταδι που λεει κι ενας φιλος!
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Καλα ρε πάσχαλη μην βαράς! έχετε κανένα λινκ για διακόπτη;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Περιμενε τον Πετρο μολις το δει θα σου δωσει οδηγιες πλευσης.
Εχω καιρο να ασχοληθω αλλα αυτον που εχω τον ειχα παρει απο ναυτιλιακα ειδη 5 ευρω.
Απλα on off, αδιαβροχος και να μην ειναι παραταιρος με το ολο look του ταμπλο.
 

n.l

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R1200GS '08
Λοιπόν, μου βγάζει ένδειξη Lampf ενώ το φανάρι κ τα προβολακια ανάβουν. Ρεύμα τράβηξα από το πριζακι κάτω από τη σέλα. Επειδή όμως στο φανάρι έχω ξένον το οποίο ΠΡΙΝ βάλω τα προβολακια σε κάποιες κρύες εκκινήσεις δεν άναβε κ έδειχνε Lampf, μέχρι την επόμενη μιζιά μετά από μικρή βόλτα ώστε να πάρει τα πανω της η μπαταρία, τώρα λόγω της σχεδόν μόνιμης ένδειξης στο καντράν δεν ξέρω αν το φανάρι είναι σβηστό ή ανάβει απλά είναι false η ένδειξη στο καντράν. Εννοείται αυτό κατά τη διάρκεια της μέρας. Επίσης τα προβολακια λόγω του διαφορετικού κύκλου λειτουργίας τους εκεί που ήταν συγχρονισμένα από μόνα τους πάλι ξεσυγχρονίστηκαν, , αλλά για αυτό θα στείλω μειλ στον κινεζο.Καμιά γνώμη από τους γνώστες τι να προτείνω στον ηλεκτρολόγο να κάνει;
 
Top Bottom