Βελτιωτικό καυσίμου για ντίζελ

vkats

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
Triumph Tiger 800
Κατ' αρχήν συγγνώμη για το τελείως off topic μια και αφορά αυτοκίνητο αλλά θα ήθελα τα φώτα σας αν γνωρίζετε.

Πρόσφατα αγόρασα για πρώτη φορά αυτοκίνητο ντίζελ και με δεδομένη την "άριστη" ποιότητα των καυσίμων στην Ελλάδα είναι δεδομένο οτι πρέπει να χρησιμοποιώ βελτιωτικό καυσίμου για την προστασία και τον καθαρισμό του κινητήρα.

Εχετε να μου συστήσετε κάποιο συγκεκριμένο βελτιωτικό από το οποίο είστε ευχαριστημένοι και να μου λύσετε την απορία αν πρέπει να το χρησιμοποιώ σε κάθε γέμισμα ή περιστασιακά;

Ευχαριστώ
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
η επικεφαλίδα του θεματος αναφερεται σε κινητήρα ντίζελ
Πειραματικα έχουν ξεκινήσει να τοποθετούν ντιζελοκινητηρες σε μοτοσυκλέτες
Ο ντιζελοκινητηρας δεν αγαπάει καθόλου το νερόμενο πετραιλεο!!
Στους παλιούς ντιζελοκινητηρες βάζαμε πολλες νεροπαγιδες
Στους καινούργιους λογο των συνθετών πλεων ηλεκτρονικών εφαρμογών πανω στον κινητήρα δε μπορεις να παρεμβαλεις σχεδόν τίποτα ( έχουν ήδη τοποθετημένα συστήματά προστασίας, απο διαφορά !!)
Θεωρώ οτι καλυτερα να βάζεις ντιζελ απο ενα συγκεκριμένο βενζινάδικο που εσυ το ξέρεις καλα, και κατα καποιο τροπο το εχεις τσεκαρει!
Ρωτά ταξιτζήδες της πόλης σου για τα βενζινάδικα καθως και για οτι απορίες εχεις με τον ντιζελοκινητηρα !!
Αυτοι ξέρουν !!!!!!
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Μην βαζεις τιποτε.Μονο μια φορα το μηνα προσθεσε υγρο που καθαριζει τους μυκητες που δημιουργουντε απο το βιοκαυσιμο που υπαρχει στο ντηζελ.Κατα τ αλλα μονο σε καλο βενζιναδικο.
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Θα σου έλεγα μην κανείς τίποτα , μιας και όντως τα καινούργια αυτοκίνητα έχουν συστήματά προστασίας από νερωμένο καύσιμο και μπαίνουν σε safe mode.
Έχω αυτοκίνητα diesel για πολλά χρόνια στην κατοχή μου , τώρα έχω ένα golf 6 με 150.000 km και κανένα πρόβλημα , βάζω καύσιμα όπου βρω , πριν είχα ένα seat diesel 1400 με 300.000 km ,ένα Nissan με περίπου 150.000km
Και ένα smart με 250.000km , στο μόνο που είχα προφιλτρο ( υδατοπαγιδα ) και μάλιστα θερμαινομενο ήταν στο Nissan.
Συμφωνα με τους τεχνικούς τις Nissan το προφιλτρο ζορίζει την αντλία πετρελαίου πράγμα που δεν ισχύει μιας και πολλά αυτοκίνητα έχουν μια υψηλής μέσα στο ρεζερβουάρ και μια βοηθητική στο μοτέρ η αντίστροφα δεν θυμάμαι .
Σε πολλές χώρες πχ Φινλανδία και Ισλανδία που ξέρω , χρησιμοποιούν θερμενομενα προφιλτρα καθώς και θερμενομενες "γραμμές" καυσίμου σε μεγάλα τετρακίνητα οχήματα .


Πάρε να έχεις μαζί σου ένα καθαριστικό καυσίμου σε περίπτωση που πέσεις στον απατεώνα βενζινα σε κανα ταξίδι , χαλάρωσε και απόλαυσε την οικονομία .

Επισεις να ρωτήσεις την αντιπροσωπεία αν έχουν παρουσιαστεί προβλήματα στο συγκεκριμένο μοντέλο με χρήση v-power diesel , καύσιμο που εμείς και οι φίλοι μας δεν βάζουν ποτέ .

Καθαριστικό καυσίμου είχα πάρει ένα από Γερμανία που είχε και αντιπαγωτικες ιδιότητες έως τους -25 .
 

Dr Evil

Μέλος
Περιοχή
Μαρουσι
Όνομα
Βαγγελης
Μοτό
Bmw 650 dakar
Να θυμασαι οτι το φθηνο δεν ειναι παντα καλο(πετρελαιο)...και ενα καθαριστικο για το biodiesel μια στις τοσες ,και εισαι οκ
 

ΚΟΥΤΑΚΙΑΣ

Μέλος
Περιοχή
THIS IS ΠΑΤΡΑΑΑΑΑ
Όνομα
ΑΝΔΡΕΑΣ
Μοτό
YAMAHA XTZ 750 SUPER TENERE
Να θυμασαι οτι το φθηνο δεν ειναι παντα καλο(πετρελαιο)...και ενα καθαριστικο για το biodiesel μια στις τοσες ,και εισαι οκ
μπορεις να προτεινεις καποιο-α;; κι εγω οδηγω ντιζελ τρανζιτ και θελω να του βαλω καποιο καθαριστικο στο ρεζερβουαρ!
 

Dr Evil

Μέλος
Περιοχή
Μαρουσι
Όνομα
Βαγγελης
Μοτό
Bmw 650 dakar
μπορεις να προτεινεις καποιο-α;; κι εγω οδηγω ντιζελ τρανζιτ και θελω να του βαλω καποιο καθαριστικο στο ρεζερβουαρ!
Τιποτε συγκεκριμενο οτι βρω λιγο επωνυμο σιγουρα σου δινει καποια εγγυηση οτι θα κανει δουλεια οσο για την καθαροτητα του κινητηρα με φοβερα αποταλεσματα γιατι το χρησιμοποιω πολλα χρονια το ...απλα το δινουν πια χονδρικη και πιθανον να μην το βρεις..εχεις pm απλα μην θεωρηθει οτι διαφημιζω
 

Nike

Καιρόν πρόσμενε..
Περιοχή
Σαμοθράκη-Αλεξανδρούπολη
Όνομα
Theodoros
Μοτό
BMW R1200GS LC
Θα σου σύστηνα να βάζεις πάντα το ακριβό-καλό πετρελαιο..
π.χ shell v-power diesel, bp ultimate diesel, ellin crystal..
Όλα τα παραπάνω έχουν λιγότερη αναλογία σε βιοντίζελ και περισσότερα κετάνια.
Επίσης έχουν χαμηλότερο σημείο παγώματος.
 

Μιχάλης

Μέλος
Περιοχή
Πεύκη
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
R1200gs 07 fitness
Έχω πληρώσει επισκευή αντλίας από βελτιωτικά πετρελαίου, χαλάνε τα τσιμούχακια και τα ορινκ μεσα στην αντλία,.
Αυτο σε παλιού τύπου αντλία έμμεσου ψεκασμού.
 

Nike

Καιρόν πρόσμενε..
Περιοχή
Σαμοθράκη-Αλεξανδρούπολη
Όνομα
Theodoros
Μοτό
BMW R1200GS LC
Περισσότερο φουλαρω με shell vpower diesel αλλα επειδή στην γειτονιά μου έχει και ελλιν, βάζω και ελλιν diesel crystal..
Είμαι ευχαριστημένος και δειλά δειλά μπορώ να πώ ότι έχεις και καλύτερη αυτονομία με λειγοτερη καπνιά κατά την επιτάχυνση.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Εχω ακουσει τα ΚΑΛΥΤΕΡΑ για αυτο...αληθευει;Βαζει κανενας να μας πει;
Βάζω απο αυτό τον τελευταίο καιρό και δεν αντιμετωπίζω κάποια δυσλειτουργία ούτε τις κρύες μέρες με - βαθμούς θερμοκρασία.Ισα ισα που όταν κάνει αναζωογόνηση το DPF τελειώνει πολύ γρήγορα την διαδικάσία αυτή και με πολύ πιο αραιά διαστήματα.Δεν φτάνει όμως να φεύγει απο το διυλιστήριο καθαρό,πρέπει να φτάνει και στο ρεζερβουάρ μας καθαρό,απο την μεταφορά με το βυτίο μεχρι και την δεξαμενή του βενζινά...Μου έχει τύχει να δω αισθητή διαφορά στο V-POWER απο τα εταιρικά πρατήρια της εν'λόγω εταιρίας σε σχέση με τα υπόλοιπα που έχουν το σήμα της αλλά δεν ανήκουν στο δίκτυο της.Προς το χειρότερο εννοείται τα εκτός δικτύου...
Με τα διάφορα βελτιωτικά που έχω δοκιμάσει κατά καιρούς δεν έχω πάθει κάποια ζημιά αλλά δεν είδα και καμιά τρελή βελτίωση που να δικαιολογεί την χρήση τους...
Ο κατασκευαστής πάντως του αυτοκινήτου το γράφει καθαρά στο βιβλίο του οχήματος: "Απαγορεύεται η χρήση βιοκαυσίμου και η πρόσμιξη βελτιωτικών καυσίμου..."
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Η οδηγια απο τον επισημο αντιπροσωπο για το Punto του 2013
ειναι οχι πετρελαιο V power και παρομοια.οχι βλετιωτικα και καθαριστικα.
Με το οποιο ειχε καλυτερη ευστροφια κινητηρα και χαμηλοτερη καταναλωση.
Αλλα επειδη δεν ειναι δικο μου ακολουθω την οδηγια.
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Η οδηγια απο τον επισημο αντιπροσωπο για το Punto του 2013
ειναι οχι πετρελαιο V power και παρομοια.οχι βλετιωτικα και καθαριστικα.
Με το οποιο ειχε καλυτερη ευστροφια κινητηρα και χαμηλοτερη καταναλωση.
Αλλα επειδη δεν ειναι δικο μου ακολουθω την οδηγια.
Σκεφτονται και τους Συνεργειαδες τους..σου λεει τι;θα βαλεις ΚΑΙ καλο πετρελαιο ΚΑΙ βελτιωτικο ΚΑΙ θα εχεις σωστο κινητηρα;Και τι θα κανουνε τα παραρτηματα μετα;θα πεινασουνε;...Οπότε το λενε "Fiat recommend"...καταλαβες...ρικομεντ λεει...δηλαδη αντι να πει ΔΙΑΤΑΓΗ για να ΜΗΝ πεινασει ο λαός που μετα την πωληση σε περιμενει για βλαβες κλπ απο τα σκ@τα που βαζεις για πετρελαιο...
Και λοιπα και λοιπα και ζησανε τα diesel μας καλα κι εμεις καλυτεραααα...
Ποιος ξερει;Μια εκδοχη παιζει να ειναι και αυτη μαλλον...
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Και όταν υπάρχει χρήση βιοκαυσίμου εν αγνοία μας τι γίνεται με τα βελτιωτικά...;;;
Το πετρέλαιο κίνησης στην Ελλάδα προβλέπεται απο τον νόμο να περιέχει μια ποσότητα βιοντίζελ (εκτός απο το v-power,έτσι λένε οι σαουδάραβες...)Οι περισσότερες εταιρείες για αυτό τον λόγο έχουνε βγάλει δυο ειδών ντίζελ το απλό και το "σούπερ" ας πούμε,όπου στο σούπερ βάζουνε μόνες τους (οι εταιρείες) κάποια βελτιωτικά (έτσι λένε)μεταξύ των οποίων και για το βιοντίζελ,γι'αυτο και η μεγαλύτερη τιμή ανα λίτρο.
Τώρα αν υπάρχει μεγαλύτερη ποσότητα βιοντίζελ απο την προβλεπόμενη μιλάμε για νοθεία και ενας θεος ξέρει τι άλλο θα έχει μέσα...
Είναι να μην σου κάτσει...
Δυστυχώς έχω δει αρκετά καμμένα μπέκ απο μάπα πετρέλαιο τελευταία και ειδικά οσα έχουν common rail ψεκασμό (υψηλή απόδοση=υψηλές απαιτήσεις)
Τώρα αν τα βελτιώτικά μπορούν να σώσουν ή να αποτρέψουν μια κατάσταση δεν μπορω να πώ με σιγουριά...
Έχω δει FOCUS 1.6 TDCI με λιγότερο απο 90.000 km να έχει βουλώσει το DPF,(αυτά κάνει το βιοντίζελ-συνεχείς αναζωογονήσεις με αποτέλεσμα να γεμίζει στάχτη το DPF) να έχει μπει σε safe mode και το καντράν να είναι σαν χριστουγεννιάτικο δέντρο απο τα λαμπάκια.
Εγώ έχω γύρω στις 530.000km και ακόμα δεν μου έχει δείξει κάποιο πρόβλημα.
Έχει να κάνει βέβαια και με το που κινείσαι...
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Top Bottom