Βελτιώσεις, μετατροπές και ιδιοκατασκευές στον εξοπλισμό.

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Προσθήκη πίσω τσέπης στην μέση του μπουφάν.

Σε ένα φτηνό μπουφάν που είχα, το πήγα σε μοδίστρα και έβαλα μια μεγάλη τσέπη πίσω στην μέση για να βάζω μέσα ή το αδιάβροχο ή την θερμική επένδυση.
Κόπηκε το εξωτερικό ύφασμα, μπήκε φερμουάρ 40 εκατοστών και εσωτερική τσέπη με δικό της ύφασμα, ανάμεσα στο εξωτερικό ύφασμα και την μεμβράνη που δεν την πείραξα.
Πάνω από το φερμουάρ έβαλα και καπάκι με βέλκρο.
Τα υλικά τα πήγα εγώ στην μοδίστρα έκαναν λιγότερο από 8 ευρώ και η μοδίστρα μου πήρε 15 ευρώ.



 
Τελευταία επεξεργασία:

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Προσθήκη πίσω τσέπης, στην μέση καλοκαιρινού μπουφάν.

Και να θέλεις να αγοράσεις, δεν υπάρχουν καλοκαιρινά μπουφάν με μεγάλη πίσω τσέπη. Προσωπικά δεν θέλω πιά μπουφάν χωρίς πίσω μεγάλη τσέπη.
Το συγκεκριμένο καλοκαιρινό μπουφάν συνοδευόταν και από αδιάβροχο που φοριέται εξωτερικά.
Το αδιάβροχο στο διάτρητο μπουφάν έχει δύο ρόλους:
  1. Για την βροχή
  2. Για το κρύο, αν για παράδειγμα νυχτώσεις το καλοκαίρι σε υψόμετρο που πέφτει η θερμοκρασία.
Επομένως το αδιάβροχο κατ εμέ πρέπει να το έχεις πάντα μαζί σου όταν φοράς το διάτρητο μπουφάν. Εκτός αν έχεις μαζί σου εσωτερική αντιανεμική μεμβράνη που έχουν κάποια καλοκαιρινά μπουφάν.

Το πήγα σε μοδίστρα και έβαλα μια μεγάλη τσέπη 40Χ30 εκατοστά, πίσω στην μέση για να βάζω μέσα το αδιάβροχο όμορφα και στρωτά, χωρίς να φουσκώνει.
Κόπηκε το εξωτερικό ύφασμα, μπήκε φερμουάρ 40 εκατοστών και εσωτερική τσέπη από διχτυωτό ύφασμα, ανάμεσα στο εξωτερικό ύφασμα και την φόδρα του μπουφάν.
Πάνω από το φερμουάρ έβαλα και καπάκι με βέλκρο για ενίσχυση σε εφελκυσμό της τομής του υφάσματος.
Τα υλικά τα πήγα εγώ στην μοδίστρα έκαναν λιγότερο από 8 ευρώ και η μοδίστρα μου πήρε 10 ευρώ.
Την προηγούμενη μου είχε πάρει 15, αλλά τώρα δεύτερη φορά, της ήταν πιό εύκολο.:D







 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom