Βολτα στον Αθανάσιο Διάκο, Κυριακή 26/11

dimos47ki7

Μέλος
Περιοχή
Τρικαλα
Όνομα
Δημος
Μοτό
KTM 1290 Super Adventure 16
Ωχ αυτά τωρα τα είδα...
Ρε σεις, δεν υπάρχει άσφαλτος και χώμα στη βόλτα!
Υπάρχει το πού θέλω να πάω, τί θέλω να δω. Όλα είναι δρόμος δε λέμε? κι όπου δεν υπάρχει , τον ανοίγουμε ;)

Βουρ κι όπου βγει!

Εδώ τους αλλουνούς τους έστειλα κάπου που έδειχνε διακεκομμένο μονοπάτι και πήγανε μια χαρα:D:roflmao:
Όταν υπάρχει καλή παρέα και καλή διάθεση για ψαχτηρι, το αποτελεσμα είναι πάντα το ιδιο, ότι κι αν μας επιφυλάσσει ο δρόμος. Όμορφες στιγμές και αναμνήσεις (και αυτή η γλυκιά πίκρα στο τέλος της ημερας, επειδή τελείωσε πολύ πιο γρήγορα από οτι θα ηθελες)


Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
ήρθε η ώρα να βάλω κι εγώ μερικές (λίγες) φωτογραφίες....

Η παρέα?? Σαν ανέκδοτο... Ήταν 3 βολιώτες, 2 Λαρισαίοι, 1 Τρικαλινός και 1 από Ελάτη!!! για μένα άγνωστα άτομα, εκτός του Δημήτρη (@ELF ) από Βόλο που είχαμε πιει και έναν to-know-us-better καφέ. Πλεον φίλοι που χαλαρά και χωρίς δεύτερη σκέψη θα ξανά πάω βόλτα μαζί τους, όπου με οδηγήσουν!!!

Η διαδρομή??? πολύ γενικά, από Φάρσαλα (σημείο συνάντησης) προς Γοργοπόταμο, μετά από ωραίο χωματόδρομο βγήκαμε Παύλιανη, πιάσαμε Αθανάσιο Διάκο, επιστρέψαμε στο Καταφύγιο της Οίτης για καφεδάκι και μέσω Μπράλου, στα γούδις πριν τη Λαμία για τους αποχαιρετισμούς και επιστρφοή Βόλο, Λάρισα, Τρίκαλα, Ελάτη. Καταπληκτική διαδρομή, με μοναδικό αλπικό τοπίο, μέσα στο δάσος, μέσα στις στροφές, κλειστές ανοιχτές, αργές γρήγορες, με χωματόδρομο βατό, με νεροφαγώματα (λίγα, μην υπερβάλουμε κι όλας) 3-4 πολύ ωραίες λασπολακούβες και όλα τα χρώματα της φύσης μπροστάμας, δίπλα μας, από πάνω, από κάτω μας....

Τα μεχανάκια μας??? κι αυτά από ανέκδοτο.... 990, Caponord, Bandit, GS Adve, Transalp VFR (από τα καινούρια, τα γκαζιάρικα) και ένα ταπεινό v-strom... (ενημερωτικά, αυτό το 990.... το ερωτεύτηκα!!!!!!!! κουκλί είναι ρε Θάνο, να το χαίρεσαι!!!)


όταν ξεκινάς λοιπόν για ολοήμερη βόλτα, μετά από 1 χρόνο σχεδόν και βλέπεις αυτό στη μηχανή, πόσο "άσχημα" μπορεί να πάει αυτή η βόλτα????????



η πρώτη μας στάση, η γέφυρα του Γοργοποτάμου ( https://el.wikipedia.org/wiki/Γοργοπόταμος)
και εκεί που ανεβαίνουμε για να βγούμε και με φόντο το μνημείο, να η αστυνομία, να κόσμος, να φιλαρμονικές και μπάντες!!! Λες και μάθανε ότι ερχόμασταν και μας περιμένανε! Πετύχαμε τη μέρα της επετείου!!!!!! (οπότε χρωστάμε ξανά βόλτα κατά κει για την αναμνηστική φωτογραφία λεω γω τώρα....)






τα "εργαλεία" @thenos o katemis και @ELF (τι ωραίο που είναι ρε Θάνο το 990, στο είπα???)



οι κούκλες μας



και οι κούκλοι τους (μας την έκανε το βλασταράκι εκει μπροστά στον φακό!!!!)



και ξεκινάνε τα ωραία... (ναι θα αλλάξω λάστιχα για τέτοιες εξορμήσεις και ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ άλλα μαρσπιέ... αυτά που έχω ακόμα γλιστράνε...)
εδώ με πρόδωσε η Nopro κάμερα που είχα μαζί. Με 3 μπαταρίες φορτισμένες όλο το Σάββατο -ή έτσι νόμιζα- για να τις χρησιμοποιήσω στο χωμάτινο κομμάτι και μετά... Με μαγικό τρόπο και οι 3 μπαταρίες έδειχναν άδειες -ή έτσι νόμιζα- και δυστυχώς δεν έγραψα τίποτα!!!! και με μαγικό πάλι τρόπο, μόλις πήγα σπίτι και οι 3 μπαταρίες ήταν γεμάτες!!!! μάλλον πήρα τις ντροπαλές.... ελπίζω την επόμενη φορά να με βγάλουν ασπροπρόσωπο!





η στάση μας για τον καφέ σε ωραίο μέρος (φώτο από το internet)



με τον υπέροχο φύλακά του (φώτο από το μπακατελοκινητό)



τα μεχανάκια και οι οδηγοί σε σύσκεψη...



και η μαγευτική θέα, σε κάθε στροφή, σε κάθε ξέφωτο του δάσους







και τέλος, το μωρό!!! Δυστυχώς έπρεπε να πάρω και το μπαούλο μαζί, αλλά είναι στο πρόγραμμα να γίνει αλλαγή με τσαντάκι ουράς (μόνο για να χωράνε τα αδιάβροχα)




η βόλτα ήταν τέλεια! η παρέα τέλεια!! η διαδρομή τέλεια!!! πολλές στροφές, ωραία (μάλλον βατά) χώματα τι άλλο να ζητήσει κανείς???
 

dimos47ki7

Μέλος
Περιοχή
Τρικαλα
Όνομα
Δημος
Μοτό
KTM 1290 Super Adventure 16
Ωραία περιγραφή θοδωρη, εγώ δεν είμαι καλός με τις περιγραφες, και υπέροχες φωτογραφίες.
Χάρηκα κι εγώ που σε γνώρισα, και μάλιστα σε μια τόσο όμορφη βόλτα. Άντε και στις επόμενες.




Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
ήρθε η ώρα να βάλω κι εγώ μερικές (λίγες) φωτογραφίες....

Η παρέα?? Σαν ανέκδοτο... Ήταν 3 βολιώτες, 2 Λαρισαίοι, 1 Τρικαλινός και 1 από Ελάτη!!! για μένα άγνωστα άτομα, εκτός του Δημήτρη (@ELF ) από Βόλο που είχαμε πιει και έναν to-know-us-better καφέ. Πλεον φίλοι που χαλαρά και χωρίς δεύτερη σκέψη θα ξανά πάω βόλτα μαζί τους, όπου με οδηγήσουν!!!

Η διαδρομή??? πολύ γενικά, από Φάρσαλα (σημείο συνάντησης) προς Γοργοπόταμο, μετά από ωραίο χωματόδρομο βγήκαμε Παύλιανη, πιάσαμε Αθανάσιο Διάκο, επιστρέψαμε στο Καταφύγιο της Οίτης για καφεδάκι και μέσω Μπράλου, στα γούδις πριν τη Λαμία για τους αποχαιρετισμούς και επιστρφοή Βόλο, Λάρισα, Τρίκαλα, Ελάτη. Καταπληκτική διαδρομή, με μοναδικό αλπικό τοπίο, μέσα στο δάσος, μέσα στις στροφές, κλειστές ανοιχτές, αργές γρήγορες, με χωματόδρομο βατό, με νεροφαγώματα (λίγα, μην υπερβάλουμε κι όλας) 3-4 πολύ ωραίες λασπολακούβες και όλα τα χρώματα της φύσης μπροστάμας, δίπλα μας, από πάνω, από κάτω μας....

Τα μεχανάκια μας??? κι αυτά από ανέκδοτο.... 990, Caponord, Bandit, GS Adve, Transalp VFR (από τα καινούρια, τα γκαζιάρικα) και ένα ταπεινό v-strom... (ενημερωτικά, αυτό το 990.... το ερωτεύτηκα!!!!!!!! κουκλί είναι ρε Θάνο, να το χαίρεσαι!!!)


όταν ξεκινάς λοιπόν για ολοήμερη βόλτα, μετά από 1 χρόνο σχεδόν και βλέπεις αυτό στη μηχανή, πόσο "άσχημα" μπορεί να πάει αυτή η βόλτα????????



η πρώτη μας στάση, η γέφυρα του Γοργοποτάμου ( https://el.wikipedia.org/wiki/Γοργοπόταμος)
και εκεί που ανεβαίνουμε για να βγούμε και με φόντο το μνημείο, να η αστυνομία, να κόσμος, να φιλαρμονικές και μπάντες!!! Λες και μάθανε ότι ερχόμασταν και μας περιμένανε! Πετύχαμε τη μέρα της επετείου!!!!!! (οπότε χρωστάμε ξανά βόλτα κατά κει για την αναμνηστική φωτογραφία λεω γω τώρα....)






τα "εργαλεία" @thenos o katemis και @ELF (τι ωραίο που είναι ρε Θάνο το 990, στο είπα???)



οι κούκλες μας



και οι κούκλοι τους (μας την έκανε το βλασταράκι εκει μπροστά στον φακό!!!!)



και ξεκινάνε τα ωραία... (ναι θα αλλάξω λάστιχα για τέτοιες εξορμήσεις και ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ άλλα μαρσπιέ... αυτά που έχω ακόμα γλιστράνε...)
εδώ με πρόδωσε η Nopro κάμερα που είχα μαζί. Με 3 μπαταρίες φορτισμένες όλο το Σάββατο -ή έτσι νόμιζα- για να τις χρησιμοποιήσω στο χωμάτινο κομμάτι και μετά... Με μαγικό τρόπο και οι 3 μπαταρίες έδειχναν άδειες -ή έτσι νόμιζα- και δυστυχώς δεν έγραψα τίποτα!!!! και με μαγικό πάλι τρόπο, μόλις πήγα σπίτι και οι 3 μπαταρίες ήταν γεμάτες!!!! μάλλον πήρα τις ντροπαλές.... ελπίζω την επόμενη φορά να με βγάλουν ασπροπρόσωπο!





η στάση μας για τον καφέ σε ωραίο μέρος (φώτο από το internet)



με τον υπέροχο φύλακά του (φώτο από το μπακατελοκινητό)



τα μεχανάκια και οι οδηγοί σε σύσκεψη...



και η μαγευτική θέα, σε κάθε στροφή, σε κάθε ξέφωτο του δάσους







και τέλος, το μωρό!!! Δυστυχώς έπρεπε να πάρω και το μπαούλο μαζί, αλλά είναι στο πρόγραμμα να γίνει αλλαγή με τσαντάκι ουράς (μόνο για να χωράνε τα αδιάβροχα)




η βόλτα ήταν τέλεια! η παρέα τέλεια!! η διαδρομή τέλεια!!! πολλές στροφές, ωραία (μάλλον βατά) χώματα τι άλλο να ζητήσει κανείς???
Ωραία βολτάρα ρε φίλε και ωραία παρουσίαση!
Εύγε και στην υγείαν της επόμενης!
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
@dimos47ki7 Δήμο, με εσένα πλοηγό πάμε όπου θες!!!

μη ξεχνάς ότι χρωστάμε και ένα αυτοκόλλητο advride.gr στο Καταφύγιο (αφορμή για την σοκολατόπιτα που δεν φάγαμε....)
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Να 'μαι και γω...!!!:)
Λοιπόν η βόλτα ήτανε super...!
Η παρέα ήταν για άλλη μια φορά εξαιρετική :hlb:όπως και τα παϊδάκια στον Θανάση Διάκο (έτσι αναφέρεται στο μνημείο...)θα 'λεγα!!!:D
Χάρηκα ιδιαίτερα όμως για την γνωριμία με τον Θόδωρα @todor μιας και βγήκε ξανά στους δρόμους!!!:yes:
Είχαμε ποικιλία απο δίτροχα (7 διαφορετικά...) όπως σχεδόν τα ανέφερε ο Θοδωρής πιο πάνω μιας και το Bandit είναι Fazer και το 990 το δικό μου 950...:D
Ελπίζω και θα επιδιώξω να ξαναβρεθούμε!Άλλωστε χρωστάμε και αυτοκόλλητο στο καταφύγιο...
Πάμε και μερικές φωτό απο την βόλτα.


Εμένα μου την "έκανε" το αριστερό κλαδί...:)


Ασφαλτάδα μας είχε τάξει ο πλοηγός...:p
Thank's Δήμο! @dimos47ki7


Στάση για τσιγάρο.:cool:




Και μια με την καλή μας...:)


Είχα παρέα και ενα φύλλο για πολλά Km...:happy:


Ευχαριστώ φίλε Θοδωρή για τα καλά σου λόγια για το 950 (όχι 990):) και χαίρομαι ιδιαίτερα που θα εξακολουθεί να σου αρέσει μετά απο ενα απίστευτο γλύστρημα υπο βροχή μέσα στην πόλη της Καρδίτσας με το πολύ 40 km...:cool:
Πάντα καλά και πάντα όρθιοι να 'μαστε παίδες!!!:friendship:
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Θόδωρα @todor οι :photo:σου είναι :prft:!!!
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
τι 950, τι 990... τι bandit τι fazer.... με τόσο οξυγόνο εκεί πάνω χάζεψα!! γι΄αυτό πρέπει να ξαναπάμε σύντομα βόλτα (από χώμα όμως, να μαθαίνω-γουστάρω) !!!!! :)

παρόλα αυτά το 950 σου είναι σοούπερ και το fazer πετούσε στο χώμα!

χάρηκα που σας γνώρισα όλους ;)
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Θοδωρή @todor για τις μπαταριες που εγραψες, το πιο πιθανο ειναι να ηταν κρυες.
Ωραια παρεα, φωτογραφιες και μερη. Σας χαρηκα.
Αντε και στην επομενη.
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
Θοδωρή @todor για τις μπαταριες που εγραψες, το πιο πιθανο ειναι να ηταν κρυες.
Ωραια παρεα, φωτογραφιες και μερη. Σας χαρηκα.
Αντε και στην επομενη.
Παίζει, στο μπαουλοtopcase τις είχα...
Την επόμενη φορά θα τις έχω αγκαλίτσα!!! ;) ευχαριστώ για το tip!

Στάλθηκε από το X5 μου
 

ELF

Μέλος
Περιοχή
Βόλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
BMW 1200 GS ADVENTURE
Todor πολύ ωραία η περιγραφή της βόλτας..Η βόλτα σούπερ, οι αναβάτες μέσα στην τρέλα και στα γούστα..Αναμονή λοιπόν για την επόμενη ασφαλτοχωμάτινη. Χάρηκα πάρα πολύ για την γνωριμία με τον Theno.Na είμαστε καλά να βολτάρουμε σε όλα τα τερέν..:biker2:
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Todor πολύ ωραία η περιγραφή της βόλτας..Η βόλτα σούπερ, οι αναβάτες μέσα στην τρέλα και στα γούστα..Αναμονή λοιπόν για την επόμενη ασφαλτοχωμάτινη. Χάρηκα πάρα πολύ για την γνωριμία με τον Theno.Na είμαστε καλά να βολτάρουμε σε όλα τα τερέν..:biker2:
Νά 'μαστε καλά να βολτάρουμε Δημήτρη!
Ειλικρινά είσαστε εξαιρετική παρέα!!!:friendship:
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Top Bottom