Βόρειος Όλυμπος, 30/09_02/10/16 The Advride way mountain story...

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Καταβαση στη διασταυρωση προς Λεπτοκαρυα







Τα χωρια της περιοχης λιαζονται στις τελευταιες καλοκαιριες της χρονιας.




Η μεσημεριανη μας σταση γινεται στην αγαπημενη Καρυα Ολυμπου.
Ειχα σκοπο να γραψω το διαλογο που ειχε ο Μανος με τον παππου
αλλα τελικα θα προτιμησω ο φιλος μου και οι εικονες να μιλησουν απο μονες τους.





Το χωριο ειναι κοσμημα και γεματο ζωη,
παρα το γεγονος οτι υπαρχουν 2600 Καρυωτες σε δικη τους κοινοτητα στον Καναδα.







Τα ..μαθηματα ασφαλους οδηγησης ειναι απαραιτητα απο μικρη ηλικια.

 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Κι εχουμε και να πιασουμε Εθνικη και το στομαχι βαρυνε απο τις λιχουδιες και ευτυχως με την παρεμβαση του Παυλου κατηφοριζουμε απο την ομορφοτερη διαδρομη της χρονιας,
τον παραδεισενιο επαρχιακο δρομο Καρυα-Καλλιπευκη-Παλιος Παντελεημονας.



[

Κι ομως η φωτογραφια ειναι στην αρχικη της μορφη,
ο μονος που την επεξεργαστηκε δεοντως ειναι η ανεπαναληπητ φυση της περιοχης.



Λιγο πριν την προσγειωση οι βαρυφορτωμενες καστανιες περιμενουν τους τυχερους. Και στο βαθος η Εθνικη εμας τους ατυχους της στιγμης.



Με κοκκινο φοντο ειναι καλυτερα.
Νικο χαρηκαμε ιδιαιτερα για την γνωριμια θα τα πουμε λιαν συντομως στην επομενη!



Μια εικονα χιλιες λεξεις,
αυτο ανταλλαξαμε με οτι ειδαμε μεχρι τωρα και νομιζω πως επραξαμε σωστα!!



:friendship:
 

MOYTPO

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
Παυλος
Μοτό
BMW
Εκκίνηση Σάββατο χαλαρά κατά τις 11 παρά και με διαδρομή από ριζωματα. Μια στάση για φώτο στην τεχνητή λίμνη της σφηκιας.



Μετά από μια ωραία διαδρομή ριζωματα - ελατοχωρι - λόφος - Βροντού η άσφαλτος τελείωσε και πιάσαμε το χώμα.



Φτάνω πάνω και το μόνο άνθρωπο που βρίσκω είναι ο Μάρκος που την ψηλιαστηκε τι φουτσα ήταν η ανάβαση νωρίς και την έκανε με ελαφρά πηδηματακια.


Αδερφέ για αυτό θα σε έρθει ΕΝΦΙΑ να το ξέρεις. Ο Αλέξης δεν χαρίζει τίποτα.


Εγώ πάντως στον ολυμπο περπάτησα και δεν μπορεί να το αμφισβητησει κάνεις. :p:p

Ευτυχώς ο καταφυγιατζης είχε μεριμνησει για φαγητο γιατί η συγκομιδή φέτος ήταν λίγο φτωχή.....


Και αφού μαζευτηκαμε έγινε του τραπεζιού απέναντι.



Ο Μάνος τσεκάρει την φάση στο κεοαχ γιατί του χρόνου για εκεί μας βλέπω.



Μια στάση να "τσιμπησουμε" κάτι στην καρυα. :D:D


Και στην κατηφόρα για την θάλασσα όλα τα λεφτά





Σπέσιαλ θενκς του εβριμπαντυ φορ δε γουικεντ εντ νεξτ γιαρ του Κ.Ε.Ο.Α.Χ...... ;)
 

N4pSt3R

Lost Balkaneros
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
BMW F800gs
Ομορφιές, χαμόγελα και φίλοι!!!!


Εύγε σε κορίτσια και αγόρια για το 3ήμερο, πανέμορφες εικόνες!!!Στα επόμενα!!!
 

sotosvfr

Μέλος
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Sotos
Μοτό
vfr800 vtec
Ζήλεψα πάλι... πολύ όμως...αυτόν τον merphi άμα τον πιάσω θα τον...γαμ#@$%@. Όχι μόνο δεν κατάφερα να έρθω με κόλλησε και η μικρή και το Σαββατοκύριακο το πέρασα στο κρεββάτι. Η τσαντίλα μου όμως ήταν περισσότερη από τη αρρώστια γιατί διαισθανόμουν ότι κάπως έτσι θα ήτανε και θα περνούσαμε τέλεια...Άσε που ο γιός το περίμενε πως και πως...αλλά τελικά και ιός...Α ρε π@#%@$# merphi...δεν θα σε πιάσω!!! Χαίρομαι για τις εικόνες που μας χαρίσατε!
 
Τελευταία επεξεργασία:

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Ζήλεψα πάλι... πολύ όμως...αυτόν τον merphi άμα τον πιάσω θα τον...γαμ#@$%@. Όχι μόνο δεν κατάφερα να έρθω με κόλλησε και η μικρή και το Σαββατοκύριακο το πέρασα στο κρεββάτι. Η τσαντίλα μου όμως ήταν περισσότερη από τη αρρώστια γιατί διαισθανόμουν ότι κάπως έτσι θα ήτανε και θα περνούσαμε τέλεια...Άσε που ο γιός το περίμενε πως και πως...αλλά τελικά και ιός...Α ρε π@#%@$# merphi...δεν θα σε πιάσω!!! Χαίρομαι για τις εικόνες που μας χαρίσατε!
Ηταν πραγματι μεγαλη ατυχια και κυριως το οτι δεν μπορεσαμε να τα π(ι)ουμε απο κοντα:happy:
Eχουμε γνωρισει μεχρι τωρα τα καλυτερα παιδια του vfrhellas και πιστευω πως και ολοι οι υπολοιποι ειναι στο ιδιο μηκος κυματος.
Σκεφτομαι ενα εκδρομικο sharing εν καιρω με κυριο θεμα βραδινου συνεδριου την αξιοπιστια και την ταχυτητα μας...χικ:hungover:
 

Vvag

Αντβέτσουρερ
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
Άφρικα Τουίν Ιλέβεν Χάντρεντ
Γούσταρα πολύ τη φάση με την περπατάδα, αλλά η ανωτέρα βία επέβαλε το νόμο της (και θα συνεχίσει να το κάνει για το επόμενο διάστημα). :(
Όμορφες εικόνες, όμορφη παρέα, πάντα τέτοια παίδες!

:friendship:
 

ΗΛΙΑΣ

Μέλος
Περιοχή
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
XLV 1000, XRV 650, HUSKY WR 250
Είδα ότι......τα μανιτάρια. .....φαγώθηκαν.........και δεν μου φέρατε. ......θα έγραφα κακίες αλλά τι να σας κάνω έχε χάρη που ήταν ο Μάνος κι ο Θένος. ........χάλια περάσατε εεε ???

AfricafoN
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Είδα ότι......τα μανιτάρια. .....φαγώθηκαν.........και δεν μου φέρατε. ......θα έγραφα κακίες αλλά τι να σας κάνω έχε χάρη που ήταν ο Μάνος κι ο Θένος. ........χάλια περάσατε εεε ???

AfricafoN
Ηλια τα μανιταρια τα εξαφανισε η ξηρασια κι ακομα απορω που τα βρηκε ο μπαγασας εχοντας και το μωρο στην πλατη.

p.s.
Στο ειπα οτι καρασυμπαθω τους understated ανθρωπους?

adv phone
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Είδα ότι......τα μανιτάρια. .....φαγώθηκαν.........και δεν μου φέρατε. ......
AfricafoN
Και 'γω που πήγα,τι νομίζεις οτι έφαγα???:D:roflmao:
 

MARKOS-V

Μέλος
Όνομα
MARKOS
Μοτό
V STROM 650 L9
καλα ε ,αυτα τα τηγανητα μανιταρια στο τελος ηταν πεντανοστημα.μπραβο στον ....πατερα!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

alx_k

Skipper
Περιοχή
Βόλος-Θεσσαλονίκη
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
BMW R1200GS '05
Τελικα, νομιζω, αυτο το βουνο μας εγινε μια ομορφη συνηθεια και που θα εχουμε αμετρητες ακομη ευκαιριες να βρισκομαστε εκει ψηλα και να τα λεμε, να γελαμε και να χτιζουμε ομορφες στιγμες, δραπετευοντας απο την καθημερινοτητα μας.
Φετος, επιλεξαμε να γνωρισουμε και να περπατησουμε την πιο δυσκολη και μια απο τις πιο απαιτητικες πεζοπορικες διαδρομες του Ολυμπου [ενα επιπεδο κατω απο την αλπικη ορειβασια], την κορυφη Μπαρμπαλα στα 1850μ υψομετρο. Αφετηρια μας το καταφυγιο "Κρεβατια" σε υψομετρο 1008μ.
Η προκληση της αναβασης που εξελιχθηκε σε δοκιμασια πιστης του ιδιου του εαυτου μας και των αντοχων μας, στο τελος μας ανταμειψε με υπεροχες εικονες και συναισθηματα τοσο του τοπιου γυρω μας οσο και του εσωτερικου κοσμου μεσα μας, στον καθενα με τον δικο του τροπο.
Ολα ηταν υπεροχα!

Μηχανη ως το σημειο συναντησης φετος δεν επαιξε μιας και η υποθεση Ολυμπος πλεον ειναι οικογενειακη υποθεση! Φορτωμα το "ξενο" αμαξακι μας (ισως για τελευταια φορα) και φυγαμε!

Αχαρη διαδρομη μεσω εθνικης μεχρι την εξοδο για Ν.Εφεσο. Μετα το τοπιο γλυκαινει καπως διασχιζοντας ομορφους επαρχιακους δρομους εως οτου αντικρησαμε την ταμπελα που μας καλοσοριζε στον Ολυμπο.









αφηνουμε την ασφαλτο και πιανουμε την περιβοητη χωματινη διαδρομη που θα μας εβγαζε στα Κρεβατια.



Ευχαριστο καλοσορισμα στο καταφυγιο απο την μικρη Χριστινα, απαγγελοντας μας γεωγραφια! :rolleyes::happy:





ετοιμασιες στησιματος σκηνων, κουβεντουλα και το βραδυ ηρθε γρηγορα στα 1008μ.
Μαρκος και Πασχαλης, μας προσφερουν ωραιο βραδυνο και γω με την σειρα μου τσιπουρο Τυρναβισιο απο της φιλης μου της Βικης!:)










Με το πρωτο φως της μερας κατεφθασαν και οι λοιποι της παρεας γεματοι ενθουσιαμο για αυτο που θα ακολουθουσε. Ετοιμασιες και χαλαρη κουβεντουλα πριν την αναχωρηση.



Η μικρη μου στην πρωτη της επαφη με βουνο, δειχνει στην αρχη συγκρατημενη αλλα στην πορεια ηταν μονο γελια δυνατα, χαρες και ηχους απολυτης ευχαριστησης! Το ιδιο κι εμεις αλλωστε!!!:happy:





Ξεκινησαμε να ανεβαινουμε γνωριζοντας οτι προκειται δυσκολο κομματι αλλα το να μην εχει ουτε μια τραβερσα σε υψομετρικο 850μ. ομολογω πως κανεις μας δεν το περιμενε!!!:banghead:





κι εχουμε διανυσει μονο 500 μετρα μονοπατιου...:p:laugh:



...
 

alx_k

Skipper
Περιοχή
Βόλος-Θεσσαλονίκη
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
BMW R1200GS '05
Γρηγορα το ηθικο ανεβηκε και η ομαδα επιασε ρυθμο!







Το βουνο αποτομο αλλα και πολυ στεγνο. Καμια βροχη τον τελευταιο καιρο και ετσι τα μανιταρια πραγματι σπανιο θεαμα, αλλα ο επιμενων νικα! Αφηστε που το ειχα υποσχεθει κιολας! δυο πιατα πεντανοστιμης τηγανιας βγηκαν παντως στο τραπεζι κι οποιος προλαβε προλαβε...:D:hungry::alien:



Regroup και λιγα λεπτα ξεκουρασης στο πρωτο διασελο, περιπου στην μεση της διαδρομης και η παρεα μεγαλωνει ομορφα με τον ερχομο του Νικου απο πισω μας! Σφαιρα ο τυπος, να ξερετε...:yew:



Back stage camera σε πεζοπορικη βολτα εχετε δει? εεε! εμεις ειδαμε!



ομορφο τοπιο και φυγαμε κορυφη!





Ενα μεγαλο ευχαριστω στον φιλο Μανολη, που μια ξεκουραζε εμενα με την μικρη, μια την Βαϊα με τον σακο και ετσι μπορουσαμε να παρουμε ανασες για να συνεχισουμε.


Η μικρη απολαμβανε την βολτα καθως τα μετρα προς την κορυφη μειωνονταν.


Τα υπολοιπα παιδια μετα απο ενα σημειο ειχαν ξεφυγει μπροστα (διακρινονται καποιες φιγουρες πισω απο την αριστερη πλευρα μου να απολαμβανουν την θεα απο την κορυφη) και λιγο το βαρος, λιγο η αναζητηση μανιταριων καταφεραμε να ανεβουμε με λιγη ωρα διαφορα.




Η θεα αρχιζει να κοβει την ανασα και να παραμεριζει την κουραση. Δεος.



Η κορυφη κατακτηθηκε! επιτελους!



Η θεα κοβει την ανασα.









Το μονο που ακους, ειναι οι κοφτες αναπνοες μας, τα γελια της παρεας και οι κινητηρες των αεροπλανων που περνουν απο πανω μας! :Watching:

η μικρη Χριστινα, παρεα με την μικρη Λυδια! :inlove:


Ο Πασχαλης πηδα απο κορυφη σε κορυφη σαν μικρο παιδι κι αυτος. Εγω μενω οκλαδον και απολαμβανω την στιγμη.



...
 

alx_k

Skipper
Περιοχή
Βόλος-Θεσσαλονίκη
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
BMW R1200GS '05
Κοριτσοκατακτητριες! :woot:





Ξεκουραση λεμε...γιατι ερχεται η ωρα της καταβασης!



Η φωτο της προασπαθειας μας!!! ενα τεραστιο μπραβο σε ολους! Ειμασταν ολοι μας υπεροχοι! :happy::rolleyes:



Τελευταιες σερφοφωτο απ τα κοριτσια, τον σακο μας στον ωμο και εμπρος καλα μου δυναμαρια! Η καταβαση μολις ξεκινα.





Αφηνουμε την κορυφη με μια τελευταια ματια.



οι δυναμεις μας αφηνουν σιγα σιγα αλλα καθε φορα που εντοπιζουμε κι ενα μανιταρακι, αναπτερονομαστε.





2 ωρες αργοτερα, απολυτα ικανοποιημενοι αλλα σαφως καταπονημενοι, δεν κρατιομαστε για τα μεζεδακια που ερχονται και το τσιπουρο φευγει σαν νερακι.
Παυλος και Βασιλης μας περιμενουν για την συνεχεια με ανοιχτες καμποσες μπιρες!





Η παρεα μεγαλωνει απροσμενα κι αλλο με την αφιξη των παιδιων απο τα Τρικαλα και το δειλινο αφηνει την θεση του στην νυχτα. Γυρω απ το τραπεζι η παρεα απολαμβανει την βραδια μεσω ιστοριων, αναμνησεων σκονισμενων μοτοδιαδρομων και υποσχεσεων για αλλα που επονται στο μελλον.






Ευρωπαια σΕ λεω! :Watching:






...
 
Τελευταία επεξεργασία:

nick_VFR

Κουλάδι όνομα και πράμα
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Honda VFR 800 V-tec
Husqvarna TE 610
Παρασκευή μεσημέρι έχω μόλις γυρίσει από την δουλειά. "Και τώρα τι κάνουμε; Γνωστοί και φίλοι έριξαν άκυρο... μήπως να το αφήσω;"

Βλέπω και τις πρώτες φωτογραφίες που έχουν ήδη ανέβει. "Το μέρος είναι παράδεισος; Δεν του φαίνεται... αλλά και τι να καταλάβεις από 2 φωτογραφίες;"

"F*ck it... I'm going anyway!" :biker:

Δηλαδή άμα καθόμουν σπίτι θα ήταν καλύτερα;


Σάββατο νωρίς το πρωί αφήνω το κρεβάτι μου και ξεκινώ. Τα Γιάννενα τυλιγμένα στην ομίχλη και κάνει ΚΡΥΟ! :eek: Μόνο αυτό μου έλειπε... και φυσικά η βαρετή Εγνατία. Αλλά και πώς αλλιώς να γινόταν; Έπρεπε να φτάσω λίγο νωρίς για την πεζοπορία.
Δρόμο παίρνω, δρόμο αφήνω και σύντομα φτάνω Βροντού. Ο Όλυμπος υψώνεται μπροστά μου επιβλητικός. ΟΚ, μάλλον ήταν καλή ιδέα να έρθω.

Βρίσκω και την αρχή του χωματόδρομου και ξεκινώ, ρίχνοντας κλεφτές ματιές στο οδόμετρο. Είπαμε, 8,5 χλμ. χωματόδρομος και στα τελευταία 50 μέτρα είναι το πιο δύσκολο σημείο, με πετρες και χαλίκι.



(ο φακός κάτω αριστερά έπιασε την άκρη από το γάντι μου!) :pointu:



Ο χωματόδρομος ήταν όπως μου τον περιέγραψαν, αλλά δεν ήταν και για χάζι: προσοχή να πατάμε εκεί που πατάνε τα αυτοκίνητα και να αποφύγουμε το μαζεμένο χαλίκι στην μέση του δρόμου!
Χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία, φτάνουμε κοντά στο καταφύγιο. Whoops... αυτό είναι λίγο πιο ζόρικο από ότι περίμενα. Πώς θα ανέβει το VFR εκεί πάνω; Καλά, όχι ότι το σκέφτηκα και ιδιαίτερα, απλά μου φάνηκε λίγο πιο ομαλός ο δρόμος στην άκρη, σηκώθηκα λίγο όρθιος όπως έχω δει να κάνουν οι εντουράδες στο Youtube, άνοιξα το γκάζι λίγο παραπάνω και το VFR ανέβηκε χωρίς δράματα! :ok:

Ρίχνω μια ματιά δεξιά-αριστερά. Πού είναι όλοι; Ακόμα και το καταφύγιο είναι κλειστό! Τηλ. στον Πασχάλη. "Ακολούθα το μονοπάτι για Μπαρμαλιά και θα μας βρεις." Εκμεταλλεύτηκα την έλλειψη οικογενειακών (και λοιπών) βαρών από την πλάτη μου, κινήθηκα με γοργό ρυθμό και τους έφτασα... βγάζοντας και κανά δυο φωτογραφίες στο δρόμο!







Κάπου εδώ βρίσκω την παρέα και η ανάβαση συνεχίζεται.
Ξέραμε ότι η αρχή θα ήταν δύσκολη και απότομα ανηφορική... αλλά κανείς δεν μας είπε ότι και η συνέχεια έτσι θα ήταν! :eek::eek:
Αφού προς στιγμήν σκεφτήκαμε να τα παρατήσουμε, αλλά είχαμη ήδη φτάσει στα 1650 μέτρα υψόμετρο (όπως μας ενημέρωσε το GPS). Κρίμα να τα παρατήσουμε τώρα.

Πράγματι, η θέα από την κορυφή μας αποζημίωσε και με το παραπάνω!




Σχεδόν σαν να είσαι σε αεροπλάνο και να βλέπεις από το παράθυρο! :hailbig:







(η συνέχεια αύριο, γιατί το photobucket... θα έλεγα τώρα, αλλά έχουμε και γυναίκες και παιδιά στην παρέα!) :waiting:
 
Top Bottom