Γεια σας και απο εμένα

EliasNew

Μέλος
Όνομα
Ilias
Μοτό
none
Χαιρετω όλα τα παιδιά του φορουμ, ονομαζομαι Ηλίας και ειμαι 42. ειμαι εντελως ασχετος με τις μηχανες. να σημειωσω οτι σας διαβαζω καιρο και σας ζηλευω. εδω και 6 μηνες εχω το διπλωμα (Α) μιας και μαλλον με επιασε η κριση ηλικιας και αποφασισα να αποκτησω μηχανη. εμπειρια μηδεν,εκτος απο τα νεανικα χρονια με τα κλασικα παπακια, glx στρογγυλοφαναρα κτλ κτλ. τα παρατησα και αποφασισα στα "γεραματα" να αποκτησω λιγη "ελευθερια" παραπανω. και εδω ξεκινανε τα δυσκολα και θα εκτιμουσα την βοηθεια σας και την γνωμη σας προς τα που να κινηθω σε αποκτηση δικύκλου.
εχω το εξης βασικο προβλημα, δεν εχω στον κυκλο μου ανθρωπους με μηχανες οποτε το κανει ακομα δυσκολότερο. budget ουσιαστικα δεν εχω καποιο περιορισμο(σε λογικα πλαισια). εχω δει τα κλασικα, honda cbx500, voge (διαφορα μοντελα) κτλ αλλά κατι δεν μου παει καλα απο πλευρας εμφανισης. (σημαντικο για μενα μιας και ασχετος με τα υπολοιπα). μου αρεσουν υπερβολικα tenere σε adv στυλ, και trident 660 σε περισσοτερο naked στυλ,διαφορετικες κατηγοριες εντελεως το ξερω απλα τα αναφερω σαν σχεδιο τι μου αρεσει. Μαλλον για να σημειωσω, μαλλον με ενθουσιαζει η λογικη του ελαφριου χωματος (οχι enduro ) αλλα σε ενα χωματοδρομο στο αγνωστο θα ηθελα στο μελλον να μπορω να μπω. τελος να πω ειμαι 1.81, 93 κιλα αν εχει σημασια και οτι περισσοτερο θελω την μηχανη για λογους ψυχικη ευεξιας παρα καθημερινης μετακινησης. Σας ευχαριστω εκ των προτερων και ζητω συγνωμη αν εχω γραψει κατι υπερβολικο απο πλευρας εμπειριας οποτε με το μαλακό οι απαντήσεις.
 

Natassa

patara_power
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νατάσσα
Μοτό
Suzuki SV650 ‘17
Triumph Trident 660 ‘22
Ωραίο νέο αίμα στο φόρουμ.

Πριν 6 χρόνια ξεκίνησα κι εγώ να οδηγώ χωρις να έχω καμία ιδέα για τίποτα, ούτε να οδηγώ και τότε μου σύστησαν να πάω σε γυμνό. Είχα επιλέξει το sv650 και πέρυσι αγόρασα ένα trident.

Μια χαρά το μηχανάκι αλλά ασφάλτινο. Θα σου πρότεινα εφόσον το θες το χωματάκι σου να επιλέξεις ον/οφ.

Φυσικα ότι και να πάρεις τώρα, οι μηχανές δεν είναι για πάντα, αλλάζουν τα γούστα, αλλάζει ανάλογα και η μηχανή.

Φουλ εξοπλισμός (όχι μόνο κράνος) και σχολεία ασφαλούς οδήγησης…

Καλώς όρισες!
 

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
Καλώ ήρθες Ηλία και με το καλό ότι και αν αποφασίσεις να πάρεις.

Ο ιδανικός συνδυασμός στο δικό μου μυαλό είναι:
  1. βλέπω το μηχανάκι μου παρκαρισμένο στο απέναντι πεζοδρόμιο και δε χορταίνω να το κοιτάω
  2. δεν με περιορίζει σε αυτά που θέλω να κάνω και θα ήθελα να κάνω μαζί του στο άμεσο μέλλον
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Καλώς όρισες Ηλία...! :ok:
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Εσένα περιμενα ....
Καλώς όρισες
Εμένα θα ακούς ...και θα γίνεις παγκόσμιος
Θα ξεκινήσεις με μια κινέζια τύπου cf moto η κάτι συναφή
Φτηνια δηλαδή( έχει ένα με v μοτέρ στα 650 cc κάτι σε Q..αυτό είναι καλό )
Από 650 έως 800 για να μην χρειαστεί να το αλλάξεις αν πάρεις 500 cc
 
Τελευταία επεξεργασία:

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Μην γελάς καθόλου αυτό το Q ,κάτι είναι εργαλείο.
Πας παντού
 

EliasNew

Μέλος
Όνομα
Ilias
Μοτό
none
Μην γελάς καθόλου αυτό το Q ,κάτι είναι εργαλείο.
Πας παντού
δεν γελαω, βασικο υποψηφιο ειναι το voge 525 dsx μιας και τα κυβικα του δεν με τρομαζουν τοσο οσο τα υπολοιπα, απλα φοβαμαι οτι θα μου βγαλει προβληματα τα οποια οντας ασχετος θα μου δημιουργησουν περισσοτερο αγχος παρα ευχαριστηση απο την αγορα.
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
δεν γελαω, βασικο υποψηφιο ειναι το voge 525 dsx μιας και τα κυβικα του δεν με τρομαζουν τοσο οσο τα υπολοιπα, απλα φοβαμαι οτι θα μου βγαλει προβληματα τα οποια οντας ασχετος θα μου δημιουργησουν περισσοτερο αγχος παρα ευχαριστηση απο την αγορα.
Το voge δεν θα σου βγάλει τίποτα αν δεν του βγάλεις τα μάτια
Αλλά πίστεψέ με αν πάρεις τόσα λίγα cc θα αλλάξεις μετά από λίγο όπως κάναμε οι περισσότεροι
 

Datr

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Βαγγελης
Μοτό
KTM 660 SMC
KTM 625 SXC
KTM EXC 125
Voge 300
CCM 404
Καλώς ήρθες Λιάκο..

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Το voge δεν θα σου βγάλει τίποτα αν δεν του βγάλεις τα μάτια
Αλλά πίστεψέ με αν πάρεις τόσα λίγα cc θα αλλάξεις μετά από λίγο όπως κάναμε οι περισσότεροι
Ε τότε, καλά τα λέει ο Ηλίας!!!! :laugh:

περιέμενε λίγο να βγει το 1300 adv και καθάρισες... :ha
:friendship:
Να πάει κατευθείαν στα 1200-1300 να τελειώνει με τις αγοραπωλησίες!!!! :p
.
.
.
.
Θέλει ρέγουλα το πράμα!!!! ;)
 

Augotaraxos

Μέλος
Περιοχή
Κως
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Γκόλφω
CRF 300L
οτι περισσοτερο θελω την μηχανη για λογους ψυχικη ευεξιας
Καλως ήρθες και με το καλό να πάρεις αυτό που θα σου φτιάχνει τη διάθεση. Και εγώ σαν εσένα σκεφτόμουν στα 37 μου που αποφάσισα να πάρω μηχανή και πήρα αυτή που μου άρεσε περισσότερο από παιδί, χωρίς να υπολογίσω πολύ τα υπόλοιπα.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Καλως ήρθες και με το καλό να πάρεις αυτό που θα σου φτιάχνει τη διάθεση. Και εγώ σαν εσένα σκεφτόμουν στα 37 μου που αποφάσισα να πάρω μηχανή και πήρα αυτή που μου άρεσε περισσότερο από παιδί, χωρίς να υπολογίσω πολύ τα υπόλοιπα.
Έβγαινε το crf300l από τότε που ήσουν παιδί;;;; :wacky:
Λέγε τωρα πόσο χρονών είσαι!!!!! :ha
 
Top Bottom