Γεωργία,Καύκασος, Αζερμπαιτζάν infos

2wheeler

Μέλος
Όνομα
Τασος
Μοτό
F800GS, RSV MILLE
Μιας και λέω να κάνω ένα ταξίδι αστραπη μέχρι τον Καύκασο όποιος έχει κάτι να προτείνει ευπρόσδεκτο!!

Επίσης , από ότι κατάλαβα σε μια γρήγορη αναζήτηση είναι ότι βίζα στην Γεωργία δεν χρειάζεται, ούτε διαβατήριο(???). Περνάς με ταυτότητα λατινικών?

Αζερμπαιτζαν βίζα μάλλον θέλει...
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Γενικά όταν πηγαίνεις εξωτερικό ακόμα και ευρωπη , το διαβατήριο ειναι το πιο επίσημο έγγραφο και μπορεί να σε βγάλει από μπελάδες έως κ να γλυτώνεις ουρά σε αεροδρόμιο .

Δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιοι επιμένετε στην ταυτότητα η στο παλιό δίπλωμα η στην παλιά πινακίδα ?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Εχετε παρατηρησει οτι εχουν ανοιξει τα συνορα τουρκια αρμενια;;;;; Με μια γρηγορη αναζητηση που εκανα ελεγα αρθα οτι τα καλοκαιρια θα ανοιγουν για πολιτες τριτων χωρων..... Αλλα δεν βρηκα κατι παραπανω.... ο γοογλης δεν σε παει πλεον απο γεωργια αρμενια αλλα απευθειας αρμενια!!!!

Με αρμενικο επιθετο θεωρουμε πολιτης τριτων χωρως ή θα μας ζαλισουν τα γιουσουφακια;;;;
 

gior-gos

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
v85tt
Ρίξε μια ματιά σ αυτό το διαμάντι που διάβασα πρόσφατα· έχει πολλές και πολύ χρήσιμες πληροφορίες γι αυτές τις χωρες. Το ταξίδι αυτό έγινε το 2018 αλλά φαντάζομαι ότι οι περισσότερες πληροφορίες (αν όχι όλες) ισχύουν και τώρα. Επίσης, απ αυτό το ταξιδιωτικό προτείνεται το caravanistan, ένα site που παρέχει όλες τις απαραίτητες - και όχι μόνο - πληροφορίες για κάποιον που θέλει να ταξιδέψει σ αυτές τις χώρες.

:friendship:
 

bilouras

Μέλος
Όνομα
basilis
Μοτό
vstrom 650
Μιας και λέω να κάνω ένα ταξίδι αστραπη μέχρι τον Καύκασο όποιος έχει κάτι να προτείνει ευπρόσδεκτο!!

Επίσης , από ότι κατάλαβα σε μια γρήγορη αναζήτηση είναι ότι βίζα στην Γεωργία δεν χρειάζεται, ούτε διαβατήριο(???). Περνάς με ταυτότητα λατινικών?

Αζερμπαιτζαν βίζα μάλλον θέλει...
Ψαχνομαι κ εγω να παω,για γεωργια σωστα,χρειαζεται ασφαλεια μοτο(πρασινη καρτα),γι αζερμπ βιζα που βγαινει ηλεκτρονικα.
Ποτε θα πας?

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

sfera

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Σταμάτης
Μοτό
Tenere700, CRM250, Bandit 650
Μιας και λέω να κάνω ένα ταξίδι αστραπη μέχρι τον Καύκασο όποιος έχει κάτι να προτείνει ευπρόσδεκτο!!

Επίσης , από ότι κατάλαβα σε μια γρήγορη αναζήτηση είναι ότι βίζα στην Γεωργία δεν χρειάζεται, ούτε διαβατήριο(???). Περνάς με ταυτότητα λατινικών?

Αζερμπαιτζαν βίζα μάλλον θέλει...

Δωσε καμια λεπτομερεια ... ποσο αστραπη δηλαδη , ποσες μερες , τι εποχη , θελεις παρεα κλπ..
Θα σου πρότεινα να εχεις διαβατηριο
 

bilouras

Μέλος
Όνομα
basilis
Μοτό
vstrom 650
Δωσε καμια λεπτομερεια ... ποσο αστραπη δηλαδη , ποσες μερες , τι εποχη , θελεις παρεα κλπ..
Θα σου πρότεινα να εχεις διαβατηριο
Θα παω εγω ,εκτος αν τυχει κατι σοβαρο,20 ιουλιου,εναν μηνα περιπου,αν ενδιαφερεται κανενας το συζηταμε

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

2wheeler

Μέλος
Όνομα
Τασος
Μοτό
F800GS, RSV MILLE
Ψαχνομαι κ εγω να παω,για γεωργια σωστα,χρειαζεται ασφαλεια μοτο(πρασινη καρτα),γι αζερμπ βιζα που βγαινει ηλεκτρονικα.
Ποτε θα πας?

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Δεν ειναι σιγουρο ακομα το ποτε... Μαλλον μεσα Ιουλιου και για μια εβδομαδα μαξ... Παρεα ευπροσδεκτη αλλα ειμαι λιγο ιδιαιτερος με τα χιλιόμετρα!!!
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Δεν ειναι σιγουρο ακομα το ποτε... Μαλλον μεσα Ιουλιου και για μια εβδομαδα μαξ... Παρεα ευπροσδεκτη αλλα ειμαι λιγο ιδιαιτερος με τα χιλιόμετρα!!!

Ανυπομονω για βιντεαρα!!!!!! αφου εισαι χωματινος και εχεις σκοπο μονο μια βδομαδα αναλωσου σε χωματινες διαδρομες περιξ καπαδοκιας και καυκασο μονοοοο!!!! φουλ γυροβολιες!!!


Να περασεις τελεια , και κανε μας ζωντανη ανταποκριση!!!
 

bilouras

Μέλος
Όνομα
basilis
Μοτό
vstrom 650
Δεν ειναι σιγουρο ακομα το ποτε... Μαλλον μεσα Ιουλιου και για μια εβδομαδα μαξ... Παρεα ευπροσδεκτη αλλα ειμαι λιγο ιδιαιτερος με τα χιλιόμετρα!!!
θα το παω χαλαρα,ενα μηνα περιπου,καλα να περασεις,αν θελεις κατι αλλο μου λες

Στάλθηκε από το Lenovo TB-X306X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

2wheeler

Μέλος
Όνομα
Τασος
Μοτό
F800GS, RSV MILLE
Για Γεωργία να υποθέσω ότι θέλουμε ασφάλεια υγείας και ασφάλεια έξτρα για το όχημα; Να τα κάνω εδώ αυτά η μόλις μπω γεωργία;
 

bilouras

Μέλος
Όνομα
basilis
Μοτό
vstrom 650
Για Γεωργία να υποθέσω ότι θέλουμε ασφάλεια υγείας και ασφάλεια έξτρα για το όχημα; Να τα κάνω εδώ αυτά η μόλις μπω γεωργία;
θα κανω ταξιδιωτικη ασφαλεια απο το διαδυκτιο κ θα βγαλω πρασινη καρτα επισης διαδυκτιακα.την τελευταια την κανεις κ στα συνορα,εχει για 15 ή 30 ημερες

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Για τέτοιες χώρες ακούστε τον Κώστα onroad και βγάλτε ένα διαβατήριο, μια φορά θα χρειαστεί να σας ξεμπλέξει και καλό είναι να το έχετε. Το διαβατήριο ειδικά όταν έχετε όχημα μπορεί να σας το σφραγίσουν και να απλοποιηθούν αρκετά διαδικασίες ειδικά αν επιλέξετε διαφορετικούς τρόπους επιστροφής (π.χ. με πλοίο σε Ελληνικό νησί ή οτιδήποτε άλλο δεν μπορώ να σκεφτώ τώρα). Τόσα έξοδα κάνουμε για τις προετοιμασίες, επιπλέον 80 ευρώ δεν είναι φοβερό πράγμα. Τυχαίνουν διάφορα σε ένα ταξίδι, εμένα μου έχουν τη τύχει.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Το καλυτερο με διαφορα ολων εγγραφο, ειναι το διαβατηριο!!!!
Μην ασχολειστε με ταυτοτητες. Αυτη η χωρα δεχεται ταυτοτητα, η αλλη οχι.... Απο εκει μπαινεις με ταυτοτητα, απο την αλλη οχι κτλ κτλ.
Διαβατηριο μονο!!!!!
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Ήταν να πάμε φέτος αλλά τελικά, με το καλό θα πάμε ένα ταξίδι του χρόνου προς τα εκεί με έμφαση στον Καύκασο. Στην Τουρκία θα ήθελα να ξαναδώ κάποια μέρη του Πόντου και να αφιερώσω μερικές μέρες παραπάνω.

Εύχομαι καλή διασκέδαση και να πάνε όλα καλά. Συμφωνώ πως το διαβατήριο είναι απαραίτητο σε πιο "δύσκολες" χώρες.
 
Top Bottom