Γκέτεμποργκ Σουηδίας και πέριξ

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Honda CRF1100D3
Και εδώ κλείνει ένα φανταστικό 5ήμερο στη κοντινή για εμένα Νορβηγία.
Είχα προγραμματίσει κάποια 2ήμερα ταξιδάκια στη σουηδική επαρχία αλλά θα καθυστερήσουν λόγω έκτακτης αλλαγής του μπροστινού ελαστικού.
(είχα πάει εχθές για αλλαγή πίσω τακάκια και μια ανάκληση. Παραπονέθηκα για τρεμούλιασμα στο τιμόνι και το μπροστινό λάστιχο θέλει αλλαγή, μου έδειξε ο τεχνικός ένα καρούμπαλο που με τρόμαξε... δεν εμπνέει εμπιστοσύνη)
Ακόμα διαπραγματεύομαι με το κατάστημα ποια λάστιχα και πότε θα γίνει η εγκατάσταση. Εδώ είναι σαν να κλείνεις ραντεβού με γιατρό... για τέτοια αναμονή μιλάμε.
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Αρπαζω την ευκαιρια της αναπαυλας για να ρωτησω,ποσο κανει το ΚΤΜ στη Σουηδια ετοιμο για χρηση.Τι ασφαλεια τελη κλπ εχει σε ετησια βαση?
Τα λαστιχα αν θυμαμαι καλα ειναι στο 40 τα εκατο πανωτ απο την Ελλαδα.Η συντηρηση?

adv phone
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Honda CRF1100D3
Τα λαστιχα αν θυμαμαι καλα ειναι στο 40 τα εκατο πανω απο την Ελλαδα.
Λάστιχα μόλις έκλεισα. Θα τα αλλάξω την άλλη εβδομάδα. Continental TKC 70.

Έχουν άλλες τιμές για αλλαγή, δηλαδή άλλη να πας με τη μηχανή, άλλη να τους πας μόνο τις ζάντες με τα παλιά λάστιχα, κτλ.

Άκου προσφορά (κάνω μετατροπή σε ευρώ για ευκολία), εγώ θα τους αφήσω τη μηχανή:
- αλλαγή μπροστά (εργασία): 65 ευρώ
- αλλαγή πίσω (εργασία): 80 ευρώ
- Continental TKC 70 , 120/70-19: 124 ευρώ
- Continental TKC 70 , 170/60-17: 178 ευρώ
- Περιβαλλοντικό τέλος: 5 ευρώ (αυτό θεωρώ οτι έχει να κάνει με τη μεταχείριση των παλιών ελαστικών - γιατί έχουν αντίστοιχο και στην αλλαγή λαδιών)

Σύνολο: 452 ευρώ (4200 σουηδικές κορώνες)

Φτηνά δεν τα λες πάντως :D
 
Τελευταία επεξεργασία:

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Honda CRF1100D3
Αρπαζω την ευκαιρια της αναπαυλας για να ρωτησω,ποσο κανει το ΚΤΜ στη Σουηδια ετοιμο για χρηση. Τι ασφαλεια τελη κλπ εχει σε ετησια βαση?
Η συντηρηση?
Τα ΚΤΜ 990 πλέον δεν τα βρίσκεις. Έχουν γίνει συλλεκτικά κομμάτια. Τα καλά, με αξεσουάρ και γύρω στις 20-30.000 κμ τα έβρισκες πριν κάνα χρόνο γύρω στα 8.500 ευρώ.

Τα ΚΤΜ 1190 (το απλό) σε άριστη κατάσταση, με βιβλίο σερβις και κάνα αξεσουάρ τα βρίσκεις από 10.500 ευρώ τα μοντέλα '13-'14, γύρω στα 12.000 μοντέλα του '15.

Τα ΚΤΜ 1190 R πάλι σε άριστη κατάσταση, κτλ. τα βρίσκεις γύρω στα 12 με 13.000 ευρώ.

Εξαρτάται, τώρα πουλάνε και οι μάντρες τα demo μηχανάκια τους με ελάχιστα ΚΜ και φουλ εγγύηση σε καλή τιμή.
Τελευταίο μοντέλο του 2016 ΚΤΜ 1190 R, με 1100 κμ και 13.500 ευρώ είναι δικό σου :)

Γενικότερα επειδή κινείται το χρήμα παίζουν καλά κομμάτια με πολύ καλό εξοπλισμό.
Για εμένα η καλύτερη περίοδος εδώ είναι Οκτώβριος κ Νοέμβριος (κλείνει η σεζόν και έχουν γυρίσει από τα ταξιδάκια τους).
Παίζουν αρκετοί τύποι που αλλάζουν μηχανή κάθε χρόνο, φορτώνουν τη μηχανή με όλο τον κατάλογο της τούρατεκ και μετά την πουλάνε κοψοχρονιά.
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Honda CRF1100D3
Αυτά που ανάφερα για ΚΤΜ νομίζω είναι καλύτερα από Ελλάδα. Δεν έχω ιδέα, μια φορά κοίταξα στο car . gr και απελπίστηκα, κάτι 15 και 16 χιλιάρικα είδα.
Το Honda Africa twin το καινούργιο είναι πανάκριβο και εδώ, όπως και Ελλάδα. Αυτό το ξέρω γιατί το κοίταξα.
Τα BMW είναι BMW, και τα μεταχειρισμένα κρατάνε καλά τις τιμές και εδω.

Το δικό μου 1290 SA ήταν demo ΚΤΜ και το πήρα με 9000 ΚΜ σε πολύ καλή τιμή, με την εγγύηση του (2 χρόνια) να ξεκινάει από την ημερομηνία αγοράς του.
Ας πούμε ότι έδωσα λίγο λιγότερα απ'όσο κάνει ένα καινούργιο F800GS στη Σουηδία.

Ασφάλεια φουλ έχω και κοστίζει 1000 ευρώ το χρόνο. Μπορώ να έχω ασφάλεια και με τα μισά χρήματα αλλά προτίμησα τη φουλ/μεικτή γιατί περιλαμβάνει κλοπή και ανταλλακτικά.
Πχ σε περίπτωση πτώσης αν θέλουν αλλαγή τα κάγκελα, τα πλαστικά και οτιδήποτε άλλο θα πληρώσω 150 ευρώ και θα καλυφτούν από την ασφάλεια (ακόμη και ρουχισμός μου).

Και το τελευταίο ετήσιο έξοδο είναι η ετήσια πληρωμή στην εφορία: 25 ευρώ.
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Honda CRF1100D3
Στο Goeteborg εχω ζησει μια απο τις πιο ωραιες ταξιδιωτικες εκπληξεις.
Πλοηγωντας με το GPS νυχτα και κουρασμενοι προς το ξενοδοχειο Ibis φτασαμε στην προβλητα και αντικρυσαμε ενα πλοιο δεμενο να εχει μετατραπει σε ξενοδοχειο!
Με μια δικλινη καμπινα σε ρολο δωματιου και πρωινο στο σαλονι διχως ομως να διανυσουμε ουτε ενα ναυτικο μιλι,ελπιζω να υπαρχει ακομα!
Λοιπόν Πασχάλη @paschalis , άκου τι συνέβη πριν λίγο :)
Εκεί που οδηγούσα και έψαχνα για πάρκινγκ αντικρύζω ένα καράβι που είχε μετατραπεί σε ξενοδοχείο και σε θυμήθηκα!
Τελικά υπάρχει ακόμα, εγώ δεν είχα δώσει σημασία.



 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Λοιπόν Πασχάλη @paschalis , άκου τι συνέβη πριν λίγο :)
Εκεί που οδηγούσα και έψαχνα για πάρκινγκ αντικρύζω ένα καράβι που είχε μετατραπεί σε ξενοδοχείο και σε θυμήθηκα!
Τελικά υπάρχει ακόμα, εγώ δεν είχα δώσει σημασία.



Ψαχνοντας τις προαλλες να βρω καμμια φωτογραφια του πλοιου ξενοδοχειου
ανακαλυψα πως ειχα ως γνησιος τοτε χαζομπαμπας καμμια 50 απο το μωρο μας,11 μηνων τοτε,και μια απο το παραθυρο της καμπινας.
Βουαλα!



:)
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Τετάρτη 06 Ιουλίου
18 βαθμοί κελσίου
ώρα 19:30 - 20:00
Τοποθεσία: κοντά στο Fjärås

Άρσιχα να μπάινω σε δύσκολα μονοπάτια:





Και πήγα σε πιο βατές καταστάσεις:



Αρχίζεις και το κάνεις ακόμα πιο ενδιαφέρον!!
 

Miltiadis

Μέλος
Όνομα
Γιωργιόόό!!!!!
Μοτό
Σκύλος μαύρος!
Ομορφιές!:hailbig::friendship:
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Honda CRF1100D3
Καθώς πλησίαζα στο σπίτι το μάτι μου έπεσε σε μια εκκλησία που βρίσκεται σε ύψωμα με υπέροχη θέα, είχα καιρό να πάω και είπα να βγάλω και μερικές φωτογραφίες να σας δείξω την πόλη από ψηλά.

Η εκκλησία βρίσκεται στο βάθος των φωτογραφιών.
Παρεπιμπτόντως οι δρόμοι είναι άδειοι εδώ γιατί η Σουηδία έχει άδεια όλον τον Ιούλιο. Ειδικά τις 3 τελευταίες εβδομάδες του Ιουλίου.
Πως έχουμε στην Ελλάδα τον δεκαπενταύγουστο στην Αθήνα? Που ερημώνει και είναι άδεια, εεε, ένα αντίστοιχο και εδώ τον Ιούλιο.





Και η εκκλησία είναι αυτή και αδικείται στη φωτογραφία μιας και είναι πολύ ψηλή και μεγάλων διαστάσεων:

 
Τελευταία επεξεργασία:

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Honda CRF1100D3
Κυριακή 24 Ιουλίου
26 βαθμοί κελσίου (με πολυ υγρασία που το αισθάνεσαι σίγουρα 36 ελληνικούς βαθμούς κελσίου - ο ιδρώτας στάζει χωρίς να κουνιέσαι)
ώρα: γύρω στις 12:00
Τοποθεσία: Olofstorp (λίγο πιο βόρεια από το Gothenburg)

Στάση στη σκιά για να μπει η GoPro στο κράνος:

 
Top Bottom