Γνωμες για μποτα...

VKon

Μέλος
Περιοχή
Καβάλα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F 800 GS
Τελευταία επεξεργασία:

VKon

Μέλος
Περιοχή
Καβάλα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F 800 GS

Trelos166

Greco TheRider
Περιοχή
Planet Earth
Όνομα
Παν
Μοτό
R1200 GSA
Καλησπέρα απαντες!!:happy:Όπως λεει και το θεμα είμαι προς αναζητηση μποτας και δυστηχως ειμαι αναμεσα σε πολλα δηλειματα.Αναζητω μια μποτα να συνδιαζω ασφαλτο και χωμα,να είναι αδιαβροχη με μεμβρανη η gore-tex,να είναι ευκαμπτη για να αισθανομαι ανετα εάν την φοραω ωρες και να μπορω να περπαταω νορμαλ,αλλα να εχει και προστασια σε φτερνα αστραγαλους και καλαμι!Το μπατζετ δεν θα ηθελα να φτασει κοντα στα 300 γιουρια,γιατι τα θεωρω πολλα.Καποιοι θα μου πειτε την sidi adve,αλλα ειδα πολλους από εμας να τις λεινουν στην αναπαυλα,που σημαινει ότι κουραζουν..Ευχαριστω ακ των προτερον!;)
Forma Adventure!!! Ειμαι πολυ ικανοποιημένος γιατι και γω ηθελα κατι τουριστικο και οφ ροουντ μαζι. Τιμή στα 200 - 220 Ευρω
Εχω μπει σε ποταμι δοκιμαστικα να δω αν μπαζουν... Μια χαρα μποτάρα. Τις προτιμω απο τις Capehorn γιατι εχουν πιο οφ χαρακτηρα
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
τις Toucan τις φοράω κανα χρόνο απίστευτη μπότα σε όλα.,.,
...
Το ανασύρω ,γιατί ψήνομαι-ψάχνομαι να "χτυπήσω" τις alpinestars toucan.
Μια κι εχουν περάσει +3 χρόνια από το post σου ,για πες κανα νεότερο (αν δεν σου κάνει κόπο)
Τις έχεις-φοράς ακόμα ;
Εντυπώσεις ;
Τα νούμερά της πως είναι ,συγκριτικά με άλλες μπότες ή αθλητικά ;

Sorry για τις πολλές ερωτήσεις ,αλλά η διαθεσιμότητά τους στην Ελλάδα είναι ελλειπής ,κ δεν έχω βρεί δυνατότητα να τις δώ από κοντά κ να δοκιμάσω κάποια για το Νο.
 

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
Το ανασύρω ,γιατί ψήνομαι-ψάχνομαι να "χτυπήσω" τις alpinestars toucan.
Μια κι εχουν περάσει +3 χρόνια από το post σου ,για πες κανα νεότερο (αν δεν σου κάνει κόπο)
Τις έχεις-φοράς ακόμα ;
Εντυπώσεις ;
Τα νούμερά της πως είναι ,συγκριτικά με άλλες μπότες ή αθλητικά ;

Sorry για τις πολλές ερωτήσεις ,αλλά η διαθεσιμότητά τους στην Ελλάδα είναι ελλειπής ,κ δεν έχω βρεί δυνατότητα να τις δώ από κοντά κ να δοκιμάσω κάποια για το Νο.
πέρασαν 3χρονια;;;
φ@κ!!!

..και ειναι σαν καινούργιες ακόμη οι μπότες!!
παραμένουν αδιαβροχες ..
καλή θωράκιση αν βρεθούν off καταστάσεις στο δρόμο σου
χωρίς να χάνουν
την άνεση τους στο ταξίδι ..
(τις περισσοτερες φορές τις φοράω 2-3 βδομαδες κάθε μερα σχεδόν όλη μερα, πέρα απο τις τσάρκες ΠΣΚ)

Σαλλονικη αν δεν μας κανει το νούμερο έχουμε την ευκαιρία να πάρουμε άλλο ..
δες το αν μπορεί να γινει άπο κει που θα τις πάρεις .

ενα νούμερο ποιο πάνω τις πήρα , απο ότι φοράω για να βάζω και καμια κάλτσα ποιο χοντρή
και ειναι μια χαρά!

νομίζω πρέπει να βγάλανε καινούργιο μοντέλο τώρα ..

αν χαλάσουν, θα κοιτούσα
παλι για παρόμοιες αν όχι τις ίδιες !






Sent from my iPhone using Tapatalk
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Σ'ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.:ok:

Οντως έχει βγεί αναβαθμισμένο μοντέλο.



Κι εγώ 1 Νο πάνω (σε σχέση με πολιτικό/αθλητικό) παίρνω πάντα τις μπότες ,κ μου κάθονται μια χαρά.
Απλά διαβάζοντας το αδελφό.com ,είδα ότι τις παίρνουν στο αθλητικό τους Νο ,γιατί έχουν (λένε) φαρδιά γραμμή.

Αφού μετά από 4 χρόνια ,με την ΔΙΚΗ σου χρήση ,φαίνονται σαν καινούργιες ,τότε είναι πολύ καλές ,κ πολύ φτηνές.(μακροπρόθεσμα)
Βέβαια εγώ θα τις χρησιμοποιήσω για πολύ off-road ,οπότε λογικά θα φθαρούν γρηγορότερα.
Αυτό δεν με πειράζει.
Το μόνο που με ενδιαφέρει ,είναι ΚΑΛΗ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ σε συνδιασμό με αδιαβροχοποίηση.

Εχω τις Forma ADV ,που είναι αδιάβροχες ,αλλά δεν παρέχουν ικανή προστασία σε off-road "στραβές".
Το διεπίστωσα ,πόνεσε ,ευτυχώς με όχι πολύ μεγάλη ζημιά.

Για τις χωματάδες έχω τις Forma TX Terrain Enduro Series.
Πολύ καλή προστασία(νάρθηκες κανονικοί) κ άνετες ταυτόχρονα ,ακόμα κ σε ολοήμερες-πολυήμερες ον-οφφάδες.
Αλλά στην 3η λασπολακούβα ,το πόδι έχει μουλιάσει.
Βαρέθηκα να γυρνάω με μουλιασμένα κ παγωμένα πόδια(όπως χθές) από τις χωματάδες.

Εχω διαπιστώσει πλέον ,πολλαπλές φορές ,κ στα πάντα ,ότι το ακριβό είναι φτηνό.(κ αντίστροφα)
Πλέον ,όταν χρειάζομαι κάτι ,κοιτάω μόνο το καλύτερο.
Και όπως τις βλέπω τις Αλπίνες ,κι απ'ότι διαβαζω ,πάω προς τα κεί.
Το κακό είναι ότι ,δεν τις βρίσκω κάπου να τις δώ από κοντά ,να τις πιάσω ,δοκιμάσω.

Αυτό που με ενδιαφέρει κυρίως ,είναι να παρέχουν καλή προστασία
1) Ως προς την στρέψη αστραγάλου
2) Ως προς την πλάγια κρούση σε αστράγαλο-κνήμη-περόνη
Και αναφέρω αυτά τα 2 μόνο ,γιατί ακόμα κ στις φωτό φαίνονται υπερπροστατευτικές για πλάγια χτυπήματα χαμηλά σε μετατάρσιο κ σε δάχτυλα κ φτέρνα.

Ολοι (εξ'απ'εδώ) λένε τα καλύτερα πάντως.
 

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
ναι καμια σχέση η forma πολυ ψεύτικες μπροςτα στις toucan ..
αυτές στην φωτο που ανέβασες ειναι ίδιες με αυτές που εχω . δεν βλέπω κάποια αλλαγή η αναβάθμιση


Sent from the seventh dimension using black hole
from our parallel universe
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
ναι καμια σχέση η forma πολυ ψεύτικες μπροςτα στις toucan ..
αυτές στην φωτο που ανέβασες ειναι ίδιες με αυτές που εχω . δεν βλέπω κάποια αλλαγή η αναβάθμιση


Sent from the seventh dimension using black hole
from our parallel universe
Καποιες αλλαγες στα πλαστικά δεσίματα κ τις δέστρες ,διάβασα ότι έγιναν ,σε σχέση με το αρχικό μοντέλο.
Ισως έχεις κι εσύ τις τελευταίες.
 

thanosxrv

Μέλος
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Θάνος
Μοτό
Honda xrv 750 Africa twin
Τις έχω δει ζωντανά στον Θάνο Tripper και είναι φανταστικές όπως και ποιοτικές!

Στάλθηκε από το LG-D620 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Κώστα, γιατί ενδιαφέρεσαι για τις toucan και όχι τις sidi adventure πχ;
Επειδή ,
1) οπτικά τουλάχιστον ,μου φαίνονται να παρέχουν καλύτερη προστασία (ίσως λανθάνω βέβαια από τις φωτό)
2) οι SIDI έχουν πολύ στενή φόρμα κ μου σφίγγουν πολύ το πέλμα ,σε σχέση με την άνεση που (διαβάζω ότι) προσφέρουν οι Αλπίν
3) γιατί είναι Αλπίν ,που σημαίνει ιστορία ,τεχνογνωσία κ αξιοπιστία στις μπότες

Σαφώς κ δεν θα έλεγα όχι κ για SIDI ADV ,κ τις έχω κι αυτές στο μυαλό μου σαν επιλογή.



Τις έχω δει ζωντανά στον Θάνο Tripper και είναι φανταστικές όπως και ποιοτικές!

Στάλθηκε από το LG-D620 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Εχω μιλήσει με τον Θάνο (καταπληκτικός-φιλικός-εξυπηρετικότατος) ,πρίν ένα μήνα περίπου ,κ δεν είχε στο Νο μου.
Σαφώς κ θα ξαναμιλήσω αυτές τις μέρες ,μήπως άλλαξε κάτι ,κι έχει.
Αλλά κ πάλι ,η απόσταση Αθήνα-Λάρισα ,δεν ευνοεί το να τις δώ από κοντά κ να τις δοκιμάσω.
 
Τελευταία επεξεργασία:

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Αυτό με την αξιοπιστία των αλπιν.....:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Δεν έχω άποψη για τις συγκεκριμένες, πάντως 4-5 άτομα που ξέρω με alpine stars σε όλους ξεκόλλησε η σόλα (όχι μια φορά...). Εχω φώτο τον Γιώργη @gkpapa σε Ακρόπολις με ταινίες και tirewraps:D:D:D:D:D
οι Sidi που έχω 15 χρόνια σχεδόν (εντουρόμποτα αλλά μη αδιάβροχη) ξεκόλλησε μια φορά! Επισκευάστηκε κι είναι μια χαρά.
Οι OXTAR νυν TCX (goretex, infinity τις λένε τώρα και πάνε ένα 300αρι ανάλογα πού τις βρίσκεις) αποδείχθηκαν σκυλιά! Στην κατηγορία που μιλάμε, ON/OFF - ADV.
Μετα από τόσα χρόνια θα πάρω φέτος αντικαταστάτη για τις OXTAR και θα είναι είτε η νέα TCX goretex infinity, ή η Forma terra (αδιάβροχη σαν του Κώστα @gsmaniac ) και παίζουν και κάτι άλλες Sidi όχι οι adv των 350 γιούρο....:wacky::wacky::wacky:

Ξαναλέω ότι οι συγκεκριμένες alpine stars μπορεί να είναι εξαίρεση (tattoo rulez:inlove::inlove::inlove: @tattoopanther ) και πραγματικά μου κάνει εντύπωση!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Αυτό με την αξιοπιστία των αλπιν.....:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Δεν έχω άποψη για τις συγκεκριμένες, πάντως 4-5 άτομα που ξέρω με alpine stars σε όλους ξεκόλλησε η σόλα (όχι μια φορά...). Εχω φώτο τον Γιώργη @gkpapa σε Ακρόπολις με ταινίες και tirewraps:D:D:D:D:D
οι Sidi που έχω 15 χρόνια σχεδόν (εντουρόμποτα αλλά μη αδιάβροχη) ξεκόλλησε μια φορά! Επισκευάστηκε κι είναι μια χαρά.
Οι OXTAR νυν TCX (goretex, infinity τις λένε τώρα και πάνε ένα 300αρι ανάλογα πού τις βρίσκεις) αποδείχθηκαν σκυλιά! Στην κατηγορία που μιλάμε, ON/OFF - ADV.
Μετα από τόσα χρόνια θα πάρω φέτος αντικαταστάτη για τις OXTAR και θα είναι είτε η νέα TCX goretex infinity, ή η Forma terra (αδιάβροχη σαν του Κώστα @gsmaniac ) και παίζουν και κάτι άλλες Sidi όχι οι adv των 350 γιούρο....:wacky::wacky::wacky:

Ξαναλέω ότι οι συγκεκριμένες alpine stars μπορεί να είναι εξαίρεση (tattoo rulez:inlove::inlove::inlove: @tattoopanther ) και πραγματικά μου κάνει εντύπωση!
Oι δικες μου εχουν περασει απο αρκετους τσαγκαρηδες, αλλα κανεις δεν καταφερε να κανει την δουλεια που κανει η φαρδια ταινια της 3Μ..:D
Βεβαια ειναι για ασφαλτινη χρηση.....μπορει οι χωματινες να ειναι γερες, οπως λεει και ο κεντιδιας!

 

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
πριν πάρω τις toucan είχα τις sidi adv δεν με χαλασανε γενικά οςο τις φόρεσα ειναι καλές μπότες και αυτές ..
η toucan ειναι ενα λεβελ ποιο πάνω στην προστασία ύψος μπότας και γενικά με κάτσανε πολυ καλύτερα απο οσες άλλες φόρεσα μικτής χρήσης
δεν ειναι ούτε καθαρές εντουρομπότες ούτε μονο ασφαλτ ..
και μετα άπο 3 γεμάτα χρόνια χρήση και τυράννιας σε χιλιόμετρα με βροχές, κρύα ..ζέστες, κροκαλες, λάσπες το μονο που έχουν ειναι σημάδια και τσαμπουκάδες πάνω .. χωρίς να έχουν χάσει καθόλου αδιαβροχόποιηση .. πάτους και γενικά δεν άκουσα απο τις συγκεκριμένες να βγάζουν προβλήματα ..




Sent from the seventh dimension using black hole
from our parallel universe
 
Τελευταία επεξεργασία:

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Σαφώς κ δεν θα έλεγα όχι κ για SIDI ADV ,κ τις έχω κι αυτές στο μυαλό μου σαν επιλογή.
Κωστα, οι Sidi Adv παιζουν συχνα στο ebay σε πολυ καλες τιμες (ελαχιστα φορεμενες ) επειδη πουλιουνται αρκετα, εχετο υπ'οψη. Ειναι αληθεια παντως οτι η φορμα τους ειναι στενη / εχουν λιγοτερη ανεση και χρειαζεται καποιος ενα επιπλεον νουμερο μεγαλυτερες απ'οτι παιρνει συνηθως σε μποτες. Αλλα εχουν πολυ καλη προστασια και κανουν ΚΑΙ για ταξιδια σε adventure καταστασεις, περπαταει κανεις πολυ ανετα.

@forester: Θοδωρη, αν ψαχτει κανεις τις εβρισκε/βρισκει πιο φτηνα, εγω ειχα παρει τις δικες μου 270 γιουρα. Στα 350 ειναι οντως ακριβες.
 

lmb990

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΛΑΜΠΡΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
καλησπερα και καλη χρονια!! αφου θες να δωσεις εως 300€ παρε τις forma nero κοντα στο 100αρικο για ασφαλτο και τις forma terrain mx για χωμα κοντα στα 200 νομιζω.. αν τις παρεις απο το ιδιο μαγαζι θα σου κανει και εκπτωση! δεν θα βρεις μποτα να τα κανει ολα γιατι δεν υπαρχει... κι αυτο οποιος εχει φορεσει καθαρα χωματινες μποτες το καταλαβαινει!
 

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
καλησπερα και καλη χρονια!! αφου θες να δωσεις εως 300€ παρε τις forma nero κοντα στο 100αρικο για ασφαλτο και τις forma terrain mx για χωμα κοντα στα 200 νομιζω.. αν τις παρεις απο το ιδιο μαγαζι θα σου κανει και εκπτωση! δεν θα βρεις μποτα να τα κανει ολα γιατι δεν υπαρχει... κι αυτο οποιος εχει φορεσει καθαρα χωματινες μποτες το καταλαβαινει!
και οταν θα πάει ταξίδι θα τις κουβαλά και τις 2 στην βαλίτσα :)
χα χα !!!






Sent from the seventh dimension using black hole
from our parallel universe
 

lmb990

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΛΑΜΠΡΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
ωωπ sorry!! δεν το ειχα διαβασει ολο.. απαντησα στο πρωτο ποστ...

ο γατος @el-Gatto ξερει απο πρωτο χερι οτι χρειαζεται καλη μποτα.. κωστα ενα ζευγαρι καλτσες goretex που παιρνουν καποιοι δεν θα κανει δουλεια??
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
ωωπ sorry!! δεν το ειχα διαβασει ολο.. απαντησα στο πρωτο ποστ...

ο γατος @el-Gatto ξερει απο πρωτο χερι οτι χρειαζεται καλη μποτα.. κωστα ενα ζευγαρι καλτσες goretex που παιρνουν καποιοι δεν θα κανει δουλεια??
Αν χωρανε με ανεση λογω μεγεθους, κανουν δουλεια.
 
Top Bottom