Γνωμες για tenere 660 2008-

Smias

ΣΜΙΑΣ (I)
Περιοχή
Αθηνα κεντρο-κεντρο λεμε!
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
xt660z Tenere '09


Duster edc
Το υπέρτατο θέμα που υπάρχει στα Ελληνικά όσον αφορά το xt660z Tenere . & - :woho:

Υγ.
Έλα πάρε πάρε το σωστό το drz κόσμε να γίνω κι εγώ Tenerίστας!
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Εχει πάνω Χ.000 € σε εξτρά ,πολλές εργατώρες ,και είναι βελτιωμένο παντού.
Επειδή γνωρίζω ότι δεν πρόκειται να πουληθεί στην τιμή που θα'θελα έτσι τουμπανιασμένο που είναι ,αλλά επίσης δεν εχω σκοπό (ούτε κι ανάγκη) να το "σκοτώσω" ,σκοπεύω να το ξανακάνω σχεδόν μαμά ,κ να δώσω τα εξτρά χωρια ,ωστε να πάρω μέρος του κόστους πίσω.
Αυτό... είναι μονόδρομος και μάλιστα πριν καν ανακοινώσεις επίσημα ότι το πουλάς!

Ως γνωστόν, όταν έχεις τα αξεσουάρ πάνω όλοι παζαρεύουν τη τιμή άσχημα και αν είναι φίλος τι θα κάνεις; θα αναγκαστείς να βάλεις λίγο νερό στο κρασί σου και θα ρίξεις λίγο τη τιμή (αλλά τα χρήματα είναι σημαντικά ΚΑΙ για εσένα/εμάς και ίσως είναι προτιμότερο να το δώσεις στα χρήματα που θες σε έναν άγνωστο (λόγω οικονομικής ανάγκης)).
Από την άλλη όταν το δώσεις χωρίς τα αξεσουάρ πόλλοι σου λένε "θα το έπαιρνα εγώ ρε ακόμη και στη τιμή που ήθελες...". Νόμος του Μέρφυ.

Το παλικάρι που πήρε το δικό μου Tenere με έπαιρνε τηλέφωνο συνέχεια για να με ευχαριστήσει για τη κατάσταση του και κάποια στιγμή με πήρε να με ρωτήσει τι μου έχει μείνει από τα αξεσουάρ για να πάρει, φυσικά είχα ξεπουλήσει σχεδόν σε 15 μέρες οπότε...

Κάντο έτσι και δεν θα μετανιώσεις ούτε εσύ, ούτε οι αγοραστές (της μηχανής και των αξεσουάρ!).
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Από την άλλη όταν το δώσεις χωρίς τα αξεσουάρ πόλλοι σου λένε "θα το έπαιρνα εγώ ρε ακόμη και στη τιμή που ήθελες...". Νόμος του Μέρφυ.

.
:D:D:D:D
αυτό το ακούμε πάντα, αλλά τα λ7 δεν τα ακούμπησε κανείς τότε που έπρεπε... ;)
 

ilikeyourbike

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
Monster 620
Για να μην ανοιγω ολοκληρο θεμα απο την αρχη, θα κανω μια γρηγορη ερωτηση εδω - αν και ειμαι σε φαση αναζητησης tenere 660 για τις βολτες μου στο χωμα προεκυψε μια καλη περιπτωση ενος pegaso trail 660 με σχεδον τα μισα χρηματα απο το yamaha βαζοντας με σε σκεψεις.

Η ερωτηση ειναι, μπορει το συγκεκριμενο μηχανακι να ανταποκριθει σε εργοστασιακη κατασταση σε απαιτητικες χωματινες βολτες - πχ σαν το adv troffy στο Παναχαικο - και αν οχι μπορει με σχετικα λογικο κοστος να βελτιωθει αισθητα για χρηση σε χωμα σε αναρτησεις κλπ πλησιαζοντας τις ικανοτητες του tenere;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Παρτο με κλειστά μάτια αν ειναι σε καλη κατάσταση
Οςο αφορα τις απαιτητικές βόλτες να ξέρεις οτι δεν απαιτούνται ειδικα μηχανάκια αλλα ειδικοί οδηγοί !!!!!!
Γνωμη μου παντα
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Για να μην ανοιγω ολοκληρο θεμα απο την αρχη, θα κανω μια γρηγορη ερωτηση εδω - αν και ειμαι σε φαση αναζητησης tenere 660 για τις βολτες μου στο χωμα προεκυψε μια καλη περιπτωση ενος pegaso trail 660 με σχεδον τα μισα χρηματα απο το yamaha βαζοντας με σε σκεψεις.

Η ερωτηση ειναι, μπορει το συγκεκριμενο μηχανακι να ανταποκριθει σε εργοστασιακη κατασταση σε απαιτητικες χωματινες βολτες - πχ σαν το adv troffy στο Παναχαικο - και αν οχι μπορει με σχετικα λογικο κοστος να βελτιωθει αισθητα για χρηση σε χωμα σε αναρτησεις κλπ πλησιαζοντας τις ικανοτητες του tenere;
Παρτο με κλειστά μάτια αν ειναι σε καλη κατάσταση
Οςο αφορα τις απαιτητικές βόλτες να ξέρεις οτι δεν απαιτούνται ειδικα μηχανάκια αλλα ειδικοί οδηγοί !!!!!!
Γνωμη μου παντα
Συμφωνώ με Στέργιο ;)
+ ένα ζεύγος χωμάτινα λαστιχάκια, κι όλα πάνε όπου θες εσύ!!!
 

ilikeyourbike

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
Monster 620
Συμφωνώ με Στέργιο ;)
+ ένα ζεύγος χωμάτινα λαστιχάκια, κι όλα πάνε όπου θες εσύ!!!
Προβληματιζομαι επειδη βλεπω πως το Tenere εχει διαδρομη μπροστινου 210mm ενω το Pegaso Trail μονο 170mm - αντιστοιχα και η πισω αναρτηση..
Τα νουμερα του aprilia ειναι πιο κοντα σε ασφαλτινα δεδομενα παρα σε adventure, στην πραξη βεβαια ισως ειναι αλλιως..
 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
μια χαρα παει το trail.με ενα σωστο λαστιχακι και την απαιτουμενη εμπειρια,θα παει οπου πανε και τα αλλα της κατηγοριας.
+οτι θα κανεις λιιιγο πιο ανετο ασφαλτινο ταξιδι,μεχρι να φτασεις στα χωματα.
το ειχε και το moto σε ενα πολυ καλο τεστ σε πολυ απαιτητικες συνθικες στη βουλγαρια αν θυμαμαι καλα.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Προβληματιζομαι επειδη βλεπω πως το Tenere εχει διαδρομη μπροστινου 210mm ενω το Pegaso Trail μονο 170mm - αντιστοιχα και η πισω αναρτηση..
Τα νουμερα του aprilia ειναι πιο κοντα σε ασφαλτινα δεδομενα παρα σε adventure, στην πραξη βεβαια ισως ειναι αλλιως..
Πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα εκατέρωθεν...
Πάρε αυτό που σ αρέσει και σε συμφέρει. Είπαμε, και τα 2 πάνε όπου θες. Κάποιο θα πάει πιο ευχάριστα σε ένα τεραίν και το άλλο σε κάποιο άλλο τεραίν. Πάντως απογορευτικό δεν είναι κανένα.
 
Top Bottom