Γνωμες(help)για διαδρομη....

MrAdventure

Live to Ride,Ride to Live
Περιοχή
Heraklion, Greece
Όνομα
George
Μοτό
KTM Adventure 1190R
Καλησπερα σε ολους,
Λογο επαγγελματικων υποχρεωσεων δεν εχω την ευχαιρια να ταξιδεψω καλοκαιρι οποτε μετα το περας τις σεζον ετοιμαζω ενα ταξιδακι.
Το ταξιδακι θα ξεκινησει απο Ηρακλειο Κρητης με μεταβαση στην Αθηνα μεσω πλοιου.
Μετα απο Αθηνα προς Πατρα η Ηγουμενιτσα(να δουμε και την ομορφη γεφυρα Ριου-Αντιριου) και απο εκει με καραβι παλι μεχρι Τεργεστη.
Το πλανο τωρα ειναι απο τεργεστη να παω προς Λιουμπλιανα και να μεινω ενα βραδυ και απο εκει την επομενη μερα μεχρι Σαλτσμπουργκ και ξανα ισως μια διανυκτερευση εκει.Ο τελικος στοχος ειναι το Μοναχο.
Ο λογος που κανω αυτο το ποστ ειναι να με ενημερωσετε η να προσφερεται οποιαδηποτε πληροφορια για την διαδρομη αυτη και ισως τι να προσεξω και τι οχι.
Να προσθεσω οτι υπολογιζω να ξεκινησω τις πρωτες μερες του Νοεμβριου.
Απο εξοπλισμο ειμαι πληρεις(αδιαβροχα,μπουφαν και παντελονι με goretex οπως και μποτες το ιδιο,χαρτια μηχανης και χαρτια υγειας κτλ).
Καθε βοηθεια η γνωμη η προσωπικη εμπειρια δεκτη.

Ευχαριστω πολυ!!!!


Live to Ride,Ride to Live!!!
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Να παρεις το καραβι απο την Ηγουμενιτσα
γιατι αλλιως θα σου δωσουν και ναυτικο φυλλαδιο στην αποβιβαση!
Και για να σιγουρεψουμε τη διανση στο Salzburg ριξε μια βολτα απο τους επαρχιακους.
Στο πρωτο χωριο το Obertauern ολη η παρακαμψη ειναι ποδηλατικο στεκι
και το, Hallstatt η παραλιμνια κωμοπολη με τη θεα στους γυρω γκρεμους
θα σε αποζημιωσει για το κρυο που θα εχεις φαει μεχρι εκει..
Καλο καιρο να εχεις!

https://www.google.gr/maps/dir/Λιουμπλιάνα,+Σλοβενία/Obertauern/Χάλστατ,+Αυστρία/Σάλτζμπουργκ,+Αυστρία/@46.8341337,14.1168894,8z/data=!4m26!4m25!1m5!1m1!1s0x476531f5969886d1:0x400f81c823fec20!2m2!1d14.5057515!2d46.0569465!1m5!1m1!1s0x4770d7ba4b0df365:0xcf66ac0354868eeb!2m2!1d13.55772!2d47.2483!1m5!1m1!1s0x4771366f6e414663:0x16c165596a26c1ad!2m2!1d13.6492617!2d47.5622342!1m5!1m1!1s0x47769adda908d4b1:0xc1e183a1412af73d!2m2!1d13.05501!2d47.80949!3e0?hl=el
 

MrAdventure

Live to Ride,Ride to Live
Περιοχή
Heraklion, Greece
Όνομα
George
Μοτό
KTM Adventure 1190R
Σε ευχαριστω πολυ paschalis...
Δλδ λες οτι θα φαω πολυ κρυο?Μονο μερα θα ταξιδευω ουτως η αλλως.
Δεν μου ανοιγει τον συνδεσμο που παρεθεσες :-(


Live to Ride,Ride to Live!!!
 

N4pSt3R

Lost Balkaneros
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
BMW F800gs
Και ακόμα μια παρέμβαση από εμένα είναι στην Αυστρία να πάς λίγο αριστερά στον 107 για Grosslokner...Αλλά να ξέρεις ότι και το καλοκαίρι χιονίζει οπότε ίσως είναι κλειστός!!Μπορείς να πάρεις πληροφορίες στο δρόμο από ντόπιους/Policia κτλ!!!
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Σε ευχαριστω πολυ paschalis...
Δλδ λες οτι θα φαω πολυ κρυο?Μονο μερα θα ταξιδευω ουτως η αλλως.
Δεν μου ανοιγει τον συνδεσμο που παρεθεσες :-(


Live to Ride,Ride to Live!!!
Ειναι καθαρα θεμα τυχης το κρυο.
Εχουν αλλαξει τα κλιματα δε λεω αλλα ο Νοεμβριος ειναι απροβλεπτος.
Στο Salzburg βαζαμε και βαζαμε ρουχα πηγαινοντας για το Garmisch το 2005,
ωσπου ειδαμε το θερμομετρο στο RT της παρεας.
6 βαθμοι 6 Ιουλιου!!
 

MrAdventure

Live to Ride,Ride to Live
Περιοχή
Heraklion, Greece
Όνομα
George
Μοτό
KTM Adventure 1190R
Δεν με αφηνει να ανεβασω και φωτογραφια το τι μου βγαζει ο συνδεςμος που παραθετετε για να δειτε :-(
Τελος παντων.
Οτι ο καιρος ειναι απροβλεπτος και ποσο μαλλον σε αυτα τα υψη και την συγκεκριμενη περιοδο το ξερω.
Εγω απλα συλλεγο γενικες πληροφοριες,γνωμες,προσωπικες εμπειριες κτλ μιας και ειναι το πρωτο μου εκτος συνορων ταξιδι και μαλιστα ολομοναχος...


Live to Ride,Ride to Live!!!
 

N4pSt3R

Lost Balkaneros
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
BMW F800gs
Απ όπου και να πάς σαν πρώτο ταξίδι θα σε μαγέψει και θα σου δώσει από μόνο του τις πληροφορίες που θέλεις και θα χρειατείς στο μέλλον για άλλα ταξίδια!!Πάρε κάνα σετ ισοθερμικά ή καλύτερα αυτά τα βαμβακερά θερμοεσώρουχα και είσαι οκ σε όλα τα κρύα με αδιάβροχα και στολή!!!Καλύτερα να το πας no plan...
 

akis21

Μέλος
Περιοχή
Χολαργός
Όνομα
Akis
Μοτό
R1200 gs adv
Πρώτες μέρες του Νοεμβρίου κλείνει το grossglockner σύμφωνα με το site .
Βεβαια ολα βάση καιρού που αυτή την στιγμή ειναι απίστευτα καλός για την εποχή.
Σιγουρα ακολούθησε επαρχιακούς δρόμους απλα να γνωρίζεις την μεγάλη διάφορα στην θερμοκρασία ημέρα με νύχτα.
Τόλμησε το απλα να έχεις καλη ενημέρωση για τα πάσα γιατι μπορει να κλείσουν απο χιονόπτωση μεσα σε μια νύχτα .
Άποψη μου ειναι να κατέβεις ancona γιατι με 6 ώρες οδήγηση μπαίνεις Αυστρία και γλυτωνης την μονοτονία του καραβιού.
Αν θέλεις βλεπεις και Bolzano την βόρεια Ιταλία που ειναι όμορφη εξίσου
Gerlos pass ,foussen,zell am see ειναι μερικά απο τα εκατοντάδες μέρη που μπορείς να προγραμματισεις
 
Τελευταία επεξεργασία:

MrAdventure

Live to Ride,Ride to Live
Περιοχή
Heraklion, Greece
Όνομα
George
Μοτό
KTM Adventure 1190R
Καλημερα σας,
Σας ευχαριστω παρα πολυ για ολες τις πληροφοριες που μου δινεται.Το εκτιμω παρα πολυ.
Θα προσπαθησω να βαλω στο προγραμμα καποια passa και αν ειναι ανοιχτα καλος.
Δεν εχω θεμα χρονου.Ειμαι ελευθερος υπηρεσιας μεχρι τον φεβρουαριο χαχαχα!!!
Επισης σκεφτομαι να μην παω απο ιταλια γιατι θα χρειαστει να ανεβω ιδιαιτερα ψηλα και φοβαμαι το χιονι.
Παντως αν συνεχισει ετσι ο καιρος(ιδιαιτερα καλος)τοτε θα αλλαξουν πολλα.Εκτος και αν περιμενουν οι κακοκαιριες την αποβιβαση μου στην ευρωπη.


Live to Ride,Ride to Live!!!
 
Top Bottom