Γνώμες για αγορά κράνους

RTom

Μέλος
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Χρυσόστομος
Μοτό
R 1150 GS ADVENTURE
Ψάχνομαι για αγορά κράνους και τα 2 προηγούμενα που είχα ήταν Arai - Shoei. Τώρα και με μια σοβαρή κρίση αυχενικού στο ενεργητικό μου, λέω να πάω σε όσο το δυνατόν ελαφρύτερο αλλά οικονομικό. Με δεδομένο ότι οδηγώ πλέον RT, ποιο πιστεύετε ότι ταιριάζει στην περίπτωσή μου? Αυτά που είδα έως τώρα είναι το BELL Carbon, το HJC RPHA 10 και το Shoei XR 1100:thumbsdown:
 

RTom

Μέλος
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Χρυσόστομος
Μοτό
R 1150 GS ADVENTURE
Γειά σου Χρήστο,
Σε περίμενα προχθές αλλά μας την έκανες...:D
Τα BELL-HJC δεν αξίζουν πιστεύεις? κάτι άκουσα από Πασχάλη για icon αλλά δεν πρόλαβα να ρωτήσω εκείνη την ώρα.
 

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
και τα bell καλά είναι ειδικά η έκδοση garbon.,
για τα icon αν με έλεγες τα έντουράδικα θα σε έλεγα πάρτο με της μπάντες.,για της αλλες εκδόσεις δεν γνωρίζω.
είναι άξια για τα χρηματα τους.,

για την φάση που το θές και το εργαλείο που καβαλάς.,, δες και κάνα system.,

 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Όλα είναι υπέροχα...
Τα σπαστά είναι βαρύτερα. Θα σου πρότεινα μάλλον το Bell, και ελαφρύτερο και πεντάστερο σε ασφάλεια!
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
εχω το XR-1100 και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος πολυ ποιοτικο με φοβερο αερισμο, ειναι στα 1400 gr το Bell ειναι 1350 οποτε απο βαρος στα ιδια ειναι , θα σου προτεινα να τα φορεσεις και τα 2 να δεις ποιο σου καθεται καλυτερα! :ok:
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
εχω το XR-1100 και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος πολυ ποιοτικο με φοβερο αερισμο, ειναι στα 1400 gr το Bell ειναι 1350 οποτε απο βαρος στα ιδια ειναι , θα σου προτεινα να τα φορεσεις και τα 2 να δεις ποιο σου καθεται καλυτερα! :ok:
Συμψωνω με το κρητικατσι...
Βαλτα στο κεφαλι σου και παρε αυτο που σου καθεται..
 

RTom

Μέλος
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Χρυσόστομος
Μοτό
R 1150 GS ADVENTURE
Συμψωνω με το κρητικατσι...
Βαλτα στο κεφαλι σου και παρε αυτο που σου καθεται..
Σήμερα πήγα και δοκίμασα το XR1100 και αύριο θα μου φέρει να δοκιμάσω το BELL Carbon. Το Shoei μου έκατσε τέλεια όπως περίμενα. Μόλις δοκιμάσω και το άλλο θα ενημερώσω.:ok:
Γιάννη, το Bell το δίνει στα 1200γρ. εκτός και μιλάς για διαφορετικό μοντέλο. Πάντως στο χέρι μου που έπιασα το ίδιο αλλά σε μικρότερο νούμερο, πραγματικά μου φάνηκε πούπουλο...
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Τα 100-200 γραμμαρια...ειναι αρκετα, ωστε να καταλαβεις την διαφορα
 
Περιοχή
ΚΑΒΑΛΑ
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
XRV 650 - XRV 750 - Varadero - VFR 800 - CB 750 F Bol d' Or
Δεν έχω αυχενικό, έχω το BELL M4R Carbon. Καταπληκτικό κράνος, το μόνο που με έκανε να "φύγω" από τα Shoei που φοράω συνεχώς και αδιαλείπτως από το '91. Θέλει να είσαι τυχερός γιατί δεν ταιριάζει σε όλα τα κεφάλια, αλλά με βάρος ένα κιλό, το φοράς όλη μέρα και δεν καταλαβαίνεις πως φοράς κράνος. Μην το πάρεις χαλαρό, θα γίνει βρακί σε μια μέρα.
 

asotosios

Μέλος
Όνομα
Ευγενιος
Μοτό
Moto Guzzi Breva 1100 2007 ABS
Προσωπικά δοκίμασα τo xr 1100 ωραίο κράνος αλλα ειναι να σου κάτσει και στο κεφάλι...
Τελικά πήρα ενα mexx xr1r carbon...1200grm... Ζυγισμένο απο εμένα σε ζυγό ακριβείας εργαστηρίου 1167grms...
Φουλ πλένομενο εσωτερικό...φοβερό οπτικό πεδίο...το μεγαλύτερο άνοιγμα φουλ κράνους...
Ήσυχο...και πολύ σταθερό στις υψηλές...και υπ´ όψιν το breva μου ειναι κατηγορία γυμνό...επίσης πολύ καλό αερισμό...

Πραγματικά 100-200γραμμαρια κάνουν μεγάλη διάφορα στο κράνος...αν κρίνω σε σχέση με το προηγούμενο...

Το έχω εδώ και ενα χρόνο καθημερινή χρηςη...

Ριχτούν μια ματιά αν θέλεις...

Με το καλό ότι και αν διαλέξεις...


Send from my Moto Guzzi Breva 1100 :) using Tapa Tapa Tapa Talk
 

RTom

Μέλος
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Χρυσόστομος
Μοτό
R 1150 GS ADVENTURE
Τελικά πήρα ενα mexx xr1r carbon...1200grm... Ζυγισμένο απο εμένα σε ζυγό ακριβείας εργαστηρίου 1167grms...
Είμαι όλο αυτιά! Ακούω προτάσεις που στην αρχή ούτε τις είχα φανταστεί. Το κράνος που λες δεν το είχα καθόλου υπόψη μου! Από που το αγόρασες και πόσο?
 

asotosios

Μέλος
Όνομα
Ευγενιος
Μοτό
Moto Guzzi Breva 1100 2007 ABS
Ειναι μικρή εταιρία...πορτογαλική...
Εγω το έφερα απο εξωτερικό...στα 280€ περίπου με τα μεταφορικά...!!!

Ελλάδα για δοκιμή το είχα βρει μόνο στο steplet...δεν θυμάμαι τιμές...

Απο εκεί και πέρα ρίξε μια ματιά στο YouTube για συγκριτικά κτλ κτλ...


Send from my Moto Guzzi Breva 1100 :) using Tapa Tapa Tapa Talk
 

RTom

Μέλος
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Χρυσόστομος
Μοτό
R 1150 GS ADVENTURE
Παιδιά έχει κανείς άποψη για τα x-lite 603? Το είδα στο motoraid και η τιμή του είναι πολύ ελκυστική. Άσε που έχει και 5 αστέρια!
 

kostas

Μέλος
Περιοχή
Orestiáda, Evros, Greece
Όνομα
Κώστας
Μοτό
R1200GS ADV
Vespa lxv 50
Παιδιά έχει κανείς άποψη για τα x-lite 603? Το είδα στο motoraid και η τιμή του είναι πολύ ελκυστική. Άσε που έχει και 5 αστέρια!
Εξαιρετικά και τα xlite αλλα σε σύγκριση με shoei τα θεωρώ ενα σκαλί κάτω. Καλό ειναι να δοκιμασεις τι θα σου κάτσει καλύτερα.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

asotosios

Μέλος
Όνομα
Ευγενιος
Μοτό
Moto Guzzi Breva 1100 2007 ABS
το εχω παρει στην γυναικα...πολυ ελαφρυ αλλα ειναι και xs...
Απο την λιγη σχετικα χρηση (π.χ το δικο μου το χρησιμοποιω καθε μερα) που του εχει κανει εδω και τρια χρονια σχεδον ειναι σε καλη κατασταση...
 

foreno

Μέλος
Όνομα
Θέμης
Μοτό
BMW G650 XCountry
τι λέτε για το παρακάτω;
http://www.stelpet.gr/gr/el/products/kranos-shiro-mx311-tourism
η εταιρία είναι Ισπανική απ ότι είδα αλλά δν την έχω ακουστά
Να φανταστώ μόνο για off road καταστάσεις ότι είναι κ όχι για ταξίδια, ε;

Σορι Χρυσόστομε που ρωτάω εδώ, αλλά για να μην ανοίγω νέο τοπικ
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
τι λέτε για το παρακάτω;
http://www.stelpet.gr/gr/el/products/kranos-shiro-mx311-tourism
η εταιρία είναι Ισπανική απ ότι είδα αλλά δν την έχω ακουστά
Να φανταστώ μόνο για off road καταστάσεις ότι είναι κ όχι για ταξίδια, ε;

Σορι Χρυσόστομε που ρωτάω εδώ, αλλά για να μην ανοίγω νέο τοπικ
πολύ καλη τιμη, αλλα είναι κοντα στα 1600 γραμμαρια....:(
 

foreno

Μέλος
Όνομα
Θέμης
Μοτό
BMW G650 XCountry
πολύ καλη τιμη, αλλα είναι κοντα στα 1600 γραμμαρια....:(
Tο AGV Stealth Grifo που έχω τώρα είναι κάτι λιγότερο από 1500γρ κ δν έχω κανένα θέμα.

Αυτό που με προβληματίζει είναι η μάρκα που μου είναι πλήρως άγνωστη, κ αν πέρα από off road μπορεί ν ανταπεξέλθει σε ταξίδια(αυτό το στυλ μήπως δυσκολεύει σε ταχύτητες πάνω απο 130)
 
Top Bottom