Γνώμες για παντελόνι και μπότες

anegis

Μέλος
Όνομα
Αιμίλιος Νεγκίζ
Μοτό
BMW 1200 GSA
Εχω της TCX infinity. Καταπληκτικές. Αδιάβροχες, βολικές, και για την τιμή των 180 ευρω τρελή ευκαιρία.
Εδω είχαν 330...
 

axinos

Μέλος
Περιοχή
Αγ. Μαρίνα Κορωπίου
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
BMW R1150GS
Διαβάζοντας τα posts σας, έχω να πω τα εξής:
Οι περισσότεροι συμφωνούν στο ότι οι Apache δεν είναι αδιάβροχες, οπότε βγαίνουν εκτός λίστας...Δεν με παίρνει να έχω 1 ζευγάρι αδιάβροχες, 1 ζευγάρι μη αδιάβροχες αλλά πιο άνετες, 1 ζευγάρι για ασφάλτινες διαδρομές και 1 ζευγάρι για τις (πιθανές) χωμάτινες εξορμήσεις...Πρέπει να τα συνδυάσω όλα σε ένα (όσο αυτό είναι εφικτό). Αν μου το επιτρέψουν τα οικονομικά μου θα χτυπήσω τις sidi adventure (από ότι κατάλαβα τα κάνουν όλα και συμφέρουν). Αν όχι θα δω και τις πιο οικονομικές λύσεις (Forma, Tcx).
Όσον αφορά τις αγγελίες που αναφέρονται παραπάνω, τις έχω δει, αλλά δυστυχώς δεν μου ταιριάζουν τα νούμερα...
Θα ήθελα, επίσης, να ρωτήσω αν γνωρίζετε κάποιο κατάστημα στην Αθήνα που να φέρνει τα Difi, ούτως ώστε να μπορέσω να δοκιμάσω κανά παντελονάκι.Τα revit τα έχω δοκιμάσει και μου κάθονται λίγο φαρδιά (έχω καλλίγραμμο σώμα, όλο μυς :wacky::p:cautious:)
 

Koive k9

Μέλος
Περιοχή
Kavala
Όνομα
Panos
Μοτό
Bmw , vespa
Διαβάζοντας τα posts σας, έχω να πω τα εξής:
Οι περισσότεροι συμφωνούν στο ότι οι Apache δεν είναι αδιάβροχες, οπότε βγαίνουν εκτός λίστας...Δεν με παίρνει να έχω 1 ζευγάρι αδιάβροχες, 1 ζευγάρι μη αδιάβροχες αλλά πιο άνετες, 1 ζευγάρι για ασφάλτινες διαδρομές και 1 ζευγάρι για τις (πιθανές) χωμάτινες εξορμήσεις...Πρέπει να τα συνδυάσω όλα σε ένα (όσο αυτό είναι εφικτό). Αν μου το επιτρέψουν τα οικονομικά μου θα χτυπήσω τις sidi adventure (από ότι κατάλαβα τα κάνουν όλα και συμφέρουν). Αν όχι θα δω και τις πιο οικονομικές λύσεις (Forma, Tcx).
Όσον αφορά τις αγγελίες που αναφέρονται παραπάνω, τις έχω δει, αλλά δυστυχώς δεν μου ταιριάζουν τα νούμερα...
Θα ήθελα, επίσης, να ρωτήσω αν γνωρίζετε κάποιο κατάστημα στην Αθήνα που να φέρνει τα Difi, ούτως ώστε να μπορέσω να δοκιμάσω κανά παντελονάκι.Τα revit τα έχω δοκιμάσει και μου κάθονται λίγο φαρδιά (έχω καλλίγραμμο σώμα, όλο μυς :wacky::p:cautious:)
Το pro ride στην Καλλιροης ξέρω ότι φέρνει difi
 

marios...!

Μέλος
Περιοχή
Αναβυσσος
Όνομα
Κατσαριωτης Μαριος
Μοτό
Gs 1200R adventure
Η άποψη μου ειναι οτι θα πρέπει να φορέσεις μια μπότα η οποία θα ειναι όσο πιο άνετη γίνεται ,σαφώς αδιάβροχη για να την χρησιμοποιείς καθημερινά για την απόσταση που κανείς βρέχει δεν βρέχει.ειναι μια παιδεία που θα καλλιεργήσεις με τον καιρό για την ασφάλεια σου.αρα ο εξοπλισμός θα πρέπει να ειναι συνδιαστικος πολλές φορές.συνδιαστικος εννοώ οτι σίγουρα πάνω απο το παντελόνι σου θα πρέπει να εχεις ενα αδιάβροχο τις πλάκας έστω,ουτος ώστε να μην λερώνεις τον εξοπλισμό άσκοπα....άσκοπα εννοώ πηγαίνοντας καθημερινά στην δουλεια(εκεί ξέρω οτι θα τον αφαιρεις)αλλα δεν μπορεί να ειναι μέσα στην λάσπη πχ γιατι την επόμενη που δεν θα βρέχει θα βάλεις το Jean?
Επίκεντροσου για εμένα στην καθημερινή χρήση όπου ειναι και η ποιο ουσιαστική με ενα ζεστού αδιαβροχου μπουφάν στην καλύτερη τιμή ,ενα παντελόνι άνετο ζεστό και ενα σετ αδιάβροχα.οι μπότες πχ οι Apache που έχω ειναι τρομερά άνετες και καλύπτουν και το λίγο χώμα που μπορεί να πάμε.σκεψου οτι οι βροχές οι τελευταίες που έφαγες τις πέρασες με ενα ζευγάρι μποτάκια tiberland, άρα σιγουρα πολλές μπότες καλύπτουν τις ανάγκες σου ΣΩΣΤΑ ΣΥΝΤΗΡΗΜΕΝΕΣ.....
 

ikontop

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW F800GS
Λέω σιγά σιγά να σοβαρευτώ :p και να αγοράσω επιτέλους ένα παντελόνι και μπότες. Η χρήση τους θα είναι ως επί το πλείστον τουριστική. Στο μέλλον, όμως, δεν αποκλείεται να κάνω και καμιά χωμάτινη διαδρομή (πολύ ήπια πράγματα, καθότι είμαι εντελώς άσχετος με το αντικείμενο :rolleyes:). Θα ήθελα, λοιπόν, να βρω κάτι που να καλύπτει και τα 2, με περισσότερη έμφαση στην άσφαλτο.
Όσον αφορά το παντελόνι σκέφτομαι για αυτό: dainese travelguard goretex.
Για μπότες σκέφτομαι αυτές: carroarmato goretex.

Αυτό που με ενδιαφέρει, πρωτίστως, είναι ο εξοπλισμός μου να είναι ζεστός και αδιάβροχος.
Λέω να δοκιμάσω και εγώ αυτό το θαυματουργό υλικό (goretex), χωρίς να αποκλείω το D-DRY (το μπουφάν μου είναι D-DRY και έχει αποδειχθεί άψογο σε βροχή και κρύο).
Ακούω τις συμβουλές σας και θα λάβω πολύ σοβαρά τη γνώμη σας :)
το παντελόνι είπαμε εξαιρετικό αλλά αν το θέλεις και για το ελληνικό κατακαλόκαιρο το συγκεκριμένο θέλει λίγο σκέψη, διότι δεν το λες και ελαφρύ και δεν έχει αεραγωγούς (τα 2 φερμουάρ στα γόνατα δεν ρίχνουν τον αέρα στα πόδια αλλά στο εσωτερικό του παντελονιού). Αυτά όπως τα θυμάμαι, οπότε πρόσεξε το λίγο καλύτερα εκεί που θα το δεις.
 

Marion

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Μαριάνα
Μοτό
bmw gs 1200 .....θα ηθελα να ειχα!!
Φίλε Ανδρέα οπως καταλαβαίνεις δεν μπορω να σου προτεινω παντελόνια και μποτες εκ φυσεως :cool: :p ,αυτο όμως που σου προτεινω και που κανενας φιλος εδω μεσα δεν σου ειπε (οποτε ελπιζω οταν το δουν να συμφωνησουν ) και επειδη απ'οτι καταλαβα δεν εχεις ξαναπαρει μποτες ειναι : ενα νουμερο μεγαλυτερο απο απο αυτο που φορας ,να αγορασεις την μποτα !!!!!!!!!!!!!!!!!!
Στην πρωτη αγορα που ειχα κανει δεν ηξερα ,δεν ρωταγα! και την πατησα . Οι μποτες μηχανης ειναι σκληρες και πολυ ανθεκτικες ακριβως για το λογο που εξυπηρετουν. Οταν θα τις δοκιμασεις στο νουμερο σου ,κανονικα θα σου κανουν ,θα κανεις και μια βολτιτσα στο μαγαζι και θα πεις ναι ειναι ανετες ο.κ. Μετα ομως απο πολυωρες βολτες με την μηχανη ,τα ποδια πρηζονται με αποτελεσμα η ωραια μποτα που πηρες να σε στενευει ,και αν ειναι και θες με τα ποδια να κανεις καμια περιηγηση, να ανεβεις να δεις κανενα καστρο-αρχαιολογικο χωρο ή οτιδηποτε ,εκεινα τα δαχτυλακια σου τα έρμα θα πονανε σαν το διαολο στο κατεβασμα.
Και μην τρεφεις αυταπατες, οι μποτες ΔΕΝ ΘΑ ΑΝΟΙΞΟΥΝ με το συνεχες φορεμα.
Είχα ωραιοτατες "ανδρικες " παρακαλω dainese D-DRY ,το τί αφρο φαγανε για να μαλακωσουν ,το τί στο καλαποδι 15 μερες να ανοιξουν ,του κακου ...στο τελος αναγκάστικα να τις "σκοτωσω" και μετα απο συζητησεις φιλων μου ειπαν να παρω ΕΝΑ νουμερο μεγαλυτερες και βρηκα την υγεια μου (μονο που πηρα γυναικειες αυτη τη φορα :) ).
Ελπιζω και εγω να σε βοηθησα με τη σειρα μου και να μην σε μπερδεψα ;)
 
Τελευταία επεξεργασία:

kostas

Μέλος
Περιοχή
Orestiáda, Evros, Greece
Όνομα
Κώστας
Μοτό
R1200GS ADV
Vespa lxv 50
Tcx infinity και εγω απο προσφορα στο colori.

Sidi adventure οι κορυφαίες αλλα δεν διαθέτω 300€, θα προτιμήσω 2ο ζευγάρι αν χρειαστεί αλλα δεν το βλέπω. Ειναι στοιβαρες οςο πρεπει gore tex και περπατάς αν χρειαστεί, ενα νούμερο μεγαλύτερο οπωσδήποτε γιατι φοράω 47+ και πήγα σε 48 μετα απο δοκιμη του 47 οπως προαναφέρθηκε.

Για παντελονι θα σου πρότεινα κατι σε 4ων εποχών γιατι αυτό που έβαλες ειναι για κρύες μέρες, θα χρειαστείς και ενα καλοκαιρινό.

Δες την σειρά d-dry ή σε revit και αν χρειαστεί βάζεις ενα αδριαβροχο.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

axinos

Μέλος
Περιοχή
Αγ. Μαρίνα Κορωπίου
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
BMW R1150GS
Καταρχάς σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και για τις συμβουλές σας :)
Σήμερα αγόρασα μπότες και συγκεκριμένα αυτές εδώ dainese virunga d-wp
Δεν ήταν μέσα στις επιλογές μου, αλλά μόλις τις δοκίμασα μου άρεσαν καθότι ήταν πολύ άνετες. Βέβαια καταλυτικό ρόλο στη αγορά τους έπαιξε η τιμή τους: στο κατάστημα υπήρχε ένα τελευταίο ζευγάρι (Νο 42) και το είχαν σε προσφορά στα 130 euro, οπότε τις πήρα χωρίς δεύτερη σκέψη.
Πήγα με το σκεπτικό να τις πάρω ένα νούμερο μεγαλύτερες (όπως με συμβουλέψατε), αλλά τελικά τις αγόρασα στο νούμερό μου (42), καθώς έχουν σχετικά άνετη γραμμή (ειδικά στα δάκτυλα) και ρυθμιζόμενες πόρπες οπότε θεωρώ ότι θα είμαι εντάξει...
Όσον αφορά το παντελόνι, έχετε δίκιο. Αυτό που κοιτάω είναι αμιγώς χειμωνιάτικο. Απλά έχω στο νου μου να πάρω το καλοκαίρι και ένα αμιγώς καλοκαιρινό,γιατί πιστεύω ότι εγώ προσωπικά, ακόμα και με ένα 4 εποχών χωρίς επενδύσεις, θα βράσω...(είμαι θερμό αγόρι :hungry::cautious:)
Πρόσφατα, δοκίμασα και ένα σετάκι της difi που μου δάνεισε ο φίλος marios...! και ομολογώ ότι ενθουσιάστηκα! Πολύ value for money αγορά!
 
Τελευταία επεξεργασία:

marios...!

Μέλος
Περιοχή
Αναβυσσος
Όνομα
Κατσαριωτης Μαριος
Μοτό
Gs 1200R adventure
Μεγαλε Καλοταξιδες .... θεωρώ οτι οι value for money αγορές ειναι οι καλύτερες,άντε έτσι κΑι στα επομενα
 
Top Bottom