Γυροβολιά Ευρωπαϊτσή...Χανιωτάκια εντίσιον…το ταξίδι!

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
13η ημέρα
Μέστρε (Βενετία-Ιταλία) - Φλωρεντία

Χλμ 280


Μ
ετά την ''Πόλη Θάλασσα'' αποφασίσαμε τις 2 τελευταίες μέρες του ταξιδιού να της περάσουμε στην πανέμορφη περιοχή της Τοσκάνης και να μείνουμε στην Φλωρεντία για 2 βραδιές, μια από της ομορφότερες μεγαλουπόλεις κατ' εμέ! :inlove: Τα χλμ περίπου 300 από Βενετία κι έτσι επέλεξα να μην κινηθώ καθόλου από αυτοκινητόδρομους (ξέχασα να αναφέρω ότι την ημέρα που πηγαίναμε Βενετία για 250 χλμ αυτοκινητόδρομου πληρώσαμε 20 ευρώ :confused: τζούζει η Autostrada :D) και να πάω μέσω επαρχιακών με μερικά μικρά πασάκια πριν την Φλωρεντία.

Έτσι ακολουθήσαμε την παρακάτω διαδρομή !



Η οποία ήταν πολύ όμορφη!






Και χωρίς καθόλου κίνηση! (κίνηση είχε μόνο στις εισόδους των πόλεων)



Καλοκαιρινός Μεσογειακός καιρός όπως την Ελλάδα με θερμοκρασίες πάνω απ τους 30 βαθμούς



Η χαρά του κάμπριο δλδ :D



Φτάνοντας στην περιοχή της Τοσκάνης :woot:





Πράσινο και κυπαρίσσια παντού!



Φτάνοντας σιγά σιγά στην Φλωρεντία, η θέα από ψηλά! :hungry:





Αφού βρίσκουμε το ξενοδοχείο που ήταν το https://www.booking.com/hotel/it/argentierebbresidence.el.html?aid=304142;label=gen173nr-1FCAEoggJCAlhYSDNiBW5vcmVmaFyIAQGYAQi4AQbIAQzYAQHoAQH4AQuoAgM;sid=1373687306df6b3cf5003ab7f5134cbb;dcid=5 με 47 ευρώ την βραδιά με ιδιωτικό πάρκινγκ , πολύ όμορφο ξενοδοχείο με πολύ μεγάλα δωμάτια , το συστήνω ανεπιφύλακτα, σε ήσυχη γειτονιά λίγο έξω απ το κέντρο αλλά με λεωφορείο να περνάει απ έξω!

Αφού τακτοποιηθήκαμε κατεβήκαμε στην πανέμορφη Φλωρεντία



Βόλτα στα γραφικά στενά της...





Ιταλικό minismart :p



Duomo - Καθεδρικός ναός Σάντα Μαρία ντελ Φιόρε :eek:










 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Palazzo Vecchio


















Ponte Vecchio Η γέφυρα Πόντε Βέκκιο , η αρχαιότερη γέφυρα που συνδέει τις δυο πλευρές της Φλωρεντίας , πάνω από τον ποταμό ¨Αρνο είναι συνδεδεμένη με την ιστορία της πόλης. Τα παλαιά καταστήματα των εμπόρων της πόλης έγιναν σύγχρονα κοσμηματοπωλεία και όχι μόνο!





Απίστευτα φωτισμένη η πόλη, από τις πιο όμορφες την νύχτα για να μην πω η πιο όμορφη! :geek:















Κάθε στενό φωτισμένο κι αυτό με τον Καθεδρικό ναό να ξεπροβάλει από κάθε σημείο! :Watching:



Κάποια στιγμή μπήκαμε σε μια εκκλησία η οποία έπαιζε απίστευτη εκκλησιαστική μουσική



Πολύς ο κόσμος στις πλατείες και τους δρόμους



Διάφοροι Enternainers :D









Μέχρι που μας έκοψε λόρδα :D και είπαμε να φάμε το ξακουστό Panini της Ιταλίας στο καλύτερο μαγαζί με κάποια ουρά :eek: :confused:. Ένα έχω να πω Α-ΠΙ-ΣΤ-ΕΥ-ΤΟ , όλοι αραχτοί στο δρόμο να τρώνε panini και να πίνουν κόκκινο κρασί, στο πεζοδρομιο στα πεζουλάκια παντού! :woot:



Και μετά κι από ένα γνήσιο Ιταλικό παγωτό :D επιστροφή στο δωμάτιο για ξεκούραση!


Τέλος 13ης ημέρας

Χλμ 280

Συνεχίζεται...:barefoot:
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
14η ημέρα

Florence - Siena - San Gimignano

Χλμ 200

Ξυπνάμε συνειδητοποιώντας ότι είναι η τελευταία ημέρα του ταξιδιού καθώς την επόμενη παίρνουμε το καράβι για την μεγάλη επιστροφή μας απ την Χανιώτικη αυτή Ευρωπαιτσή γυροβολιά! Αποφασίζουμε να κάνουμε μια βολτούλα προς Σιένα και Σαν Τζιμινιάνο, η περιοχή της Τοσκάνης έχει αμέτρητα μέρη που μπορείς να επισκεφθεις και να οδηγήσεις, εμείς επιλέξαμε αυτές τις δύο πόλεις και αφήσαμε τα υπόλοιπα για άλλη φορά καθώς έπρεπε να δούμε και την Φλωρεντία για δεύτερη μέρα - νύχτα . Κινηθήκαμε φυσικά έκτος Αυτοκινητόδρομων από μικρά πασάκια και δρόμους της πανέμορφης Τοσκάνης

Η διαδρομή μας



Και βούρ... :woot:









Δαγκώνει? :p









Μάσα στο πράσινο και τα δάση η περιοχή :woot:






Μπράβο σταθερότητα φωτογραφικής στο στρίψιμο :eek:, άμα έχει περάσει εκπαίδευση ο άνθρωπος φαίνεται... :rolleyes: :D



Αρκετοί αμπελώνες κι εδώ...



Φτάνοντας σιγά σιγά στην Σιένα το πιο δύσκολο ήταν να ξαναβρώ την μηχανή όπου την πάρκαρα στην αρχη :wacky: καθώς είχε πάρα πολλές εισόδους και εξόδους η παλιά πόλη, όπως μου είχε πεί και τότε που ταξίδευα ο φίλος @paschalis ! Αλλά εγώ επειδή έχω ένα θέμα με τον προσανατολισμο :hungover: πάντα τσέκαρα στο κινητό στο gps (Navigon) σε πιο σημείο ακριβώς είχα παρκάρει :D.
Επ'ουδενί βέβαια να μπείτε στα στενάκια στην Ιταλία με τα απαγορευτικά σήματα...οι φωτογραφίες οδηγώντας μέσα σε αυτά θα ήταν περισσότερες κι απ αυτές που θα έβγαζα εγώ :confused:




Προχωρώντας στα ενδότερα για την μεγάλη πλατεία ο κόσμος αρκετός



Φτάνοντας στη μεγάλη πλατεία Πιάτσα ντελ Κάμπο



Ο πανύψηλος πύργος Torre del Mangia στο Δημαρχείο Palazzo Pubblico and Museo Civico



Όλοι έψαχναν μια σκιά να αράξουν...



Πολλές οι είσοδοι-έξοδοι προς την πλατεία μέσα σε στενάκια






Όλοι αναζητούν να δροσιστούν! :roflmao:



Κάθε είσοδο-έξοδο την σκεπάζει ο Πύργος αυτός o_O

 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Προχωρώντας στα στενάκια στα διάφορα μαγαζάκια :confused:



Για ποιον χτυπάει η κουδούνα...? :p Museo di Storia Naturale dell'Accademia dei Fisiocritici



Lancia Fulvia Coupe HF :woot:



Facciatone



Ο Καθεδρικός ναός της Σιένα



Πίσω στην πλατεία






Καθίσαμε για ένα γρήγορο εσπρεσσάκι



Και αφού βρήκαμε την μηχανή και την έξοδο :p βούρ για San Gimignano!



H είσοδος του κάστρου του San Gimignano



Κάναμε και νέες φιλίες :D με νεαρότερες κοπέλες αλλά λιγάκι πιο μπαμπάτσικες :p



Εσωτερικά του κάστρου
























 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Υπέροχο το κάστρο εσωτερικά



Αλλά και η θέα απ τα τείχη του εξίσου φανταστική :woot:

























Αφού ολοκληρώσαμε την διαδρομή μας θέλαμε να επιστρέψουμε στην Φλωρεντία κλείνοντας το ταξίδι μας απολαμβάνοντας το υπέροχο ηλιοβασίλεμα απ την Πλατεία Michelangelo γιατί είναι όντως μοναδικό! :Watching:






























Ο Δαυίδ του Μικελάντζελο

 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09


Και φυσικά καθίσαμε μέχρι να νυχτώσει γιατι...:woot:















Τριποδάκι δεν πείρα μαζί μου αλλά μια χαρά έκανε την δουέιά του και το τοιχαλακι...:p

Trailights...



Κατεβαίνοντας προς την πόλη, περνώντας τις τελευταίες ώρες του ταξιδιού μας...



Ξαναπερνώντας απ την Ponte Vecchio



Συναντάμε έναν τύπο που πραγματικά τους είχε μαζέψει και καθηλώσει όλους! :eek: Φοβερός! :ok:






Μετά απ αυτή την γεμάτη ημέρα ώρα να γυρίσουμεστο ξενοδοχείο για ξεκούραση καθώς η επόμενη είναι ημέρα γυρισμού...

Τέλος 14ης ημέρας!

Χλμ 200
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Ημέρα 15η

Φλωρεντία -Ανκόνα

Χλμ 280


Η επιστροφή! Το καράβι έφευγε στις 4 το απόγευμα οπότε δεν βιαζόμασταν κι έτσι επέλεξα μια διαδρομή όπουλίγο μετά την Φλωρεντία βγαίναμε από τον Αυτοκινητόδρομο, η διαδρομή πολύ καλή χωρίς μεγάλη κίνηση φτάσαμε στο λιμάνι. Όρεξη για πολλές φώτο δεν είχαμε στη διαδρομή καθώς ήταν η τελευταία! :sorry:



Φτάνοντας στο λιμάνι της Ανκόνα είχε αρκετή κίνηση...





Αφού για άλλη μια φορά δεν μπορούσα να βρώ την έξοδο προς τα Ελληνικά πλοία :banghead: (το χα πάθει και σε ένα προηγούμενο ταξιδι:muted:) και μετά από ερωτήσεις φτάνω τελικά στα γραφεία και παίρνω τα εισιτήρια που μου είχε κλείσει ο φίλος @IOTH1X με μια γενναία έκπτωση , όπου πάντα βοηθάει όπως μπορεί τους φίλους μοτοσυκλετιστές καθότι μοτοσυκλετιστής και ο ίδιος,ξέρει! Ευχαριστώ για άλλη μια φορά Γιάνναρε! :ok: .Αφού εκδίδουμε τα εισιτήρια βρίσκουμε στην πόλη της Ανκόνας ένα μεγάλο Supermarket το οποίο είχε και ψημένο φαγητο! Αφού παίρνουμε τις απαραίτητες μερίδες φαγητού πρωινού κολατσιού κλπ :p (25 ευρω μόνο για τις ώρες στο καραβι μέχρι την επόμενη το απόγευμα με τα πάντα όλα) κατευθυνόμαστε έξω απ το πλοίο και αφού περνάμε μπροστά οι μηχανές περιμένουμε την σειρα μας καθώς μολις είχε φτάσει και ξεφόρτωνε :confused: η ώρα 4 αναχώρηση έγινε 5μιση με την ζέστη να χτυπάει κόκκινα :hungover:

Τελευταία φώτο επί Ιταλικού εδάφους ...για να γελάει πρέπει να πέρασε καλά :D ή μήπως γελάει επειδή γυρνάμε πίσω..?:rolleyes: :eek: :p



Και με θέα η καμπινούλα :hungry:, εδώ το λιμάνι της Ηγουμενίτσας .
Ένα θα πω δεν βγήκαμε καθόλου απ την καμπίνα για ΟΛΟ το ταξίδι! :wacky: Μας βγήκε όλη η κούραση και δεν θέλαμε να ξεμυτίσουμε :rolleyes:, φαγητο νερό είχαμε, δεν θελαμε τπτ, είχα περάσει της φωτο στο Netbook που πάντα κρατάω για τα καράβια (καμιά ταινία να περνάει η ώρα αφού τα χω φάει με το κουτάλι πάνω κάτω από Κρητη:confused:) και έτσι βλεπαμε τις φώτο του ταξιδιού και χαλαρώναμε :happy:



Τέλος 15ης Ημέρας!
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Ημέρα 16η

Πάτρα - Πειραιάς

Χλμ 220

Ο άχαρος δρόμος της επιστροφής...σε μια εθνική ο θεός να την κάνει :hungover:, τόσα χρόνα άφτιαχτη καρμανιόλα, κολωνάκια παντού , ήλπιζα ότι το μεγαλύτερος μέρος θα χε φτιαχτεί αλλα μπα! :mad: Καποια στιγμή βγήκα καθως μου την έδωσε με τα φορτηγα και τα κολωνάκια και οδήγησα απ τον παράδρομο πολύ πιο γρήγορα



Φτάνοντας Πειραιά καφεδάκι με καλά φιλαράκια που γνωριζόμαστε αρκετά χρόνια απ τα διάφορα φόρα :D @forester @gsmaniac @moby_gr με τις κυρίες τους :p ,κάτι δείχνει στο κινητό αυτός ο μομπις άλλα δεν ξέρω τι :friend: Ευχαριστώ για το καφεδάκι και το ξεπροβόδισμα :inlove:





Και κάπου έδω η Χανιώτικη γυροβολιά φτάνει στο τέλος της...!
GR to BG - RO - HU - SK - PL - CZ - DE - FR - CH - IT, 16 days , 11 countries , 5.800 klm , ευχαριστώ τις δύο κυρίες που με ανέχτηκαν :D



Ήταν ένα ταξίδι που πραγματικά τα είχε όλα, ο σκληρός μας δίσκος πραγματικά γέμισε, ομορφες διαδρομές,πάσα, υπέροχες πόλεις αυρτοκινητόδρομοι, καιρικές συνθήκες από 7 βαθμους μέχρι και 43! Με ήλιο συννεφιες βροχές,καύσωνα κρύο ομίχλη, τα παντα όλα! Πόλεις άλλες πλούσιες άλλες φτωχές , άνθρωποι απλοί να δουλεύουν για τα προς το ζην με κάρα και άλογα και άλλοιπλούσιοιμε αμαξάρες ! Αρκετά απρόοπτα, απ το πιο σημαντικό (ΧΕΣΑ :banghead:) μέχρι το πιο απλό το να χαθείς σε κάποιο σημείο ή να σε βγάλει το GPS σε χωματόδρομο στη μέση του πουθενά! Ολα αυτά όμως συνθέτουν το ταξίδι, κι όλα παιζουν το ρόλο τους για το πως θα το θυμάσαι, ακόμα και τα στραβά! Αν το ξαναέκανα πραγματικά θα επέλεγα να είναι το ίδιο καθώς όλα για κάποιο λογο γίνονται .. . Συγνώμη αν σας κούρασα με τις τόσες φώτο αλλά πραγματικά το ξαναέζησα το ταξιδι απ την αρχή!

Να είμαστε καλά να μπορούμε να ταξιδεύουμε φιλαράκια...ραντεβού στον δρόμο...:biker2: :friendship:

 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Για ότι άλλες απορίες - ερωτήσεις στην διάθεση σας :)
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
ενα ακρως χορταστικο ταξιδιωτικο γεματο πληροφοριες για τους επομενους κ εικονες για τους μελαγχολικους που εχουν παει σ'αυτα τα μερη!
Γιαννη ευχαριστουμε που μας ταξιδεψες κ ευχομαι συντομα σε νεους δρομους!:friendship:
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Το κορμί σου το γυμνάζεις ή είναι φυσικό? ??? :p

advφον!!
Τόσα χρόνια το χω χτίσει μετά από πολύ κόπο και χρήμα :friend:

Η compact που τραβάει Raw είναι η Olympus XZ-10, και η Dslr που χρησιμοποιηθηκε η Nikon D5100 με φακό Nikor 18-105 και 35αρη σταθερό, ευχαριστώ τον @The Doctor Frits Vale :D που μας προσφέρει τις γνώσεις του και μας εξυπηρετεί πάντα ως φίλος πρωτίστως! Thanks Σταυρη! :ok:
Η επεξεργασία των φωτογραφιών έγινε στο πρόγραμμα Lightroom CC
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
ΤΑ ΣΠΑΕΙ το ταξίδι και η περιγραφή του Γιάνναρε!!!
Οι φωτογραφίες ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΕΣ όσο και οι περιγραφές και οι παραπομπές για περισσότερες πληροφορίες.
Συγκινήθηκα στην Ιταλία όπου έχω περάσει μεγάλο μέρος της ζωής μου και έχω να πάω 10 χρόνια και ιδιαίτερα στη μαγική Φλωρεντία (είδα από μακρυά και το σπίτι στην Lungarno Vespucci όπου έμενα για 2 μήνες).
Να αξιωθείς ρε φίλε να ξαναοδηγήσεις σύντομα σε παρόμοια όμορφα μέρη και να χαρούμε κι οι υπόλοιποι τέτοιο όμορφο οδοιπορικό!

ΥΓ. Εγώ τη Βενετία τη λατρεύω το βράδυ. Ίσως επειδή κάνω αυτό που κάνουν οι Ιταλοί, δοκιμάζω aperitivi (με μεζέ) από κάθε μπαράκι που συναντώ στον δρόμο μου... :)
 

Paulos.gs

Μέλος
Περιοχή
ιεραπετρα
Όνομα
παυλος
Μοτό
r1200gs
μας μ@@@μησες με την μεγαλες φωτο,παρ'ολα αυτα φοβερο ταξιδιωτικο ωραια περιγραφη απο εναν ταξιδιωτη!αυτο που ευχομαι υγεια να ειμαστε ορθιοι και να ταξιδευουμε!
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
ενα ακρως χορταστικο ταξιδιωτικο γεματο πληροφοριες για τους επομενους κ εικονες για τους μελαγχολικους που εχουν παει σ'αυτα τα μερη!
Γιαννη ευχαριστουμε που μας ταξιδεψες κ ευχομαι συντομα σε νεους δρομους!:friendship:
Να σαι καλά σ'ευχαριστώ! Υγεία και πολλά όμορφα μοτοχιλιομετρα σκονισμενα η μη :)
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Ωραίος ο Γιάννος!

Πολύ ωραίες φωτογραφίες και μπόλικες οδηγίες προς ναυτιλομένους

Να είστε καλά να ταξιδεύετε ;)
Πάρα πολύ καλό...άντε και στο επόμενο με πολλές πολλές ωραίες φωτό....!
Σας μερσω φιλαράκια :D
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
ΤΑ ΣΠΑΕΙ το ταξίδι και η περιγραφή του Γιάνναρε!!!
Οι φωτογραφίες ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΕΣ όσο και οι περιγραφές και οι παραπομπές για περισσότερες πληροφορίες.
Συγκινήθηκα στην Ιταλία όπου έχω περάσει μεγάλο μέρος της ζωής μου και έχω να πάω 10 χρόνια και ιδιαίτερα στη μαγική Φλωρεντία (είδα από μακρυά και το σπίτι στην Lungarno Vespucci όπου έμενα για 2 μήνες).
Να αξιωθείς ρε φίλε να ξαναοδηγήσεις σύντομα σε παρόμοια όμορφα μέρη και να χαρούμε κι οι υπόλοιποι τέτοιο όμορφο οδοιπορικό!

ΥΓ. Εγώ τη Βενετία τη λατρεύω το βράδυ. Ίσως επειδή κάνω αυτό που κάνουν οι Ιταλοί, δοκιμάζω aperitivi (με μεζέ) από κάθε μπαράκι που συναντώ στον δρόμο μου... :)
Τζωναρε χάρηκα που σε πήγε πίσω στο χρόνο και σου άρεσε τόσο πολύ! Σου εύχομαι μια μέρα να επιστρέψεις στον τόπο του εγκλήματος :D, χαλαρός και να την απολαύσεις!
Η Βενετία είναι μια μαγική πόλη απλά την εποχή που πήγα γινότανε χαμός, θέλει την ηρεμία της και τον τρόπο που ανέφερες ;), επειδή προέκυψε στην πορεία δεν είχα ψαχτει για το βράδυ :cool:
Όσο για την Φλωρεντία η ομορφότερη μεγαλουπολη κατ εμε! :woot:
 
Reactions: yns

dimigs

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
R 1200 GS Adv '11
Απιστευτη εμπειρια.μπραβο γιαννη........μακαρι να τα καταφεουμε και εμεις το καλοκαιρι....
 
Top Bottom