Γυροβολιές στα Πυρηναία Ορη 2015 (Ισπανια-Γαλλια)

IoannisPanagiotidis

Μέλος
Περιοχή
Solingen - Thessaloniki
Όνομα
Ιωαννης
Μοτό
R1200GS
Από τη Βικιπαίδεια, Συντεταγμένες 42°40′0″N 1°0′0″E

Τα Πυρηναία είναι από τις μεγαλύτερες οροσειρές της Ευρώπης. Βρίσκονται ανάμεσα στην Ισπανία και τη Γαλλία και αποτελούν και φυσικά σύνορα των δύο χωρών. Εκτείνονται σε μήκος 480 περίπου χιλιομέτρων, από το Βισκαικο Κολπο μέχρι τη Μεσσογειο Θάλασσα
Χωρίζονται σε ανατολικά Πυρηναία, προς τη Γαλλία, σε κεντρικά και δυτικά Πυρηναία, προς την Ισπανία. Η ψηλότερη κορυφή τους είναι η Ανέτο (3.404 μ.), στα κεντρικά Πυρηναία και προς την πλευρά της Ισπανίας. Άλλες ψηλές κορυφές είναι: το Μον Περντί (3.352 μ.), η Βενιεμάλ (3.298 μ.), η Μπαλαϊτού (3.146 μ.), η Μονκάλμ (3.080 μ.) κ.ά.[/i]

Γεωγραφικός χάρτης των Πυρηναίων.



:ok: ...οπως λεει και ο τιτλος παιδες!... ονειρα και σχεδια να γινονται ... να βγαλουμε το χειμωνα ....! Υγεια να χουμε ...Θεου και καιρου επιτρέποντος ...στο τραπεζι ηδη επεσε η προταση για την επομενη γυροβολια ...που οπως υπολογιζω ... αρχες του επομενου Σεπτεμβρίου με κεντρικη γραμμη στοφηλικια και κορυφουλες στα περιξ στα Πυρηναία ορη σε Ισπανια και Γαλλια.

Ανοιγω λοιπον απο τωρα θεμα για να μαζεψω σε βαθος χρονου πληροφοριες απ αυτους που εχουν ηδη περασει απο τα περιξ .... και να παραθεσω οσα μαθαίνω εγω για τη γειτονιά ...ποια πασσακια ειναι αυτα που δεν πρεπει να χασω και ποιες κορυφουλες ειναι τα αξιοθεατα της περιοχης! Το καινουργιο αυτη τη φορα για μας, ειναι οτι ακομα και ο κλασικος οδηγος μας ο Dirk που μας βγαζει τα σχεδια και το Roadbook της περιοχης δεν εχει πληρη εικονα της περιοχης και ετσι θα βοηθουσε οποιαδηποτε προτροπη και προταση μεχρι να βγουν τα τελικα σχέδια.

Η μορφη της γυροβολιας θα ειναι οπως παντα ...οδικός φορτωμένοι μεχρι καποιο μερος αναμεσα στη Μεσσογειο και τις παρυφές των Πυρηναιων .... και 7-8 διανυκτερεύσεις αναλογος των διαδρομων κατα μηκος των Πυρηναιων μεχρι και την αλλη ακρη προς τον Ατλαντικο! Το ζητουμενο ειναι μονο γυροβολιες!...ασφλατινες διαδρομες, ορεινοι δρομοι με πολυαριθμες στροφες και κορυφες που θα μας γεμισουν εικονες και θα καθαρισουν τα μυαλα με την θέα τους!

οπως ειπα .... και χωρις βιασύνες...ολα σε βαθος χρονου ...οποιος εχει κατι να πει ή να προτείνει...ευχαριστω εκ των προτέρων !


 

vtheo

Μέλος
Περιοχή
Π.Φάληρο
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200 GS Adv 08
Γιάννη εγώ διέσχισα τα πυρηναία ερχόμενος από Βόρεια Ισπανία (San Sebastian).Ξεκινώντας λοιπόν από κει έκανα μία ωραία διαδρομή από San Sebastian στην Lesaka (40 χλμ) πέρνωντας τον δρόμο NA-4000 .Στην συνέχεια κατευθύνθηκα στην περιοχή Ναβάρα της Ισπανίας περνώντας τα εξής Πάσα: Portillo de Lazar,Alto de Remendia,Puerto de Ibañeta, Col de Roncevaux, Puerto de Velate.
Συνεχίζοντας από την Γαλλική πλευρά των Πυρηναίων αλλά και της Ανδόρας πέρασα από τα : Col de la Perche, Col de Llous,Col de la Pierre St Martin,Pas de Guilhers,Col de Labays,Col d'Aubisque,Col du Soulor,Col du Tourmalet,Col d’Aspin,Col de Peyresourde,Col des Ares,Col de Portet d'Aspet,Pas de la Casa,Port d'Envalira (Υπάρχει και το τούνελ Envalira ,προσέξτε μη περάσετε το τούνελ,το πάσο είναι φοβερό),Col de Puymorens,Col de la Quilane, Col de Jau για να καταλήξω λίγο πριν το Perpignan.
Εγώ δυστυχώς δεν πέτυχα καλό καιρό, πέρασα από κει τέλη Μαίου και είχε πολύ βροχή και σε κάποια σημεία χιόνι .Κάποια πάσα τα ανέβηκα μέχρι ένα σημείο, κορυφή δεν πήγαινε ήταν κλειστά.Τέλη Σεπτεμβρίου όμως δεν νομίζω να χετε θέμα.Καλά στριψίματα εύχομαι Γιάννο...
 

IoannisPanagiotidis

Μέλος
Περιοχή
Solingen - Thessaloniki
Όνομα
Ιωαννης
Μοτό
R1200GS
Γιάννη εγώ διέσχισα τα πυρηναία ερχόμενος από Βόρεια Ισπανία (San Sebastian).Ξεκινώντας λοιπόν από κει έκανα μία ωραία διαδρομή από San Sebastian στην Lesaka (40 χλμ) πέρνωντας τον δρόμο NA-4000 .Στην συνέχεια κατευθύνθηκα στην περιοχή Ναβάρα της Ισπανίας περνώντας τα εξής Πάσα: Portillo de Lazar,Alto de Remendia,Puerto de Ibañeta, Col de Roncevaux, Puerto de Velate.
Συνεχίζοντας από την Γαλλική πλευρά των Πυρηναίων αλλά και της Ανδόρας πέρασα από τα : Col de la Perche, Col de Llous,Col de la Pierre St Martin,Pas de Guilhers,Col de Labays,Col d'Aubisque,Col du Soulor,Col du Tourmalet,Col d’Aspin,Col de Peyresourde,Col des Ares,Col de Portet d'Aspet,Pas de la Casa,Port d'Envalira (Υπάρχει και το τούνελ Envalira ,προσέξτε μη περάσετε το τούνελ,το πάσο είναι φοβερό),Col de Puymorens,Col de la Quilane, Col de Jau για να καταλήξω λίγο πριν το Perpignan.
Εγώ δυστυχώς δεν πέτυχα καλό καιρό, πέρασα από κει τέλη Μαίου και είχε πολύ βροχή και σε κάποια σημεία χιόνι .Κάποια πάσα τα ανέβηκα μέχρι ένα σημείο, κορυφή δεν πήγαινε ήταν κλειστά.Τέλη Σεπτεμβρίου όμως δεν νομίζω να χετε θέμα.Καλά στριψίματα εύχομαι Γιάννο...
θωδωρα ... θα τα μελετησω φιλε μου !...σε ευχαριστω για το tip !...ηδη εχω αρχισει μια λιστα και κοιταω στο χαρτη πως θα τα συνδυάσω, για να τα μοιρασουμε αυτα, και τα υπολοιπα που θα συμπληρωσω σε 7 με 8 διαδρομες! :ok: ισως στο μελλον επανελθω με καποια σχετικη ερωτηση μια που εχει περασει τα περιξ!
 

vtheo

Μέλος
Περιοχή
Π.Φάληρο
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200 GS Adv 08
θωδωρα ... θα τα μελετησω φιλε μου !...σε ευχαριστω για το tip !...ηδη εχω αρχισει μια λιστα και κοιταω στο χαρτη πως θα τα συνδυάσω, για να τα μοιρασουμε αυτα, και τα υπολοιπα που θα συμπληρωσω σε 7 με 8 διαδρομες! :ok: ισως στο μελλον επανελθω με καποια σχετικη ερωτηση μια που εχει περασει τα περιξ!
Βάλτα στο google map ή ακόμα καλύτερα τσέκαρετα σε τυπωμένο χάρτη Γιάννη και θα δεις οτι βγαίνει διαδρομή με σχεδον το ένα μετά το άλλο.Αν μπορώ να βοηθήσω σε κάτι άλλο με μεγάλη μου ευχαρίστησή.Με το καλό λοιπόν...
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Βάλτα στο google map ή ακόμα καλύτερα τσέκαρετα σε τυπωμένο χάρτη Γιάννη και θα δεις οτι βγαίνει διαδρομή με σχεδον το ένα μετά το άλλο.Αν μπορώ να βοηθήσω σε κάτι άλλο με μεγάλη μου ευχαρίστησή.Με το καλό λοιπόν...
Θοδωρα θα σε χρειαστω για του χρόνου κι εγώ (να ειμαστε καλα ως τότε ) αλλά μέχρι Μαρόκο κομπλε το ταξίδι σου :D

Sent from my πατάτα-talk
 

vtheo

Μέλος
Περιοχή
Π.Φάληρο
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200 GS Adv 08
Θοδωρα θα σε χρειαστω για του χρόνου κι εγώ (να ειμαστε καλα ως τότε ) αλλά μέχρι Μαρόκο κομπλε το ταξίδι σου :D

Sent from my πατάτα-talk
Γιάννη θα επανελάβω ότι είπα και πιο πάνω στον στριφτερό Γιάννη:) :Αν μπορώ να βοηθήσω σε κάτι άλλο με μεγάλη μου ευχαρίστησή...
 

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
Δύο περάσματα που έκανα προσωπικά στα βόρεια και στα νότια Πυρηναία.. Ήταν.. σούπερ διαδρομες..

Δεν σας φοβάμαι εσάς μέχρι που να πάτε την βόλτα..
Θα βγάλετε δρόμους που δεν έχει και το γκουγκλε μαπς...
 

IoannisPanagiotidis

Μέλος
Περιοχή
Solingen - Thessaloniki
Όνομα
Ιωαννης
Μοτό
R1200GS
:) αράχνιασαν οι μηχανες με αυτο το βαρυχείμωνο που μας εχει παγωσει τις τελευταιες εβδομαδες εδω στα υπερβόρεια αλλα τα ονειρα συνεχιζονται .... και ψαχνοντας ... καταλήξαμε προχθες και στο πανδοχείο που θα παιξει το ρολο του ορμητηρίου ..... Ποιο κεντρικα Πυρηναία δεν γινεται ! Τελικα σε Ισπανικο εδαφος ... εδω! ... Στο Μπιέσα , σε ενα μικρο, άγνωστο αλλα όμορφο χωριουδακι της επαρχιας της Ουέσκας.

...υγεια να χουμε !!!
 

IoannisPanagiotidis

Μέλος
Περιοχή
Solingen - Thessaloniki
Όνομα
Ιωαννης
Μοτό
R1200GS
.... βγηκαν και οι διαδρομες στο google earth παιδες! Παντα με αφετερία και ορμητήριο το πανδοχειο στη Bielsa. Σιγουρα θεωρητικα ,δεν μπορουμε να περασουμε απο παντου στη κεντρικη μερια των κορυφογραμμων αλλα στη πραξη θα προσπαθησουμε να μην αφησουμε τιποτα .... προσπαθώντας να τα χωρέσουμε σε 7 μερες! Οταν το τελειωσουμε θα παραθεσω και το Roadbook με λεπτομεριες! Οι διαδρομες που βγηκαν ειναι 7 + 1 εναλλακτική και η σειρα που θα ακολουθησουμε θα εξαρτηθεί απ τα θελήματα του καιρου! Η περιοχες που Θα περασουμε δινοντας τις χρωμα στο Google earth ειναι οι παρακατω!




















/////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

 

IoannisPanagiotidis

Μέλος
Περιοχή
Solingen - Thessaloniki
Όνομα
Ιωαννης
Μοτό
R1200GS
Αν και σε γενικες γραμμες εκει πανω υπαρχουν παρα πολλα πανεμορφα μερη με αμετρητες στροφες χωρις καποιο συγκεκριμενο ονομα ....παραθετω και τους παρακατω χαρτες απο καποια κομματια σχετικα ποιο ονομαστα .....προς μελετη για μελλοντική χρηση σε οποιον σχεδιασει κατι παρομοιο Τα μαζεψα πανω στο ψαξιμο απο περιοδικα και ταξιδιωτικα , καιρο τωρα με μερικα S.O.S πασσακια που δεν πρεπει να παραληψει κανεις στο περασμα του αν βρεθει στα περιξι!





















////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////









...................
 

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
Έριξα μια κλεφτή ματιά στα μέρη και... έκλεισα την οθόνη! Δεν είμαστε για τέτοια είπα τώρα. Τα μέρη είναι σειρήνες και σε καλούν να πας.

Περιμένουμε όταν με το καλό πας/πάτε εντυπώσεις, φώτο, βίντεο. Και τα μισά από αυτά που έχεις σημειώσει να κάνεις θα είναι σοοοούπερ!
 

Gallos

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
990 adv
Ανδοράρα,

Όπου και να πας οι διαδρομές είναι όντως πανέμορφες... Όταν βρεθείς Andorra la Vella και το επιτρέπει το budjet πήγαινε να λιώσεις εδώ http://www.caldea.com/es ... Είναι κάνα 35-40αρι το τρίωρο αλλά είναι εμπειρία που θυμάσαι for ever.. Για μασαμπουκα επίσης αν θες η για κανα hotel υπάρχουν διευθύνσεις διαθέσιμες.
 

IoannisPanagiotidis

Μέλος
Περιοχή
Solingen - Thessaloniki
Όνομα
Ιωαννης
Μοτό
R1200GS
Οταν το τελειωσουμε θα παραθεσω και το Roadbook με λεπτομεριες!
:)...κάλιο αργα παρα ποτε που λενε ...φετος με αυτα και αυτα αργησαμε να το τελειωσουμε.... ουτε μηνας για την εξορμηση και επιτελους το πηρα στο χερι και το γραπτο ...
Σε περιπτωση λοιπον που μελλοντικα βοηθησει καποιον φιλο το παραθετω προς αναγνωση...















:biker2:
 

IoannisPanagiotidis

Μέλος
Περιοχή
Solingen - Thessaloniki
Όνομα
Ιωαννης
Μοτό
R1200GS
Γεια χαρα παιδες!....γυρισαμε! ...ηδη περασε και η πρωτη μερα στη δουλια και τσιμπιέμαι ακομα να δω αν ηταν μονο ονειρο!





Πανεμορφα !...πραγματικα , ενω παραδεχομαι οτι στις αρχες ειχα τους ενδιασμους μου και ημουν επιφυλακτικος ως προς τις προσδοκιες μου μεσα απ αυτα που διαβαζα σε ταξιδιωτικα ή αντίστοιχα μοτοπεριοδικα , τελικα προς μεγαλη μου ευχαριστη εκπληξη, η περιοχη των Πυρηναιων ειναι ανταξιος μοτοσυκλετιστικος προορισμος ακομα και απεναντι στις Ιταλο/Αυστριακες Αλπεις κτλ ,....και θα τολμησω να πω μαλιστα οτι υπερτερει πολυ σε αρκετα σημεια. (...οπως προσφυση δρομων , ελαχιστη κινηση σε αυτους , χαμηλες τιμες, διατροφη , χαρακτηρας ανθρωπων που ηρθα σε επαφη..κτλ)









Ο τροπος που το εζησα και στην επιτυχια αυτης της γυροβολιας ,φυσικα συντελεσε και παρα πολυ η επιλογη της χρονικης περιοδου αλλα και η τυχη .... καθοτι και στις 7 ημερες που κινηθηκαμε στα περιξ ...ενα τεραστιος ηλιος μας ακολοθουσε παντου . Η Φυση πραγματικα "φορουσε" τα καλυτερα της και γιορταζε καθε μερα . Το πρασινο και τα δεντρα δεν ελαμπαν απλα αλλα έμοιαζαν να φωσφορίζουν βαθυ πρασινο , ενω το στεγνο μαυρο οδοστρωμα εδεινε τεραστια εμπιστοσυνη και ποιοτητα στη κινηση σου!. Η θερμοκρασια ιδανικη γiα μοτοσυκλετισμο δεν κατεβηκε του 10 αλλα δεν ξεπερασε ουτε τους 28 . Απιστευτα ελαχιστη κινηση τουριστων και ντόπιων στη ορεινη περιοχη. Και φυσικα μην ξεχασω και το βαθυ μπλε χρωμα του ουρανου τον Σεπτεμβριο που μονο αυτον τον μηνα κατα την γνωμη μου εχει αυτη την εντονη αποχρωση! Ολα βγαλμενα απ ενα ονειρο ενος μοτοσυκλετιστη που θελει να ευχαριστηθει εστω και για τοσο λιγο , την ελεθερια και την συγκίνηση που δινει η χαρα του να ρολαρεις με τη μηχανη σου παρεα με καλους φιλους, αναπνέοντας τον καθαρο αερα απο κορυφη σε κορυφη "ξεσκονιζοντας το μυαλο και τη ψυχη σου απ την καθημερινοτητα!


















2400 χιλιομετρα γυρισαμε στις 7 αυτες μερες και οπως ειχα εξηγησει στη αρχη οχι σε ολη τη περιοχη των Πυρηναιων που απλωνετε σχεδον απ τη Μπαρτσελονα μεχρι τον Ατλανικο αλλα μονο στη κεντρικη κορυφογραμη τους συμπλεγματος αυτου ...κινουμενοι συνεχεια μεσα και εξω απ τα συνορα της Γαλλιας και Ισπανιας! Με λιγα λογια θελω να πω οτι αν αν καποιος θελει να "ξεψαχνίσει"για καλα την περιοχη δεν του φτανει η μια εβδομαδα με τιποτα!...Υποσχεση και παρηγορια λοιπον ,οτι ισως καποια μερα να αξιωθω να ρολαρω και τις υπολοιπες στροφουλες !



















Για τον μελλοντικο ταξιδιωτη , επισκεπτη της περιοχης αυτης θα καταθεσω τη εμπειρια μου πανω σε μερικα σημεια που ισως ενδιαφερουν, ξεκινοντας απ την διανυχτερευση και γενικως τη διαβίωση στη περιοχη! Τις καλυτερες εντυπωσεις μου αφησε το συγκεκριμενο ξενοδοχειο που διανυχτερευσαμε εμεις στη Bielsa! Πολυ καλοι ανθρωποι , απλοι, ευγενικοι , καθαροι και πραγματικα πολυ καλες και χαμηλες τιμες σε σχεση με αυτο που λαμαβανεις. Απιστευτα καλο φαγητο , σκεπαστο παρκιν , η τιμες της βενζινης στην ισπανικη πλευρα δεν ξεπερασαν το 1.10 στο λιτρο και σχεδον σε κανενα απ τα περασματα/πασσα/τουνελ της περιοχης δεν ειχε το νταβατσιλικι τυπου διόδια για να τα περασεις οπως π.χ στην Αυστρια οπου για τα περισσοτερα ομορφα κομματια πρεπει να βγαζεις συνεχεια το πορτοφολι!

Οι δρομοι και γενικως η πολυ κατασταση του οδικου δικτύου περισσοτερο στην Ισπανικη πλευρα ηταν η ευχαριστη εκπληξη αυτη τη χρονιά...και ενω στις Αλπεις το πανηγυρι αρχιζει μπροστα απ τη πινακιδα που σηματοδοτει το αντιστοιχο πασσο ...στη περιπτωση των Πυρηναιων το πανηγυρι ηταν παντου!....Ο επαρχιακος αγνωστος χωρις ονομα δρομος συνηθως με καποια απλη ονομασια οπως Ν260α σε καποια σημεια και για πολλα χιλιομετρα αφηνει πισω του σε ποιοτητα προσφυσης και χαραξης και τα καλυτερα κομματια που εχω περασει στη Γερμανια που υποτιθεται οτι ειναι κατα καποιο τροπο η "μητερα" του οδικου δικτιου! Ζαλαδα να σε πιανει απ τα συνεχουμενα "φιδακια" και οι παραρεταμνενες συνεχουμενες στενες στροφες να ενωνουν συνεχεια μικρα ισια κομματια που δεν προλαβαινες ουτε την τριτη να γεμισεις! Και φυσικα το κυριοτερο ηταν οτι οι δρομοι αυτοι ειχαν ελαχιστη κινηση ακομα και οταν τύχενε να του περασουμε ΣΚ.






















Εντυπωσιακες χαραδρες, ορμητικα νερα να σχηματιζουν καταραχτες βγαίνοντας απο τρυπες των βουνων παραλληλα με τις διαδρομες, πασσα χαμηλα με πολυ πυκνη δασωδη βλαστηση που το μονο που τη χωριζει ειναι η καταμαυρη φρεσκια ασφαλτο ....και ατελειωτες στροφες που οδηγουν σε γυμνες κορυφες με απιστευτη θέα προς τις οροσειρές οσο παει το ματι σου!
















.....το λοιπον ....


φυσικα και ειμαι ακομα επηρεασμένος απ την ενταση της εβδομαδας που περασε ,γιαυτο θα σταματησω εδω πριν συνεχιζω να ακουγομαι πιο υπερβολικος!...θα ταξινομησω στο κεφαλι μου τις εικονες οπως και στον υπολογιστη μου τις φωτογραφιες και θα επιστρεψω οταν εχω περισσοτερο χρονο με τις εικονες που αποτύπωσε η φωτογραφικη και 2 λογια για το πια πασσα και Κόλς δεν πρεπει να χασει αν βρεθει καποιος στη συγκεκριμενη περιοχη!






Παντα όρθιοι συντροχοι !....παμε για αλλα !



 
Top Bottom