Γύθειο 2016

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
Καλά, όχι πως εγώ είμαι μαθημένος, αλλά λέμε τώρα

Στάλθηκε από το X5 μου
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
https://goo.gl/maps/yNAwXdTq5wH2

Η πιο σύντομη σε χρόνο και απόσταση είναι αυτή που έβαλα. Και σίγουρα πιο ενδιαφέρουσα από την αρχική , έως Αθήνα. Επίσης, βγαίνει σε 6,5 ώρες με στάσεις , όπως το λέει ο γούγλης (γιατί δε θα πηγαίνεις με τα όρια.... ;) )

το πέρασμα από Αράχωβα θα γίνει στο ανέβα!!! λέμε να πάμε καρφί από εθνική (όσο βαρετό κι αν είναι, συμφωνώ) για να μπρέσω να πάω και λίγο πιο γρήγορα για να μειώσουμε το υπολογισμένο 8ωρο...
από Θήβα - Μάνδρα - Κόρινθο σκέφτομαι να κατέβω και για να μην έχω το άγχος της βενζίνης (είπαμε, άμαθος και αγχώδης...)
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
το πέρασμα από Αράχωβα θα γίνει στο ανέβα!!! λέμε να πάμε καρφί από εθνική (όσο βαρετό κι αν είναι, συμφωνώ) για να μπρέσω να πάω και λίγο πιο γρήγορα για να μειώσουμε το υπολογισμένο 8ωρο...
από Θήβα - Μάνδρα - Κόρινθο σκέφτομαι να κατέβω και για να μην έχω το άγχος της βενζίνης (είπαμε, άμαθος και αγχώδης...)
Δεν τίθεται θέμα μπερζίνας πουθενά!!! ειδικά στο Θήβα - Μάνδρα- Κορινθο:cool:

Κι επίσης, Αράχωβα στο λινκ που σου έβαλα εγώ? Δε νομίζω:D
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
σα να έχεις ένα δίκιο περί Αράχωβας....το είδα σαν ονομασία εκεί γύρω...οπότε καταλαβαίνεις και την σχετικότητά μου... με βλέπω να καταλήγουμε Ξάνθη!!!!!
 

CubMan

Μέλος
Όνομα
Darth Pleguis
Μοτό
Imperial Speeder
από Θήβα - Μάνδρα - Κόρινθο σκέφτομαι να κατέβω και για να μην έχω το άγχος της βενζίνης (είπαμε, άμαθος και αγχώδης...)
Στο κομμάτι αυτό έχει τουλάχιστον 20 βενζινάδικα μπορεί και περισσότερα, καρατσεκαρισμένο ;)

Το πολύ ωραίο κομμάτι της διαδρομής, αφού κατεβαίνεις από Βόλο, είναι Λιβανάτες-Αταλάντη-Καλαπόδι-Χερώνια-Λιβαδειά-Αλίαρτος-Θήβα-Ερυθρές-Βίλλια-Αλεποχώρι-Ψάθα-Πίσσια-Λουτράκι-Κόρινθος :) άμα είσαι μόνος βέβαια, διότι αι γυναίκαι είναι περιττό βάρος :p
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
τελικά τζάμπα οι "φοβίες" μου.... το κορίτσι μου με εντυπωσίασε!!!! Βόλο - Τρίπολη με μοναδικές στάσεις στο Plaza για βενζίνη και μερικά σταφιδοκάρυδα και σε ένα ΣΕΑ μετά την Κόρινθο για τα σαντουιτσάκια μας!!!! (οι στάσεις στα διόδια δενμετράνε). ΟΚ μετά, λόγω ζέστης, τρελού αέρα και κούρασης κάναμε αρκετές στάσεις, όπως και στις επόμενες ημέρες...αλλά το βασικό είναι ότι δήλωσε πως θα ξαναπάμε, αρκεί να μην είμαστε καβάλα 8άωρα (λογικό μου ακούγεται)...

Τελικά το κατεβήκαμε από Εθνική (21 διόδια Βόλο Σπάρτη!!!!!) και το ανεβήκαμε από παλιά Εθνική Σπάρτη - Τρίπολη, Καλάβρυτα (από Λεβίδι και τα σχετικά), Ρίο-καραβάκι-Αντίριο, Γαλαξίδι, μουσείο Δελφών, καφεδάκι Αράχωβα, Βόλος

και καταλήξαμε ότι η Μάνη μας αρέσει πάρα πολύ!!!!!

να και μερικές φώτο

Γύθειο


Πύργος Τζανή Τζανετάκη (Γύθειο)


το ναυάγιο λίγο έξω από το Γύθειο


χταποδάκια Γυθείου....


Πόρτο Κάγιο



Ακρωτήριο Ματαπά - Φάρος Ταίναρου, το νοτιότερο χερσαίο άκρο της Ελλάδας και της Ευρώπης!!!!!




Βάθεια


Γερολιμένας (1 φωτογραφία και στραβή!!!! μετά από περπάτημα μέχρι τον Φάρο, περπάτημα στη Βάθεια, οδήγημα σε κατά διαστήματα χάλια δρόμο,
μέσα στη ζέστη.... η βουτιά εκεί μας έσωσε και το σύγκλινο μετά μας αποτελείωσε...)



Καλάβρυτα....


μη ξεχνιόμαστε... (1400 κλμ...4 φορές την λάδωσα την αλυσίδα...ακούς Νίκο @Markas????)



να είμαστε καλά και του χρόνου να μπορέσουμε να κλέψουμε 3-4 μερούλες....



Υ.Γ. πόσο κοστίζει ο χαιρετισμός από σύντροχο?? μάλλον είναι πανάκριβος, αφού από τους 30+ που είδα, ούτε 10 δεν αντιχαιρέτησαν.... μέχρι και αστυνομικούς χαιρέτησα!!! χεχεχεχε
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
τελικά τζάμπα οι "φοβίες" μου.... το κορίτσι μου με εντυπωσίασε!!!! Βόλο - Τρίπολη με μοναδικές στάσεις στο Plaza για βενζίνη και μερικά σταφιδοκάρυδα και σε ένα ΣΕΑ μετά την Κόρινθο για τα σαντουιτσάκια μας!!!! (οι στάσεις στα διόδια δενμετράνε). ΟΚ μετά, λόγω ζέστης, τρελού αέρα και κούρασης κάναμε αρκετές στάσεις, όπως και στις επόμενες ημέρες...αλλά το βασικό είναι ότι δήλωσε πως θα ξαναπάμε, αρκεί να μην είμαστε καβάλα 8άωρα (λογικό μου ακούγεται)...

Τελικά το κατεβήκαμε από Εθνική (21 διόδια Βόλο Σπάρτη!!!!!) και το ανεβήκαμε από παλιά Εθνική Σπάρτη - Τρίπολη, Καλάβρυτα (από Λεβίδι και τα σχετικά), Ρίο-καραβάκι-Αντίριο, Γαλαξίδι, μουσείο Δελφών, καφεδάκι Αράχωβα, Βόλος

και καταλήξαμε ότι η Μάνη μας αρέσει πάρα πολύ!!!!!

να και μερικές φώτο

Γύθειο


Πύργος Τζανή Τζανετάκη (Γύθειο)


το ναυάγιο λίγο έξω από το Γύθειο


χταποδάκια Γυθείου....


Πόρτο Κάγιο



Ακρωτήριο Ματαπά - Φάρος Ταίναρου, το νοτιότερο χερσαίο άκρο της Ελλάδας και της Ευρώπης!!!!!




Βάθεια


Γερολιμένας (1 φωτογραφία και στραβή!!!! μετά από περπάτημα μέχρι τον Φάρο, περπάτημα στη Βάθεια, οδήγημα σε κατά διαστήματα χάλια δρόμο,
μέσα στη ζέστη.... η βουτιά εκεί μας έσωσε και το σύγκλινο μετά μας αποτελείωσε...)



Καλάβρυτα....


μη ξεχνιόμαστε... (1400 κλμ...4 φορές την λάδωσα την αλυσίδα...ακούς Νίκο @Markas????)



να είμαστε καλά και του χρόνου να μπορέσουμε να κλέψουμε 3-4 μερούλες....



Υ.Γ. πόσο κοστίζει ο χαιρετισμός από σύντροχο?? μάλλον είναι πανάκριβος, αφού από τους 30+ που είδα, ούτε 10 δεν αντιχαιρέτησαν.... μέχρι και αστυνομικούς χαιρέτησα!!! χεχεχεχε
Καλή αρχή λοιπον.....στα μακρινά με το κορίτσι σου.
Γιατί ότι και να λέμε, όταν έχεις το κορίτσι μαζί, είναι αλλιώς ;)
Όσο για την Μάνη......τι να λεμε;:friendship::friendship::friendship:
 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
τελικά τζάμπα οι "φοβίες" μου.... το κορίτσι μου με εντυπωσίασε!!!! Βόλο - Τρίπολη με μοναδικές στάσεις στο Plaza για βενζίνη και μερικά σταφιδοκάρυδα και σε ένα ΣΕΑ μετά την Κόρινθο για τα σαντουιτσάκια μας!!!! (οι στάσεις στα διόδια δενμετράνε). ΟΚ μετά, λόγω ζέστης, τρελού αέρα και κούρασης κάναμε αρκετές στάσεις, όπως και στις επόμενες ημέρες...αλλά το βασικό είναι ότι δήλωσε πως θα ξαναπάμε, αρκεί να μην είμαστε καβάλα 8άωρα (λογικό μου ακούγεται)...

Τελικά το κατεβήκαμε από Εθνική (21 διόδια Βόλο Σπάρτη!!!!!) και το ανεβήκαμε από παλιά Εθνική Σπάρτη - Τρίπολη, Καλάβρυτα (από Λεβίδι και τα σχετικά), Ρίο-καραβάκι-Αντίριο, Γαλαξίδι, μουσείο Δελφών, καφεδάκι Αράχωβα, Βόλος

και καταλήξαμε ότι η Μάνη μας αρέσει πάρα πολύ!!!!!

να και μερικές φώτο

Γύθειο


Πύργος Τζανή Τζανετάκη (Γύθειο)


το ναυάγιο λίγο έξω από το Γύθειο


χταποδάκια Γυθείου....


Πόρτο Κάγιο



Ακρωτήριο Ματαπά - Φάρος Ταίναρου, το νοτιότερο χερσαίο άκρο της Ελλάδας και της Ευρώπης!!!!!




Βάθεια


Γερολιμένας (1 φωτογραφία και στραβή!!!! μετά από περπάτημα μέχρι τον Φάρο, περπάτημα στη Βάθεια, οδήγημα σε κατά διαστήματα χάλια δρόμο,
μέσα στη ζέστη.... η βουτιά εκεί μας έσωσε και το σύγκλινο μετά μας αποτελείωσε...)



Καλάβρυτα....


μη ξεχνιόμαστε... (1400 κλμ...4 φορές την λάδωσα την αλυσίδα...ακούς Νίκο @Markas????)



να είμαστε καλά και του χρόνου να μπορέσουμε να κλέψουμε 3-4 μερούλες....



Υ.Γ. πόσο κοστίζει ο χαιρετισμός από σύντροχο?? μάλλον είναι πανάκριβος, αφού από τους 30+ που είδα, ούτε 10 δεν αντιχαιρέτησαν.... μέχρι και αστυνομικούς χαιρέτησα!!! χεχεχεχε
Όμορφη βόλτα κάνατε, κατάφερες τελικά να ξεκλέψετε μερικές μερούλες. Καλές οι βόλτες με τα παιδιά, όμως κάτι τέτοιες εκδρομές δένουν το ζευγάρι με νέες εμπειρίες.
Σιγά σιγά θα μπορείς να βάζεις ιδέες διαδρομών που κάνουμε και εμείς. Αεροπορικώς το κορίτσι, μηχανάτα εσύ, ξέρεις τι μπορείτε να κάνετε 4-5 "καθαρές" μέρες στο εξωτερικό;
Στο ταξίδι τώρα, το νοτιότερο σημείο της Ευρώπης νομίζω πως είναι η Ταρίφα στην Ισπανία. Πάντως το δικό μας το Ταίναρο είναι μέρος μαγικό.
Η αλυσίδα σου δε, αστέρι τη βλέπω ;)
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
Καλή αρχή λοιπον.....στα μακρινά με το κορίτσι σου.
Γιατί ότι και να λέμε, όταν έχεις το κορίτσι μαζί, είναι αλλιώς ;)
Όσο για την Μάνη......τι να λεμε;:friendship::friendship::friendship:
και ο άντρας από 2 πράγματα ξεχωρίζει είπαμε...το ένα έιναι ότι και στα μακρινά, θα πάρει και το κορίτσι του ;)

Όμορφη βόλτα κάνατε, κατάφερες τελικά να ξεκλέψετε μερικές μερούλες. Καλές οι βόλτες με τα παιδιά, όμως κάτι τέτοιες εκδρομές δένουν το ζευγάρι με νέες εμπειρίες.
Σιγά σιγά θα μπορείς να βάζεις ιδέες διαδρομών που κάνουμε και εμείς. Αεροπορικώς το κορίτσι, μηχανάτα εσύ, ξέρεις τι μπορείτε να κάνετε 4-5 "καθαρές" μέρες στο εξωτερικό;
Στο ταξίδι τώρα, το νοτιότερο σημείο της Ευρώπης νομίζω πως είναι η Ταρίφα στην Ισπανία. Πάντως το δικό μας το Ταίναρο είναι μέρος μαγικό.
Η αλυσίδα σου δε, αστέρι τη βλέπω ;)
σου έχω πει ότι σε έχω σαν πρότυπο??? κάθε φορά λέω στη γυναίκα μου τι κάνετε, σαν παράδειγμα προς μίμηση!!!! (μάλλον την καταφέρνω σιγά σιγά)
αυτό με το εξωτερικό, της έχω υποσχεθεί σαν πρώτη μας βόλτα εκτός Ελλάδας Νότια Ιταλία και Σικελία.

και σχετικά με το νοτιότερο άκρο???σιγά μη σκάσουμε, το Ταίναρο τα σπάει ;)
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Ωραια βολτα! Μπραβο σας και εις αλλα με υγεια!

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

alx_k

Skipper
Περιοχή
Βόλος-Θεσσαλονίκη
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
BMW R1200GS '05
Τεράστιο μπράβο στο Γκουζεϊκο!!!
Μακάρι να βρίσκετε ευκαιρίες και να ξεγλιστρατε όλο και πιο συχνά σε τόσο όμορφες βόλτες!

Τα λέμε στην Κουκουράβα! ;)


Sent from my iPad using Tapatalk
 

korobilis7

Μέλος
Περιοχή
rentis
Όνομα
kostas
Μοτό
AFRICA TWIN XRV 750 rd07a
ωραια βολτα.την επομενη βδομαδα θα βρεθω και εγω κατω.
Υ.γ.
Οσοι καβαλανε μοτοσυκλετα δεν ειναι και μοτοσυκλετιστες.δυστυχως...
(Για τον χαιρετισμο)
 
Top Bottom