Δέσιμο μοτοσυκλέτας στο καράβι για Ιταλία

Savvas62

Μοτοβόλτα = ΙΕΡΗ - ΑΠΑΡΑΒΙΑΣΤΗ και ΑΙΤΙΑ ΠΟΛΕΜΟΥ
Όνομα
Σάββας
Μοτό
HONDA RC 90, HONDA HF-05, HONDA PCX 125+150, YAMAHA CYGNUS
Καλησπέρα στους αγαπητούς συντρόχους και συντρόχισες.

Θα ήθελα την βοήθεια - συμβουλές όσων έχουν ταξιδέψει με καράβι από Πάτρα προς Ιταλία και αντιστρόφως σχετικά με το δέσιμο της μοτοσυκλέτας.
Τι να προσέξω, αν χρειάζεται να πάρω δικούς μου ιμάντες για να την δέσω εγώ ή κάποιο αφρολέξ για τη σέλα κλπ.

Σε παλιότερη εμπειρία μου σε καράβι για Κύπρο μου κάνανε το μηχανάκι χάλια με τα παλιόσχοινα που μου το δέσανε οπότε η εμπειρία είναι κακή και το δις εξαμαρτείν ταυτόν ουκ ανδρός σοφού.
Μου έχουν δημιουργήσει τέτοιο θέμα που μέχρι τώρα ούτε καν ήθελα να ακούσω καράβι αλλά εδώ έχουμε αναγκαστικά την χρήση του οπότε όποια βοήθειά σας είναι παραπάνω από ευπρόσδεκτη και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων. :friendship:
 

gior-gos

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
v85tt
Πάρε ιμάντες, μαξιλαράκι, ό,τι θες και πες τους ότι θα το δέσεις εσυ· θα επιμείνουν να στο δέσουν αυτοί οπότε το "άστο φίλε θα το δέσω εγώ" καλό είναι να εμπεριέχει λίγο πυγμή.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Εγώ δεν είχα ποτέ θέμα με τα δεσίματα στο συγκεκριμένο δρομολόγιο.
Απλά είμαι εκεί και τους δείχνω από που να το δέσουν
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Για Σικελία ετοιμάζεσαι αγαπητέ...?
 

b2bstam

Μέλος
Όνομα
matis
Μοτό
???
xt600e
σε ολα τα καραβια που εχω παρει ολοι τα εδεναν μονοι τουσ τα μηχανακια, και υμαντεσ εχει το καραβι φουλ!
κοιτα να μην το πιασεις απο κανενα ευαισθητο σημιεο και στο καργαρισμα στραβώσεις τπτπ!
καλο ταξιδι
 

Arisxios

Μέλος
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Αρης
Μοτό
Πατίνι
Εγώ δεν είχα ποτέ θέμα με τα δεσίματα στο συγκεκριμένο δρομολόγιο.
Απλά είμαι εκεί και τους δείχνω από που να το δέσουν
το 2004 βρήκα το Varadero ξάπλα μέσα στο καράβι και δεν ήξερε κανείς τίποτα
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
το 2004 βρήκα το Varadero ξάπλα μέσα στο καράβι και δεν ήξερε κανείς τίποτα
Συμβαίνουν πολλά, αλλά αν είσαι μπροστά στο δέσιμο και έχεις κάποιες βασικές γνώσεις, δεν νομίζω να το βρεις ξάπλα.
Σίγουρα υπάρχουν και αστοχιες
 

Arisxios

Μέλος
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Αρης
Μοτό
Πατίνι
Γεγονός είναι ότι από τότε μέχρι και τώρα έχουνε σοβαρέψει πολύ μέσα στο καράβι και προσέχουνε ακόμα περισσότερο με αποτέλεσμα με ένα απλό σκοινάκι κάνει ολόκληρο ταξίδι και δεν έχω ξαναδεί ευτυχώς ζημιά
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Savvas62 Σάββα και ένα κομμάτι ύφασμα θα προστατέψει τη μηχανή από τα τριψίματα των σχοινιών. Θα έλεγα ότι τα παιδιά στο πλοίο ξέρουν να δένουν τη μηχανή πιο σωστά από εμάς. Αν θέλεις μείνε εκεί για να τους υποδείξεις από ποια σημεία θα πιάσουν τα σχοινιά όπως είπε και ο XR Maniac .
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
1: Πας όσο πιο νωρίς μπορείς στο βαπόρι για να βρεις καλή θέση [κολλητά σε μπουλμέ (τοίχο)]!!!
2: Το Σταντ της μηχανής σου θα "κοιτάει" ΠΑΝΤΑ και μόνο, μπουλμέ (τοίχο)!!!
3: Θα το δέσεις μόνος σου με δικό σου σχοινί (δεν χρειάζεται να είναι χοντρό). Τα δικά τους είναι συνήθως μέσα στην μπιχλα (αν δεν ξέρεις από δέσιμο, αναγκαστικά θα αφήσεις να το κάνουν εκείνοι)!!!
4: Θα βάλεις ταχύτητα στο κιβώτιο.
5: Θα βάλεις δυο σφήνες στην πίσω ρόδα (υπάρχουν πολλές στην περιοχη του γκαράζ)!!!
6: Δεν θα του ενεργοποιήσεις το συναγερμό!!!!

(7: Αν έχεις όρεξη, περιμένεις μέχρι να έρθουν και άλλες μηχανές δίπλα στη δική σου, για να δεις πως θα τις βάλουν (όχι οι οδηγοί των μηχανών, αλλά οι ναύτες μετά)! Πολλές φορές τις μετακινούν με τα χέρια άτσαλα για να πάει πιο κοντά η μία στην άλλη, για να δημιουργήσουν χώρο.
Επίσης, τις "εξωτερικές" απ'το μπουλμέ μηχανές, τις δένουν με τις διπλανές τους μέχρι να φτάσουν στην "εσωτερική" μηχανή που είναι δίπλα στο μπουλμέ. Εκεί περνάνε τα σχοινιά τους από όπου τους βολεύει (από καθρέπτες, από γκρίπ, από διακόπτες κτλ) και γίνονται αρκετές μ@λ@κιες)!!! )

Αυτά τα ολίγα!!!!!!
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
1: Πας όσο πιο νωρίς μπορείς στο βαπόρι για να βρεις καλή θέση [κολλητά σε μπουλμέ (τοίχο)]!!!
2: Το Σταντ της μηχανής σου θα "κοιτάει" ΠΑΝΤΑ και μόνο, μπουλμέ (τοίχο)!!!
3: Θα το δέσεις μόνος σου με δικό σου σχοινί (δεν χρειάζεται να είναι χοντρό). Τα δικά τους είναι συνήθως μέσα στην μπιχλα (αν δεν ξέρεις από δέσιμο, αναγκαστικά θα αφήσεις να το κάνουν εκείνοι)!!!
4: Θα βάλεις ταχύτητα στο κιβώτιο.
5: Θα βάλεις δυο σφήνες στην πίσω ρόδα (υπάρχουν πολλές στην περιοχη του γκαράζ)!!!
6: Δεν θα του ενεργοποιήσεις το συναγερμό!!!!

(7: Αν έχεις όρεξη, περιμένεις μέχρι να έρθουν και άλλες μηχανές δίπλα στη δική σου, για να δεις πως θα τις βάλουν (όχι οι οδηγοί των μηχανών, αλλά οι ναύτες μετά)! Πολλές φορές τις μετακινούν με τα χέρια άτσαλα για να πάει πιο κοντά η μία στην άλλη, για να δημιουργήσουν χώρο.
Επίσης, τις "εξωτερικές" απ'το μπουλμέ μηχανές, τις δένουν με τις διπλανές τους μέχρι να φτάσουν στην "εσωτερική" μηχανή που είναι δίπλα στο μπουλμέ. Εκεί περνάνε τα σχοινιά τους από όπου τους βολεύει (από καθρέπτες, από γκρίπ, από διακόπτες κτλ) και γίνονται αρκετές μ@λ@κιες)!!! )

Αυτά τα ολίγα!!!!!!
Να έχει και ένα μικρό ιμάντα ή δεματικό με βέλκρο, για να δέσει την μανέτα του μπροστινού φρένου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

gior-gos

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
v85tt
Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες ότι τα δεσίματα από τα πληρώματα των πλοίων έχει ανέβει σε επίπεδο εμπιστοσύνης· πιο πολύ ψυχολογικό είναι το θέμα να τη δένουμε μόνοι μας από πρότερες άσχημες εμπειρίες· θέλω όμως να ποστάρω αυτή τη φωτογραφία γιατί μου έκανε εντύπωση το πόσο καλά έδεσαν τη μηχανή στη γραμμή Τσιβιταβέκια - Βαρκελώνη· δέσιμο από 3 σημεία

 

Ricos_7

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Θεόδωρος
Μοτό
Aprilia Dorsoduro 1200cc
Τον περασμένο Οκτώβρη ταξίδεψα από Ηγουμενίτσα για Μπάρι και από Ανκόνα για Ηγουμενίτσα.
Και στις δύο διαδρομές το έδεσαν άψογα και δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα.
Με ΑΝΕΚ LINES, αν παίζει κάποιο ρόλο...
 

Savvas62

Μοτοβόλτα = ΙΕΡΗ - ΑΠΑΡΑΒΙΑΣΤΗ και ΑΙΤΙΑ ΠΟΛΕΜΟΥ
Όνομα
Σάββας
Μοτό
HONDA RC 90, HONDA HF-05, HONDA PCX 125+150, YAMAHA CYGNUS
Καλημέρα σας.
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας σύντροχοι και θα ληφθούν σοβαρότατα υπόψη. :friendship:

Εξακολουθώ να πιστεύω ότι οδικώς θα ήταν καλύτερα να πάω και να γυρίσω αλλά δεν έχουν όλοι την ίδια γνώμη οπότε θα το ρυθμίσουμε το πράγμα καταλλήλως.

Θάνο και Βαγγέλη Καντήλι σίγουρα δεν θα πάω.
Καντηλι πήγαινα όταν ήμουν πιτσιρικαρία και χωρίς μοτοσακό για άλλα πράματα, τώρα λέω να πάω σε κανά σοβαρό βουνό πολύ ψηλότερο κατά Ιταλία - Γερμανία - Αυστρία να τα δω και αυτά πριν κρεμάσω γάντια όποτε τα κρεμάσω.:friendship:
 

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
Το δέσιμο στα δρομολόγια εντός Ελλάδας έχει βελτιωθεί πολύ! Οπότε λογικά κ στο εν λόγω δρομολόγιο. Εγώ έχω πάντα ιμάντες μαζί μου αλλά είναι φορές που δεν χρειάζεται να τους χρησιμοποιήσω.
Α και βασικό: πάντα η μοτοσικλέτα στο πλαϊνό σταντ και δένουμε προς αυτό. Μετά ίσως αν υπάρχει δυνατότητα συμπληρωματικά κ από την άλλη μεριά. Επίσης με ταχύτητα και όχι κλειδωμένο τιμόνι, όχι συναγερμό όπως ήδη αναφέρθηκε!
 
Top Bottom