Δίρφυς Εύβοιας

Alexmak 125

Μέλος
Περιοχή
Αστακος, Αιτωλοακαρνανια
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
Derbi Senda DRD 125
BMW f800 gs (το προβληματικό)
Μιας και την Πέμπτη μου χάλασε τα σχέδια ο καιρός είπα σήμερα να μην το βάλω κάτω και να φύγω!

Προορισμός Δίρφυ Εύβοιας..



Μιας και το κινητό τα είχε παίξει στην τελευταία βόλτα και δεν είχα gps είπα να ακολουθήσω τον <<παραδοσιακό τρόπο>>..






Ορεινό καταφύγειο Δίρφυς..






Εως εκεί έφτασα πολύ άνετα.. Αλλά το θέμα ήταν ότι ήθελα να ανακαλύψω και τι υπάρχει πιο πέρα, να πατήσω λίγο χιόνι μιας και το είχα αποθημένο!

Όμως ο χωματόδρομος σιγά σιγά γινόταν χειρότερος ..








1,5 βαθμοί και εγώ να κάνω βόλτες με το εντουράδικο το γάντι! :D



Άσπρισε ο τόπος!!



Αφού έκατσα και απόλαυσα το συγκεκριμένο σημείο, είπα να συνεχίσω τον χωματόδρομο και να ανακαλύψω τι υπάρχει πιο πέρα.. Μέχρι που κατάλαβα ότι δεν χρειάζεται να συνεχίσω μιας και γίνοταν ακόμα πιο άσχημος ο δρόμος με κινδυνό να πέσει η μηχανή..
Όποτε λέω να την στρίψω και να γυρίσω πίσω.. Και όπως πάω να την στρίψω δεν τα καταφέρνω και λέω να κατέβω και να την στρίψω με τα χέρια.. Αποτέλεσμα να μου γύρει και να είμαι σε φάση: αντέχω να την σηκώσω - δεν αντέχω - να την αφήσω να πέσει... (πίστευω έχει τύχει σε πολλούς παρόμοια φάση οπότε με καταλαβαίνεται πως ένιωθα)

Ευτυχώς λίγο τα γυμναστήρια που δεν πάω, λίγο η καλή διατροφή που δεν κάνω, λίγο ότι δεν ήθελα να ξανακλαίω την μανέτα και να γεμίσει γρατσουνιές, με έκανε να σφήξω τα δόντια, να ξεπεράσω τον ευατό μου, και να την σηκώσω! :yew:

Tο θέμα είναι ότι μετά τον αγώνα που έδωσα η μηχανή είχε κάτσει κάθετα στον δρόμο με αποτέλεσμα να μην ξέρω πως να την γυρίσω.. Με λίγη σκέψη έβαλα όλο το βάρος στο πλαινό σταν και την έστριψα σιγά σιγά..




Στην συνέχεια όπως κατέβαινα σταμάτησα στην Στενή να βγάλω φωτογραφίες το όμορφο ποτάμι..










Πόλυ όμορφη διαδρομή και η θέα από το βουνό άκρως απολαυστική! ;)



 

Alexmak 125

Μέλος
Περιοχή
Αστακος, Αιτωλοακαρνανια
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
Derbi Senda DRD 125
BMW f800 gs (το προβληματικό)
Τρύπωσε το μικρόβιο του χώματος για τα καλά...;)
Τελικά εκεί που μπορεί να σε βγάλει ένας χωματόδρομος, καμιά άσφαλτος δεν μπορεί..
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Τελικά εκεί που μπορεί να σε βγάλει ένας χωματόδρομος, καμιά άσφαλτος δεν μπορεί..
Από ψυχολογικής πλευράς.....είσαι έτοιμος.
Ένα λαστιχάκι τώρα και φύγαμε. ...:friendship:
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
1. Καλα το πας
2. Χωμα με παρεα
3. Βαλε κανα λαστιχο στυλ TKC70 η Heidenau επειγοντως!
4. Κανε ενα δωρο στον εαυτο σου: adventure ride level 1!!!!! Ολα οσα αντιμετωπισες ηταν θεμα χρονου να τα βρεις μπροστα σου. Με 1 μαθημα, ολα αυτα ειναι ενα κομματι κεικ ( piece of cake) που λενε στο χωριο μ.....
Συνεχισε ακαθεκτος! :)
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Φαντάσου να είχες και κανενα μηχανακι της προκοπης !!!!!!
Όσο αφορα τους χωμάτινους και τους ασφαλτι νους δρόμους μην βιαζεσαι να βγάλεις συμπεράσματα
Και οι ασφαλτινοι δρόμοι κρύβουν ομορφιές και μαγεία αλλων κουλτουρων και αλλων λαών
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Μικρε εχεις παρει φορα εσυ λεμε!!
Και σε γουσταρω που γουσταρεις τον τροπο που βολταρεις Συνεχισε ετσι!!:ok:

-"Ακου" και μαθε οσο μπορεις την μηχανη σου (επιταχυνση, στριψιμο,φρενα, κλπ)
-Υπαρχουν απιστευτα μερη που τα βλεπεις και απο ασφαλτο Ασε το χωμα για μονο οταν εχεις παρεα!
-Κανε αν μπορεις κανα μαθημα χωματινης οδηγησης Ουτε εγω βεβαια εχω κανει αλλα για να το προτεινουν ολοι οσοι εχουν κανει κατι παραπανω θα ξερουν!
-Αν προκειτε να κανεις και χωμα βαλε καταλληλα λαστιχα και παρε και ενα ζευγαρι καταλληλες μποτες!
-Ξεκινα το χωμα απο φλαταδουρες οπου θα περνουσε και ενα σενταν αυτοκινητο Η διαδρομη -σου το 'πα και απο κοντα- μετα το καταφυγειο αυτην την εποχη που πηγες δεν ειναι μεν δυσκολη για καποιον εμπειρο δεν ειναι ομως και ευθκολη για αρχαριο Καλυτερα που δεν την ακολουθησες τελικα πιο κατω θα ζοριζοσουν!

:friendship:
 
Top Bottom