Δεξιος(-τροφος) 'η Αριστερος(-τροφος)??? Η μεγαλη απορια!

black_hawk

Μέλος
Περιοχή
Κερκυρα
Όνομα
Θανασης
Μοτό
R 1200 GS
Γενικολογωντας, οπως πιθανον πολλοι ηδη να ξερετε, το αριστερο ημισφαιρο του εγκεφαλου, ειναι "αρμοδιο" , μεταξυ αλλων, και για την αντιληψη του βαθους πεδιου (στην ορατοτητα) του προσανατολισμου και της αντιληψης του χωρου, γενικοτερα.. (Θεωριες που τις αμφισβητουν αλλες ερευνες, αλλα ας μην το μπλεξουμε..)

Γι'αυτο ακριβως το λογο, θεωρουνταν (θεωρειται?) οτι οι αντρες εχουν πιο ανεπτυγμενο αυτο το ημιμοριο του εγκεφαλου (σαν κυνηγοι που ηταν, εξελικτικα το βλεπουμε το θεμα ;)) σε σχεση με το δεξι (και το οποιο μεταξυ αλλων, ευθυνεται για τις "καλλιτεχνικες ανησυχιες" ενος ατομου κλπ) το οποιο (παλι θεωρουνταν) οτι ειναι πιο ανεπτυγμενο στις γυναικες (καθ'οτι, στη σπηλια ηταν, αλλα ας το αφησουμε και αυτο τωρα..)

Με δεδομενο! οτι το καθε ημισφαιριο ελεγχει την αντιθετη περιοχη του σωματος (αυτο δεν αμφισβητειται) δλδ το αριστερο ημισφαιριο την δεξια πλευρα-πεδιο του σωματος και αντιστροφα, θεωρητικα, τα αρσενικα (sic! :p ) θα'πρεπε να "βολευονται" περισσοτερο στις δεξιες στροφες!

Εγω παντως, απο παντα, αρεσκομουν στις "αριστερες"! ειτε με αυτοκινητο, ειτε με μοτο..
Δεν ξερω, ισως να ειναι και ψυχολογικο.. Στις αριστερες, αν σε "βγαλει", αντε να πεσεις στο χαντακι.. Αν σε βγαλει η δεξια, σε φερνει "φατσα-καρτα" με τον αντιθετα ερχομενο..

(Απλα μια υποθεση κανω.. :oops: )

Eσεις, ποιες προτιματε???? :cool:
 
Τελευταία επεξεργασία:
Περιοχή
ΚΑΒΑΛΑ
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
XRV 650 - XRV 750 - Varadero - VFR 800 - CB 750 F Bol d' Or
Αριστερός στις μηχανές. Στα αμάξια δεξιός. Τί μου συμβαίνει γιατρέ μου;
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Όταν είμαι σε άδειο δρόμο, ή σε δρόμο που φυλάσσεται και πάω μόνος μου, όλα είναι ίδια. Ειδικά με αυτοκίνητο καμία διαφορά. Με τη μηχανή υπάρχει το θέμα της θέσης του σώματος και της χρήσης του γκαζιού. Εδώ βολέυομαι στις δεξιές περισσότερο. Στις αριστερές, πρέπει να σκέπτομαι το γκάζι. Αν "ξεχαστώ" αργώ να ανοίξω.
Στον ανοικτό δρόμο τα ίδια. Πάω πιο γρήγορα εκεί που βλέπω περισσότερο. Οπότε έχει να κάνει με την πλευρά που έχει το εμπόδιο στην ορατότητα κι όχι στην κατεύθυνση της στροφής. Αν το βουνό είναι αριστερά, βλέπεις καλύτερα στις δεξιές, οπότε εκεί πάω και πιο άνετα και πιο γρήγορα. Αν το βουνό είναι δεξιά, αντιστρέφεται το παραπάνω.
Γενικά εγώ αισθάνομαι πιο άνετα, όσο μακρύτερα βλέπω. Αν δε δω την έξοδο δεν ανοίγω, συνεχίζω επιφυλακτικά.
 

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
το έχω παρατηρισει εδω και χρόνια .,αυτο το φαινόμενο.,:cool:
και βλέπω ότι στις ίδιες στροφές.,
παλια έμπαινα καλύτερα στις αριστερες.,
τώρα τελευταία μπαίνω καλύτερα στις δεξιες.,

τι να πώ ίσως είναι όλα σχετικα και να μην δουλευουμε ποιο πολύ συνεχως με το ένα ημισφαίριο η με το άλλο.,
και αυτο να άλλαζει κατα καιρούς αναλόγος με της ανάγκες και τα συμβάντα που περναέι ο καθένας.,

απο την αλλη ο εγκεγαλος λειτουργει σαν σύνολο [νευρώνων]
και ίσως να είναι και μύθος αυτο με τα ημισφαίρια

.,
http://www.tovima.gr/science/article/?aid=528837

.,
όπως και ναχει .,.,το ζητούμενο πάντα πρέπει να είναι η ισορροποια.,
και να βελτειωνουμε τα αδύνατα μας σημεια.,
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Αριστερά στρίβουμε καλύτερα γιατί έχουμε μεγαλύτερη ορατότητα! Ούτε ημισφαίρια, ούτε πολ. προτιμήσεις...
...και συνεχίζοντας, στις χώρες που οδηγούν ανάποδα, αντιστρόφως στρίβουν καλύτερα στις δεξιές!
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Εγω πηγαινα παντου ξαπλωμενος με οτι χουρντά κι αν καβαλουσα..
Το 2002 εφυγα στην τελευταια δεξια καμπη της Καστανιας με το Varadero λογω πετρελαιου απο νταλικα.
Εκανα 200 μετρα στο αδειο απεναντι ρευμα και σταματησα διπλα στο στηθαιο.. οχι ομως και η μηχανη:wacky:
Απο τοτε ξαπλωμενος μονο σε μαυρο οδοστρωμα ''Ευρωπης'' δεξιες η αριστερες no fuckin' problem..
 

ironMANos®

Μέλος
Όνομα
Μανος
Μοτό
BANDIT 1250
Εγω που ειμαι γνωστος χεράς ειτε δεξιες ειτε αριστερες.................ευθεια τις βλεπω.:p
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Αριστερά στρίβουμε καλύτερα γιατί έχουμε μεγαλύτερη ορατότητα! Ούτε ημισφαίρια, ούτε πολ. προτιμήσεις...
...και συνεχίζοντας, στις χώρες που οδηγούν ανάποδα, αντιστρόφως στρίβουν καλύτερα στις δεξιές!
Άρα εμείς συμφωνούμε ;)
Το θέμα είναι πού/πόσο βλέπεις.... :friendship:
 
Top Bottom