Διάσταση ελαστικου.

Alex990

Μέλος
Περιοχή
Βέροια
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
KTM 990
Καλησπέρα φίλοι μου, θέλω να βάλω το λάστιχο PIRELLI MT90 και εγώ φοράω πίσω 130/80/17
και δεν υπάρχει αυτή η διάσταση. Υπάρχει 120/90/17.
Εάν το βάλω θα έχω πρόβλημα?
Ο μηχανικός μου είπε καλύτερα να μην το βάλω γιατί θα αλλάξει η γεωμετρία της μηχανής.
Γνωρίζει κάποιος κάτι για αυτό το θέμα?
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Το βιβλίο του κατασκευαστή τι λεει ;;
( της μηχανής )
 
Τελευταία επεξεργασία:

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Η διασταση 130/80/17 σημαινει οτι το πλατος του ελαστικου ειναι 130mm και το υψος του ελαστικου ειναι το 80% του πλατους του (και 17 ειναι η διαμετρος σε ιντσες) Αρα λοιπον το υψος ενος 130/80/17 ελαστικου ειναι 104mm Και αντιστοιχα ενος 120/90/17 ειναι 108mm Υπαρχει λοιπον μια διαφορα στο υψος τω δυο ελαστικων 4mm και αρα ιδια διαφορα υψους στο πισω μερος της μοτοσυκλετας
Η διαφορα ομως αυτη των 4mm ειναι πολυ μικρη για να παρατηρησεις στην πραξη διαφορες στην γεωμετρια της μοτοσυκλετας (που θεωρητικα βεβαια υπαρχουν)
Περισσοτερη διαφορα θα δεις στην κινηση της μοτο σε επανωτες κληστες στροφες και στο χωμα οπου σε αυτες τις συνθηκες το λεπτοτερο ελαστικο ειναι προτιμοτερο
...Και φτηνοτερο
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Ο μηχανικός μου είπε καλύτερα να μην το βάλω γιατί θα αλλάξει η γεωμετρία της μηχανής.
Σου εξηγησε αν ειναι αρνητικο και γιατι;...ή απλα ειπε "αστο,οτι σου λεω";:cautious:
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Σου εξηγησε αν ειναι αρνητικο και γιατι;...ή απλα ειπε "αστο,οτι σου λεω";:cautious:
Συνήθως Μάθο μ', οι μηχανικοί λένε ακριβώς αυτό: "θα αλλάξει η γεωμετρία της μηχανής." Το οποίο είναι σωστό! Θα αλλάξει.... Αλλά αν χειροτερεύσει, ή καλυτερεύσει, δεν το λένε, διότι δεν το ξέρουν! Και όλοι αποφεύγουν ότι δεν ξέρουν.....
Η αλήθεια είναι ότι με 4mm διαφορά στην ακτίνα του τροχού, δεν τρέχει τίποτα, όπως το λέει κι ο Κωστης @konkost , πολύ σωστά!!!
Δεν αλλάζει η κατανομή βάρους με λίγα λόγια... (αυτό είναι που φοβούνται, την αλλαγή στην κατανομή βάρους). Επίσης σωστά, κατά @konkost , θα δει βελτίωση στο χώμα και αυξημένη ικανότητα στην αλλαγή κλίσης στην άσφαλτο. Αντίστοιχα λίγο κατώτερη πρόσφυση στα φρένα και στην απότομη επιτάχυνση (τρίχες κατσαρές... ψιλικοκο η διαφορά, θεωρητικά όλα.. ;) ).
 

Alex990

Μέλος
Περιοχή
Βέροια
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
KTM 990
Στο internet που εχω δει λεει οτι φοραει 130/80/17.Δεν έχω δει το βιβλιο του κατασκευαστή.
Αυτο με την διαφορα τα 4mm του το είπα και εγω και μου ειπε πάλι "όχι θα αλλάξει η γεωμετρια..." Δεν μου εξήγησε τίποτα..
Κατάλαβα ότι δεν το γνωρίζει όπως αναφέρατε..
Ένας φίλος μου είχε πει πιο παλιά να βάλω 120/90/17 θα είναι καλύτερα. (εχει αλλάξει πολλές μηχανες) και μου το είπε γενικά να στενέψω και να ψηλώσω το πίσω.
Δεν θυμάμαι τον λόγο ακριβώς αλλά το είχε πει για καλύτερα.. (τώρα που το θυμήθηκα θα τον ρωτήσω αύριο)
Δηλαδή όταν φαγώνονται τα λάστιχα και μικραίνει η διάμετρος του λάστιχου παθαίνει τίποτα?
Ή όταν βάλεις ένα λάστιχο με τακούνι και έχει πιο μεγάλη διάμετρο απο ένα αλλο με τα ίδια νούμερα, αλλάζει κάτι??
Σκέφτομαι να το βάλω και ότι γίνει..!
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
...γενικά να στενέψω και να ψηλώσω το πίσω..!
Ξερεις πόσα φραγκα εχουν πεταξει διάσημες και επωνυμες σε πλαστικους για αυτο που λες;...:D:mooning:

Παμε οντοπικ τωρα...Για ρωτησε τον μηχανικο σου τι ακριβως θα αλλαξει και αν το προτεινει ή οχι;...Θα σε διαφωτισει σχετικα με ........τον μηχανικο σου :cool: Γιατι αλλιως,εαν πηγαινεις και χωματακι και μαλιστα καλο και πολυ χωμα...δεν εχεις να φοβηθεις απολυτως τιποτα.Μιλαμε για ενα ΧΤΖ!!!Ουτε τρελλες δυναμεις εχεις ουτε το απολυτο ξυραφι στησιμο ουτε τα περιφερειακα που αν αλλαξεις εστω και 1mm το balance bike θα δεις τρομακτικη διαφορά!!!Ας πουμε...εχεις ρυθμισει το sag στα μετρα σου;Που κι αυτο ειναι βασικο......πιασ'τ'αυγο και κουρευτο για την κατηγορια μοτο που μιλαμε...(απολυτως φιλικα στο λεω)...Στα ειπαν και τα παιδια...αν βαλεις ελαστικο πιο λεπτο και πιο ψηλο πισω,πιο ευκολος-αμεσος θα γινεις στην αλλαγη κατευθυνσης και στο χωμα θα το φχατριστιεσαι παραπανω...και στο επιβεβαιωνω και προσωπικα...φοραω 150/70-17 πισω και τωρα που μιλαμε εχω τοποθετησει 140/80-17...και το πιθανοτερο στα τακουνατα ελαστικα μου να ΜΗΝ ξαναβαλω 150/70-17...;)
 

Alex990

Μέλος
Περιοχή
Βέροια
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
KTM 990
Ξερεις πόσα φραγκα εχουν πεταξει διάσημες και επωνυμες σε πλαστικους για αυτο που λες;...:D:mooning:

Παμε οντοπικ τωρα...Για ρωτησε τον μηχανικο σου τι ακριβως θα αλλαξει και αν το προτεινει ή οχι;...Θα σε διαφωτισει σχετικα με ........τον μηχανικο σου :cool: Γιατι αλλιως,εαν πηγαινεις και χωματακι και μαλιστα καλο και πολυ χωμα...δεν εχεις να φοβηθεις απολυτως τιποτα.Μιλαμε για ενα ΧΤΖ!!!Ουτε τρελλες δυναμεις εχεις ουτε το απολυτο ξυραφι στησιμο ουτε τα περιφερειακα που αν αλλαξεις εστω και 1mm το balance bike θα δεις τρομακτικη διαφορά!!!Ας πουμε...εχεις ρυθμισει το sag στα μετρα σου;Που κι αυτο ειναι βασικο......πιασ'τ'αυγο και κουρευτο για την κατηγορια μοτο που μιλαμε...(απολυτως φιλικα στο λεω)...Στα ειπαν και τα παιδια...αν βαλεις ελαστικο πιο λεπτο και πιο ψηλο πισω,πιο ευκολος-αμεσος θα γινεις στην αλλαγη κατευθυνσης και στο χωμα θα το φχατριστιεσαι παραπανω...και στο επιβεβαιωνω και προσωπικα...φοραω 150/70-17 πισω και τωρα που μιλαμε εχω τοποθετησει 140/80-17...και το πιθανοτερο στα τακουνατα ελαστικα μου να ΜΗΝ ξαναβαλω 150/70-17...;)
Αυτό το "πίσω" είναι μεγάλη υπόθεση!!:geek::wacky:
Συμφωνώ μαζί σου, σε αυτήν την κατηγορία δεν κάνουμε αγώνες.. κανά 2-3 ταξιδάκια διπλός τον χρόνο και τοπικές μονοήμερες.. Χώμα πηγαίνω το καλοκαίρι συνήθως και αυτό χωματόδρομους πιο πολύ.!
Το sag τι είναι;
 

Alex990

Μέλος
Περιοχή
Βέροια
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
KTM 990
Οκ σε ευχαριστώ για την απάντηση, με κατατόπησες..:D
Και εγώ δεν νομίζω να το κάνω..χαχα:cool:
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Η σωστη απαντηση στο ερωτημα σου ειναι ναι!
...αλλα ουτε εγω παντως δεν το εχω κανει ακομα :oops:
Οκ σε ευχαριστώ για την απάντηση, με κατατόπησες..:D
Και εγώ δεν νομίζω να το κάνω..χαχα:cool:
Moυ θυμιζει που μας λεγανε οι γονεις μας...παιδακι μου κανε καυτο κανε εκεινο κανε το αλλο κανε το σωστο...ναιιιιι μαμα ναι...και ξεραμε μεν το σωστο και...καναμε του κεφαλιου μας...:ha ...
 

Alex990

Μέλος
Περιοχή
Βέροια
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
KTM 990
Moυ θυμιζει που μας λεγανε οι γονεις μας...παιδακι μου κανε καυτο κανε εκεινο κανε το αλλο κανε το σωστο...ναιιιιι μαμα ναι...και ξεραμε μεν το σωστο και...καναμε του κεφαλιου μας...:ha ...
Έτσι ακριβώς...!! χαχα:D
Για αυτό θα βάλω και εγώ το λάστιχο και φύγαμε!!!:stm:
Σας ευχαριστώ για τις γνώσεις που μου δώσατε..!!:l2:
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Για αυτό θα βάλω και εγώ το λάστιχο και φύγαμε!!!:stm:Σας ευχαριστώ για τις γνώσεις που μου δώσατε..!!:l2:
Ωπα!!!:stop:Koιτα μην κανεις καμμια κουτουράδα ε;...αλλο τι λεμε κι αλλο τι ειναι το σωστο...;)




























































να'μαι απο μια μερια να βλεπω τη φατσα σου τωρα...:he:ha:ha:ha
Βαλτο και εφυγες...καλες βολτες :friendship:
 

Alex990

Μέλος
Περιοχή
Βέροια
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
KTM 990
Ωπα!!!:stop:Koιτα μην κανεις καμμια κουτουράδα ε;...αλλο τι λεμε κι αλλο τι ειναι το σωστο...;)




























































να'μαι απο μια μερια να βλεπω τη φατσα σου τωρα...:he:ha:ha:ha
Βαλτο και εφυγες...καλες βολτες :friendship:
χαχα...εννοειτε.. οτι λέμε μένει μεταξύ μας..χαχα
Το παρήγγειλα ήδη..!!Μαζί και αλλαγή συνεμπλόκ τροχού, ρουλεμαν και τακάκια..;)
Καλές βόλτες!!!
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Εχω βάλει 120/90/17 στον Τενεκε.
Κανένα "γεωμετρικό" πρόβλημα δεν αντιμετώπισα (βέβαια εγω την γεωμετρία στον Τενεκέ μου την έχω αλλάξει πολλάκις πειραματιζόμενος)
Η μοτοσυκλέτα ήταν καλύτερη παντού.
Το μόνο πρόβλημα ήταν ότι ,το λάστιχο τέλειωσε πολύ γρήγορα ,αφού τα 120/90/17 έχουν μικρότερο δείκτη ταχύτητας κ φορτίου σε σχέση με τα 130/80/17.
(βλ.μαλακότερη γόμα-μαλακότερος σκελετός)
 

Alex990

Μέλος
Περιοχή
Βέροια
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
KTM 990
Σε ευχαριστώ Γάτε..
Με τον δείκτη φορτίου με προβλημάτησες..:oops:
Τα έχω τα κιλάκια μου τα παραπάνω:D, αν ανεβάσω την κυρά το φορτώσω κιόλας...
Το λάστιχο θα ειναι κάπως έτσι :muted:.. χαχα
 

RIGGER

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
Tiger 955i
Η διασταση 130/80/17 σημαινει οτι το πλατος του ελαστικου ειναι 130mm και το υψος του ελαστικου ειναι το 80% του πλατους του (και 17 ειναι η διαμετρος σε ιντσες) Αρα λοιπον το υψος ενος 130/80/17 ελαστικου ειναι 104mm Και αντιστοιχα ενος 120/90/17 ειναι 108mm Υπαρχει λοιπον μια διαφορα στο υψος τω δυο ελαστικων 4mm και αρα ιδια διαφορα υψους στο πισω μερος της μοτοσυκλετας
Η διαφορα ομως αυτη των 4mm ειναι πολυ μικρη για να παρατηρησεις στην πραξη διαφορες στην γεωμετρια της μοτοσυκλετας (που θεωρητικα βεβαια υπαρχουν)
Περισσοτερη διαφορα θα δεις στην κινηση της μοτο σε επανωτες κληστες στροφες και στο χωμα οπου σε αυτες τις συνθηκες το λεπτοτερο ελαστικο ειναι προτιμοτερο
...Και φτηνοτερο
ετσι ακριβως. Ειδικα στην μηχανη αυτη και οχι μονο αλλα σε οσες εχουν αυτες τις διαστασεις ελαστικων αλλα και επιδοσεις (ροπη,δυναμη) την θεωρητικα μικρη αυτη διαφορα στην γεωμετρια συνηθως ο μεσος οδηγος ισως να μην την αντιληφθει καθολουειτε στο χωμα ειτε στην ασφαλτο. Για να μην παρεξηγηθω μεσο οδηγο θεωρω και τον εαυτο μου και πανω του μεσου θεωρω οσους εχουν ασχοληθει εως τον βαθμο επαγγελματισμου και επιπεδου competition με αναρτησεις, λαστιχα,πιεσεις, αναρτωμενο βαρος κτλ προς βελτιωση των χρονων του σε καποιο πεδιο ειτε χωμα ειτε ασφαλτο.
 

doctoras

Μέλος
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Chris
Μοτό
GSX250R
στο 130/80/17 η συνολική διάμετρος του ελαστικού είναι 63,98cm στο 120/90/17 ειναι 64,78cm η διαφορά ειναι 8 χιλιοστά μακρύτερο βήμα, η γεωμετρία θα γίνει απειροελάχιστα πιο στριφτερή μιας και είναι ελάχιστα πιο ψηλό ελαστικό, όμως το μακρύτερο βήμα εάν είναι μαμα το μηχανάκι χωρίς καμία μετατροπή θα το αντιληφθείς 100%
βέβαια εάν θέλεις να παίξεις με το γρανάζωμα μπορείς να έχεις την τελική μετάδοσή που εσύ επιθυμείς αλλά αυτό που μέτρησε ο κατασκευαστής στο συγκεκριμένο μηχανάκι δε θα έχεις, και δεν το αναφέρω ως πρόβλημα απλώς για τους λάτρεις των μη μετατροπών

πάντως λάστιχα brands και μοντέλα υπάρχουν εκατοντάδες γιατί δε ψάχνεσαι με κάτι άλλο για να έχεις και ιδίαν άποψη για το τι κάθεται καλύτερα στο δικό σου με βάση το δικό σου οδηγικό στύλ
 
Top Bottom