Δισκόπλακες X-GEAR

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Καλημέρα παιδιά!

Σκέφτομαι να δοκιμάσω να αλλάξω δισκόπλακες στο CBR900RR γιατί οι δικές του μάλλον είναι λίγο στραβές, μου κάνει κραδασμούς στο φρενάρισμα. Έχει δοκιμάσει κανείς τις X-GEAR να μου πει ποιοτικά τι λένε? Είναι κινέζικες rebranded?
Δυστυχώς, δεν υπάρχουν πολλές διαθέσιμες επιλογές σε σχετικά οικονομικό μπάτζετ και δεν θέλω να βάλω μτχ.
Θενκς!
 

est

Μέλος
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
Σουζούκι ΔρΖ
Έχω βάλει κι εγώ πίσω στο ΔρΖ εδώ και χρόνια. Δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα.
 

nikgoul

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Νικ
Μοτό
sh
Είχα βάλει xgear πίσω σε tdm και ήταν μια χαρα

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Niou

Μέλος
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
Honda Transalp 650 2001
Δεν ξέρω πόσο σχετίζονται x-gear και x-brake αλλά εμένα μου έβαλαν τις δεύτερες χωρίς να με ρωτήσουν τι προτιμούσα. Ήταν ελαττωματικές, έκανα παράπονο και μου έβαλαν καινούριες τις ίδιες. Ξανα παράπονο για κραδασμούς σε χαμηλές ταχύτητες και μου λέει "πούλα τες εγώ έχω μπει μέσα με δύο δισκόπλακες".

Τις πούλησα, ο άνθρωπος πήγε να τις βάλει και ο μηχανικός του του είπε ότι ήταν στραβές από τη βάση και δεν αξίζει ούτε τόρνος. Με πήρε τηλέφωνο και τις αγόρασα πίσω.

Τώρα ψάχνω διακοσμητικό ρόλο για τις δισκόπλακες και καινούριο μάστορα (στο κέντρο αν έχετε να προτείνετε κανένα). Εν τέλει έβαλα brembo αλλά και πάλι δεν έχω την αίσθηση που είχα με τις γνήσιες.
 

Adventurous

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
GSXR Κ8 1000
Καλημέρα παιδιά!

Σκέφτομαι να δοκιμάσω να αλλάξω δισκόπλακες στο CBR900RR γιατί οι δικές του μάλλον είναι λίγο στραβές, μου κάνει κραδασμούς στο φρενάρισμα. Έχει δοκιμάσει κανείς τις X-GEAR να μου πει ποιοτικά τι λένε? Είναι κινέζικες rebranded?
Δυστυχώς, δεν υπάρχουν πολλές διαθέσιμες επιλογές σε σχετικά οικονομικό μπάτζετ και δεν θέλω να βάλω μτχ.
Θενκς!
Γιώργο πριν πάρεις δισκοπλακες κάνε ένα τσεκ τις δαγκάνες με πολύ καλό καθάρισμα στα έμβολα και γραφιτογράσο στους πύρους,άλλαξε και υγρά γιατί κραδασμό μπορεί να σου φέρει ακόμα και η τρόμπα με αέρα μέσα.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Εγώ κατ' ελάχιστο θα έβαζα δίσκους Braking, που είναι μια μέση λύση ποιότητας / κόστους. Τίποτα λιγότερο. Μια φορά έβαλα τέτοια στο πίσω φρένο του ΤΑ600 και ήταν στραβή. Για εμένα κάντο σωστά από την αρχή ή καθόλου. Γνώμη μου.

Sent from my Armor 17 Pro using Tapatalk
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Γιώργο πριν πάρεις δισκοπλακες κάνε ένα τσεκ τις δαγκάνες με πολύ καλό καθάρισμα στα έμβολα και γραφιτογράσο στους πύρους,άλλαξε και υγρά γιατί κραδασμό μπορεί να σου φέρει ακόμα και η τρόμπα με αέρα μέσα.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Τα έχω κάνει αυτά, θα κάνω και το καθάρισμα στα πλευστά βιδάκια των δισκόπλακων μπας και δω βελτίωση.
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Τράβα ρε ψηλε στον τρελλο...
Στον brake shop εννοώ ...
Βάλε braking και τέλος..
Αφού το ξέρεις και συ..
Είναι ότι τιμιοτερο στην "μεσαία" κατηγορία...
 
Top Bottom