Δισκόπλακες

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
αλλαγη προσφατα στο αφρικανακι...
μπρος πισω Braking και σωληνακια υψηλης...
αεροπορικου τυπου φρεναρισμα πλεον...:ok:
 

bros400pgm

Μέλος
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ
Όνομα
Kosmas
Μοτό
Aprilia
Εχει δοκιμάσει κάνεις άλλες μάρκες εκτός απο τις γνήσιες ;
Brembo δεν έχεις Τακη; Δεν νομίζω να βρεις κάτι καλυτερο.
Σίγουρα η braking είναι κορυφή, τις φοράει άλλωστε και το aprilia sxv, αλλά διαφορά δεν νομίζω να δεις.
Πρόσεξε μην μπλεκεις γνώμες από ιδιοκτήτες μοτο που δεν έχουν φρένα εκ κατασκευής κ είδαν το φως το αληθινό όταν άλλαξαν με aftermarket :p
 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
κ εγω μολις εβαλα πισω braking και σε πολυ καλη τιμη.
τωρα αρχιζει και στρωνει και ηδη ειναι καλυτερο απο πριν.
Brembo δεν έχεις Τακη; Δεν νομίζω να βρεις κάτι καλυτερο.
Σίγουρα η braking είναι κορυφή, τις φοράει άλλωστε και το aprilia sxv, αλλά διαφορά δεν νομίζω να δεις.
Πρόσεξε μην μπλεκεις γνώμες από ιδιοκτήτες μοτο που δεν έχουν φρένα εκ κατασκευής κ είδαν το φως το αληθινό όταν άλλαξαν με aftermarket :p
μην ορκιζεσαι για brembo στον πηγασο γιατι και το Tuono μαμα φοραγε sunstar.:cool:
 

bros400pgm

Μέλος
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ
Όνομα
Kosmas
Μοτό
Aprilia
μην ορκιζεσαι για brembo στον πηγασο γιατι και το Tuono μαμα φοραγε sunstar.:cool:

Στα rsv και tuono πρωτης γενιάς ήταν brembo. Όπως και στα caponord πρώτης γενιάς. Γενικώς από 99 μέχρι 03 είχαν σχεδόν όλα brembo πλάκες.
Ας μας πει ο Τακης όμως.
 

takis652

Μέλος
Περιοχή
Κερατσινι
Όνομα
Τακης
Μοτό
aprilia pegaso 650ie
κ εγω μολις εβαλα πισω braking και σε πολυ καλη τιμη.
τωρα αρχιζει και στρωνει και ηδη ειναι καλυτερο απο πριν.

μην ορκιζεσαι για brembo στον πηγασο γιατι και το Tuono μαμα φοραγε sunstar.:cool:
Ρε Μητσάρα πήγασος χωρίς brembo
δε γίνετε...:wacky:
 

Smias

ΣΜΙΑΣ (I)
Περιοχή
Αθηνα κεντρο-κεντρο λεμε!
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
xt660z Tenere '09


Duster edc
Braking, Brembo, Galfer ειναι απο τις ποιοτικες μαρκες.
EBC ειχα βαλει μια φορα στο drz αλλα ηταν πιο λεπτη απο την μαμα του, μια χαρα κατα τ'αλλα και σε πολυ καλη τιμη.
Μακρια απο κατι κινεζικες no name που εχει πλυμηρισει το eBay απο το 2010-2011 και σου λεει πχ και οι 2 80-100ε, οτι πληρωνεις παιρνεις συνηθως...
Τις δοκιμασε φιλος και το μετανιωσε.


Ετσι για το αρχειο λιγο καιρο την κρατησα, ηταν 320χιλ σε σχεση με την 310χιλ της μαμας Σουζουκι και την εδωσα σε φιλο αγωνιζομενο, η μαμα του drz ειχε/εχει πολυυυ ψωμι ακομα για να χρειαστει αλλαγη.
Αλλα σε τιμη που κοιταγα εγκυκλοπεδικα ηταν κλαύτα..
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Παίζει και μια Ελληνική βιοτεχνία απ ότι ξέρω με ποιοτικές κατα τα λεγόμενα πλάκες και σε εξαιρετικά συμφέρουσα τιμή.

Κάνει και εξαγωγές στο εξωτερικό, γενικώς καλά σχόλια έχουν ακουστεί.

Όποιος ξέρει κάτι παραπάνω ας γράψει καμιά λεπτομέρεια γιατί δεν έχω ασχοληθεί κι εγώ παραπάνω.
 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
θα εβαζα εγω,αλλα τα σχολια που ακουσα στο λιγο που εψαξα(καποιοι ανεφεραν σκουριες,ταλαντωσεις κτλ) με απετρεψαν και πηγα για τα σιγουρα και επωνυμα,αν και ηθελα να στηριξω,δυστυχως λογο του οτι ειμαι πολυ ψειρας,δεν...
 

tzigis

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα /Συβοτα Θεσπρωτίας
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
F650gs twin
P200
Avon 300
Καλησπέρα ..
Για boneville που ψαχνόμουν και έβαλα από την εταιρεία στο Κορώπη τα συναισθήματα είναι ανάμεικτα .. πολύ καλή και γρήγορη εξυπηρέτηση , τριγμούς δεν είχα που αναφέρθηκαν παραπάνω ,στιβαρή ήταν σαν κατασκευή , αλλά από σκουριά άλλο πράγμα !!!
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Σχετικα με την σκουρια που παρουσιαζεται στις δισκοπλακες αυτη οφειλεται στο γεγονος οτι στο κραμα του μεταλου εκτος απο καποιο ειδος ατσαλι εμπεριεχεται και χυτοσιδηρος (κοινως μαντεμι) Αναλογως λοιπον της ποσοτητας η σκουρια γινεται απο καθολου εως πολυ εμφανης Οι περισσοτερες επωνυμες δισκοπλακες περιεχουν χυτοσιδηρο σε Χ ποσοτητα Και ο λογος ειναι οτι με αυτο το μεταλο το φρενο ειναι πιο ισχυρο και με καλυτερη αισθηση

Αυτα περιπου ειχα διαβασει καπου, καποτε, σε καποιο μοτοπεριοδικο Οποτε αν εγραφε μαλακιες, μαλακιες σας λεω και εγω
 

takis652

Μέλος
Περιοχή
Κερατσινι
Όνομα
Τακης
Μοτό
aprilia pegaso 650ie
Καλησπέρα ..
Για boneville που ψαχνόμουν και έβαλα από την εταιρεία στο Κορώπη τα συναισθήματα είναι ανάμεικτα .. πολύ καλή και γρήγορη εξυπηρέτηση , τριγμούς δεν είχα που αναφέρθηκαν παραπάνω ,στιβαρή ήταν σαν κατασκευή , αλλά από σκουριά άλλο πράγμα !!!
Αυτήν την μάρκα εχω βάλει πίσω,2 χρόνια περίπου, και κάπου είχα ξαναγράψει οτι η σκουριά ήταν και παραμένει επιφανειακή.
Αυτήν θα έβαζα και μπροστά αλλά δεν την είχε ετοιμοπαράδοτη.
Τελικά χρυσοπλήρωσα την
Brembo γιατί βιαζόμουν...
Την εταιρία απο το κορωπί σαφώς και την θεωρώ καλύτερη απο διάφορες κινέζικες "γιαλιστερές -χρυσές" η άλλες.
Θεωρώ οτι η σχέση ποιότητας τιμής είναι πολύ καλή.
 

takis652

Μέλος
Περιοχή
Κερατσινι
Όνομα
Τακης
Μοτό
aprilia pegaso 650ie
Μετά το μοντάρισμα του τροχού
ήρθε και η ώρα της εξαέρωσης.
Να σημειώσω οτι μερικές μέρες πριν η τρόμπα έχανε την πίεση της.
Ξεκινώντας λοιπόν την εξαέρωση παρέδωσε το πνεύμα της χάνοντας υγρά.:banghead:
Σε τηλ. επικοινωνία με την αντιπροσωπεία της Brembo μου είπαν οτι αυτή η τρόμπα είναι φίξ και μη επισκευάσιμη.:(
Χα χα χα ευκαιρία να θυμηθούμε
τα παλιά...
Ξεκινησα λοιπόν το λύσιμο-πλύσιμο εύρεση των υλικών που ήθελα,και τέλος το μοντάρισμα.
Το αποτέλεσμα ήταν άριστο και επιτέλους είχα φρένα με το λιγότερο δυνατό κόστος!!!:)
 
Top Bottom