Δυο στρητάδες στην πρώτη τους χωματοβόλτα! (Μιτσικέλι Ιωαννίνων)

nick_VFR

Κουλάδι όνομα και πράμα
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Honda VFR 800 V-tec
Husqvarna TE 610
Ναι, σωστά, τα χωματομηχανάκια τα πήραμε από τον χειμώνα κιόλας... αλλά πότε δεν μπορεί ο ένας, πότε δεν μπορεί ο άλλος, πότε πρέπει πρώτα να φτιάξουμε αυτό, πότε εκείνο, πότε να πάρουμε το άλλο... f*ck all this sh*t, πάμε απλά μια βόλτα και ο,τι γίνει!!


Για πρώτη μας εμπειρία στο βουνό, βρήκαμε κάτι χωματόδρομους στο google maps πάνω στο Μιτσικέλι και είπαμε να τους ακολουθήσουμε.
Φτάνουμε Περίβλεπτο (ένα χωριό έξω από τα Γιάννενα) και παίρνουμε την ασφάλτινη (αρχικά) ανηφόρα.




Πολύ γρήγορα η άσφαλτος δίνει την θέση της σε χωματόδρομο.

Στάση για να κατεβάσουμε πιέσεις ελαστικών ( @Spyrious ) και για να βγάλουμε φωτογραφίες (εγώ).





Και συνεχίζουμε τον δρόμο μας.

"Εδώ που στρίβουμε;"
"Δεξιά."

Λίγο πιο κάτω:
"Εδώ;"
"Δεξιά."
"Είσαι σίγουρος;"
"Όχι, αλλά ανηφορίζει... καλά θα είναι, θα έχει θέα."


Ανηφορίζουμε και άλλο. Ήδη η διαφορά της ασφάλτου με τον χωματόδρομο γίνεται εμφανής. Η μοτοσικλέτα στο χαλίκι συμπεριφέρεται κάπως διαφορετικά (τι έκπληξη :p ), γρήγορα όμως προσαρμόζομαι. Απλά πηγαίνω αργά όχι μόνο επειδή είμαι κουλάδι, αλλά και επειδή κοιτάω γύρω μου. Το τοπίο είναι φανταστικό! (η δεύτερη και σημαντικότερη διαφορά ασφάλτου με χωματόδρομο) :woot:






Χωματόδρομοι από εδώ, χωματόδρομοι και από εκεί... πού να οδηγούν όλοι αυτοί άραγε;


Σε κάποια φάση, βλέπουμε ένα εκκλησάκι του Αγίου Ιωάννη σε μια κορυφή απέναντι.
"Εκεί δεν είχαμε σκοπό να πάμε;"
"Ναι... μάλλον στην δεύτερη διασταύρωση έπρεπε να είχαμε στρίψει αριστερά."
"Δεν πειράζει, ας συνεχίσουμε από εδώ να δούμε πού βγαίνει και εκεί πάμε άλλη φορά."

Συνεχίζουμε την πορεία μας. Αν και είμαστε σε μεγάλο υψόμετρο (γύρω στα 1500m), δεν έχει καθόλου κρύο.



Μια σύντομη στάση για να βγάλουμε λίγα ρούχα (ΛΙΓΑ είπαμε! :mooning: ) και επενδύσεις γιατί ιδρώνουμε και συνεχίζουμε.





Η αλήθεια είναι πως όταν ξεκινήσαμε την βόλτα, περίμενα κάτι πολύ βατό και ομαλό. Όσο προχωράμε όμως, τα πράγματα ζορίζουν ελαφρώς. Κατηφόρες με πέταλα και μπόλικη σαθρή πέτρα! :eek: Πώς το κατεβαίνουμε αυτό;

Σιγά-σιγά, μόνο πίσω φρένο (το οποίο ενίοτε μπλοκάρει και ο τροχός κάνει τα δικά του) και φτάνουμε κάτω, σε πατημένο χωματάκι. :)

Για να δούμε... πώς είπαμε ότι βγάζουμε πανοραμικές;





Συνεχίζουμε. Ανηφορικά πέταλα αυτή την φορά. Σε ένα από αυτά, το KTM χάνει την ισορροπία του.




Και αυτός είναι ένας από τους λόγους που δεν πάμε μόνοι μας στο βουνό. Πολύ δύσκολα θα το σήκωνε ένα άτομο μόνο του...

Ευτυχώς δεν είχαμε καμμία ζημιά (ούτε τραυματισμό), μόνο λίγο γδάρθηκαν τα κάγκελα. Συνεχίζουμε απτόητοι.


Πολλή πέτρα και μπόλικα σημάδια εγκατάλειψης εδώ πάνω, παίζει στο κομμάτι του δρόμου που είμαστε τώρα να μην έχει πατήσει όχημα για χρόνια! Σε άλλο πέταλο πατάει το 610 μια πέτρα... αλλού ο τροχός, αλλού το τιμόνι, αλλού χέρια-πόδια, πάντως με λίγη τύχη έμεινα όρθιος!


Πού φτάσαμε; Δεν νομίζω αυτό να ήταν στο πρόγραμμα!







Άλλη μια πανοραμική:



Από εδώ και κάτω όμως; Χμ... δεν τα βλέπω καλά τα πράγματα. Από όσο είδαμε από εκεί που ήμασταν, υπήρχε σοβαρή πιθανότητα ο δρόμος να οδηγούσε σε αδιέξοδο (και γκρεμό). Άσε καλύτερα, αναστροφή και πίσω.


Ακολουθούμε έναν άλλο δρόμο. Αν συνέχιζε, πιθανόν να μας έβγαζε μέχρι ένα καταφύγιο και να κατεβαίναμε από εκεί.
Αμ δε... και αυτός αδιέξοδο!



Τουλάχιστον έχει φοβερή θέα από εδώ πάνω. Αν ήταν η ατμόσφαιρα και λίγο πιο καθαρή...


Με αυτά και με αυτά, πέρασαν λίγες ώρες. Αρκετά καθίσαμε, ώρα να ξανακατεβούμε στον πολιτισμό.





Κάτι γίνεται από κτηνοτροφία εδώ πάνω. Όταν ερχόμασταν, δεν είδαμε τίποτα.


Η κατάβαση έγινε από άλλο δρόμο, γεμάτο σανό που προφανώς έπεσε από διερχόμενα αγροτικά. Χώμα, τσιμέντο και άσφαλτος για το τέλος.
Επιστροφή στις βάσεις μας με την βεβαιότητα ότι θα πάρουμε τα βουνά πολλές φορές ακόμα.


(απλά πρέπει να οργανωθούμε κάπως καλύτερα... εγώ δηλαδή) :oops:
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Καλη αρχη!! :happy:
Με λιγο τακουνι θα ευχαριστηθεις και την οδηγηση!! ;)
 

Rangos

Stop buying, Start riding
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
BMW F 800 gs
KTM 300 exc
YAMAHA Majesty 125
YAMAHA CT 50
Μπραβο παιδια, ετσι, δεν θέλει και πολύ προσπάθεια!
Πατάμε μίζα-μανιβέλα και ξεκινάμε..
Καλή αρχή και καλές βόλτες να έχετε:stm::crs:
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Μπράβο ρε παίδες, μου άρεσε πολύ το ύφος της γραφής και η ειλικρίνεια σας που μόνο να παρασύρει και άλλους στο άθλημα μπορεί!

:friendship::friendship:
Το αυτό.....που λέει ο Στέφανος!!
 

Nik Bari

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Suzuki V Strom 650 06'
Καλή αρχή παιδιά!!

Στάλθηκε από το Redmi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Καλή αρχή!
Με τα τσομπανόσκυλα που είναι εκεί πίσω από το Μιτσικέλι τι κάνατε; Εγώ, να πω την αμαρτία μου, είχα κωλώσει να προχωρήσω κοντά στα γελάδια....
 

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23
Μπράβο ρε παίδες, μου άρεσε πολύ το ύφος της γραφής και η ειλικρίνεια σας που μόνο να παρασύρει και άλλους στο άθλημα μπορεί!

:friendship::friendship:
Ετσι ακριβως.
Μπραβο παιδια,καλα χωματα
 

nick_VFR

Κουλάδι όνομα και πράμα
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Honda VFR 800 V-tec
Husqvarna TE 610
Ευχαριστούμε! Όπως το κόβω, ήταν να μην αρχίσουμε! :yew:


Καλή αρχή!
Με τα τσομπανόσκυλα που είναι εκεί πίσω από το Μιτσικέλι τι κάνατε; Εγώ, να πω την αμαρτία μου, είχα κωλώσει να προχωρήσω κοντά στα γελάδια....
Δεν είδαμε καθόλου τσοπανόσκυλα εκεί πάνω, ούτε κοντά στα γελάδια. Ευτυχώς δηλαδή. Τα βρήκαμε καθώς επιστρέφαμε και δεν υπήρχε άλλος (γνωστός σε εμάς τουλάχιστον) δρόμος για να γυρίσουμε πίσω! Θα διανυκτερεύαμε εκεί πάνω! :eek:


Πάντως... έχω γυρίσει βουνά, λαγκάδια, έρημα χωριά κτλ. κτλ. και η μόνη φορά που με δάγκωσε σκύλος ήταν σε κεντρικό σημείο μέσα στα Γιάννενα. Άμα είναι να σου τύχει... :thinking:
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Νικ...καλη αρχη φιλε...:friendship:Το Jusky ειναι ο καλυτερος φιλος σου στο χωμα...μαθε το,αστο να σε μαθει και καλα χωματα!Κανατε και την καλυτερη προπονηση για Enter για το...ADVtrOFFy...συνεχιστε και συ και ο Σπυρ(ιου)ος και ελατε σιακατου...:)
 

tripper.gr

Μέλος
Επαγγελματίας
Περιοχή
ΛΑΡΙΣΑ
Όνομα
Γούλας Θάνος
Μοτό
KTM 990R
Καλή αρχή στα χώματα , αφού έγινε η αρχή πιστεύω πως θα ανακαλύψετε πολλά πανέμορφα μέρη πάνω στα βουνά που ευτυχώς είναι αρκετά γύρω σας!!!
Κάπως έτσι ξεκίνησα και όπως είναι αναμενόμενο κόλλησα !!Το Husky είναι ιδανικό για τέτοια και μετά από 1-2 βόλτες θα είναι το παιχνίδι σου !!
 

Big twin

Orange blood
Όνομα
Σαββας
Μοτό
Ktm 990 smt 2011
καλες βολτες γιατι σαν το.........................βουνο δεν εχει.
:yes:
Ναι ρε γμτ ήμουν και εγώ ένα διάστημα βουνισιος και είναι άλλη φάση απόλυτη ελευθερία. Δυστυχώς εδώ που είμαι αν με πιάσουν μέσα στο βουνό με οτιδήποτε κάνει θόρυβο... Μπορεί και να μην ξανα δω ήλιο! :cry:
 
Top Bottom