Εκδρομή στο HU Travellers Meeting Montenegro 25-28/8/2016

zandesiro

3MA owner.
Περιοχή
Πολυγυρος Χαλκιδικης
Όνομα
zandesiro
Μοτό
ΧΤ600Ε,Typhoon 50,ST1300A
Ηρθε και ο καιρος σιγα-σιγα να αναφερουμε και την υπαρξη του Horizons Unlimited Montenegro 2016 Travellers Meeting στις 25-28 Αυγουστου,στο ιδιο πανεμορφο μερος (με τις ελαχιστες ανεσεις) στο Kolasin,mountain Bjelasica,Eko Katun Vranjak...



Απο την τελευταια μου επισκεψη εχω να πω τα εξης...

Το μερος ειναι πανεμορφο και το εχει μια οικογενεια για να συμπληρωνει το μικρο εισοδημα της απο τα ζωντανα,αγελαδες κυριως,που εχει επισης.
Και ολα αυτα για 1,5 μηνα μονο το καλοκαιρι,αφου μετα ο καιρος αλλαζει.

Στα 1800μ περιπου και κοντα στην αλπικη ζωνη η βλαστηση ειναι ελαχιστη...Αυτο σημαινει μερικες φορες δυνατος αερας και φυσικα κρυο.
Κρυο που προπερσι και περσι ηταν οριακο στις αντοχες (για το βραδι).

Φετος η ημερομηνια(τελη αυγουστου βοηθαει να ειναι πιο ζεστο το κλιμα αλλα ποτε δεν ξερεις.....

-----------------------------

Παμε τωρα στην διαμονη.

Υπαρχει χωρος για σκηνακια απλετος...Στα 3 ευρω το βραδι.


Τα μικρα ξυλινα σπιτακια χωρανε ισα-ισα ενα διπλο κρεββατι και μονο,με ρευμα αν θυμαμαι καλα...Στα 15 ευρω το βραδι.

Μετα υπαρχουν ξυλινες καλυβες 5 και 7 κρεββατιων με κοστος 10 ευρω ανα κρεββατι και ειναι ιδανικα για παρεες αλλα στα συν ειναι οτι υπαρχει ξυλοσομπα οποτε ειναι ζεστα...

Για τους πιο απαιτητικούς υπαρχει και ενα σπιτι με 6 δωματια απο 4 κρεββατια το καθε ενα στα 300μ απο τον χωρο του meeting.Στα 10 ευρω παλι ανα κρεββατι.



Πιο πανω βλεπετε τα 2 ντους και τις 2 τουαλετες οπως και τον εξωτερικο νιπτηρα του καμπ.



Η μπυρα ρεει αφθονη και ειναι συνηθως δωρεαν...
Ψυγειο οπως βλεπετε δεν χρειαζετε και πιστεψτε με ειναι παγωμενη.....


Το ψυγειο ειναι μια μικρη πηγη λιγα μετρα μακρια απο το καμπ.

----------------------------------

Το πρωινο ειναι στα 5 ευρω το ατομο/ανα ημερα....

Και υπαρχει 1 δειπνο το απογευμα καθε ημερας στα 15 ευρω ανα ατομο/ανα ημερα...

Ειναι λιγο ακριβα αλλα ειπαμε βοηθατε και μια οικογενεια...Ασε που για να πανε οι προμηθειες εκει πανω εχει και μια ταλαιπωρια και ενα κοστος...

Αλλιως μπορειτε να παρετε φαγητο δικο σας πριν ανεβειτε στο βουνο αφου τα σουπερ μαρκετ εκει ειναι πολυ πιο φθηνα απο τα δικα μας...

Στην εγγραφη σας υπαρχει στην τιμη και ενα Σαββατιατικο μπαρμπεκιου μεσα με ψητα!

--------------------------------


Γινονται καποιες παρουσιασεις το βραδακι συνηθως απο ταξιδευτες και οχι μονο...

Ακομα δεν εχει ανακοινωθει ποιοι και τι θα παρουσιασουν,γι' αυτο αναμενουμε ενημερωση στο μελλον.
-------------------------


Για οσους θελουν να δουν που ακριβως ειναι βαζω χαρτη https://www.google.gr/maps/place/Eko+katun+Vranjak/@42.8474206,19.645804,305m/data=!3m1!1e3!4m5!3m4!1s0x13529cbbfa7bb013:0x37c71e58d51b847c!8m2!3d42.847518!4d19.6467267?hl=el

Ο δρομος στο Μαυροβουνιο ειναι επαρχιακος καλος προορισμος το χιονοδρομικο κεντρο του Kolasin οπου απο εκει ξεκινα ενας χωματοδρομος 4,5 χλμ βατος (προπερσιειχαν ανεβει και street μηχανες)...

Χαρτης https://www.google.gr/maps/dir/42.8298549,19.6284156/Eko+katun+Vranjak,+Vranjak,+Μοντενέγκρο/@42.8388562,19.628291,3461m/data=!3m2!1e3!4b1!4m8!4m7!1m0!1m5!1m1!1s0x13529cbbfa7bb013:0x37c71e58d51b847c!2m2!1d19.6467267!2d42.847518?hl=el


Υπαρχει και μια πιο hardcore διαδρομη παντα στα πλαισια μιας ον/οφ μηχανης και οχι εντουρο,απο το Berane στο eko katun (καμπ) 28 χλμ μεσα απο το βουνο σε δασικους δρομους στα τελευταια χλμ...

Χαρτης https://www.google.gr/maps/dir/42.8279347,19.8662169/Eko+katun+Vranjak,+Vranjak,+Μοντενέγκρο/@42.8438957,19.7150068,14519m/data=!3m1!1e3!4m9!4m8!1m0!1m5!1m1!1s0x13529cbbfa7bb013:0x37c71e58d51b847c!2m2!1d19.6467267!2d42.847518!3e0?hl=el

Το μονο που θελει προσοχη ειναι τα τελευταια 200μ...

Και το λεω αυτο γιατι φτανεις σε ενα σημειο και εχει ενα ταμπελακι που σου λεει meeting 150m και εσυ βλεπεις ενα χωραφι με χορταρι και τιποτα αλλο...Εκτος απο μερικες ροδιες στο χωμα απο οχηματα και μηχανες..

Η κλιση του χωραφιου ειναι τετοια που σε βαζει σε σκεψεις τυπου "που παω" "καλα ειναι χαζοι" και αλλα τετοια...
Αφου με προσοχη περασεις το γλιστερο χορταρι (στα βαρια ον/οφ θελει προσοχη) ερχετε μια τρελη κατηφορα..
Δειτε την επομενη φωτο...



Προσοχη και σε αυτην....

Προπερσι ειχαν πεσει μερικοι στα 2 αυτα κομματια...

Αλλα ειναι το κερασακι στην τουρτα μετα απο αρκετα χλμ να εχεις τετοια προσβαση στο καμπ...

Το διασκεδαζεις...

Αυτα τα ολιγα απο εμενα που θελω να ειμαι εκει φετος μιας και περσι δεν μπορεσα να παω....

Για τις τιμες συμμετοχης ειναι 25ευρω ολες τις μερες απο Πεμπτη και 20 ευρω αν πληρωθει ως τις 18 Αυγ.
Τελειωνει την Κυριακη....

Πιο πολλες πληροφοριες στο http://www.horizonsunlimited.com/events/montenegro-2016

Υ.Γ. Για οσους ηταν Βουλγαρια φετος να ξερετε ειναι πιο λιτο!
Χειμερινα ρουχα απαραιτητα- εξοπλισμος το ιδιο....




zandesiro.
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Ηρθε και ο καιρος σιγα-σιγα να αναφερουμε και την υπαρξη του Horizons Unlimited Montenegro 2016 Travellers Meeting στις 25-28 Αυγουστου,στο ιδιο πανεμορφο μερος (με τις ελαχιστες ανεσεις) στο Kolasin,mountain Bjelasica,Eko Katun Vranjak...



Απο την τελευταια μου επισκεψη εχω να πω τα εξης...

Το μερος ειναι πανεμορφο και το εχει μια οικογενεια για να συμπληρωνει το μικρο εισοδημα της απο τα ζωντανα,αγελαδες κυριως,που εχει επισης.
Και ολα αυτα για 1,5 μηνα μονο το καλοκαιρι,αφου μετα ο καιρος αλλαζει.

Στα 1800μ περιπου και κοντα στην αλπικη ζωνη η βλαστηση ειναι ελαχιστη...Αυτο σημαινει μερικες φορες δυνατος αερας και φυσικα κρυο.
Κρυο που προπερσι και περσι ηταν οριακο στις αντοχες (για το βραδι).

Φετος η ημερομηνια(τελη αυγουστου βοηθαει να ειναι πιο ζεστο το κλιμα αλλα ποτε δεν ξερεις.....

-----------------------------

Παμε τωρα στην διαμονη.

Υπαρχει χωρος για σκηνακια απλετος...Στα 3 ευρω το βραδι.


Τα μικρα ξυλινα σπιτακια χωρανε ισα-ισα ενα διπλο κρεββατι και μονο,με ρευμα αν θυμαμαι καλα...Στα 15 ευρω το βραδι.

Μετα υπαρχουν ξυλινες καλυβες 5 και 7 κρεββατιων με κοστος 10 ευρω ανα κρεββατι και ειναι ιδανικα για παρεες αλλα στα συν ειναι οτι υπαρχει ξυλοσομπα οποτε ειναι ζεστα...

Για τους πιο απαιτητικούς υπαρχει και ενα σπιτι με 6 δωματια απο 4 κρεββατια το καθε ενα στα 300μ απο τον χωρο του meeting.Στα 10 ευρω παλι ανα κρεββατι.



Πιο πανω βλεπετε τα 2 ντους και τις 2 τουαλετες οπως και τον εξωτερικο νιπτηρα του καμπ.



Η μπυρα ρεει αφθονη και ειναι συνηθως δωρεαν...
Ψυγειο οπως βλεπετε δεν χρειαζετε και πιστεψτε με ειναι παγωμενη.....


Το ψυγειο ειναι μια μικρη πηγη λιγα μετρα μακρια απο το καμπ.

----------------------------------

Το πρωινο ειναι στα 5 ευρω το ατομο/ανα ημερα....

Και υπαρχει 1 δειπνο το απογευμα καθε ημερας στα 15 ευρω ανα ατομο/ανα ημερα...

Ειναι λιγο ακριβα αλλα ειπαμε βοηθατε και μια οικογενεια...Ασε που για να πανε οι προμηθειες εκει πανω εχει και μια ταλαιπωρια και ενα κοστος...

Αλλιως μπορειτε να παρετε φαγητο δικο σας πριν ανεβειτε στο βουνο αφου τα σουπερ μαρκετ εκει ειναι πολυ πιο φθηνα απο τα δικα μας...

Στην εγγραφη σας υπαρχει στην τιμη και ενα Σαββατιατικο μπαρμπεκιου μεσα με ψητα!

--------------------------------


Γινονται καποιες παρουσιασεις το βραδακι συνηθως απο ταξιδευτες και οχι μονο...









Αυτα τα ολιγα απο εμενα που θελω να ειμαι εκει φετος μιας και περσι δεν μπορεσα να παω....

Για τις τιμες συμμετοχης ειναι 25ευρω ολες τις μερες απο Πεμπτη και 20 ευρω αν πληρωθει ως τις 18 Αυγ.
Τελειωνει την Κυριακη....

Πιο πολλες πληροφοριες στο http://www.horizonsunlimited.com/events/montenegro-2016

Υ.Γ. Για οσους ηταν Βουλγαρια φετος να ξερετε ειναι πιο λιτο!
Χειμερινα ρουχα απαραιτητα- εξοπλισμος το ιδιο....




zandesiro.
:thinking:

Ειμαστε κι εμεις καμμια δεκαρια που δεν ξεραμε καν το σκηνικο στο Μαυροβουνιο!
Για να οργανωθουμε γιατι απο τον Αυγουστο του '13 θυμαμαι πως το αντισκηνο πανω απο τα 1000 μετρα σε αυτη την χωρα ειναι προκληση μεγαλη.
 

MARKOS-V

Μέλος
Όνομα
MARKOS
Μοτό
V STROM 650 L9
:thinking:

Ειμαστε κι εμεις καμμια δεκαρια που δεν ξεραμε καν το σκηνικο στο Μαυροβουνιο!
Για να οργανωθουμε γιατι απο τον Αυγουστο του '13 θυμαμαι πως το αντισκηνο πανω απο τα 1000 μετρα σε αυτη την χωρα ειναι προκληση μεγαλη.
με ενα καλο υπνοσακο,θα την βγαλεις καθαρη
 

osonoupo

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη - Πήλιο
Όνομα
ANEΣΤΗΣ
Μοτό
Gaciva Elefant 900
Ηοnda vfr 800 το καλο
Ηusky wr 250
κλπ
:thinking:

Ειμαστε κι εμεις καμμια δεκαρια που δεν ξεραμε καν το σκηνικο στο Μαυροβουνιο!
Για να οργανωθουμε γιατι απο τον Αυγουστο του '13 θυμαμαι πως το αντισκηνο πανω απο τα 1000 μετρα σε αυτη την χωρα ειναι προκληση μεγαλη.
Λοιπον ,να πω την παπαπαπα μου,ειναι πολα τα χρηματα για το σημειο και αυτα πoυ προσφερει και δεν θα μασησω στο σημειο βοηθειαs τηs Α οικογενειαs ,γιατι πεστε μου ποτε καποιοs καπωs βοηθησε την οικογενεια σαs και επειδη εχω ΤΗΝ ΒΛΑΧΑ ΜΕΣΑ ΜΟΥ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΚΟΣΤΟΣ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟΧΩ ΔΕΙ ΤΟ ΕΡΓΟ ,αρκετεs φορεs πιστεψτε με ,ο καθειs βοφτιζει κατι motomeeting Ε ΚΑΙ ?
Eχει πολλα σημπαθητικα παρεηστικα σημεια στο Μαυροβουνι για camping αλλα ειναι μηζερη και κολλημενη χωρα τουριστικα και οχι μονο ,ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ,και ψαχνουν τροπουs χωριs παιδεια ,να μαζεψουν ευρα .ΟΧΙ ΚΑΙ 5 e πρωινο και 15 e δειπνο!
Δηλαδη ωρε παλουκαρια ΤΗΝ ΒΛΑΧΑ ΠΟΣΟ ΘΑ ΤΗΝ ΧΡΕΩΝΑΤΕ?
Ταπεινη μου γνωμη και μονο οργανωση δεν βγαζει απλα εκμεταλευση του motoκαπωs μαs.
Tεσπα ,εγω επειδη θα χτυπησω καρτα εκτos για πολοστη και σκεφτομαι τελοs 8ου για Σιδηρεs Πυλεs Δουναβη και λιγο Τρανσαλπινα,γιατι το θυμιμαι χωμα,keep in touch .


:pc:
 

zandesiro

3MA owner.
Περιοχή
Πολυγυρος Χαλκιδικης
Όνομα
zandesiro
Μοτό
ΧΤ600Ε,Typhoon 50,ST1300A
Λοιπον ,να πω την παπαπαπα μου,ειναι πολα τα χρηματα για το σημειο και αυτα πoυ προσφερει και δεν θα μασησω στο σημειο βοηθειαs τηs Α οικογενειαs ,γιατι πεστε μου ποτε καποιοs καπωs βοηθησε την οικογενεια σαs και επειδη εχω ΤΗΝ ΒΛΑΧΑ ΜΕΣΑ ΜΟΥ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΚΟΣΤΟΣ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟΧΩ ΔΕΙ ΤΟ ΕΡΓΟ ,αρκετεs φορεs πιστεψτε με ,ο καθειs βοφτιζει κατι motomeeting Ε ΚΑΙ ?
Eχει πολλα σημπαθητικα παρεηστικα σημεια στο Μαυροβουνι για camping αλλα ειναι μηζερη και κολλημενη χωρα τουριστικα και οχι μονο ,ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ,και ψαχνουν τροπουs χωριs παιδεια ,να μαζεψουν ευρα .ΟΧΙ ΚΑΙ 5 e πρωινο και 15 e δειπνο!
Δηλαδη ωρε παλουκαρια ΤΗΝ ΒΛΑΧΑ ΠΟΣΟ ΘΑ ΤΗΝ ΧΡΕΩΝΑΤΕ?
Ταπεινη μου γνωμη και μονο οργανωση δεν βγαζει απλα εκμεταλευση του motoκαπωs μαs.
Tεσπα ,εγω επειδη θα χτυπησω καρτα εκτos για πολοστη και σκεφτομαι τελοs 8ου για Σιδηρεs Πυλεs Δουναβη και λιγο Τρανσαλπινα,γιατι το θυμιμαι χωμα,keep in touch .


:pc:
Αν καποιου του φαινετε ακριβα μπορει να παρει το δικο του φαγητο...Εγω αυτο κανω...
Αλλα μερικοι εχουν την νοοτροπια του ελληναρα και θελουμε να μας υπηρετουν αλλα να ειναι και φθηνα...
Και επειδη τα μαζεματα αυτα του Horizons Unlimited δεν εχουν σχεση με την ελληνικη συνηθης μεγαλομανια(οπως καταλαβαν μερικοι φετος στην Βουλγαρια) καλο ειναι μερικοι κακοπροαιρετοι να μην ερθουν καν...
Ας πανε στα τουριστικα μερη για να κανουν καμακι και καμια τουριστρια να εχουν να λενε και κατι στα φιλαρακια τους οταν γυρισουν πισω στην Ελλαδα...

Και για σενα φιλε πιο πανω,πιστεψε με βοηθαω και την ελληνικη οικογενεια στον τοπο μου 340 μερες το χρονο αλλα αν στην βολτα μου μπορω να βοηθησω και καποιον αλλον μη ελλην,μεσα στις 25 που εχω αδεια θα το κανω και ας ειναι και στην ζιμπαμπουε...

Σας γραφω πιο πανω οτι ειναι τελειως "Σπαρτιατικο και λιτο" το μερος.!
Αν ψαχνετε ανεσεις να προτιμησετε αλλον προορισμο....

Δεν θελω να επαναλαμβανω και να υποστηριζω συνεχεια τον θεσμο του Horizons Unlimited που ειναι ετσι πολλα χρονια και σε ολη τη γη...



zandesiro
 
Τελευταία επεξεργασία:

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Η οπτικη γωνια του καθενος ειναι απολυτα σεβαστη η πλατεια (εν προκειμενω το forum) ειναι ο χωρος που μαζευομαστε οταν παρκαρουμε τις μηχανες για να την εκφρασουμε με γραπτα με εικονες κι οτι αλλο.
Ουτε εψαξα τις τιμες διοτι αν βρω το απολυτως πανακριβο κ πολυτιμο που ειναι ο ελευθερος χρονος θα φορτωσω τα τενεκεδια μου κ τους τραχαναδες και θα παω να πιασω μια πλαγια διπλα σε ανθρωπους με οριζοντες διχως ορια.
Ειναι παντου :)

adv phone
 

VDR

Μέλος
Περιοχή
ΖΑΧΑΡΩ
Όνομα
ΒΑΣΙΛΗΣ
Μοτό
DR650SE
R1200GSA X2
Μια προτασούλα...
Όσοι πάμε..τι θα λέγατε να φεύγαμε ένα τριήμερο νωρίτερα με προορισμό το εθνικό πάρκο πλιτβίτσε στη Κροατία, όπου υπάρχει ένα σύμπλεγμα (που τι βρήκα αυτή τη λέξη?!!) λιμνών?
Είναι στα 610χλμ από το χώρο κατασκήνωσης στο Μαυροβούνιο.
Μη βαράτε μωρέ!..
Αν θεωρήσουν οι διαχειριστές ότι το μηνυμά μου είναι εκτός τόπου/χρόνου/θέματος..παρακαλώ να το διορθώσουν.:p;)
 

Filippos749

Μέλος
Όνομα
Φίλιππος
Μοτό
Kawasaki z
Παιδες Ψήνομαι οσο δε παει..ειμαι οριακα με τις ημερομηνίες τις αδειας μου..πρεπει να γινει κ ενα σερβις πριν γίνει οτιδήποτε οποτε αν μπορεσω τελικα θα ενημερώσω τελευταια στιγμη.....
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Μια προτασούλα...
Όσοι πάμε..τι θα λέγατε να φεύγαμε ένα τριήμερο νωρίτερα με προορισμό το εθνικό πάρκο πλιτβίτσε στη Κροατία, όπου υπάρχει ένα σύμπλεγμα (που τι βρήκα αυτή τη λέξη?!!) λιμνών?
Είναι στα 610χλμ από το χώρο κατασκήνωσης στο Μαυροβούνιο.
Μη βαράτε μωρέ!..
Αν θεωρήσουν οι διαχειριστές ότι το μηνυμά μου είναι εκτός τόπου/χρόνου/θέματος..παρακαλώ να το διορθώσουν.:p;)
Και ο MARKOS V ειναι ετοιμος για τις λιμνες οργανωθειτε μαγκες!
Οι προτασεις ειναι παντου ευπροσδεκτες καθως οπως βλεπετε ανοιγουν οριζοντες για ωραιες βολτες :)

adv phone
 

VDR

Μέλος
Περιοχή
ΖΑΧΑΡΩ
Όνομα
ΒΑΣΙΛΗΣ
Μοτό
DR650SE
R1200GSA X2
Παίδες..ο MARKOS V και εγώ θα ξεκινήσουμε στις 22/8 όπου θα διανυκτερεύσουμε στη Βράνιε της Σερβίας, κατόπιν 23/8 θα διανυκτερεύσουμε στις λίμνες, την επομένη 24/8 θα την αφιερώσουμε στο αξιοθέατο, στις 25/8 αναχώρηση προς τον κύριο προορισμό μας το meeting στο Montenegro.
Όποιος επιθυμεί ακολουθεί..και αν έχει να προτείνει κάτι..το συζητάμε..;):)
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom