Ενοικίαση μότο ή auto // Πολωνία.

Augotaraxos

Μέλος
Περιοχή
Κως
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Γκόλφω
CRF 300L
Καλησπέρα σύντροχοι, λόγω του ότι θα ταξιδέψω ένα 10ημερο στη χώρα, και επειδή δεν τα πάω καλά με public transportation, αν κάποιος έχει πάει πρόσφατα και έχει νοικιάσει είτε αυτοκίνητο, είτε μοτοσυκλέτα, κάθε πληροφορία και tips καλοδεχούμενα. Η πορεία θα είναι Βαρσοβία - Γκντάνσκ - Βροτσλαβ - Κρακοβία.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Ναι, αλλα βγάζουνε φουσκάλες!!!! :ha
Πριν δεκαπέντε μέρες ήμουν Γαλλία για δέκα μέρες! Την πρώτη μέρα μονο, το απόγευμα έκανα δεκατέσσερα χιλιόμετρα με τα πόδια...... Δεν λέει, αλλά τι να κανς!!!!!
 

freco

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα - Χίος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Tracer 9
Πρόσφατα δεν το λες. Πήγα το 2019 με την οικογένεια. "Τιμαί λογικαί".
Έκλεισα online στην εταιρία Panek και στο αεροδρόμιο έψαχνα κάποιον να μου δώσει τα κλειδιά. Μετά από κάνενα 10λέπτο ήρθε ένας, υπέγαψα ένα χαρτί, μου δίνει κλειδιά και μου δείχνει το πάρκινγκ. Άντε να το βρω. Γυρνάγαμε γύρω γύρω με τις βαλίτσες. Τελικά το βρήκα και όλα καλά. Opel Astra αυτόματο.
Στην επιστροφή μετά από τηλεφωνική επικοινωνία, το άφησα στο παρκινγ και τα κλειδιά στο γραφείο κάτω από γκισέ. Δεν υπήρχε πάλι κανείς.
Οπότε μην παραξενευτείς.

Οι δρόμοι και οι οδηγοί μια χαρά. Πολύ καλύτερα από Ελλάδα. Παντού υπήρχαν πάρκινγκ επί πληρωμή και μηχανάκια που πληρώνεις. Τζάμπα πάρκινγ δεν βρήκα. Δεν ήταν ακριβά απ' ότι θυμάμαι.
Τα φώτα πρέπει να είναι μόνιμα αναμμένα, μέρα νύχτα. Μια φορά τα ξέχασα κλειστά και μου έκανε νόημα μια τροχονόμος. Μετά το θυμήθηκα.

Δεν βοήθησα και πολύ αλλά σου έδωσα μια εικόνα τι μπορεί να σου τύχει. Η Πολώνια είναι από τις αγαπημένες μου χώρες και θέλω να ξαναπάω.
Στην Κρακοβία να πας σίγουρα Άουσβιτς και στα αλατορυχεία (Wieliczka Salt Mine) 1 ώρα εξω από την πόλη. Αξίζουν και τα δύο.
Καλό ταξίδι και να περάσεις τέλεια.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Augotaraxos

Μέλος
Περιοχή
Κως
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Γκόλφω
CRF 300L
Πρόσφατα δεν το λες. Πήγα το 2019 με την οικογένεια. "Τιμαί λογικαί".
Έκλεισα online στην εταιρία Panek και στο αεροδρόμιο έψαχνα κάποιον να μου δώσει τα κλειδιά. Μετά από κάνενα 10λέπτο ήρθε ένας, υπέγαψα ένα χαρτί, μου δίνει κλειδιά και μου δείχνει το πάρκινγκ. Άντε να το βρω. Γυρνάγαμε γύρω γύρω με τις βαλίτσες. Τελικά το βρήκα και όλα καλά. Opel Astra αυτόματο.
Στην επιστροφή μετά από τηλεφωνική επικοινωνία, το άφησα στο παρκινγ και τα κλειδιά στο γραφείο κάτω από γκισέ. Δεν υπήρχε πάλι κανείς.
Οπότε μην παραξενευτείς.

Οι δρόμοι και οι οδηγοί μια χαρά. Πολύ καλύτερα από Ελλάδα. Παντού υπήρχαν πάρκινγκ επί πληρωμή και μηχανάκια που πληρώνεις. Τζάμπα πάρκινγ δεν βρήκα. Δεν ήταν ακριβά απ' ότι θυμάμαι.
Τα φώτα πρέπει να είναι μόνιμα αναμμένα, μέρα νύχτα. Μια φορά τα ξέχασα κλειστά και μου έκανε νόημα μια τροχονόμος. Μετά το θυμήθηκα.

Δεν βοήθησα και πολύ αλλά σου έδωσα μια εικόνα τι μπορεί να σου τύχει. Η Πολώνια είναι από τις αγαπημένες μου χώρες και θέλω να ξαναπάω.
Στην Κρακοβία να πας σίγουρα Άουσβιτς και στα αλατορυχεία (Wieliczka Salt Mine) 1 ώρα εξω από την πόλη. Αξίζουν και τα δύο.
Καλό ταξίδι και να περάσεις τέλεια.
Ευχαριστώ πολύ, επιβεβαιώνεις τις πληροφορίες που έχω βρει μέχρι στιγμής για την οδήγηση στη χώρα. Για το πάρκινγκ δεν με πολυαπασχολεί γιατί θα βρω καταλλύματα εκτός κέντρων πόλεων, οπότε θα το αφήνω εκεί θα και θα περπατάω μετά, άντε να πάρω και κανένα ΜΜΜ. Τα σημεία που μου είπες εννοείται είναι πρώτα στη λίστα για επίσκεψη, μαζί με τα βουνά Τάτρα στα σύνορα με Σλοβακία.
 

Lioulios

Μέλος
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Crf 1000
Τι εποχη θα πας ?
Εγω που παω καθε χρονο λογω γυναικας τα τελευταια 17 χρονια ...θα σου πω πως αν δεν ειναι ανοιξη (σχετικο) ή καλοκαιρι , την μηχανη την ξεχνας .
 

Augotaraxos

Μέλος
Περιοχή
Κως
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Γκόλφω
CRF 300L
Τι εποχη θα πας ?
Εγω που παω καθε χρονο λογω γυναικας τα τελευταια 17 χρονια ...θα σου πω πως αν δεν ειναι ανοιξη (σχετικο) ή καλοκαιρι , την μηχανη την ξεχνας .
Τέλη Απριλίου με αρχές Μαΐου.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Τέλη Απριλίου με αρχές Μαΐου.
Εγώ είχα πάει ακριβώς τέτοια εποχή με μηχανή και ήταν μια χαρά, εκτός μιας μέρας βροχή
Μέχρι 28 βαθμούς είχα δει
 
Περιοχή
Πλαταιές Κιθαιρωνας
Όνομα
ΛΕΩΝΙΔΑΣ.
Μοτό
GS 1150 ADV
Τι εποχη θα πας ?
Εγω που παω καθε χρονο λογω γυναικας τα τελευταια 17 χρονια ...θα σου πω πως αν δεν ειναι ανοιξη (σχετικο) ή καλοκαιρι , την μηχανη την ξεχνας .
Εγώ πήρα γυναίκα απο την Ελλοπια ούτε 30 χιλιόμετρα απόσταση κ μου είπε η γιαγιά της στις αρχές...καλά πως βρεθήκατε.????
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Εγώ πήρα γυναίκα απο την Ελλοπια ούτε 30 χιλιόμετρα απόσταση κ μου είπε η γιαγιά της στις αρχές...καλά πως βρεθήκατε.????
Εκλαψααααα

Στάλθηκε από το Armor 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Lioulios

Μέλος
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Crf 1000
Μια χαρα εποχη πας .
Ολα τα μερη που περνάς ειναι οκ και εχει πραγματα να δεις .
Η Βαρσοβία σαν πολη οκ ,αλλα μεχρι εκει .Πολεμικο μουσεο must και αναλογα τι θες εχει αλλα 2-3 αξιοθεατα και τελος .
Οι πιο ξυπασμενοι Πολωνοι μενουν εκει.
Αλλος κοσμος (Γαλια -Παρισι φαση)
Αν εχεις χρονο οταν θα εισαι Κρακοβια (για μενα η πιο ομορφη πολη απο ολες) πεταξου στο Ζακοπανε .
Κατι σαν την Αραχοβα ειναι ...αλλα αλλιως.
Στο Βορα στη θαλασσα πηγα χειμωνα και δεν εχω εικονα ,αλλα φανταζομαι πως θα ειναι ωραια φαση.

Μονο να μην βρεχει .
 

estebahn

Μέλος
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
CBR 600F4i
Update Φλεβάρη 2024: Αν ενδιαφέρεσαι να δεις το πολεμικό Μουσείο στη Βαρσοβια με τα υπαίθρια εκθέματα, το ξεχνάς. Από Δεκέμβρη αντικαταστάθηκε απο μια μικροσκοπική παρωδία μουσείου χωρίς ουσιαστικά εκθέματα δυστυχώς.

Ωστόσο έχω να πω πως τα πολωνικά τρένα είναι μια χαρά αν και ακριβουτσικα, σε περίπτωση που για οποιοδήποτε λόγο δεν κάτσει η ενοικίαση οχήματος.
Ναζντροβιε!
 
Top Bottom