Εντυπώσεις από προβολάκι ομίχλης touratech για R1200GS

andreas_gs

Μέλος
Έχω στα αριστερά το xenon και σκέφτομαι να βάλω στα δεξιά το αντίστοιχο της ομίχλης.
Το έχει κανείς να μου πει εντυπώσεις?
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Έχω στα αριστερά το xenon και σκέφτομαι να βάλω στα δεξιά το αντίστοιχο της ομίχλης.
Το έχει κανείς να μου πει εντυπώσεις?
Εγω θα σου ελεγα, να βαλεις δεξια το ξενον (για να μην "ενοχλεις" πολυ, τα αντιθέτος διερχομενα αυτοκινητα) και αριστερα το ομιχλης. Ο καλυτερος συνδιασμος κατ'εμε!!!
 

kostas

Μέλος
Περιοχή
Orestiáda, Evros, Greece
Όνομα
Κώστας
Μοτό
R1200GS ADV
Vespa lxv 50
Η οδηγία λέει το ομίχλης δεξιά και το ξένον αριστερά ως ενίσχυση στη μεγάλη σκάλα!

Τα ξένον πολλοί τα συνδέουν με την μεγάλη σκάλα στα φώτα, δεν ειναι σωστό να καίει συνέχεια.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

kostas

Μέλος
Περιοχή
Orestiáda, Evros, Greece
Όνομα
Κώστας
Μοτό
R1200GS ADV
Vespa lxv 50
Έχω στα αριστερά το xenon και σκέφτομαι να βάλω στα δεξιά το αντίστοιχο της ομίχλης.
Το έχει κανείς να μου πει εντυπώσεις?
Καλύτερα να παρεις άλλο ενα σετ και να χεις ενα ζευγάρι για ομίχλης που θα φωτίζουν χαμηλά και ενα ξένον για μακρυά ;)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

tsak8

Μέλος
Περιοχή
Ζωγραφου
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
R 1200 GS
Η οδηγία λέει το ομίχλης δεξιά και το ξένον αριστερά ως ενίσχυση στη μεγάλη σκάλα!

Τα ξένον πολλοί τα συνδέουν με την μεγάλη σκάλα στα φώτα, δεν ειναι σωστό να καίει συνέχεια.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ετσι τα εχω εγω, χωρις παραπονα απο τους απεναντι.
Το ξενον ολα τα λεφτα ,σημαντικη βοηθεια στον δρομο.
Το ομιχλης δινει φως χαμηλα, δεν το εχω δοκιμαει σε συνθηκες για τις οποιες φτιαχτηκε.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Για ποια οδηγια μιλατε ρε παιδια; o_O
Για καντε το λιγο πιο... λιανά!
 
Τελευταία επεξεργασία:

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Της συσκευασιας......

Και της λογικής ;)


Sent from my iPhone using Tapatalk
Μαλιστα!
Της συσκευασιας το μανιουαλ, οταν τα ειχα αγορασει, ουτε που το αγγιξαν τα χερια μου...
Οσο για την λογικη, εμενα προσωπικα, πιο καλα μου κανει δεξια να εχω το ξενον και αριστερα το ομιχλης! Τωρα, για να το γραφει ο κατασκευαστης, σιγουρα ξερει πολλα περισσοτερα για αυτο το θεμα, αρα αυτομάτως θεωρω οτι τα ειχα λαθος τοποθετημενα. Και λεω ειχα, γιατι τα εχω βγαλει μεχρι... νεοτερας!!!
 

andreas_gs

Μέλος
Εγω που εχω αριστερα το xenon η δεσμη του πηγαινει προς τα δεξια. Αν ηταν δεξια φανταζομαι θα στραβωνε τους απεναντι. Για αυτο και εχω ενδοιασμους να βαλω και στα δεξια xenon. Γιατι θελω να μη στραβωνω τους απεναντι και να το εχω σε πιο μονιμη βαση ανοιχτο.
 

kostas

Μέλος
Περιοχή
Orestiáda, Evros, Greece
Όνομα
Κώστας
Μοτό
R1200GS ADV
Vespa lxv 50
Το ομίχλης μπαίνει δεξιά γιατι φωτίζει χαμηλά και στην άκρη του δρόμου,μπορείς να το εχεις συνέχεια αναμμένο χωρίς να ενοχλείς τους απέναντι.

Το ξένον το οποιο αν θελεθς(για εμενα ειναι πιο σωστό) το συνδέεις νε τη μεγάλη σκάλα απο αριστερά και ανάβει μονο με τη μεγάλη σκάλα για βα φωτίζει όλο το δρόμο. Δεν ειναι για να καίει συνέχεια σε πορεία γιατι θα στραβώσει τους απέναντι, πόσο μάλιστα να εχεις 2 τέτοια ανοιχτά!

Για αυτό πολλοί σε adv που έχουν μαμά προβολακια απο επάνω βάζουν 2 ξένον και δεν ανάβουν συνέχεια.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Top Bottom