Εξοπλισμός για χώμα και άσφαλτο

tzortzispanagiotis

Μέλος
Όνομα
Τζώρτζης
Μοτό
F800GS 2014
Kawasaki KLR 250 1990
Λοιπόν τον τελευταίο καιρό (και ως ψείρας που είμαι) έχω ψαχτεί στο ίντερνετ όσο μπορώ στο θέμα του εξοπλισμού για μακρινά ταξίδια που συνδιάζουν άσφαλτο και χώμα.

Στην αναζήτησή μου αυτή, έψαχνα να βρω λύσεις πρακτικές που να συνδιάζουν impact protection (προστασία απο κρούση) και abrasion protection (προστασια απο τριβή).
Το δεδομένο μου ήταν: θέλω τους μικρότερους δυνατούς συμβιβασμούς στην ασφάλεια τόσο στο χώμα, όσο και στην άσφαλτο.

Με έναν καλό θώρακα εξασφαλίζεις ασφάλεια κρούσης, τι γίνεται ομως αν φύγεις σούπα στην ασφαλτο; με mx jersey εχεις μηδενική προστασία τριβής.
Λύση: αγοράζεις ενα μπουφάν κορντούρα 1-2 νουμερα μεγαλυτερο και το φοράς απο πάνω. Τι κανεις μετα το μπουφαν ομως; Γιατί πρακτικά το θελω λογω προστασιας τριβης στην ασφαλτο, για το χωμα εχω τον θώρακα που με προστατεύει επαρκώς, και δεν θα ηθελα να το κουβαλάω μαζί μου.

Καπως έτσι κατάληξα στο εξης:
Revit Sierra Jersey



mx jersey απο την revit, με εγκριση CE 17092 - class B (που σημαινει προστασια μονο για τριβή - αφου δεν εχει ενσωματωμενα προστατευτικά).

Μου φαίνεται πολύ πρακτική λύση για να εξασφαλίσεις προστασία τριβής. Το φοράς όταν βγαίνεις εθνική, και το βγάζεις αν θες να μην το χαλάσεις στα χώματα και βάζεις ενα κλασικό mx μπλουζάκι. Δεν έχω δει κάτι αντίστοιχο στην κατηγορία του.

Ηθελα λοιπον με αυτη την αφορμη να ανοιξω ένα θέμα για να μου πείτε αφενός την άποψή σας για αυτό το προιόν, αλλα και γενικότερα να συζητήσουμε για το πως εξοπλίζεστε για μεικτά ταξίδια.
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Class B που ισοδυναμεί σε Class A στην τριβή (Β γιατί δεν έχει προστασίες) ισοδυναμεί με προστασία με 45 χλμ/Ω σε καίρια σημεία και 25 χλμ/Ω σε δευτερεύοντα.
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Οπότε και ειδικά για καλοκαίρι για προστασία στην αναγκαια ασφαλτο, τουλάχιστον στον επαρχιακό που είναι χαμηλότερες οι ταχύτητες χρειάζεται το ΑΑ το λιγότερο
 
Τελευταία επεξεργασία:

tzortzispanagiotis

Μέλος
Όνομα
Τζώρτζης
Μοτό
F800GS 2014
Kawasaki KLR 250 1990
Ενδιαφέρον αυτό, δεν το ήξερα.

Βεβαια τα περισσοτερα διατρητα μπουφάν που αντέχονται στην ζέστη έχουν Α rating, για ΑΑ rating πας σε πιο adventure - 4 εποχών μπουφάν, οπότε δεν ξέρω αν θα αντέχονται..
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
H σειρα της Kenny Titanium νομιζω πως αντεχουν στην τριβη
Εχω μια και σε ενα συρσιμο καποτε 3 μετρων δεν ειχε παθει τιποτα. Ενα σημειο σαν θαμπαδα 1cm μονο.
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Βεβαια τα περισσοτερα διατρητα μπουφάν που αντέχονται στην ζέστη έχουν Α rating, για ΑΑ rating πας σε πιο adventure - 4 εποχών μπουφάν, οπότε δεν ξέρω αν θα αντέχονται..
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Βεβαια τα περισσοτερα διατρητα μπουφάν που αντέχονται στην ζέστη έχουν Α rating, για ΑΑ rating πας σε πιο adventure - 4 εποχών μπουφάν, οπότε δεν ξέρω αν θα αντέχονται..
Για δες αυτό το βιντεάκι. Τα ακριβά είναι ΑΑ.

 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Θώρακας και ένα καλοκαιρινό ελαφρύ 1 νούμερο μεγαλύτερο και είσαι ετοιμος. Στο βουνό αν ζεσταθεις το βγάζεις και το πιάνεις με έναν ιμάντα πίσω. Εναλλακτικά κάποιο καλό τεχνικό μπουφάν όπως της alpinestars δε θυμάμαι μοντέλο. Αλλά εγώ προτιμάω τη πρώτη λύση.
 

tzortzispanagiotis

Μέλος
Όνομα
Τζώρτζης
Μοτό
F800GS 2014
Kawasaki KLR 250 1990
Επισης το Nordcode jackal air απο οτι βλεπω κανει 100 ευρω και εχει πιστοποιηση ΑΑ, για οποιον ενδιαφερεται.
Σε καποια site λεει ΑΑ, σε καποια οχι, αλλα το επιβεβαιωσα, ειναι ΑΑ
 

2Stroker

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
KTM LC4 640 ADV
Επισης το Nordcode jackal air απο οτι βλεπω κανει 100 ευρω και εχει πιστοποιηση ΑΑ, για οποιον ενδιαφερεται.
Σε καποια site λεει ΑΑ, σε καποια οχι, αλλα το επιβεβαιωσα, ειναι ΑΑ
Το Norcode jackal air το εχω εγω. Το πηρα πριν κανα μηνα οποτε δεν εχει δοκιμαστει ακομα σε 40αρια.

To μπουφαν εχει απιστευτη εφαρμογη. Το φορεσα καποιες φορες μαζι με την ελαφρια επενδυση που εχει, φορωντας t-shirt απο μεσα.

Μεσα στην κινηση του κεντρου της Αθηνας με 25 βαθμους ηταν σουπερ. Ακομα και την ωρα που βρισκομουν ακινητοποιημενος αναμεσα στα αυτοκινητα δεν ιδρωσα καθολου. Αρα λογικα καλοκαιρι

με +10 βαθμους πανω και χωρις την επενδυση θαρρω πως θα ειναι οκ. Επισης το φορεσα χωρις την επενδυση, εντος πολης με 30 βαθμους και παλι ημουν κομπλε ακομα και μεσα στην κινηση. Ηταν

σαν να μην φοραγα μπουφαν.

Σε επαρχιακο δρόμο απογευματακι το φορεσα παλι μαζι με την επενδυση και t-shirt ενω ειχε 18-20 βαθμους. Μετα απο το πρωτο μισαωρο αρχισα να κρυωνω σιγα σιγα.

θεωρω οτι ειναι αρκετα value for money.
 

sugariasgeorge

#γλυκος_kariolis
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Επισης το Nordcode jackal air απο οτι βλεπω κανει 100 ευρω και εχει πιστοποιηση ΑΑ, για οποιον ενδιαφερεται.
Σε καποια site λεει ΑΑ, σε καποια οχι, αλλα το επιβεβαιωσα, ειναι ΑΑ
Έχω πέσει με δαυτο..
Και το αριστερό μανίκι δεν σκίστηκε..
Έλιωσε σαν κεράκι αναμμένο....
Το κομμάτι δε , μεταξύ καρπού - αγκώνα έμεινε στην άσφαλτο όπως το λιωμένο βούτυρο στο τηγάνι ...
 

tzortzispanagiotis

Μέλος
Όνομα
Τζώρτζης
Μοτό
F800GS 2014
Kawasaki KLR 250 1990
Έχω πέσει με δαυτο..
Και το αριστερό μανίκι δεν σκίστηκε..
Έλιωσε σαν κεράκι αναμμένο....
Το κομμάτι δε , μεταξύ καρπού - αγκώνα έμεινε στην άσφαλτο όπως το λιωμένο βούτυρο στο τηγάνι ...
ωχ.. τουλαχιστον εκανε τη δουλεια του - σε προστάτεψε η βγηκες με τραυματισμό;
 

sugariasgeorge

#γλυκος_kariolis
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
ωχ.. τουλαχιστον εκανε τη δουλεια του - σε προστάτεψε η βγηκες με τραυματισμό;
Τραυματισμός δεν υπήρξε...
Το γεγονός ότι σύρθηκα με σταδιακή επιβράδυνση ίσως βοήθησε...
Σα να γλιστραγα σε πάγο ...
 
Top Bottom