Εξοπλισμός χειμερινής κατασκήνωσης (πλην σκηνών-υπνόσακκων)

Διαμαντής

Μέλος
Όνομα
Διαμαντής
Μοτό
TRANSALP XL650V
Πάμε.
Πάντα 1ον : Ικανό φαρμακείο.
Εάν εξαρτάται από εμένα η διαδρομή φροντίζω να έχω φτάσει όπου στήσω τουλάχιστον 1 ώρα πριν τη δύση. Να δώ το χώρο, να στήσω με σωστό τρόπο, προετοιμάσω φωτιά, την προσωπική υγιεινή και γενικά ότι χρειάζεται μάτια.
Νάυλον να μπορώ να μονώσω τη σκηνή σε δύσκολα και απρόοπτα.
Επιπλέον πασαλλάκια και αρτάνη.
Μικρό πτυοσκάπανο : καθαρισμός χώρου στησίματος, συμμάζεμα θράκας-συντήρηση φωτιάς, μεταφορά καυτών πετρών, λάκκος για την πρωινή ανάγκη. Το δένω συνήθως στα εμπρός κάγκελα για να το έχω πρόχειρο σε κάθε περίπτωση στο βουνό.
Μικρό πριονάκι : πτυσόμενο, φτηνό ~5 ευρώ.Μεγάλη ευκολία. Στο σάκκο με τα εργαλεία.
1 πολύ μικρό κατσαρολάκι ή 1 μεγάλο μπρίκι με καπάκι με μεταλλικό χερούλι : εκτός από σούπα, αφέψημο, καφέ, φαί. Ζεσταίνεις και δύο μπουκάλάκια νερού 500ml τα βάζεις στον υπνόσακκο 10 λεπτά πριν κοιμηθεις και είσαι άρχοντας. Άμα υπάρχει ανάγκη φυσικά. Κουταλοπήρουνο. 2 σκληρά πλαστικά πιάτα επαναχρησιμοποιήσιμα.
1 κεφαλής και 1 επικαθήμενο φακό : από πανέρι. Αρκούν. Επιπλέον μπαταρίες για αυτους στο τσαντακι μέσης μέσα σε νάυλον φαγητού κλειστές αδιάβροχα.
Διπλώμα άδεια και απαραίτητα έγγραφα σε νάυλον και αυτά στο τσαντάκι μένης.
1 δεύτερο κινητό παλιό φορτισμένο : Κα αυτό σε ναυλον κλειστό. Για backup.
Πάντα δεύτερα ρούχα : από εσώρουχα μέχρι και τα αδιάβροχα. Όλα. Σε σακούλες στεγανά και μέσα στα σαμάρια.
Σκούφος - γάντια : δεν παλεύεται το βουνό νύχτα.
1 μικρή fleece κουβέρτα : επιπλέον μόνωση πάνω από τον υπνόσακκο.
Καλό μαχαίρι.
1 αναπτήρα σε μπαλόνι ή καπότα και 2 ρεσώ για γρήγορο άναμα.
Φυσικά εργαλεία, σαμπρέλλες και μια μικρή τρόμπα ποδηλάτου.
Τα σαμάρια δεμένα επιπλέον με 2 μικρούς ιμάντες το κάθε ένα όπως και ο σάκος-λουκάνικο με άλλους 2. Τα πιό βαριά χαμηλά.Η μηχανή γενικά άμα έχει καλό στιβαρό δέσιμο στα πράγματα το βάρος δεν σου φαίνεται πολύ και περνάς παντού.
Α! και καλή διάθεση. ;)
Παρόλο που ποτέ δεν το κρατάω και πάντα τρώω πίνω λες και είμαι σπίτι μου όποτε έφαγα νωρίς και δεν πολυήπια κοιμήθηκα πολύ καλά ασχέτως συθηκών. Επίσης το πολύ νερό ή τα αφέψημα τη νύχτα δεν βοηθάνε γιατί σε αναγκάζουν να βγείς από τη σκηνή με κρύο και υγρασία και χάνεις θερμοκρασία που μετά δεν αναπληρώνεται εύκολα.
Ξέχασα.Ύφασμα οικονομικό για υπόστρωμα σκηνής και μερικά καρφιά και ένα σφηράκι για στερέωμα.Πολύ must.
 
Τελευταία επεξεργασία:

SteveRe

Μέλος
Όνομα
Σταυρος
Μοτό
Yamaha XT660Z
Αλουμινοκουβερτα !!! Δοκιμασμενη,φτηνη,χωρις να πιανει καθολου χωρο κ παναλαφρη. Την στρωνεις μεσα στο δαπεδο της σκηνης κ απο πανω το καριματ η το στρωμα. Σε προστατευει απο το κρυο κ απο την υγρασια του εδαφους καθως δεν περναει τιποτα. Επισης κανει κ για πολλες αλλες χρησεις,οπως να κουκουλωθεις εξ'ολοκληρου μ'αυτην,να την στερεωσεις σαν ''τοιχο'' καπου κοντα στη φωτια,ετσι ωστε να αντανακλαει την θερμοτητα της φωτιας πισω σ'εσενα,να μεταφερεις νερο κ πολλα αλλα ακομη...
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Kερακια ρεσω,πολυ καλης ποιοτητας για το βαρυ κρυο.
Κανει παρα πολυ καλη δουλεια για 4 ωρες και δεν πιανει καθολου χωρο.Θελει μια μικρη πατεντουλα για να ειναι και ασφαλες.

Παιρνουμε ενα γυαλινο βαζακι,του ανοιγουμε αρκετες τρυπες στο κεντρο στο μεταλλικο καπακι και βαζουμε το κερι μεσα.Και να γυρισει το βαζακι δεν υπαρχει κινδυνος.



Προσοχη,αν το ρεσω ειναι φθηνιαρικο και θα καει γρηγορα και η καπνα του θα κανει την σκηνη χαλια.Παρτε κατι επωνυμο και για καλο και για κακο καντε μια δοκιμη πριν,δεν θελουμε να βγαζει καπνα.
 

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23
Kερακια ρεσω,πολυ καλης ποιοτητας για το βαρυ κρυο.
Κανει παρα πολυ καλη δουλεια για 4 ωρες και δεν πιανει καθολου χωρο.Θελει μια μικρη πατεντουλα για να ειναι και ασφαλες.

Παιρνουμε ενα γυαλινο βαζακι,του ανοιγουμε αρκετες τρυπες στο κεντρο στο μεταλλικο καπακι και βαζουμε το κερι μεσα.Και να γυρισει το βαζακι δεν υπαρχει κινδυνος.



Προσοχη,αν το ρεσω ειναι φθηνιαρικο και θα καει γρηγορα και η καπνα του θα κανει την σκηνη χαλια.Παρτε κατι επωνυμο και για καλο και για κακο καντε μια δοκιμη πριν,δεν θελουμε να βγαζει καπνα.
Τι ειναι αυτα ρε,δεν τα εχω ξανακουσει,βοηθαει αυτο το πραγματακι στο κρυο?
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Τα έχω δοκιμάσει Σεπτέμβρη στον Ολυμπο με 0 έως - 5 και δεν μπορώ να πω ότι έκαναν δουλειά!
Ίσως σε καλύτερες συνθήκες δουλεύουν
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Τι ειναι αυτα ρε,δεν τα εχω ξανακουσει,βοηθαει αυτο το πραγματακι στο κρυο?
Ανεβαζει την θερμοκρασια περιπου 3 βαθμους και διωχνει την υγρασια.Μπορει τωρα να μην μας λενε πολλα οι 3 βαθμοι,αλλα οταν εισαι στο οριο μετρανε.
 

tasosbob

Μέλος
Περιοχή
Εδεσσα
Όνομα
Τασος
Μοτό
Honda Transalp 650
Ανεβαζει την θερμοκρασια περιπου 3 βαθμους και διωχνει την υγρασια.Μπορει τωρα να μην μας λενε πολλα οι 3 βαθμοι,αλλα οταν εισαι στο οριο μετρανε.
Εγω το εχω κανει αυτο μεσα σε αμαξι γιατι δουλευα νυχτα αλλα σαν τον μανιακ... δεν καταλαβα διαφορα ουτε ζεσταθηκα...
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
παρένθεση
μονο το σεχ βοηθα στο πολύ κρύο.,.,
:pointu::hh:
Εσύ δεν ισιωσες με ένα μπουκάλι μαύρο Johnny...... Τι να κάνει το σεχ?
Σόμπα...... Λεμεεεεε:p
 

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
πλάκα πλάκα .
αν μιλήσουμε και λιγο σοβαρά το αλκοόλ γενικά αντεδυκνείεται για το κρύο ,
γιατι μπορεί να φέρνει μια σχετική ζεστασιά στην αρχή αλλα μετα ερχετε απότομη υποθερμία ,,

το σεχ το δοκίμασα σε άλλη περίπτωση και βοηθά πραγματικά !!χα χα !!

γενικά το αγκάλιασμα ανεβάζει πάντα θερμοκρασία,
βλέπε και πολλά πλάσματα στο πολυ κρύο μαζεύονται ολα μαζι !!

τεσπα ας επανερθουμε στα γκάτζετ .


Sent from the seventh dimension using black hole
from our parallel universe
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Μην ανακατευετε τη διαβιωση με την επιβιωση.
Οτι βοηθαει στην επιβιωση ειναι σχεδον ανεπαρκες στη διαβιωση!
Το κερακι κι η κουβερτα αλουμινιου, ειναι θησαυρος ανεκτιμητος σε ακραιες καταστασεις. Και φυσικα, απολυτως αχρηστα σε κανονικες συνθηκες διαβιωσης... ;)
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
την κουβερτα αλουμινιου δεν την εχω δουλεψει για να ξερω, αλλα το κερακι σε πραγματικο κρυο, δεν εκανε τιποτα...
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Μην ανακατευετε τη διαβιωση με την επιβιωση.
Οτι βοηθαει στην επιβιωση ειναι σχεδον ανεπαρκες στη διαβιωση!
Το κερακι κι η κουβερτα αλουμινιου, ειναι θησαυρος ανεκτιμητος σε ακραιες καταστασεις. Και φυσικα, απολυτως αχρηστα σε κανονικες συνθηκες διαβιωσης... ;)
Ειδικα η κουβερτα αλουμινιου ειναι ολα τα λεφτα.
Κοστιζει ελαχιστα γι αυτο που μπορει να σου προσφερει και δεν πιανει ιδιαιτερο χωρο.
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Το κερακι κι η κουβερτα αλουμινιου, ειναι θησαυρος ανεκτιμητος σε ακραιες καταστασεις.;)
κι αν το κερακι εχει και μια τουρτα σοκολατα απο κατω...ακομα καλυτερα:prft::ptl:
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
την κουβερτα αλουμινιου δεν την εχω δουλεψει για να ξερω, αλλα το κερακι σε πραγματικο κρυο, δεν εκανε τιποτα...
Αν ησουν ενα κλικ πριν πεθανεις, θα ευχοσουν να το ειχες λιγο πριν...
Επιβιωση λεω.
Μην τα συγχεετε....
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Ειδικα η κουβερτα αλουμινιου ειναι ολα τα λεφτα.
Κοστιζει ελαχιστα γι αυτο που μπορει να σου προσφερει και δεν πιανει ιδιαιτερο χωρο.
Οταν εχεις τα παντα, μπουφαν ισοθερμικα θερμοεσωρουχα υπνοσακους σκηνες κλπ, δεν την εκτιμας ουτε αυτη Παναγιωτη.
Θα την εκτιμισεις ομως οταν σου βραχουν ολα ή καποια απο τα παραπανω και τυλιχτεις μ αυτην... ;)
Εσυ καλα το λες, αλλα τονιζω τη χρηση της και ποτε κανει τη διαφορά!
Δεν ειναι κατι που το βαζω πανω μου και νιωθω οπως οταν βαζω τη μπουφαναρα με το πιπουλο. Αυτο λεω.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Αν ησουν ενα κλικ πριν πεθανεις, θα ευχοσουν να το ειχες λιγο πριν...
Επιβιωση λεω.
Μην τα συγχεετε....
Ποιος μίλησε για επιβίωση μαρη..... Εσύ τα έχεις μπερδεμένα!
Κατασκήνωση για διασκέδαση κάνουμε.... Όχι πολεμο:p
 
Περιοχή
Ηράκλειο κρήτης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Transalp 600 '95,VFR 800 vtec '02
Ειδικα η κουβερτα αλουμινιου ειναι ολα τα λεφτα.
Κοστιζει ελαχιστα γι αυτο που μπορει να σου προσφερει και δεν πιανει ιδιαιτερο χωρο.
Σε κάθε φαρμακείο μοτο ή αυτο ,jumbo-praktiker-lidl μέχρι makan κλπ έχει μέσα.Αλλά όπως είπε και παραπάνω ο @forester είναι για ώρα ανάγκης και όχι για να πεις πάω βολτα στο βουνό :bdw:,εντάξει δεν παίρνω κουβέρτα εχω αλουμινένια που δεν πιανει τόπο:rain:.(ασε που είναι μιας χρήσης ,δεν ξαναδιπλώνεται με τίποτα:brr:)
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Οταν εχεις τα παντα, μπουφαν ισοθερμικα θερμοεσωρουχα υπνοσακους σκηνες κλπ, δεν την εκτιμας ουτε αυτη Παναγιωτη.
Θα την εκτιμισεις ομως οταν σου βραχουν ολα ή καποια απο τα παραπανω και τυλιχτεις μ αυτην... ;)
Εσυ καλα το λες, αλλα τονιζω τη χρηση της και ποτε κανει τη διαφορά!
Δεν ειναι κατι που το βαζω πανω μου και νιωθω οπως οταν βαζω τη μπουφαναρα με το πιπουλο. Αυτο λεω.
Δεν διαφωνουμε καπου.Να σκεφτεις οτι για τους παραπανω λογους εμαθα να εκτιμω μεχρι και τις σακκουλες απορριματων.;)

Κωστα,@gsmaniac,με εξαιρεση αυτους που προσπαθουνε να βρουνε τα ορια τους,οι υπολοιποι το κανουμε για να περασουμε καλα.Στην φυση ομως οπως και εσυ γνωριζεις,ερχονται τουμπα τα πραγματα απο την μια στιγμη στην αλλη.Οσο καλυτερα ειμαστε προετοιμασμενοι,τοσο καλυτερα θα περασουμε.

Φυσικα δεν ειναι αναγκη να καταφευγουμε σε ακραιες λυσεις.Αν εχει μαθει το μυαλουδακι μας να αυτοσχεδιαζει,ειναι σχετικα απλα τα πραγματα.
 
Top Bottom