Επαναχρησιμοποιουμενο φιλτρο λαδιου

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Ολο το thread
http://www.advride.gr/threads/Αναβαθμίσεις-και-πειραματισμοί-σε-at-xrv650.2894/
ειναι μια εγκυκλοπαιδεια αλλα αυτο που μου τραβηξε σημερα
το ενδιαφερον ηταν αυτο που περιγραφει ο τιτλος.
Κι ερωτω αν γνωριζει καποιος υπαρχει στην αγορα φιλτρο λαδιου
που να ειναι επαναχρησιμοποιουμενο
και για αλλα μοντελα οπως πχ το 1200 gs?
Merci για το χρονο σας!
 

malco

Μέλος
Περιοχή
περιστερι
Όνομα
Κωνσταντινος Μαλλιος
Μοτό
Bmw r1200gs ADVENTURE
Δεν νομιζω να υπαρχει......ειδικα για λαδι;;;.....:thumbsdown:
 
Τελευταία επεξεργασία:

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
http://www.scottsonline.com/Product_Info.php?PartType=3

γενικώς...
και ειδικώς για R1200GS: http://www.scottsonline.com/Product_Purchase.php?PartType=3&Bike_ID=3896, στα 149$.

Λένε ότι κρατάει 35 μικρά....
Επίσης έχει και προ-φιλτράρισμα με μαγνήτη. Θεός κι η ψυχή τους....
Αυτό που ξέρω είναι ότι στα μηχανάκια μας μπαίνει μόνο το μαμά (αυτό που δίνει τέλος πάντων η μητριά...) γιατί έχουν παρουσιαστεί θέματα σε πολλούς που χρησιμοποίησαν κάτι άλλο. Αυτά από 4 διαφορετικούς μηχανικούς, τόσο σε εξουσιοδοτημενα, όσο και σε εξειδικευμένα.
Διαλιέχτεεεε!!!!!:D
 

malco

Μέλος
Περιοχή
περιστερι
Όνομα
Κωνσταντινος Μαλλιος
Μοτό
Bmw r1200gs ADVENTURE
Εγώ δεν θα έβαζα επαναχρησιμοποιουμενο φίλτρο λαδιού....Άποψή μου βέβαια.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Στα μηχανακια μας μπαινει και του εμποριου-θα σας πω αυριο ποιο- κι αν ειχε προβλημα
θα το ειχα αντιληφθει μετα απο 180000 χλμ που το χρησιμοποιω:):):)
Υπάρχουν βέβαια αρκετές ζημιές στα εεξουσιοδοτημενο, που μετά από ελέγχους στην μαμά εταιρεία, οφειλόταν σε after market φίλτρα.
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Υπάρχουν βέβαια αρκετές ζημιές στα εεξουσιοδοτημενο, που μετά από ελέγχους στην μαμά εταιρεία, οφειλόταν σε after market φίλτρα.
To φιλτρο πρεπει να εχει μια συγκεκριμενη βαλβιδα, αυτο ειναι ολο.
Το εχει και η Hi flo στο κωδικολογιο της αυριο θα ξερω.
Αλλωστε το εργοστασιο δινει εντολη παραγωγης για τα φιλτρα της σε καποιον δεν τα φτιαχνει διπλα στα μηχανακια!!

p.s.
Για μερικες διαγνωσεις της συγκεκριμενης μαμας σχετικα με την προελευση της καθε ζημιας
υπαρχει σχετικη ενοτητα στα ανεκδοτα με τον Τοτο:D:D
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
To φιλτρο πρεπει να εχει μια συγκεκριμενη βαλβιδα, αυτο ειναι ολο.
Το εχει και η Hi flo στο κωδικολογιο της αυριο θα ξερω.
Αλλωστε το εργοστασιο δινει εντολη παραγωγης για τα φιλτρα της σε καποιον δεν τα φτιαχνει διπλα στα μηχανακια!!

p.s.
Για μερικες διαγνωσεις της συγκεκριμενης μαμας σχετικα με την προελευση της καθε ζημιας
υπαρχει σχετικη ενοτητα στα ανεκδοτα με τον Τοτο:D:D
Είναι να μην σου κάτσει. ...
Και είναι κρίμα να σου κάτσει, από κάτι τόσο φτηνό.
 

kostas r1150gs

Μέλος
Περιοχή
Ν ΜΟΥΔΑΝΙΆ
Όνομα
konstantinos
Μοτό
Bmw r1150gs
Με το φίλτρο λαδιού δεν παίζουμε. οι μηχανές μας ανεβάζουν μεγάλες θερμοκρασίες στα λάδια και θα πρέπει να βάζουμε συγκεκριμένα φίλτρα. Να έχουν απαραίτητα βαλβίδα και να είναι ανθεκτικό στις υψηλές θερμοκρασίες.

Κώστας R1150GS
 

petaloudas

Μέλος
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Νικολας
Μοτό
R1200GSA
Ως "φιλτρας" να πω και εγω τη γνωμη μου λιγο πρωτον θα συμφωνησω με τον πασχαλη που αναφερει πως τα φιλτρα οπως και αλλα parts των μοτο και γενικως οχηματων δεν κατασκευαζονται απο τις ιδιες της εταιριες αλλα συνηθως δινονται σε αλλες εκτος οι οποιες φυσικα και ειναι πιστοποιημενες παθως εχουν τμημα R&D για αυτο που παραγουν.Συνηθως αναπτυσουν στα εργαστηρια τους ολοκληρο το συστημα φιλτραρισματος ειτε για αερα ειτε για λαδι και καυσιμο κατασκευαζοντας τους "παπαδες" και τις ειςαγωγες για το φιλτρο αερος αλλα και τις βασεις που τοποθετουνται τα φιλτρα λαδιουκαι καυσιμου. Παμε τωρα στη Βαλβιδα οπου επικρατει η αποψη πως αμα εχει βαλβιδα ειναι καλο και κανει για το οχημα μας. εδω θα διαφωνησω καλο φιλτρο για το οχημα μας ειναι αυτο που παραγεται συμφωνα με τις προδιαγραφες που θετει η μαμα και στα οποια καποια εχουν βαλβιδα αλλά και πολλα οχι....επισης αναρωτηθηκατε ποτε εαν το φιλτρο με βαλβιδα που νομιζεται πως κανει για το οχημα σας στα ποσα bar ανοιγει?? ποσα bar σηκωνει η δικη σας μηχανη?? δε θυμαμαι για τα Bmw εαν εχουν θα δω το πρωι στο μαγαζι και θα σας πω .Παμε στους κατασκευαστες...τα φιλτρα για τα δικα μας μοτο οπως και για αλλα πολλα οχηματα κατασκευαζονται απο τη Mahle οποτε ειτε περνεις original ειτε Mahle ενα και το αυτο .το ιδιο ισχυει και με της Mann .Δε ξερω ομως τι γινεται με τη hiflo που αναφερθηκε ,ειναι καταςκευαστης πρωτης τοποθετησης?? εαν εχει πιστοποιησεις και κατασκευαζει τα προιοντα της βασει του κανονισμου block exemption 1400/2002 και τον επομενο που τον αντικαθιστα τον 461/2010 .παντως απο οσο γνωριζω ειναι οτι δεν εχει προβληματα .Οσον αφορα τις "ζημιες" στις αντιπροσωπιες ακομα και με φιλτρο Mahle η Mann να πας θα σου πουν πως δεν κανει και πως θα χασεις εγγυηση εαν το βαλεις η εαν το εχεις βαλει ηδη...κατι που φυσικα δεν ισχυει. Αυτα απο μενα Πιστευω να βοηθησα λιγακι


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Κι εγω σε θεμα αναλωσιμα,οχι μονο σε φιλτρο λαδιου αλλά και πιο γενικοτερα,κοιταζω να τηρουνται οι προδιαγραφες του Κατασκευαστη και επιλεγω,συνηθως,μια Επωνυμη στο χωρο εταιρεια και παμε...δεν βλεπω κανενα λογο για BMW (ή αλλη εργοστ.εταιρεια...)σωνει και καλα.Εως σημερα δεν εχω δει κατι που να με ξενισει ποσο μαλλον να με ψιλιασει οτι η επιλογη μου ειναι λαθος...οπότε συνεχιζω στο ιδιο τροπαριο.
 
Reactions: NLS

malco

Μέλος
Περιοχή
περιστερι
Όνομα
Κωνσταντινος Μαλλιος
Μοτό
Bmw r1200gs ADVENTURE
Το έχω πει κι εγώ πολλές φορές στο παρελθόν....προδιαγραφές και πάλι προδιαγραφές, γιατί κανείς δεν ξέρει καλύτερα από τον κατασκευαστή. Από μάρκα βάλε ότι θέλεις...
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Το έχω πει κι εγώ πολλές φορές στο παρελθόν....προδιαγραφές και πάλι προδιαγραφές, γιατί κανείς δεν ξέρει καλύτερα από τον κατασκευαστή. Από μάρκα βάλε ότι θέλεις...
Nαι αλλά με μετρο...για σκεψου για τρομπα λαδιου να βαλεις καμμια μαρκας ...Playboy...τι εχει να γινει μετα...:wacky::roflmao::roflmao:
 
Top Bottom