Επεξεργασια/κοπτοραπτικη για υπαρχοντα gps tracks

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Να πω αρχικα οτι για αρκετα χρονια που δουλευω το GPS (Zumo 595) δεν χρειαστηκα να επεξεργαστω tracks γιατι συνηθως βγαζω χωματινες διαδρομες σε google mymaps, κανω export σε gpx, ανεβαζω στο Garmin και δουλευω ετσι. Επισης για ασφαλτινες διαδρομες δεν χρησιμοποιω καποιο προγραμμα, απλα βαζω πολλα ενδιαμεσα σημεια ωστε να μην αφηνω το GPS να "σκεφτει" πολυ. Γι'αυτο το λογο δεν ειχα ασχοληθει/κοιταξει ποτε τα "active tracks", δηλ τις διαδρομες που εχω κανει προσφατα.

Αλλα μου ζητησανε χθες να γραψω μια διαδρομη που καναμε και να βγαλω gpx. Προηγουμενως εκανα ενα τεστ κανοντας μια μικρη διαδρομη, την εσωσα (δηλ το τελευταιο active track) με καποιο ονομα και την κατεβασα απο το Garmin σαν αρχειο gpx και ολα καλα. Αλλα η σχετικα μεγαλη διαδρομη που καναμε χθες (γυρω στα 100χμ) υπαρχει στο GPS σαν 5 ή 6 διαφορετικα active tracks που εχουν σωθει σε διαφορετικα χρονικα σημεια. Επισης σε καποιο σημειο της διαδρομης χαθηκαμε ψαχνοντας και καναμε μπρος-πισω, δημιουργωντας ιχνος το οποιο θελω να σβησω.

Για πεστε οι επαϊοντες αν γνωριζετε, πως γινεται τετοια κοπτοραπτικη με υπαρχοντα tracks / τα αντιστοιχα αρχεια gpx? Θα προτιμουσα να συνδεσω ολα αυτα τα tracks σε ενα και θαθελα να σβησω και κανα δυο μπρος-πισω. Ελπιζω χωρις basecamp γιατι δεν εχω καμια ορεξη να το χρησιμοποιησω - τοχω αποφυγει τοσα χρονια.
 
Τελευταία επεξεργασία:

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Υπάρχουν προγράμματα στο διαδίκτυο για την δουλειά αυτή με εύκολο σχετικά τρόπο.
 

estebahn

Μέλος
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
CBR 600F4i
Συμφωνώ για το gox studio, παρότι online δεν είχε κανένα θέμα να διαχειριστεί πολλαπλά αρχεία ταυτόχρονα.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Συμφωνώ για το gox studio, παρότι online δεν είχε κανένα θέμα να διαχειριστεί πολλαπλά αρχεία ταυτόχρονα.
Δεν ξέρω εάν μπορείς να ενώσεις κάποια αρχεία gpx σε ένα με το συγκεκριμένο.
Αλλά και γι΄αυτό υπάρχει λύση.
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
edit διαδρομης
προσωπικα δεν κανω. Εχω κανει πειραματα, αλλα εως εκει. Δεν μου χρειαζεται.

Δυο συνθηκες υπαρχουν. Οταν εχουμε διαδρομη και στον χαρτη υπαρχουν χαρτογραφικα δεδομενα και η περιπτωση που ο χαρτης ειναι αδειος. Εδω ειναι το πιο δυσκολο.
Στην πρωτη περιπτωση που ειναι και πιο συχνο φαινομενο, το λογισμικο "παταει" επανω στα χαρτογραφικα δεδομενα και ο αλγοριθμος σχεδιαζει ιχνος. Στην δευτερη περιπτωση, το λογισμικο ζηταει την βοηθεια του χρηστη να σχεδιασει οπου εκεινος θελει την διαδρομη επανω σε κενο χαρτη. Εδω καλο θα ειναι να εχουμε την βοηθεια απο δορυφορικους χαρτες.

Γιατι να κανουμε edit ?
  • εχουμε κανει καταγραφη διαδρομης και το ιχνος εχει πολλες στασεις με χαμενο χρονο
  • εχουμε κανει καταγραφη διαδρομης και το ιχνος σε αρκετα σημεια εχει κακη καταγραφη ιχνους π.χ λογο κακης ληψης GPS - το osmand εχει αυτοματη λυση σε αυτο
  • θελουμε να αφαιρεσουμε κομματι διαδρομης
  • θελουμε να ενωσουμε διαδρομες
  • κατι αλλο
ποσο συχνα θα κανουμε edit ?
αν δεν υπαρχει συχνη αναγκη, ισως να κανουμε μια νεα διαδρομη με ενδιαμεσες στασεις σε λιγοτερο απο 1 λεπτο και τελος.

υπαρχουν τρεις τροποι να κανουμε edit διαδρομης. Με λογισμικο στο PC, σε web page στο internet ή στην εφαρμογη πλοηγησης (πχ locus map). Ολα εχουν να κανουν με τον χρηστη
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Να αναφερω οτι εκανα τέλεια τη δουλεια που ηθελα με το gpx.studio — the online GPX file editor, tnx!

Το editing διαδρομων ειναι πανευκολο, οπως και ο συνδυασμος πολλων "μερικων" διαδρομων σε μια "ολικη" :ok:
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom