Επιδιόρθωση μηχανισμού ρύθμισης φώτων για R1200GS

alx_k

Skipper
Περιοχή
Βόλος-Θεσσαλονίκη
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
BMW R1200GS '05
Τοποθετησα πρόσφατα νεο συγκρότημα φώτων στην μηχανη μου μιας και το παλιο μου είχε σπάσει και χρειαζόταν αντικατασταση. Τα νεα φωτα τα απεκτησα απο φιλο που τα είχε δευτερα στο υπογειο.
Με την πρωτη τοποθέτηση αντιλήφθηκα οτι τα φωτα εφεγγαν στον ουρανο και ήταν καταλληλα μονο για να κατεβαζουν αεροπλάνα :)
Στην αρχη νομιζα οτι εφταιγε η βαση που κουμπωνουν τα φωτα. Πολυ γρήγορα ομως παρατηρησα οτι κατι επαιζε με το κάτοπτρο μεσα στα φωτα. Ειχε μια κλιση προς τα πανω. Προσπαθησα να το ρυθμίσω με την βιδα ρύθμισης αλλά ματαια...
Η βίδα-ρυθμιστής νουμερο 12 της εικόνας δεν ακουγε.



Ξεκουμπωσα τα φωτα για να παρατηρησω καλυτερα και ειδα οτι το κατοπτρο μεσα κουνιοταν ανεξελεκτα σαν να ειχε ξεχαρβαλωθει (αυτός μαλλον ηταν και ο ο λόγος που μου ειχε καψει και την λαμπα πορείας προ λιγων ημερών).
Αρχισα να παρατηρω καλυτερα και ειδα οτι και οι δυο ρυθμιστες που αποτελούνται απο δυο βιδες εξωτερικά των φωτων και με δύο μηχανισμούς στο εσωτερικό ειχαν βγει off!



Η κεντρική βιδα ρυθμίζει το πανω-κατω του κατόπτρου και η πλαϊνή το δεξιά - αριστερά.

Ευτυχως για καλη μου τύχη ειχα κρατησει το παλιο σπασμενο φαναρι μου κ ετσι κατάφερα και εβγαλα ενα μηχανισμο εξω και παρατηρησα πως λειτουργει.
Η βιδα σπρωχνει ή τραβα το μαυρο πλαστικό μερος με την μαυρη μπιλια ή οποια φωλιαζει μεσα στην ασπρη ή οποια κινει το κατοπτρο. Αυτή ειναι η αρχη λειτουργιας του.









Τοσο απλη αρκει να μην εχουν ξεκουμπωσει οι μπιλιες μεταξυ τους. Γιατί αμα ξεκουμπωσουν ειναι τεραστιο μανικι να ξανακουμπωσουν. Και οταν λεω τεραστιο εννοω ΤΕΡΆΣΤΙΟ!!!

Αφου καταλαβα τι παιζει και τι πρεπει να κανω ξεκινησα να πασπατευω το καλο φαναρι. Το βασικο πρόβλημα που αντιμετωπισα ειναι οτι ο χωρος που σου επιτρεπει να δουλέψεις ειναι πολυ μικρος και χωρις πολυ ορατοτητα. Περισσότερο δουλεψα με την αφή είναι η αλήθεια.
Ο μηχανισμός στο πλαι μπαινει πανευκολα και με το χερι. Ασχοληθηκα λιγο μαζι του αλλα τον ειχα στον νου μου μην τον ζορισω πολυ καθ ολη την εργασια μου.
Ο μηχανισμός στο κεντρο ομως βρισκεται σε δυσπρόσιτο σημειο.
Για να τον ξανακουμπωσω χρειαστηκα ενα καλωδιο, ενα μυτοτσιμπιδο, εναν δυνατο φακο για να βλέπω μεσα και πολυ μεγάλη υπομονη και προσοχη.
Περασα ενα καλωδιο (το κοκκινο οπως φαίνεται στις εικόνες) πισω απο το άσπρο μερος του μηχανισμου απο την τρυπα που ειναι η λαμπα της μεγαλης σκαλας και φερνοντας την μαυρη μπιλια οσο πιο κοντά στην ασπρη γίνεται τράβηξα με παρα πολυ προσοχη προς τα εξω για να μπορέσει να ξανακουμπωσει. Το πετυχα μετα απο πολλες προσπάθειες. Προσοχη στην δυναμη για να μην σπασει οτιδήποτε απο τον μηχανισμο. Αν σπασει η λυση ειναι η αγορα νεου φαναριου.











Εδω φαινεται ξεκαθαρα πως εχει ξεκουμπωσει.




Εδω σας το δειχνω στον μηχανισμο για να εχετε καλυτερη εικόνα πως ειναι μεσα.





Αφου ξανακουμπωσαν οι ρυθμιστες, τσέκαρα να δω οτι δουλευουν και δουλευουν τέλεια!:)
Τοποθετησα ξανα το φαναρι και ειμαι ετοιμος για νεες βολτες!!! :cool: ...και χωρις να ενοχλω τα αεροπλάνα...:D

 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Ωραιος Αλεξ! Θυμαμαι στο 07 που ειχα προσπαθωντας να ρυθμισω τα φωτα καταφερα να φυγει απ την θεση του ο ρυθμιστης :confused:

Το πηγα στο μηχανικο που παιδευοταν μια ωρα να το φερει :wacky:

Δεν μου ξαναθυμιζεις , οταν το στριβεις δεξιοστροφα ανεβαινει η σταθμη φωτος και αριστεροστροφα κατεβαινει?? :hungover:
 

alx_k

Skipper
Περιοχή
Βόλος-Θεσσαλονίκη
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
BMW R1200GS '05
Αυτο ειναι το σπαστικο της φασης. Ξεκουμπωνει για πλακα, αρκει μια πίεση παραπανω καθως αλλάζουμε μια απο τις λαμπες.

Δεξιοστροφα τραβαμε τον μηχανισμο προς τα πισω, αρα κατεβαζουμε την δεσμη και αριστεροστροφα σπρωχνουμε τον μηχανισμο προς τα εξω οποτε ανεβάζουμε την δεσμη.
 

N4pSt3R

Lost Balkaneros
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
BMW F800gs
Είσαι δυνατός μαστορας!!!
 

alfa7

for Life
Περιοχή
Χανιά,Κρήτης / Μαρούσι
Όνομα
Στέλιος
Μοτό
R1250GS F800GS X-ADV 690enduro XTX660 CRF450 CB50
Μπράβο... για το κουράγιο σου...
...είχα κάνει την ίδια επισκευή (ξανάβαλα τη μπίλια) και θυμάμαι τι τράβηξα...
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
εισαι ωραιος!!!!!!!απο ολες τις αποψεις
 

Arisxios

Μέλος
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Αρης
Μοτό
Πατίνι
Μπράβο !!!
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Μπραβο Αλξ, πως δεν το πηραμε χαμπαρι πριν το τοποθετησεις ρε συ...
Στο συνεργειο μου εχει ενα διαολομυτοτσιμπιδο που το κανει σε 1 λεπτο ο ατιμος...
Αλλα εχει φαει την πρωτη φορα τις ωρες του και αυτος!!
 

Fanismpartzhs

Μέλος
Όνομα
Φανης
σε ευχαριστώ alx_k θα το δοκιμάσω το Σαββάτο γιατί έχω το ίδιο πρόβλημα και θα σας ενημερώσω εκτός αν το συνεργείο του paschalis είναι αθηνα? οποτε αν θες paschali στειλε μου που θα το βρω .
ευχαριστω!!
 
Top Bottom