Επιλογή moto

giannis

Μέλος
Όνομα
ΙΩΑΝΝΗΣ
Καλησπέρα σας, σκοπεύω να αγοράσω καινούρια μοτό και οι επικρατέστερες είναι οι εξής:
Tiger 800 XCx
Tiger 800 XRx
BMW F700GS
Tracer
Η χρήση για την οποία προορίζεται είναι για εντός -εκτός πόλης.
Σε χώμα δεν έχω μπει ποτέ αλλά αν θα θελα να είχε κάποιες δυνατότητες κι εκεί και επίσης είναι σημαντικό και η άνεση στο ταξίδι διπλός με τη γυναίκα μου, που θέλουμε να κάνουμε ένα trip στην Ευρώπη.
Δώστε μου τα φώτα σας και πείτε μου τις απόψεις σας.
Πρόκειται για αγορά καινούριας.
 

lmb990

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΛΑΜΠΡΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Γιαννη καλωσηρθες! :welcome:

Απο bmw θα σου προτεινα καλυτερα το f800gs παρα το 700.. δεν ειναι τοσο ανετο οσο τα άλλα, αλλά ειναι καλυτερο στο off...
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Εγω στα ειπα και στο φεις
Ταιγκερ δαγκωτό παει παντου με άνεση και χώμα φουλ αν διάλεξης το χωμάτινο μοδελο
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Απο τα παραπάνω θα σου προτεινα Tracer. Στα 10 χιλιάρικα μια πλήρης μοτοσυκλέτα.

ΑΛΛΑ σαν λάτρης του Ιαπωνικού 4κύλινδρου θα σου πρότεινα να οδηγήσεις αν γίνεται πριν αποφασίσεις το καινούργιο Kawasaki Versys 1000..

Αν δεν έχεις υπάρξει κάτοχος Ιαπωνικού 4κύλινδρου και ειδικά Kawasaki έχεις χάσει μεγάλη εμπειρία.

Το καινούργιο Versys εκτός απο πολύ όμορφο κατα τη γνώμη μου, έχει έναν υπέροχο κινητήρα και είναι μια φανταστική μοτοσυκλέτα που γεφυρωνει τον κόσμο του On-Off Touring με την αξία ενός 4κύλινδρου 1000cc Μοτέρ απο Ιαπωνία.

Τώρα αν δε σε χαλάει εμφανισιακά και το προηγούμενο μοντέλο τρέχει και προσφορά στα 10 χιλιάρικα με αυτό αλλά το καινούργιο είναι πολύ πιο όμορφο

 

tsak8

Μέλος
Περιοχή
Ζωγραφου
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
R 1200 GS
Tiger 1050 sport, σε προσφορα το μοντελο 2015, το 2016 που ερχεται απλα κουκλα! Αλλιώς Τιγρη 800αρι , κορυφη στην ασφαλτο

Στάλθηκε από το LG-V500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Καλησπέρα σας, σκοπεύω να αγοράσω καινούρια μοτό και οι επικρατέστερες είναι οι εξής:
Tiger 800 XCx
Tiger 800 XRx
BMW F700GS
Tracer
Η χρήση για την οποία προορίζεται είναι για εντός -εκτός πόλης.
Σε χώμα δεν έχω μπει ποτέ αλλά αν θα θελα να είχε κάποιες δυνατότητες κι εκεί και επίσης είναι σημαντικό και η άνεση στο ταξίδι διπλός με τη γυναίκα μου, που θέλουμε να κάνουμε ένα trip στην Ευρώπη.
Δώστε μου τα φώτα σας και πείτε μου τις απόψεις σας.
Πρόκειται για αγορά καινούριας.

Αυτά τα 4 που βάζεις είναι σαφώς ανταγωνιστικά μεταξύ τους και το καθένα έχει τον προσανατολισμό του, ο οποίος "δηλώνεται" ευθέως στα χαρακτηριστικά τους , που φαίνονται δια γυμνού οφθαλμού.
Λαμβάνοντας υπόψην τι λες ότι θέλεις να κάνεις, όποιο και να πάρεις από αυτά, θα σε ικανοποιήσει. Ίσως έβγαζα από την εξίσωση -για να σε βοηθήσω:D - το χωμάτινο 800αρι Tiger . Λόγω άνεσης δικάβαλου ταξιδιού που λες ότι θες, ίσως έβλεπα και λίγο σκεπτικός το Tracer (χωρίς να το έχω κάνει βόλτα, δεν ξέρω τι λέει από άνεση στο ταξίδι, απλώς έτσι που το βλέπω, δε φωνάζει: "είμαι άνετο"!!!) Διάλεξε όποιο σου κάθεται καλύτερα οπτικά από τα υπόλοιπα 2. Νομίζω οι τιμές είναι παραπλήσιες, οπότε παίρνεις αυτό που σου κάνει "κλικ"! ;)
 

vkats

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
Triumph Tiger 800
Αγαπητέ giannis,

κακώς προβληματίζεσαι.

Tiger 800 XRx και τελείωσες.

Μέσα στη πόλη είναι ευέλικτο σαν παπί. Εχει πολλά γκάζια και απίστευτα κρατήματα. Στα στροφιλίκια είναι πραγματική απόλαυση. Ταξιδεύει με υψηλές ταχύτητες στην Εθνικη δικάβαλος και τριβάλιτσος. Και μπαίνει και χώμα ανετότατα για βόλτα (όχι στα κατσάβραχα βέβαια).

Και το νέο αυτό μοντέλο με όλα τα καινούρια ηλεκτρονικά που το φόρτωσαν απλά δεν παίζεται στην κατηγορία.

Είναι το καλύτερο αυτή τη στιγμή all rounder μηχανάκι παγκοσμίως για τη χρήση που το έθεσες και στα κυβικά που θέλεις.

Με το καλό λοιπόν και να το απολαύσεις όπως απολαμβάνω εγώ το δικό μου του 2014.
 

giannis

Μέλος
Όνομα
ΙΩΑΝΝΗΣ
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Πιστεύετε ότι υπάρχει δηλαδή σημαντική διαφορά με το XCx ε? Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω σκοπό να μπω χώμα για να τεστάρω τη μηχανή απλά αν προκύψει κάποιο χωμάτινο κομμάτι, η μηχανή να μπορεί να το υποστηρίξει.
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Πιστεύετε ότι υπάρχει δηλαδή σημαντική διαφορά με το XCx ε? Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω σκοπό να μπω χώμα για να τεστάρω τη μηχανή απλά αν προκύψει κάποιο χωμάτινο κομμάτι, η μηχανή να μπορεί να το υποστηρίξει.
Αυτο θα το κανει ανετα και το XRx. Οπως ειπανε και οι αποπανω, απο αυτα που ανεφερες το XRx ειναι για κυριως ασφαλτινη χρηση το καλυτερο (και ο βρεταννικος τρικυλινδρος εχει "χαρακτηρα").

Απο την αλλη, ενα 4κυλινδρο γιαπωνεζικο 1000αρι (τα Versys και CBF μου ερχονται στο μυαλο) εχει αλλες, πιο pan-european, sport touring δυνατοτητες.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Το CBF 1000 είναι ένα εξαιρετικό μηχανάκι και τα δίνουν ΤΣΑΜΠΑ.

Μοτερούκλα, φρενάρες και στρίβει με τη σκέψη. Σε επαρχιακό που το έχω οδηγήσει πήγαινε έυκολα κοντά σε ρυθμούς SS.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Το CBF 1000 είναι ένα εξαιρετικό μηχανάκι και τα δίνουν ΤΣΑΜΠΑ.

Μοτερούκλα, φρενάρες και στρίβει με τη σκέψη. Σε επαρχιακό που το έχω οδηγήσει πήγαινε έυκολα κοντά σε ρυθμούς SS.
Δηλαδή πιο αργό από το μονόδρομο...:D

spam off...
αγνοείστε το παραπάνω μηνυμά μου :)
μόνο για πλάκα το έγραψα
 

vkats

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
Triumph Tiger 800
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Πιστεύετε ότι υπάρχει δηλαδή σημαντική διαφορά με το XCx ε? Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω σκοπό να μπω χώμα για να τεστάρω τη μηχανή απλά αν προκύψει κάποιο χωμάτινο κομμάτι, η μηχανή να μπορεί να το υποστηρίξει.
Βασικη διαφορα εχουν στη διαμετρο μπροστινου τροχου. Το XC εχει 21 οτι πρεπει για χωμα αλλα οχι καλο για ασφαλτο (δεν στριβει τοσο) και το XR 19αρη. Καλο για στριψιμο και ανεκτο στο χωμα. Επισης το XC ειναι ψηλοτερο και με μεγαλυτερες διαδρομες αναρτησεων (για το χωμα γαρ).

Συμπερασμα: για το XR εισαι!!!!
 
Top Bottom