Επισκευή και βαφή

Big twin

Orange blood
Όνομα
Σαββας
Μοτό
Ktm 990 smt 2011
Έχω απελπιστεί τόσο ώστε την επόμενη φορά που θα χρειαστεί να βάψω θα έχω έτοιμη κούτα ψεκασμένη και σκουπισμένη με νερό και θα σκεπάσω ό,τι θα έχω βάψει, γιατί δεν την πατάω στο βάψιμο... στο στέγνωμα την πατάω. που θέλει κανένα δίωρο - τρίωρο να τραβήξει
Ούτε ο Τζακ Νόρις δεν πέτυχε καλή βαφή σε εξωτερικό χώρο :roflmao: Ειδικά Ελλάδα που έχει ξηρασία και είναι γεμάτο σκόνη και μυγάκια παντού... εσύ φταις μόνο στο ότι βάφεις σε εξωτερικό χώρο τίποτα άλλο και πουθενά αλλού δεν φταις..
 
Τελευταία επεξεργασία:

Coyote

Μέλος
Όνομα
Τάσος
Μοτό
Varadero C-ABS 2010
Εξαρτάται τι μπιμπίκι είναι, είναι μερικά που θέλουν γυαλόχαρτο. Κοίτα εδώ με τις θερμοκρασίες που υπάρχουν δεν χρειάζεται τόσο πολύ και στις 15 - 20 μέρες τρίβω και το κάνω καινούργιο. Χρησιμοποιώ μόνο την τελευταία αλοιφή της 3M Finesse IT και έχω καλά αποτελέσματα.


Υ.Γ το ξέρω ότι φταίει το έξω... τι να κάνω όμως;
 

Big twin

Orange blood
Όνομα
Σαββας
Μοτό
Ktm 990 smt 2011
Κοίτα.. Μπορείς να κάνεις αλοιφή αλλά να ξέρεις όσο πιο πολύ στεγνώσει τόσο καλύτερα αποτελέσματα θα δεις.. Εγώ πάντως δεν έκανα ποτέ αλοιφή μετά από βάψιμο.. Το zx το είχε δει επαγγελματίας (καλός) φίλος και μου λεει.. Πότε πρόλαβες και το έκανες αλοιφή αφού χθες το εβαψες και του λέω δεν έκανα αλοιφή.. Έμεινε με ανοιχτό το στόμα και μου λέει πως βάφεις ρε φίλε?Ε τι να σου εξηγήσω τώρα όταν ξανά βάψω θα σε πω να έρθεις να δεις.. και τελικά έβαψα αλλά τον έγραψα στα τέτοια μου(ξέχασα).. Η αλήθεια είναι ότι τα αποτελέσματα είναι τραγικά εκθαμβωτικά πράμα που στης φώτο δεν φαίνεται καθόλου φαίνεται απλά ένα καλό βάψιμο.. Το κόλπο είναι στο βερνίκι αν κάποιος θέλει του λέω τι κάνω..
 

Coyote

Μέλος
Όνομα
Τάσος
Μοτό
Varadero C-ABS 2010
Αυτό που γνωρίζω είναι ότι όσο περισσότερο καταλύτη βάζεις τόσο πιο γυαλιστερό βγαίνει.


Αυτό είναι; :)
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Ρε Σάββα εσυ ειςαι Βαφεας με @ρχιδια τωρα διάβασα το ποστ σου πολυ καλη δουλειά !! Ελα καμία βδομαδα ελαντα να φτιάξουμε κατι μερεμετακια στο 1190 :p
Πάντως η αλλαγη που έκανες στο χρώμα τα σπάει
 

Big twin

Orange blood
Όνομα
Σαββας
Μοτό
Ktm 990 smt 2011
Ρε Σάββα εσυ ειςαι Βαφεας με @ρχιδια τωρα διάβασα το ποστ σου πολυ καλη δουλειά !! Ελα καμία βδομαδα ελαντα να φτιάξουμε κατι μερεμετακια στο 1190 :p
Πάντως η αλλαγη που έκανες στο χρώμα τα σπάει

Το αρκουδάκι σου πάει χώμα(αν θυμάμαι καλά πας και χωμα) οπότε αστο όπως είναι και ότι παθαίνει καλοδεχούμενο, *άστο ρε παιδί μου να γίνει σαν τα παλιά tenere! Για να μπορείς να το ευχαριστηθείς και στο χώμα ! Μόνο να μην είναι λειτουργικό το θέμα φυσικά! Είμαι πολύ ψύρρας όσο δεν πάει άλλο όμως η αποψη μου είναι αυτή για τα μεγάλα on/off... Όσο για ένα πατίνι σαν το δικό μου νομίζω θα πρέπει να είναι όπως το έχω εγώ!


Γειά σου Λιάκο μεγάλε!

Όσο για τα υπόλοιπα... Άσε να μας δείξει ο μεγάλος τι θέλει!





*Όπου πορτοκαλί και χτυποκάρδι!
 

Big twin

Orange blood
Όνομα
Σαββας
Μοτό
Ktm 990 smt 2011
Αυτό που "φοβόμουν" έγινε... Πάμε να σας δείξω κάτι. Πιο πάνω ανέφερα ότι η πατέντα που έκανα ώστε να πέσει λίγο το πάχος από όλο αυτό το αστάρωμα και να έρθει στα ίσα με το μαύρο(χρώμα ε :sneaky: :woot:) ίσως να μην πιάσει καλά έτσι και έγινε... Το άφησα επίτηδες στον ήλιο κάποιες μέρες και τα βράδυα σε δροσερό μέρος(υπόγειο) ώστε να κάνει κάποιες φορές συστολη-διαστολη να δω τι φάση και τελικά πήγε να ξεκολλήσει αλλά είναι τόσο λίγο που ούτε φαίνεται στην φώτο... θα το βουλώσω με λίγη "kraftkleber" ώστε να μην μπορεί να προχωρήσει άλλο(άσε που δεν θα προχωρήσει γιατί από κάτω ακριβός στο 1μμ είναι το αστάρι αλλά για καλό και για κακό το έκανα) είναι σαν βενζινόκολλα αλλά πιο δυνατή και έχει αντοχές σε πολυ μικρές θερμοκρασίες και πολύ μεγάλες, επίσης έχει ελαστικότητα.. Πρέπει να είναι τέτοια η κόλλα γιατί στο ντεπόζιτο έχει πολύ μεγάλες συστολές-διαστολές! Οι μλκιες πληρώνονται..



Επίσης να ρωτήσω κάτι άλλο περισσότερο στους admin.. Υπάρχει άλλο σχετικό thread με λεπτομέρειες η να κάτσω να κάνω αυτό το thread ένα καλό λεπτομερέστατο "βιβλίο"? Χαρά μου!





Στάλθηκε από το SM-G928F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Αυτό που "φοβόμουν" έγινε... Πάμε να σας δείξω κάτι. Πιο πάνω ανέφερα ότι η πατέντα που έκανα ώστε να πέσει λίγο το πάχος από όλο αυτό το αστάρωμα και να έρθει στα ίσα με το μαύρο(χρώμα ε :sneaky: :woot:) ίσως να μην πιάσει καλά έτσι και έγινε... Το άφησα επίτηδες στον ήλιο κάποιες μέρες και τα βράδυα σε δροσερό μέρος(υπόγειο) ώστε να κάνει κάποιες φορές συστολη-διαστολη να δω τι φάση και τελικά πήγε να ξεκολλήσει αλλά είναι τόσο λίγο που ούτε φαίνεται στην φώτο... θα το βουλώσω με λίγη "kraftkleber" ώστε να μην μπορεί να προχωρήσει άλλο(άσε που δεν θα προχωρήσει γιατί από κάτω ακριβός στο 1μμ είναι το αστάρι αλλά για καλό και για κακό το έκανα) είναι σαν βενζινόκολλα αλλά πιο δυνατή και έχει αντοχές σε πολυ μικρές θερμοκρασίες και πολύ μεγάλες, επίσης έχει ελαστικότητα.. Πρέπει να είναι τέτοια η κόλλα γιατί στο ντεπόζιτο έχει πολύ μεγάλες συστολές-διαστολές! Οι μλκιες πληρώνονται..



Επίσης να ρωτήσω κάτι άλλο περισσότερο στους admin.. Υπάρχει άλλο σχετικό thread με λεπτομέρειες η να κάτσω να κάνω αυτό το thread ένα καλό λεπτομερέστατο "βιβλίο"? Χαρά μου!





Στάλθηκε από το SM-G928F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
θα σου απαντησω εγω με ακριβεια

Δεν το γνωριζω!!!
 
Top Bottom