Επισκευή ορειβατικής σκηνής

Juohmaru!

Μέλος
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
S2R1000
Meoni
Πριν από 10+ χρόνια είχα πάρει την ορειβατική σκηνή Marmot Twilight 2p.
Την έχω χρησιμοποιήσει κατά κόρον όλα αυτά τα χρόνια, κυριολεκτικά ανά τον κόσμο, σε όποια εξόρμησή μου περιελάμβανε 2 τροχούς ή απλώς... 2 πόδια!
Είμαι υπερευχαριστημένος και θέλω να πιστεύω ότι έχει ζωή ακόμα.




Όμως πριν 2 χρόνια περίπου είχε ξεκολλήσει το "φινιστρίνι" που έχει από τη μια πλευρά το flyer, το διάφανο τμήμα της εξωτερικής μεμβράνης δηλαδή, γεγονός που προφανώς επηρεάζει την αδιαβροχοποίηση όλης της σκηνής. Είχα κάνει μια επισκευή ο ίδιος κολλώντας αυτό το τμήμα στην περίμετρο της οπής με μια "εξειδικευμένη" υποτίθεται κόλλα της Bison για τέτοιες χρήσεις. Δυστυχώς δεν κράτησε πολύ και μάλιστα στο Advtroffy της άνοιξης χάθηκε! Αυτό δεν είναι απαραίτητα πρόβλημα καθώς ένα κομμάτι χοντρού νάιλον θα μπορούσε να κάνει δουλειά...

Αυτό που ψάχνω είναι ένας τεχνίτης που να μπορεί όχι απλώς να κολλήσει το "νέο παράθυρο", αλλά να το γαζώσει και να στεγανοποιήσει τη ραφή πάνω στη μεμβράνη, καθώς αυτή παίρνει τάσεις με το τέντωμα της σκηνής. Γνωρίζετε κάποιον που να μπορεί να δώσει μια αξιόπιστη λύση;
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Έχω την ίδια σκηνή, αλλά εγώ την πήρα πριν 20 χρόνια.
Κάπου στα 10+ χρόνια που είναι η δική σου αρχίζει ο θάνατός της λόγω γήρατος.
Μάλλον θα έχουν αρχίσει να ξεκολλάνε και οι ταινίες των σφραγισμένων ραφών και δεν το έχεις προσέξει.
Επίσης χαλάει και ξεφλουδίζει όλη η εσωτερική επικάλυψη πολιουρεθάνης του εξωτερικού υφάσματος.
Το τέλος είναι προδιαγεγραμμένο, λέω να μην ασχοληθείς εκτός αν θέλεις να χρησιμοποιείς την σκηνή μόνο αν ξέρεις ότι δεν θα βρέξει οπότε πάς σε μία οποιαδήποτε μοδίστρα και σου ράβει απλά το φιλιστρίνι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Καλησπέρα Αλέξανδρε , έκανα το ίδιο πράγμα με την ίδια κόλα με εσένα και δυστυχώς ούτε εμένα κράτησε και έτσι πήρα μια καινούργια σκηνή .

Αν βρεις κάτι ενημέρωσε με , πρόσφατα είχα μιλήσει με το τσαγκαράδικο του δάσους που το έκαναν παλιά , αλλά μου είπε ότι τώρα δεν έχουν την πρώτη ύλη για να κάνουν θερμοκολληση κτλ .
 

Juohmaru!

Μέλος
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
S2R1000
Meoni
Έχω την ίδια σκηνή, αλλά εγώ την πήρα πριν 20 χρόνια.
Κάπου στα 10+ χρόνια που είναι η δική σου αρχίζει ο θάνατός της λόγω γήρατος.
Μάλλον θα έχουν αρχίσει να ξεκολλάνε και οι ταινίες των σφραγισμένων ραφών και δεν το έχεις προσέξει.
Επίσης χαλάει και ξεφλουδίζει όλη η εσωτερική επικάλυψη της πολιουρεθάνης από το εξωτερικό ύφασμα.
Το τέλος είναι προδιαγεγραμμένο, λέω να μην ασχοληθείς εκτός αν θέλεις να χρησιμοποιείς την σκηνή μόνο αν ξέρεις ότι δεν θα βρέξει.
Την σκηνή την πήρα στο τέλος του 2010, ακριβώς πριν το ταξίδι μου στην Αφρική.
Παραδόξως όχι, δεν έχουν ξεκολλήσει ούτε οι εσωτερικές ταινίες στις ραφές ούτε η επικάλυψη του flyer έχει ξεκολλήσει. Ίσως λόγω του προσεκτικού καθαρισμού - συντήρησης - αποθήκευσης μέχρι σήμερα, δε ξέρω. Πάντως λέω να της δώσω μια ευκαιρία ακόμη, καθώς δε με έχει απογοητέυσει σε τίποτα άλλο.
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Αν βρεις κάτι ενημέρωσε με , πρόσφατα είχα μιλήσει με το τσαγκαράδικο του δάσους που το έκαναν παλιά , αλλά μου είπε ότι τώρα δεν έχουν την πρώτη ύλη για να κάνουν θερμοκολληση κτλ .
Ξεκόλλησε γιατί χάλασε το ύφασμα, χάλασε η επικάλυψη του υφάσματος, δεν γίνεται θερμοκόλληση σε σάπιο ύφασμα.
 

Juohmaru!

Μέλος
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
S2R1000
Meoni
Καλησπέρα Αλέξανδρε , έκανα το ίδιο πράγμα με την ίδια κόλα με εσένα και δυστυχώς ούτε εμένα κράτησε και έτσι πήρα μια καινούργια σκηνή .

Αν βρεις κάτι ενημέρωσε με , πρόσφατα είχα μιλήσει με το τσαγκαράδικο του δάσους που το έκαναν παλιά , αλλά μου είπε ότι τώρα δεν έχουν την πρώτη ύλη για να κάνουν θερμοκολληση κτλ .
Ομοίως Κωστή, κι εγώ απευθύνθηκα στο Alpanmayo Pro απ' όπου την είχα πάρει και με παρέπεμψαν σε κάποιον στο Μαρούσι που έκανε επισκευές σε τέτοιου είδους εξοπλισμό, όμως δεν κάνει πλέον! Τι έγινε όλοι το παράδειγμα της BMW ακολουθούν...; ;):p

Αλήθεια, σε ποια σκηνή κατέληξες με τα ίδια περίπου χαρακτηριστικά;
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Ομοίως Κωστή, κι εγώ απευθύνθηκα στο Alpanmayo Pro απ' όπου την είχα πάρει και με παρέπεμψαν σε κάποιον στο Μαρούσι που έκανε επισκευές σε τέτοιου είδους εξοπλισμό, όμως δεν κάνει πλέον! Τι έγινε όλοι το παράδειγμα της BMW ακολουθούν...; ;):p

Αλήθεια, σε ποια σκηνή κατέληξες με τα ίδια περίπου χαρακτηριστικά;
Είχα την camp minima 2 και πηρα την salewa micra 2
 
Τελευταία επεξεργασία:

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Ένα τσαγκαράδικο στο Περιστέρι που έχει μηχανήματα για επισκευή σκηνών και με θερμοκόλληση, έχει σταματησει να εξυπηρετει. Επίσης δεν τον προτείνω ΣΕ ΚΑΜΙΑ περιπτωση, αφού μου κατέστρεψε τη σκηνη. Πήγε και έραψε πάνω στο άδιαβροχο κάλυμα και χάλασε την αδιαβροχοποίηση της σκηνής. Καλύτερα σκισμένη.
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Την σκηνή την πήρα στο τέλος του 2010, ακριβώς πριν το ταξίδι μου στην Αφρική.
Παραδόξως όχι, δεν έχουν ξεκολλήσει ούτε οι εσωτερικές ταινίες στις ραφές ούτε η επικάλυψη του flyer έχει ξεκολλήσει. Ίσως λόγω του προσεκτικού καθαρισμού - συντήρησης - αποθήκευσης μέχρι σήμερα, δε ξέρω. Πάντως λέω να της δώσω μια ευκαιρία ακόμη, καθώς δε με έχει απογοητέυσει σε τίποτα άλλο.
Καλώς, προχωράς ως εξής:
Θα πάρεις την κόλλα Gear Aid Seam Grip + WP σε συσκευασία δύο σωληνάρια των 7 γραμμαρίων. Είναι παχύρρευστη.
Θα πάρεις αυτή τη κόλλα, όχι οποιαδήποτε άλλη σου πουν.
Αφού καθαρίσεις με λίγο οινόπνευμα, κολλάς το φιλιστρίνι στην θέση του. Το διαφανές από μέσα από το πανί της σκηνής. Θα φτάσει το ένα σωληνάριο.
Μετά τουλάχιστον από 24 ώρες πηγαίνεις σε μία οποιαδήποτε μοδίστρα και γαζώνει το φιλιστρίνι.
Στεγανοποιείς την ραφή με κόλλα εξωτερικά, χρησιμοποιώντας το δεύτερο σωληνάριο.
Αφήνεις μερικές μέρες να στεγνώσει καλά η κόλλα, ρίχνεις λίγο ταλκ όπου φαίνεται κόλλα πριν διπλώσεις την σκηνή.

Άμα σου περισσέψει κόλλα, φύλαξέ την στο ψυγείο για άλλη στεγανοποίηση.
Έχω στεγανοποιήσει χιλιόμετρα ραφών σε εξοπλισμό γιατί κάνω πολλές τροποποιήσεις και ιδιοκατασκευές. :D

Γίνεται και να πας κατευθείαν στην μοδίστρα να σου ράψει το φιλιστρίνι και μετά να στεγανοποιήσεις πάντα εξωτερικά. Τώρα όμως θέλει στεγανοποίηση όχι μόνο εκεί που έχει γίνει το γαζί, αλλά και στο σύνορο των δύο υφασμάτων.
Αλλά σε αυτήν την περίπτωση θέλει προσοχή, γιατί η μοδίστρα για να στερεώσει το φιλιστρίνι στην θέση του, καρφώνει βελόνες στο ύφασμα. Πρέπει η όποια τρυπούλα κάνει να είναι στην γραμμή του γαζιού που θα στεγανοποιήσεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Σε μαγαζι που κανει τεντες και ανοιγομενες οροφες για μικρα αυτοκινητα νομιζω οτι θα σου βρουν λυση.
 

Juohmaru!

Μέλος
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
S2R1000
Meoni
Σε μαγαζι που κανει τεντες και ανοιγομενες οροφες για μικρα αυτοκινητα νομιζω οτι θα σου βρουν λυση.
Ρώτησα ήδη στον Kapsis Roof Tents στο Περιστέρι. Δεν κάνει θερμοκόλληση, αλλά μπορεί να κάνει ραφή και την αδιαβροχοποιήσω εξωτερικά με την κόλλα που λέει ο φίλος από πάνω... ή ίσως με σπρέι αδιαβροχοποίησης (σκέφτομαι φωναχτά).
 

Juohmaru!

Μέλος
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
S2R1000
Meoni
Έχουμε νεότερα...

Μετά από παρότρυνση του Mariner έστειλα ένα μέιλ στη Marmot Europe, ρωτώντας αν ισχύει η lifetime warranty που δίνουν για τα προϊόντα τους στην περίπτωση της δικής μου Twilight. Δεν περίμενα και πολλά είναι αλήθεια μετά από τόσα χρόνια που έχω και χρησιμοποιώ τη σκηνή. Η απάντηση του τμήματος εγγυήσεων ήταν άμεση και παρότι το warranty claim που έθεσα δεν ικανοποιήθηκε, εντούτοις αποτέλεσμα εμμέσως βγήκε...



Μου προτάθηκε η χρήση υφάσματος αντί της διάφανης ζελατίνας στο σημείο για λόγους αντοχής στο χρόνο και μάλιστα με τη συγκεκριμένη κόλλα ουρεθάνης για αδιαβροχοποίηση, την οποία έχει μνημονεύσει μερικά ποστ πιο πάνω ο Γιώργος 1 !!! :friendship:

Μάλιστα ο υπεύθυνος της εταιρείας προσφέρθηκε να μου στείλει ΔΩΡΕΑΝ κομμάτια (ρετάλια) από το ίδιο ύφασμα του flysheet της σκηνής μου! Πράγματι μετά από περίπου 3 βδομάδες(!) επειδή στάλθηκαν ως απλό γράμμα, δύο μεγάλα κομμάτια υφάσματος, περίπου του ενός τετραγωνικού το καθένα (πολύ περισσότερο απ' ότι θα χρειαζόμουν), ήταν στην πόρτα μου.

 

Juohmaru!

Μέλος
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
S2R1000
Meoni
Επέλεξα, αντί απλώς να κολλήσω ένα κομμάτι ύφασμα στο φινιστρίνι όπως προτάθηκε από τη Marmot, να το ράψω εκεί και να αδιαβροχοποιήσω τις ραφές με την παραπάνω κόλλα, όπως πρότεινε ο Γιώργος 1 . Ο ράφτης της γειτονιάς τράβηξε 2 γαζιά κοντινά και στη συνέχεια εγώ, αφού έστησα εντός του σπιτιού τη σκηνή για να είναι κατά το δυνατόν τεντωμένο το πανί, άπλωσα ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ την κόλλα με το πινελάκι που δίνει μαζί πάνω από τις ραφές και το σημείο συναρμογής των δύο υφασμάτων.







Παρότι πραγματική δοκιμή των πεπραγμένων θα γίνει μόνο όταν η σκηνή στηθεί και μάλιστα υπό βροχή, εντούτοις δε με ανησυχεί κάτι ότι το αποτέλεσμα μπορεί κατώτερο των προσδοκιών μου... Νομίζω ότι η Twilight μου κέρδισε μερικά χρόνια ζωής ακόμη!
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Επέλεξα, αντί απλώς να κολλήσω ένα κομμάτι ύφασμα στο φινιστρίνι όπως προτάθηκε από τη Marmot, να το ράψω εκεί και να αδιαβροχοποιήσω τις ραφές με την παραπάνω κόλλα, όπως πρότεινε ο Γιώργος 1 . Ο ράφτης της γειτονιάς τράβηξε 2 γαζιά κοντινά και στη συνέχεια εγώ, αφού έστησα εντός του σπιτιού τη σκηνή για να είναι κατά το δυνατόν τεντωμένο το πανί, άπλωσα ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ την κόλλα με το πινελάκι που δίνει μαζί πάνω από τις ραφές και το σημείο συναρμογής των δύο υφασμάτων.







Παρότι πραγματική δοκιμή των πεπραγμένων θα γίνει μόνο όταν η σκηνή στηθεί και μάλιστα υπό βροχή, εντούτοις δε με ανησυχεί κάτι ότι το αποτέλεσμα μπορεί κατώτερο των προσδοκιών μου... Νομίζω ότι η Twilight μου κέρδισε μερικά χρόνια ζωής ακόμη!
Αλέξανδρε είχα το ίδιο θέμα με σκηνή της mountain hardware. Η αντιπροσωπεία εδώ στην Ελλάδα παρόλο που είχε αλλάξει χέρια μου έστειλε άμεσα και δωρεάν ολόκληρο εξωτερικό πανί και σχετικά γρήγορα (περίπου 20 μέρες).
 
Top Bottom