Επισκευή πλαγιοστατη

kostas r1150gs

Μέλος
Περιοχή
Ν ΜΟΥΔΑΝΙΆ
Όνομα
konstantinos
Μοτό
Bmw r1150gs


Η μηχανή με τον καιρο άρχισε να γέρνει.και για να μην λέω πολλά.

















και ήρθε πάλι στα ίσια της. Πρέπει να πω ότι με ζορισε αρκετά.

Κώστας R1150GS
 
Last edited by a moderator:

Koive k9

Μέλος
Περιοχή
Kavala
Όνομα
Panos
Μοτό
Bmw , vespa
Μπραβο Κωστα κι εμανα γερνει σαν χαρλει τι ακριβως το κανες γιατι δεν καταλα και πολλα?
 

kostas r1150gs

Μέλος
Περιοχή
Ν ΜΟΥΔΑΝΙΆ
Όνομα
konstantinos
Μοτό
Bmw r1150gs
Μπραβο Κωστα κι εμανα γερνει σαν χαρλει τι ακριβως το κανες γιατι δεν καταλα και πολλα?
Είχε ράγισμα στην αριστερή βάση. Εκεί στηρίζεται ο πλαγιοστατης.το κόλλησα και ήρθε στην θέση του. Βέβαια παλιότερα είχα κάνει και μία μικρή πατέντα για να μπορώ να ρυθμίσω το ύψος
τελευταία όμως άρχισε να τα μπερδεύει πάλι και έτσι το έψαξα παραπάνω.

Κώστας R1150GS
 

sirax

Μέλος
Περιοχή
Άργος - Αργολίδας
Όνομα
Harry
Μοτό
1200 gs adv
Μπράβο σου που το παλεύεις, αλλά θα ξανασπάσει....

Δεν την καλοβλέπω την κόλληση στην μεσαία φωτό, αλλά αυτό που βλέπω δεν μου αρέσει!

Καλύτερα να βρεις ένα μεταχειρισμένο!
 
Περιοχή
Νικήτη- Χαλκιδικη
Όνομα
στεργιοςςςςς
Μοτό
ktm lc4 640 adv.
Η μηχανή με τον καιρο άρχισε να γέρνει.και για να μην λέω πολλά.
και ήρθε πάλι στα ίσια της. Πρέπει να πω ότι με ζορισε αρκετά.

Κώστας R1150GS
οτι σωζεται, το σωνεις... και αν πιανουν τα χερια σου φτιαχνεις και κατι απο το μηδεν... :ok::ok::ok:
 

obelix

Μέλος
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
Kawasaki
Και μένα γέρνει λίγο παραπάνω το 1150. Μου έδωσες πάτημα να ασχοληθώ και με το στάντ. Ωραίος ο Κωνσταντίνος. Με σύρμα, πένσα και ηλεκτροκόληση επισκευάζεις τα πάντα και στο 1150 μπορείς ακόμη να το κάνεις. Με εξέπληξε η πατέντα για τη ρύθμιση του ύψους. Μπράβο Κωνσταντίνε πολύ καλή. Συνέχισε έτσι, πιάνουν τα χέρια σου.
 

kostas r1150gs

Μέλος
Περιοχή
Ν ΜΟΥΔΑΝΙΆ
Όνομα
konstantinos
Μοτό
Bmw r1150gs
Και μένα γέρνει λίγο παραπάνω το 1150. Μου έδωσες πάτημα να ασχοληθώ και με το στάντ. Ωραίος ο Κωνσταντίνος. Με σύρμα, πένσα και ηλεκτροκόληση επισκευάζεις τα πάντα και στο 1150 μπορείς ακόμη να το κάνεις. Με εξέπληξε η πατέντα για τη ρύθμιση του ύψους. Μπράβο Κωνσταντίνε πολύ καλή. Συνέχισε έτσι, πιάνουν τα χέρια σου.
Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια αλλά σαν εσένα λίγοι. Όσο για τον πλαγιοστατη κάνε ένα έλεγχο για ράγισμα και μετά την πατέντα που έκανα εγώ. Να φανταστείς έχω βάλει 4 παξιμάδια και έχει την κλήση που είδες στην φωτογραφία.

Κώστας R1150GS
 

Koive k9

Μέλος
Περιοχή
Kavala
Όνομα
Panos
Μοτό
Bmw , vespa
Κωστα ο δικος μου πλαγιοστατης σημερα που τον παρατηρουσα εχει ένα μικρο μπαλαντζο και παιζει με αποτέλεσμα να πλαγιαζει πολύ όταν σηκωσει το βαρος της μηχανης.Απ'οσο ειδα δεν εχει καποιο ραγισμα η στράβωμα.Μηπως εχει καποια βιδα από τη μεσα που κουμπωνει στη βαση του και χρειαζεται να σφυχτει, εσυ που το'λυσες?
 

kostas r1150gs

Μέλος
Περιοχή
Ν ΜΟΥΔΑΝΙΆ
Όνομα
konstantinos
Μοτό
Bmw r1150gs
Κωστα ο δικος μου πλαγιοστατης σημερα που τον παρατηρουσα εχει ένα μικρο μπαλαντζο και παιζει με αποτέλεσμα να πλαγιαζει πολύ όταν σηκωσει το βαρος της μηχανης.Απ'οσο ειδα δεν εχει καποιο ραγισμα η στράβωμα.Μηπως εχει καποια βιδα από τη μεσα που κουμπωνει στη βαση του και χρειαζεται να σφυχτει, εσυ που το'λυσες?
Η βίδα είναι από κάτω είναι torx μεγαλούτσικο νούμερο .η βίδα είναι φρεζαριστη για να μην ξεβιδώνει εύκολα. Το μπαλαντζο είναι λογικό.αν δεν το έχει μπορεί να κόψει την βίδα γιατί είναι μικρή για το φορτίο που δέχεται. Όπως έγραψα και πιο πάνω πρέπει να γίνει η πατέντα με την ρέγουλα . Επίσης έχει ένα καμπυλωτό λαμακι που κοντράρει ο πλαγιοστατης για να μην τρώει ζόρι η βίδα δες μήπως έχει ανοίξει . πρέπει να περνάει ο πλαγιοστατης ίσα ίσα. Όποια απορία έχεις εδώ είμαι.

Κώστας R1150GS
 

kostas r1150gs

Μέλος
Περιοχή
Ν ΜΟΥΔΑΝΙΆ
Όνομα
konstantinos
Μοτό
Bmw r1150gs
Η βίδα είναι από κάτω είναι torx μεγαλούτσικο νούμερο .η βίδα είναι φρεζαριστη για να μην ξεβιδώνει εύκολα. Το μπαλαντζο είναι λογικό.αν δεν το έχει μπορεί να κόψει την βίδα γιατί είναι μικρή για το φορτίο που δέχεται. Όπως έγραψα και πιο πάνω πρέπει να γίνει η πατέντα με την ρέγουλα . Επίσης έχει ένα καμπυλωτό λαμακι που κοντράρει ο πλαγιοστατης για να μην τρώει ζόρι η βίδα δες μήπως έχει ανοίξει . πρέπει να περνάει ο πλαγιοστατης ίσα ίσα. Όποια απορία έχεις εδώ είμαι.

Κώστας R1150GS
Ξεκίνα πρώτα με αυτό που δείχνω πιο κάτω.
με μια σωλήνα προς τα κάτω.
με ένα σφυρί προς τα μέσα
θα δεις μία διαφορά.

Κώστας R1150GS
 

kostas r1150gs

Μέλος
Περιοχή
Ν ΜΟΥΔΑΝΙΆ
Όνομα
konstantinos
Μοτό
Bmw r1150gs
Εγώ με τον πλαγιοστατη μου καθαρησα. Έσπασε πάλι η βάση αλλά δεν το έβαλα κάτω. Την έβγαλα πάλι και την πήγα σε ένα φίλο που έχει καλή ηλεκτροκόληση.
εκτός από το κόλλημα τροχισε το χοντρό κομμάτι τις βάσης και την δώσαμε μια κλήση προς τα κάτω. Έβγαλα και τα παξιμάδια από τον πλαγιοστατη και είμαι οκ!!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Koive k9

Μέλος
Περιοχή
Kavala
Όνομα
Panos
Μοτό
Bmw , vespa
Τωρα μαλιστα!!Κι εμανα ραγισμενη είναι η βαση και θελει την ιδια δουλεια!Μπραβο,ωραια δουλεια!:ok::ok:
 
Top Bottom