Ερώτηση με (για) ροδες..

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
Σκέπτομαι να κάνω ηλεκτροστατικη στα στεφάνια κ στις ακτίνες του Γέρου, ένα Νεγρικο Τακάρίσιο θα το γούσταρα..
Λέω να βάψω κ τα κέντρα κτλ
Να γίνει ωραίο δλδ..
Επί της ευκαιρίας αναρωτιέμαι εάν γίνεται να τα κάνω tubeless αφού θα είναι εκτός..
Γίνεται; ξέρετε κανένα μαγαζί που να κάνει κ τις δύο εργασίες η' μία εξ' αυτών;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Νομίζω ότι πρώτα πρέπει να πας σε έναν λάστιχα να σε ξεμονταρει, να τα πας για ηλεκτροστατικη και να στα μοντάρει ξανα
Βεβαια το κόστος θα είναι αρκετό, αλλά μπροστά στο αποτέλεσμα... Καλά θα του κανεις
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
Ναι το βάλε βγάλε το χουμε εδώ στο χαγιατι με τον μαστρο Μήτσο τον γείτονα. Βέβαια νομίζω ότι θα υπάρχουν κ επαγγελματίες που κάνουν όλο το πακέτο, δλδ ξεμοντα, βαφή, μοντα..μπας κ γλιτώσω το κουβάλημα με τον παπιο..
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ναι το βάλε βγάλε το χουμε εδώ στο χαγιατι με τον μαστρο Μήτσο τον γείτονα. Βέβαια νομίζω ότι θα υπάρχουν κ επαγγελματίες που κάνουν όλο το πακέτο, δλδ ξεμοντα, βαφή, μοντα..μπας κ γλιτώσω το κουβάλημα με τον παπιο..
Ο Θανάσης στο El tyres στην Καλλιρρόης κάνει πλέξιμο κλπ
Και ο tyreshop στην βουλιαγμένης
Πάρε τιμουλες πρωτα
 
Τελευταία επεξεργασία:

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ωραία θα κάνω μια ερώτηση Κωστή. :friendship:
Στον Θανάση πες ότι σε έστειλα εγώ και να κάνει ότι μπορεί καλύτερο σε τιμη
Είναι γνωστός παλαιολαγνος και αυτός
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Νομιζω οτι τις ακτινες δεν πρεπει να τις βαψεις Αμφιβαλω αν με την ελαστικοτητα που εχουν μπορει να σταθει για πολυ το χρωμα πανω τους Τα καψουλια τους ομως βαψτα
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
Νομιζω οτι τις ακτινες δεν πρεπει να τις βαψεις Αμφιβαλω αν με την ελαστικοτητα που εχουν μπορει να σταθει για πολυ το χρωμα πανω τους Τα καψουλια τους ομως βαψτα
σωστη παρατηρη αλλα δεν εχω περιθωρεια καθως ειναι σε ''ζορικη΄΄ κατασταση
εδω πχ ειναι πριν το προσφατο καθαρισμα


το οποιο ναι μεν εδιωξε οποια εξωτερικη σκουρια αλλα θελει κατι...ισως καλο θα ηταν να αλλαχθουν...τελικα...
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Το κόστος ανοξείδωτων ακτίνων και καψουλια συνήθως δεν είναι απαγορευτικό. Στο ΤΑ που ειχα ειχα βαλει ενισχυμένες ανοξείδωτες και καψουλια, λυσε δεσε και ειχα δώσει γύρω στα 150 αν θυμάμαι σωστά.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
Νομιζω οτι τις ακτινες δεν πρεπει να τις βαψεις Αμφιβαλω αν με την ελαστικοτητα που εχουν μπορει να σταθει για πολυ το χρωμα πανω τους Τα καψουλια τους ομως βαψτα
παμε παλι..
Κωστη konkost εχεις δικιο για τις ακτινες,οντως με οσους επαγγελματιες μιλησα ειπαν θα ξεφλουδησουν αμεσα οποτε μονοδρομος η αλλαγη αυτων
κοστος αναλογα τι θα βαλω,γαλβανιζε η΄ανοξειδωτες
επειτα σαφως μπορω ανετα να βαψω στεφανια κ κεντρα τροχων
υπαρχουν οντως καταστηματα οπου αναλαμβανουν ολη την εργασια αυτη.
το συνολικο κοστος ξεκιναει απο 270-380 ευρω αναλογως παντα τι ακτινες θα επιλεξω..

εν αναμονη λοιπον...
ευχαριστω απαντες για τις πληροφοριες,συστασεις,προτασεις!!:friendship:
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Εχω την εντυπωση οτι τα ανοξειδωτα γενικα εχουν μικροτερη ελαστικοτητα και αρα γενικα δεν αντεχουν σε καμψη Ως εκ τουτου εγω στην θεση σου θα το εψαχνα λιγο περαν του κοστους αν ηταν να διαλεξω μεταξυ ανοξειδωτων ή γαλβανισμενες
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
Εχω την εντυπωση οτι τα ανοξειδωτα γενικα εχουν μικροτερη ελαστικοτητα και αρα γενικα δεν αντεχουν σε καμψη Ως εκ τουτου εγω στην θεση σου θα το εψαχνα λιγο περαν του κοστους αν ηταν να διαλεξω μεταξυ ανοξειδωτων ή γαλβανισμενες
Σίγουρα έχει βάση αυτό Κωστή κ σωστά το υποθέτεις.
Από την άλλη είναι 100 ευρώ διαφορά δλδ το 1/3 του συνολικού κόστους. οπότε το γαλβανι είναι μονόδρομος..
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
.. και Ερωτώ ρητορικα..
Αραγες αξίζει να χώσει κάνεις 3 ακομα κατοστάρικα για ένα μεκανακι 30ετιας το οποίο ναι μεν είναι σε άρτια λειτουργίκη κ εξωτερική κατάσταση ενω ο βασικός στόχος της επαναφοράς του ήταν η χρήση για 3,4 ακόμα χρονιά..σε λιγοστές travel endouro βόλτες...;. ;;
Ήδη από τον πέρσινο Ιούλιο που το ξεσκονίσα έχει φτάσει στα 1800 ευρώ μέσα στα οποία ανήκουν κ τα έξτρα σιδερικα όπως 2πλο σταντ, κάγκελα εμπρός-πίσω (δλδ 400 ζεστά ευρω..)
Θα μου πεις γούστα βγάζουμε, οπτικό θα είναι το θέμα, λειτουργικά με μια απλή ακτινολογηηση με βγάζουν για όσα θέλω να κάνω..
Ομολογω ότι το γουστάρω σαν μηχανάκι πολύ.. Έχει εξαιρετική καβάλα, Ανέκαθεν με έφτιαχνε κ το πρόσεχα!!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
.. και Ερωτώ ρητορικα..
Αραγες αξίζει να χώσει κάνεις 3 ακομα κατοστάρικα για ένα μεκανακι 30ετιας το οποίο ναι μεν είναι σε άρτια λειτουργίκη κ εξωτερική κατάσταση ενω ο βασικός στόχος της επαναφοράς του ήταν η χρήση για 3,4 ακόμα χρονιά..σε λιγοστές travel endouro βόλτες...;. ;;
Ήδη από τον πέρσινο Ιούλιο που το ξεσκονίσα έχει φτάσει στα 1800 ευρώ μέσα στα οποία ανήκουν κ τα έξτρα σιδερικα όπως 2πλο σταντ, κάγκελα εμπρός πίσω δλδ 400 ζεστά ευρω..
Θα μου πεις γούστα βγάζουμε, οπτικό θα είναι το θέμα, λειτουργικά με μια απλή ακτινολογηηση με βγάζουν για όσα θέλω να κάνω..
Και απαντώ... Γιατί όχι?
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Πάντως όταν είχα πλεξει τις ζάντες του ΤΑ με ενισχυμένες ακτίνες η διαφορά ήταν φοβερή στην κύλιση. Τις ένιωθα ένα κομμάτι οταν έπεφτα σε λακκούβες. Αν είχα αμφιβολίες για το κόστος, έφυγαν όλες στην πρώτη βόλτα. Αν μπορείς καντο δεν θα το μετανιώσεις.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
Πάντως όταν είχα πλεξει τις ζάντες του ΤΑ με ενισχυμένες ακτίνες η διαφορά ήταν φοβερή στην κύλιση. Τις ένιωθα ένα κομμάτι οταν έπεφτα σε λακκούβες. Αν είχα αμφιβολίες για το κόστος, έφυγαν όλες στην πρώτη βόλτα. Αν μπορείς καντο δεν θα το μετανιώσεις.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
... είπαμε ρητορικό ερώτημα ήταν.. :secret:
αλλα με πείσατε..ομολογώ.. :sneaky:
 
Top Bottom