Ερώτηση F650gs ή g650gs(μπερδεμένος)

BLoR

Μέλος
Όνομα
Dimis
Μοτό
F650gs
καλημέρα σε όλους,

Λίγα λόγια για μένα..... καλώς σας βρήκα λοιπόν από θεσσαλονίκη, χρόνια στα 4cl και είπα πλέον να παώ σε 1cl γιατί και η χρήση που κάνω πλέον είναι πόλη και καμιά μίνι εξόρμηση παρά έξω. Την μηχανή την θέλω για εξυπηρέτηση και βόλτα και η ιδέα που μου χει μπει την τελευταία 2ετία να ασχοληθώ σε χαλαρό βαθμό με το off κομμάτι. Έχω καταλήξει σε f650gs μιας και έχω ένα πλαφόν στα χρήματα για το όλο βάπτισμα και το αν θα μου αρέσει, έτσι λοιπόν κατέληξα στο φόρουμ αυτό. Οπότε και θα χρειαστώ μια κάποια βοήθεια απ ότι έψαξα εδώ όλοι είστε από 800cc και πάνω οπότε και μια βοήθεια στον ''μικρό'' θα ήταν χρήσιμη.

Αν και προσεχώς κάτοχος εντός βδομάδας ενός f650gs ή καλύτερα του g650gs μιας και έτσι ονμάστηκε του 2010(στα διαδικαστικά βρίσκομαι αν δεν στραβώσει κάτι) με τον μαύρο κινητήρα ήθελα να ρωτήσω ώστε να με βοηθήσετε αν θα έχω τα θέματα όπως με τον twin spark( πχ αντλίες ή κάτι με αβς που διάβασα κλπ) και όπως επίσης αν έχουν τα ίδια ανταλλακτικά διότι ο twin spark κυκλοφόρησε αρκετά χρόνια ενώ αυτά με τον μαύρο μοτέρ μόνο 2 χρόνια αν ενημερώθηκα σωστά.

Σας ευχαριστώ

**ΥΓ ελπίζω τέλος βδομάδας να ανοίγω νέο θέμα για χωμάτινη βόλτα!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Καλώς ήρθες στο advride και καλοτάξιδο να είστε.

Έριξα μια ματιά στο g650gs στο Car για τιμές και ζαλίστηκα.
Κάνει όσο ένα f800gs.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Αυτό με την αντλία δεν διορθώθηκε ποτέ αλλά δεν είναι τραγικό κιόλας. Και προειδοποιεί και φτηνή η επισκευή του είναι.

Κατά τα λοιπά, καλοτάξιδο, είναι σπάνιο σχετικά, είναι πολύ όμορφο και δείχνει πολύ πιο σύγχρονο από το προηγούμενο.
 

BLoR

Μέλος
Όνομα
Dimis
Μοτό
F650gs
Ε καλά οι τιμές είναι εκτός τοπου κ χρόνου ακόμα και για τα 1α gs 20ετων! Όσο για την αντλία δεν με ενοχλεί ξέρω ότι όντος η επισκευή της μια στο τόσο είναι απλή κ όχι ιδιαίτερα ακριβή εργασια
 

BLoR

Μέλος
Όνομα
Dimis
Μοτό
F650gs
Αυτό με την αντλία δεν διορθώθηκε ποτέ αλλά δεν είναι τραγικό κιόλας. Και προειδοποιεί και φτηνή η επισκευή του είναι.

Κατά τα λοιπά, καλοτάξιδο, είναι σπάνιο σχετικά, είναι πολύ όμορφο και δείχνει πολύ πιο σύγχρονο από το προηγούμενο.
Τι εννοείς πιο σύγχρονο εμφανισιακά? είναι ίδιο με το κλασικό gs650 εξωτερικά τουλάχιστον, μηχανικά είναι που δεν ξερω
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
άλλο φανάρι, άλλα όργανα, νομίζω άλλη ζελατίνα, διαφορετικά πλαστικά μούρης/πλευρικά. μικρές διαφορές που το αναβαθμίζουν αρκετά.
 

BLoR

Μέλος
Όνομα
Dimis
Μοτό
F650gs
άλλο φανάρι, άλλα όργανα, νομίζω άλλη ζελατίνα, διαφορετικά πλαστικά μούρης/πλευρικά. μικρές διαφορές που το αναβαθμίζουν αρκετά.
Όχι για το g650gs του 13 το οποίο έχει άλλο φανάρια κ γενικά είναι άλλο μηχανάκι....μιλάω για την έκδοση του κλασικού gs650 με το παλιό σχέδιο το οποίο κυκλοφόρησε 09-11 σε λίγες χώρες το οποίο έβγαινε μαζί με το 2κυλνδρο f650gs k για παραλλαγή το ονομασανε g650gs για να ξεχωρίζει επειδή είναι 1κυλινδρο και είχε μαύρο μοτέρ...

Βάζω κ άρθρο για να καταλάβεις από motomag ιναι το ίδιο της φωτό ...BMW G650GS 2009 - 2011 | MOTOMAG
 

akis92

Μέλος
Περιοχή
Αγια Χωματα(Ηλεια)
Όνομα
Aκης
Μοτό
R1200GS
Δεν αλλαξε κατι στην ουσια στα g 650 gs εκτος απο τη χωρα κατασκευης.τα ανελαβε η loncin αν δεν κανω λαθος.
Που ειναι και ο βασικος λογος που δεν θα το επελεγα.οπως και τις σειρες g 650 x μετα το 2008-2009 η καπου εκει γυρω.
Μονο ροταξ
Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

akis92

Μέλος
Περιοχή
Αγια Χωματα(Ηλεια)
Όνομα
Aκης
Μοτό
R1200GS
το καπάκι του συμπλέκτη της Loncin ήταν βελτιωμένο βέβαια και οι "μόνο ρόταξ" το άλλαζαν με κινέζικο.
Mαζι σου για το καπακι αν και δεν το γνωριζω.απλα η ιδια η bmw οταν το 2011 τεθηκε θεμα ποιοτητας κατασκευης στα εργοστασια της loncin γυρισε την παραγωγη στη γερμανια.

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
καλημέρα σε όλους,

Λίγα λόγια για μένα..... καλώς σας βρήκα λοιπόν από θεσσαλονίκη, χρόνια στα 4cl και είπα πλέον να παώ σε 1cl γιατί και η χρήση που κάνω πλέον είναι πόλη και καμιά μίνι εξόρμηση παρά έξω. Την μηχανή την θέλω για εξυπηρέτηση και βόλτα και η ιδέα που μου χει μπει την τελευταία 2ετία να ασχοληθώ σε χαλαρό βαθμό με το off κομμάτι. Έχω καταλήξει σε f650gs μιας και έχω ένα πλαφόν στα χρήματα για το όλο βάπτισμα και το αν θα μου αρέσει, έτσι λοιπόν κατέληξα στο φόρουμ αυτό. Οπότε και θα χρειαστώ μια κάποια βοήθεια απ ότι έψαξα εδώ όλοι είστε από 800cc και πάνω οπότε και μια βοήθεια στον ''μικρό'' θα ήταν χρήσιμη.

Αν και προσεχώς κάτοχος εντός βδομάδας ενός f650gs ή καλύτερα του g650gs μιας και έτσι ονμάστηκε του 2010(στα διαδικαστικά βρίσκομαι αν δεν στραβώσει κάτι) με τον μαύρο κινητήρα ήθελα να ρωτήσω ώστε να με βοηθήσετε αν θα έχω τα θέματα όπως με τον twin spark( πχ αντλίες ή κάτι με αβς που διάβασα κλπ) και όπως επίσης αν έχουν τα ίδια ανταλλακτικά διότι ο twin spark κυκλοφόρησε αρκετά χρόνια ενώ αυτά με τον μαύρο μοτέρ μόνο 2 χρόνια αν ενημερώθηκα σωστά.

Σας ευχαριστώ

**ΥΓ ελπίζω τέλος βδομάδας να ανοίγω νέο θέμα για χωμάτινη βόλτα!
Καλώς ήρθες. Είσαι στο κατάλληλο μέρος για να μπερδευτεί ακόμα περισσότερο...
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Είχα για 3 χρόνια G650gs το μόνο θέμα που έβγαλε ήταν να μην παιρνει μπρος όταν ήταν ζεστό. Διορθώθηκε εκτός εγγύησης από αντιπροσωπεία δωρεάν λόγω τεχνικής οδηγίας που υπήρχε.
 

akis92

Μέλος
Περιοχή
Αγια Χωματα(Ηλεια)
Όνομα
Aκης
Μοτό
R1200GS
Είχα για 3 χρόνια G650gs το μόνο θέμα που έβγαλε ήταν να μην παιρνει μπρος όταν ήταν ζεστό. Διορθώθηκε εκτός εγγύησης από αντιπροσωπεία δωρεάν λόγω τεχνικής οδηγίας που υπήρχε.
Κατι με τα καπελωτα δεν ηταν αυτο;ρωταω γιατι εχει διορθωθει και στο δικο μου x challenge που ειχε το ιδιο θεμα.

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

endtourista

'' ... ''
Όνομα
ΣΠΥΡΟΣ
Κατι με τα καπελωτα δεν ηταν αυτο;ρωταω γιατι εχει διορθωθει και στο δικο μου x challenge που ειχε το ιδιο θεμα.

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Όχι τα καπελώτα, ο αποσυμπιεστής (απαιτείται άνοιγμα στο καπάκι βαλβίδων) έχει πρόβλημα -όχι σε όλα τα G650 βεβαίως-
και διορθώνεται δια παντός με την αντικατάστασή του.
 

BLoR

Μέλος
Όνομα
Dimis
Μοτό
F650gs
Όχι τα καπελώτα, ο αποσυμπιεστής (απαιτείται άνοιγμα στο καπάκι βαλβίδων) έχει πρόβλημα -όχι σε όλα τα G650 βεβαίως-
και διορθώνεται δια παντός με την αντικατάστασή του.
Το ρώτησα αυτό και Μ πε ο άνθρωπος πως το είχε φτιάξει τότε εντός εγγύησης γτ είχε γίνει ανάκληση. Ελέγχθηκε σήμερα και προχωράμε κανονικα απ' ότι συμφωνησαμε
 

BLoR

Μέλος
Όνομα
Dimis
Μοτό
F650gs
Καλησπέρα και πάλι σήμερα παρέλαβα την μηχανή σε εξαιρετική κατάσταση για του 10 μοντέλο, θέλει πλύσιμο-λύπανση παντού λάστιχα και σέρβις και φύγαμε!
 

akis92

Μέλος
Περιοχή
Αγια Χωματα(Ηλεια)
Όνομα
Aκης
Μοτό
R1200GS
Καλησπέρα και πάλι σήμερα παρέλαβα την μηχανή σε εξαιρετική κατάσταση για του 10 μοντέλο, θέλει πλύσιμο-λύπανση παντού λάστιχα και σέρβις και φύγαμε!
Καλοταξιδη!!

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
Καλησπέρα και πάλι σήμερα παρέλαβα την μηχανή σε εξαιρετική κατάσταση για του 10 μοντέλο, θέλει πλύσιμο-λύπανση παντού λάστιχα και σέρβις και φύγαμε!
Καλά χλμ να έχεις :)
 
Top Bottom