Ευρώπη με τρίπτυχο δίπλωμα

stavrouliasp

Μέλος
Όνομα
Παντελής
Μοτό
DR800S
Σκοπεύω να ταξιδέψω Ευρώπη μέχρι Νορβηγία τον Ιούλιο και πάλι πίσω αλλά έχω το κλασσικό τρίπτυχο ροζ δίπλωμα οδήγησης. Ξέρει κάποιος εάν παίζει πρόβλημα με αυτό; Ευχαριστώ.
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
οχι δεν εχεις θεμα αφου φερει το GR εμπρος
τουλαχιστον εγω δεν αντιπετωπισα κανενα προβλημα ακομα κ σε ενοικιαση αυτοκινητου..
 

lmb990

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΛΑΜΠΡΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
η εναλακτικα με 30 ευρω το κανεις καρτα.. δεν ειναι μεγαλο το κοστος
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Περισυ που έκανα αντίστοιχο ταξίδι και μπήκα και Ουκρανία Μολδαβία στο γύρνα (όπου ελεγχθηκε στα σύνορα αρκετές φορές, 2 μπες βγες σε κάθε χώρα) κανείς δεν μου είπε τπτ πουθενά
 
Τελευταία επεξεργασία:

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Σουηδία και Νορβηγία ξέρω στα σίγουρα ότι ΔΕΝ έχεις πρόβλημα.
Απλά γελάνε με το γεγονός ότι έχει ημερομηνία λήξης στα 65 χρόνια.
(τους κάνει εντύπωση γιατί τα χρησιμοποιούν σαν ταυτότητες και αλλάζουν κάθε 5 χρόνια με πιο φρέσκια φωτογραφία)
 

labros

Μέλος
Περιοχή
Ιλιον - Τζουμέρκα
Όνομα
Λάμπρος
Μοτό
Ντακαρίσιο

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Αναβιώνω το θέμα γιατί πέτυχα αυτό

Τα τονισμένα γράμματα είναι του άρθρου, όχι δικά μου. Ακόμα μιά φορά, Ελλάς το μεγαλείο σου...

Αντιμέτωποι με μια νέα πραγματικότητα θα βρεθούν εκατομμύρια οδηγοί που απέκτησαν για πρώτη φορά άδεια οδήγησης το 2013 ή καλύτερα την πλαστική κάρτα άδεια οδήγησης ή την απέκτησαν από αντικατάσταση λόγω απώλειας ή φθοράς του παλαιού διπλώματος καθώς το 2028 για να ανανεώσουν το δίπλωμά τους θα πρέπει να περάσουν και πάλι από τους γιατρούς και να πληρώσουν παράβολα ύψους 128 ευρώ!

Να υπενθυμίσουμε πως το κόστος ανανέωσης της άδειας οδήγησης ανέρχεται σε 128 ευρώ καθώς περιλαμβάνει ένα παράβολο 50 ευρώ για ανανέωσης, ένα παράβολο 30 ευρώ για την έκδοση του διπλώματος και έναν παράβολο παγίου τέλους χαρτοσήμου και εισφορά υπέρ τρίτων 18 ευρώ (108 ευρώ συνολικά) και δύο παράβολα των 10 ευρώ έκαστο που αφορούν στους γιατρούς.

 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Αναβιώνω το θέμα γιατί πέτυχα αυτό

Τα τονισμένα γράμματα είναι του άρθρου, όχι δικά μου. Ακόμα μιά φορά, Ελλάς το μεγαλείο σου...

Αντιμέτωποι με μια νέα πραγματικότητα θα βρεθούν εκατομμύρια οδηγοί που απέκτησαν για πρώτη φορά άδεια οδήγησης το 2013 ή καλύτερα την πλαστική κάρτα άδεια οδήγησης ή την απέκτησαν από αντικατάσταση λόγω απώλειας ή φθοράς του παλαιού διπλώματος καθώς το 2028 για να ανανεώσουν το δίπλωμά τους θα πρέπει να περάσουν και πάλι από τους γιατρούς και να πληρώσουν παράβολα ύψους 128 ευρώ!

Να υπενθυμίσουμε πως το κόστος ανανέωσης της άδειας οδήγησης ανέρχεται σε 128 ευρώ καθώς περιλαμβάνει ένα παράβολο 50 ευρώ για ανανέωσης, ένα παράβολο 30 ευρώ για την έκδοση του διπλώματος και έναν παράβολο παγίου τέλους χαρτοσήμου και εισφορά υπέρ τρίτων 18 ευρώ (108 ευρώ συνολικά) και δύο παράβολα των 10 ευρώ έκαστο που αφορούν στους γιατρούς.
Εμείς που το έχουμε επαγγελματικό ,κάθε 5 πληρώνουμε ένα 170αρι
 

Adventurous

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
GSXR Κ8 1000
Αναβιώνω το θέμα γιατί πέτυχα αυτό

Τα τονισμένα γράμματα είναι του άρθρου, όχι δικά μου. Ακόμα μιά φορά, Ελλάς το μεγαλείο σου...

Αντιμέτωποι με μια νέα πραγματικότητα θα βρεθούν εκατομμύρια οδηγοί που απέκτησαν για πρώτη φορά άδεια οδήγησης το 2013 ή καλύτερα την πλαστική κάρτα άδεια οδήγησης ή την απέκτησαν από αντικατάσταση λόγω απώλειας ή φθοράς του παλαιού διπλώματος καθώς το 2028 για να ανανεώσουν το δίπλωμά τους θα πρέπει να περάσουν και πάλι από τους γιατρούς και να πληρώσουν παράβολα ύψους 128 ευρώ!

Να υπενθυμίσουμε πως το κόστος ανανέωσης της άδειας οδήγησης ανέρχεται σε 128 ευρώ καθώς περιλαμβάνει ένα παράβολο 50 ευρώ για ανανέωσης, ένα παράβολο 30 ευρώ για την έκδοση του διπλώματος και έναν παράβολο παγίου τέλους χαρτοσήμου και εισφορά υπέρ τρίτων 18 ευρώ (108 ευρώ συνολικά) και δύο παράβολα των 10 ευρώ έκαστο που αφορούν στους γιατρούς.

Εμείς οι ρομαντικοί με το παλιό χάρτινο την έχουμε γλυτώσει δηλαδή μέχρι την λήξη του;;


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Εμείς οι ρομαντικοί με το παλιό χάρτινο την έχουμε γλυτώσει δηλαδή μέχρι την λήξη του;;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Αν όντως ισχύει ακόμα στας Ευρώπας... Ναι. Οι πενηντάρηδες το αλλάζουν χωρίς φόβο, γιατί στα 65 θα τα πληρώσουν όλα πάλι έτσι και αλλιώς.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Αναβιώνω το θέμα γιατί πέτυχα αυτό

Τα τονισμένα γράμματα είναι του άρθρου, όχι δικά μου. Ακόμα μιά φορά, Ελλάς το μεγαλείο σου...

Αντιμέτωποι με μια νέα πραγματικότητα θα βρεθούν εκατομμύρια οδηγοί που απέκτησαν για πρώτη φορά άδεια οδήγησης το 2013 ή καλύτερα την πλαστική κάρτα άδεια οδήγησης ή την απέκτησαν από αντικατάσταση λόγω απώλειας ή φθοράς του παλαιού διπλώματος καθώς το 2028 για να ανανεώσουν το δίπλωμά τους θα πρέπει να περάσουν και πάλι από τους γιατρούς και να πληρώσουν παράβολα ύψους 128 ευρώ!

Να υπενθυμίσουμε πως το κόστος ανανέωσης της άδειας οδήγησης ανέρχεται σε 128 ευρώ καθώς περιλαμβάνει ένα παράβολο 50 ευρώ για ανανέωσης, ένα παράβολο 30 ευρώ για την έκδοση του διπλώματος και έναν παράβολο παγίου τέλους χαρτοσήμου και εισφορά υπέρ τρίτων 18 ευρώ (108 ευρώ συνολικά) και δύο παράβολα των 10 ευρώ έκαστο που αφορούν στους γιατρούς.
Μήπως εννοεί από το 2028 και μετά?
Το δικό μου ισχύει ως το 2032...
 

xaotikos

Μέλος
Όνομα
ΚΙΜΩΝ
Μοτό
KTM 1290SAS
Aprilia Tuareg 660
KTM LC4 640E
Εμείς οι ρομαντικοί με το παλιό χάρτινο την έχουμε γλυτώσει δηλαδή μέχρι την λήξη του;;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Οχι μέχρι τη λήξη αλλά μέχρι το 2033. (19 Ιανουαρίου όπως διάβασα σε άλλα sites)

Άδεια οδήγησης παλαιού τύπου που εκδόθηκε στην ΕΕ
Αν έχετε άδεια οδήγησης παλαιού τύπου, μπορείτε να εξακολουθήσετε να την χρησιμοποιείτε σε όλες τις χώρες της ΕΕ. Εάν την ανανεώσετε, θα σας χορηγηθεί το νέο τυποποιημένο είδος της άδειας ΕΕ. Διαφορετικά, θα πρέπει να την αντικαταστήσετε εσείς το αργότερο έως το 2033.

και εδώ μια ανάλυση του πότε και ποιος (από site της ομογένειας :hh:)
 

Mariner

Everflowed
Περιοχή
Ν.Σμύρνη
Όνομα
Μαρίνος
Μοτό
ΚΤΜ 690 Enduro / BMW R1200GS Adv
Φαντάζομαι θα είναι απο το 2028 κ μετά καθώς το πλαστικό που έβγαλα εγώ τώρα έχει σαν ημερομηνία λήξης το 2037 (15 χρονια δλδ) οπότε ούτε τα πλαστικά θα την γλυτώνουν
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom